Zgłosuj na książki roku 2017
Małgorzata

źródło okładki: strona wydawnictwa

nadzieja1925 | 2015-04-22
Przeczytana: 21 kwietnia 2015

Skąpstwo – czyli jak powszechnie wiadomo, jest to stan, kiedy pieniądz przejmuje władzę nad człowiekiem.
Harpagon jest naszym tytułowym skąpcem, a skoro już znamy definicję tego słowa, możemy się domyślić co znajdzie się w tej świetnej lekturze.
„A ja pójdę uściskać kochaną szkatułkę.”
Zaznaczmy, że jest to komedia, a problemem (jak głosi moje opracowanie) jest „studium skąpstwa”, a jak dobrze wiemy ten problem jest znany od dawna i będzie jeszcze długo, dłuuugo wśród nas –więc śmiało mogę ją nazwać ponadczasową.
„Mówiłem... mówiłem do swojej czapki.”
Nie mam chyba co opisywać, gdyż lektura jest cieniutka, a nie chciałabym wam popsuć przyjemności z czytania. Powiem tylko, że będziecie śmiać się do rozpuku!

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Intryga, na której opiera się akcja "Skąpca", nie jest oryginalna i wyrafinowana, na podobnych historiach zbudowano wiele komedii, nie tylko w epoce Moliera.
To, co stanowi o wartości utworu, to kreacja tytułowego bohatera. Harpagon należy do moich ulubionych postaci literackich. Oczywiście, nie ze względu na swój charakter, lecz na sposób, w jaki został stworzony - przerysowany, karykaturalny kutwa potrafi rozbawić do łez swoimi krótkimi monologami, rzucanymi na boku uwagami i perorami wygłaszanymi do syna, swatki czy sług. Chorobliwa podejrzliwość czyni z Harpagona osobnika szalonego, który w pewnym momencie zaczyna samego siebie podejrzewać o kradzież (dla mnie to jeden z najzabawniejszych fragmentów, obok kwestii o złodziejskich hajdawerach sługi).

W rolę molierowskiego bohatera wcielali się różni aktorzy - z różnym powodzeniem. Moim zdaniem, mistrzowską kreację stworzył nieodżałowany Louis de Funes - jego filmowa rola prześciga teatralnych aktorów i najbardziej przypomina...

JaneS | 2013-10-13
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Książka, która nie posiada terminu ważności, bo nawet za kilka wieków ludzie będą myśleć o pieniądzach i nadal będą skąpcami. No jasne, że pieniądze są ważne, w końcu nie da się bez nich przetrwać, ale nie są one również najważniejsze, bo nie można zastąpić nimi przyjaźni i miłości.

Monia0420 | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone

Lektura, którą czytałam dość niedawno. Opowiada o skąpstwie człowieka, dla którego pieniądze stanowią najwyższą wartość. Przestaje interesować się swoimi dziećmi, jedyną rodziną jaka mu pozostała tylko po to by mnożyć swój majątek. Książka pokazuje oblicze niektórych ludzi, (skąpych) oraz ukazuje skutki takiego postępowania.
Ciekawa literatura.

ChicaDeAyer | 2013-07-31
Na półkach: Przeczytane, Lektury, Klasyka

"Skąpiec" jest kolejnym moralizatorskim przejawem geniuszu francuskiego mistrza komedii. Mimo wychowawczego wydźwięku, dzieło Moilera dostarcza czytelnikowi nie tylko nauki, ale i znakomitej uciechy oraz przyjemności.

Grey | 2012-05-29
Przeczytana: maj 2012

Świetna lektura. Jedna z przyjemniejszych jakie czytałam. Krótka i zabawna to jej największe plusy, a dodatkowo treść pisana wierszem pozytywnie wpływa na moją opinię.
Polecam!

W XVIIw. Paryżu żyje Harpagon. Mężczyzna dobiegający sześćdziesiątki. Jest skąpy to mało powiedziane, to dusigrosz i nie obchodzą go uczucia jego własnych dzieci. Kleant - jego syn - zakochuje się w Mariannie, za którą chce wyjść jego ojciec. Natomiast jego córka Eliza pała miłością do Walerego, choć ojciec chce, aby wyszła za pana Anzelma. Oczywiście wszystko toczy się wokół tych miłości i tego jaki skąpy jest Harpagon.
Sięgnęłam po tę komedię, ponieważ miałam ją w lekturze. Jest krótka, całkiem dobrze się ją czyta. Mogłaby być trochę bardziej rozbudowana jeżeli chodzi o fabułę i oczywiście dłuższa, ale właściwie nie mam się czego uczepić. Język nie jest zbyt trudny. Chociaż akcja toczy się kilka wieków temu, to problem skąpstwa nadal jest nam znany. Tutaj jest wiele przykładów gdzie główny bohater oszczędzał. Ubrania, możliwość wydania córki za mąż bez posagu... Nawet na samym końcu, gdzie wszystko jest dobrze, wydawałoby się, że Harpagon powinien się jakoś odmienić, niestety...

TheMoonAdi | 2014-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Molier wykonywał kawał dobrej roboty w swoich czasach tworząc takie sztuki.

aAtlanta | 2014-11-30
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014
Przeczytana: 29 listopada 2014

Zaskakująco śmieszna, ale i pouczająca. Te całe wyolbrzymianie zdarzeń było zabawne. Każdy powinien wynieść coś pouczającego i ją przeczytać, bo po to ona jest.Ogólnie mi się podobała. I na pewno każę mojej siostrze ją przeczytać! :)

Anna | 2013-04-12
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

Molier w „Skąpcu” pokazał wadę zbytniej oszczędności w sposób przerysowany, bardzo komiczny, a zarazem ekscentryczny. Cóż można powiedzieć o głównym bohaterze utworu? Harpagon jest bez pamięci zakochany… w swojej szkatułce z pieniędzmi zakopanej w ogródku. Może ukryłby obiekt swojego uwielbienia, gdyby nie ciągłe myśli i chęć pomnożenia majątku. Robi to oczywiście w tajemnicy przed swoją rodziną zajmując się niezbyt szlachetnym zajęciem – lichwą. Traf chce, by jego największa wada go zgubiła, gdyż przez to, ze jest dusigroszem, pod drzwi tego nieuczciwego pożyczkodawcy trafia nie kto inny jak jego własny syn. To rozpoczyna lawinę, która spowoduje splot wielu zdarzeń.
Choć monety w tej francuskiej komedii wciąż brzęczą, to ważniejsze w efekcie, staje się samo dążenie do osiągnięcia szczęścia. Mamy tu dość rozwinięty wątek miłosny. Kleant kocha Mariannę, która z kolei jest narzeczoną Harpagona, ale jeszcze nie wie, że… No dobrze oszczędzę Wam streszczania tego iście wenezuelskiego...