Anaruk, chłopiec z Grenlandii

1 131
Anaruk, chopiec z Grenlandii
Gosia

Inne wydania

Opis przygód 12-letniego Eskimosa, Anaruka, jest rezultatem pobytu autora na Grenlandii. Książka stylem i formą jest nieco bardziej zbliżona do reportażu niż klasycznej powieści przygodowej. Autor stara się w niej opisać codzienne życie Eskimosów, przytacza też kilka inuickich legend.
Anaruk, chłopiec z Grenlandii jest lekturą w klasie III szkoły podstawowej.

źródło opisu: opis autorski

7,75 (4 ocen i opinii)
Klawisze
Drauzio Varella

8 (1 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

8,09 (11 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Kimmm | 2010-10-24

Lektura z podstawówki. Na ogół nie oceniam. Z tej książki pamiętam tylko tyle, że Anaruk jadł mydło.

anitus | 2016-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2016

Właśnie skończyłam czytać tę lekturę mojej córce, która jest w drugiej klasie.
Uważam, że jako lektura jest to książeczka bardzo trudna i na pewno nie dostosowana do wieku dziecka (8 lat). Jako osoba dorosła oceniam ją na 6 gwiazdek, ale dzieci z pewnością oceniłyby ją niżej. Moja córcia w ogóle nie potrafiła się na niej skupić. Ja dowiedziałam się dużo o życiu Eskimosów na Grenlandii i czytałam z zainteresowaniem. Najbardziej rozbawił nas sposób liczenia używany przez Eskimosów. jeśli ktoś nie pamięta to cytuję:
"...Istnieją w nim nazwy tylko dla pięciu pierwszych cyfr. Jeden- to "pierwszy palec jednej ręki", dwa- "drugi palec", a pięć - to "jedna ręka", sześć- "pierwszy palec drugiej ręki", dziesięć- to "dwie ręce, trzynaście- "trzeci palec jednej nogi", a dwadzieścia - to "cały człowiek" i tak dalej. Tylko bardzo niewielu Eskimosów, specjalnie zdolnych do rachunków, umie liczyć ponad dwadzieścia. Biorą wtedy do pomocy ręce i nogi innego człowieka. I tak na przykład: trzydzieści...

młoda_pisarka | 2014-03-11
Przeczytana: 12 kwietnia 2009

Jak wyglądało życie na Grenlandii?
Anaruk to Eskimos, ale jednocześnie dziecko. Dzięki tej książce można zrozumieć, że nie wszyscy mają idealne warunki do życia. To uczy dzieci... współczucia, ale także doceniania tego, co się samemu ma. Na Grenlandii mały Anaruk żył w warunkach naprawdę trudnych. Bardzo podziwiałam Anaruka, możliwe, że wciąż to robię.

Booka | 2011-12-02
Przeczytana: 1995 rok

Nie wspominam dobrze tej książki. Jej czytanie dłużyło się i męczyło mnie niemiłosiernie. Jedyne co zapamiętałam z niej to krwawe opisy zabijania zwierząt. Do dziś pamiętam jak bardzo nie przypadła mi do gustu. Na zawsze pozostanie jedną z najnudniejszych szkolnych lektur z jakimi przyszło mi się spotkać.

| 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Jestem zdziwiona skąd tak słaba ocena w serwisie?! Przecież książka była bardzo ciekawa, dowiedziałam się wielu faktów na temat życia Eskimosów. Jest napisana bardzo interesująco, nie posiada zbyt nużących opisów. Dla mnie ideał. Po za tym jest bardzo cienka i można ją przeczytać na jeden raz. Taki mały pryszcz. :-)

PABLOPAN | 2013-01-02

Myślę, że takie lektury zniechęcają dzieci do czytania. Dosłowne, brutalne i obrazowe opisy zabijania zwierząt i dziwne nawyki żywieniowe Anaruka mogą od wczesnych lat wyrabiać w dzieciach poczucie niechęci w stosunku do innych kultur. Ciekawe, czy książka ciągle jest lekturą w pierwszych latach szkoły podstawowej?

Przeczytałam ją naprawdę dawno temu będąc małą dziewczynką i dlatego mało z niej pamiętam, ale wiem, że Anaruk naprawdę kochał swój dom, którym była Grenlandia.

Dominka1 | 2014-06-09

Jedna z lektur w drugiej klasie szkoły podstawowej.Pamiętałam,że przypominała książki popularnonaukowe.Z ciekawością czytałam się o losach małego Eskimosa.Już wtedy jednak wolałam cieplejsze klimaty i współczułam Anarukowi tych niskich temperatur.Polecam dzieciom.

Bardzo ciekawa oraz wciągająca książka , posiada mało stron , dlatego można ją przeczytać w parę minut .
Anaruk - 12-letni chłopiec z Grenlandii jest głównym (tytułowym) bohaterem, to jego pierwsze kroki w roli myśliwego, jego porażki i sukcesy odnotowuje na kartach swej książki pan Centkiewicz.
Chyba kulminacyjnym punktem książki, którą czyta się jak dłuższy reportaż, jest chwila, w której Anaruk ratuje swojego ojca, który został zaatakowany przez białego niedźwiedzia. Nie dość, że nie spanikował, to w dodatku ratunek przyniósł wspaniałą zdobycz - mięso, które jest tak niezbędne mieszkańcom Grenlandii.
Książka jest napisana językiem prostym, choć barwnym. Wyczuwa się, że adresatem dzieła ma być młodzież i dzieci, choć jako osoba już dorosła, chętnie "pochłonąłem" tę lekturę, wypełniając niejako lukę w mej podstawowej edukacji.
Ci, którzy chociażby w zarysie chcą poznać zwykłe życie na Grenlandii, którzy interesują się samą Grenlandią, powinni zapoznać się z losami Anaruka, które...

Lirazel | 2011-07-25

Pamiętam fragment z podręcznika do podstawówki, gdzie tytułowy bohater i jego ojciec zabijali małą, bezbronną foczkę i jej matkę w ramach polowań (lub coś w ten deseń).
No i jeszcze coś o wycinaniu ścięgien reniferów.
Wybaczcie, ale - nigdy więcej tej książki!
Swoją drogą, jak można było dać coś takiego do tak wczesnej klasy podstawówki?