Inspirujące bajki

literatura dziecięca
Greg
2019-01-01
2019-01-01

Okładka książki Wiersze naszego dzieciństwa Aleksander Fredro, Maria Konopnicka, Urszula Kozłowska
Wiersze naszeg... Aleksander Fredro, ...
Okładka książki Psierociniec Małgorzata Pietralik, Agata Widzowska
Psierociniec Małgorzata Pietrali...
Okładka książki Misia i jej mali pacjenci. Niespodziewani goście Aniela Cholewińska-Szkolik, Agnieszka Filipowska
Misia i jej ma... Aniela Cholewińska-...
Okładka książki O królewiczu, który się odważył! Julia Hanke, Katarzyna Wierzbicka
O królewiczu, ... Julia Hanke, Katarz...
Okładka książki Psierociniec. Niepiesek Marta Krzywicka, Agata Widzowska
Psierociniec. ... Marta Krzywicka, Ag...
Okładka książki Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu Nika Jaworowska-Duchlińska, Agata Widzowska
Psierociniec. ... Nika Jaworowska-Duc...

Moje dziecko lubi tą książkę. Ciekawe opowieści pomagają zrozumieć świat i zachowanie dziecka oraz dorosłego.

Bardzo ciekawa pozycja dla dzieci i rodziców. Zwraca uwagę na różne problemy, z którymi muszą zmierzyć się dzieci w swoim małym świecie. Rodzicom ułatwia rozmowę z pociechami. Pomaga w uporaniu się z lękami, zachwianą wiarą we własne możliwości, odmiennością. Uczy pracy, empatii, radzenia sobie z nudą. Gorąco polecam.

Już kiedy pisałam dla Was przedpremierową zapowiedź "Inspirujących bajek" Agnieszki Antosiewicz - na podstawie kilku wybranych fragmentów oraz notki wydawniczej - przeczuwałam, że ta niepozorna książeczka z bajkami terapeutycznymi skupia w sobie naprawdę ogromny potencjał. Teraz, trzymając w ręku jej gotowy i jeszcze pachnący farbą drukarską egzemplarz - wiem, że nie pomyliłam się ani trochę! "Inspirujące bajki" mają w sobie wielką MOC i na pewno są w stanie pomóc niejednemu dziecku w uporaniu się z jego lękami, problemami oraz w odzyskaniu (z jakichś powodów utraconej) wiary w siebie.

Dla kogo "Inspirujące bajki" -
oraz bajki terapeutyczne w ogóle ?

Powiedziałabym, że "Inspirujące bajki" to idealna propozycja dla wszystkich rodziców, którzy chcą wychować swoje potomstwo na mądrych, empatycznych i odpowiedzialnych młodych ludzi. Dla tych, którzy chcą zaszczepić w nim wielką wrażliwość, uczciwość i akceptację dla odmienności - a jednocześnie pragną, by ich dziecko było samodzielne, pewne siebie, wytrwałe w dążeniu do celu i odważnie sięgało po swoje marzenia.

Biorąc pod uwagę szczególną specyfikę bajek terapeutycznych, która ewidentnie wyróżnia je spośród całego ogromu innych propozycji dostępnych na rynku wydawniczym, polecam "Inspirujące bajki" przede wszystkim dzieciom, które:

mają problemy w wyrażaniu trudnych emocji oraz radzeniu sobie z nimi;
czują się w jakiś sposób wyalienowane i wykluczone z grupy rówieśniczej;
nie odnajdują w sobie wystarczającej dozy odwagi, śmiałości i otwartości w relacjach z kolegami;
próbują bezskutecznie uporać się z jakimiś konkretnymi lękami, które trzeba oswoić;
czują się nierozumiane i separowane ze względu na swoją wyjątkową pasję, której większość rówieśników nie podziela;
łatwo się poddają, szybko rezygnują i brakuje im wiary we własne możliwości;
nie potrafią przegrywać i nie radzą sobie z gniewem w sytuacjach rywalizacji;
przejawiają pewne złe nawyki (chociażby te związane z dietą oraz aktywnością fizyczną),nad którymi warto byłoby popracować.

Inspirujących bajek jest w książeczce Agnieszki Antosiewicz aż 20 - dlatego naprawdę nie sposób streścić i opisać tu osobno każdą z nich czy też zaprezentować w pełnej krasie wszystkie towarzyszące im ilustracje. Poza bajkami, które stanowią bardzo adekwatną odpowiedź na wymienione przeze mnie powyżej problemy - znajdziemy tu również krótkie opowiastki dotyczące dziecięcych talentów, uczciwości i prawdomówności, bezinteresownej pomocy, wdzięczności za drobne rzeczy i doceniania tego, co robią dla nas inni ludzie.

Do naszych ulubionych bajek terapeutycznych zebranych w tomiku należy niewątpliwie "Ogródek pana Stasia"- bardzo wzruszający, traktujący o odpowiedzialności za starszych ludzi i o rzadko spotkanych w tych czasach, wspaniałych relacjach sąsiedzkich. Uwielbiamy też historię małej myszki Zuzi w bajce "Wszystko, tylko nie balet!" - która bardzo skutecznie łamie stereotypy dotyczące płci i pokazuje, że przestarzały podział na zajęcia typowo "dziewczęce" i "chłopięce" dawno już odszedł do lamusa. Dzieci mają teraz znacznie szerszy wachlarz najróżniejszych możliwości i mogą zajmować się w życiu niemal wszystkim, o czym zamarzą - natomiast rodzice powinni je w tym wspierać, zamiast podcinać im skrzydła.

Kolejną bardzo wartościową i potrzebną bajką terapeutyczną jest chociażby "Sprawa ogonka", ucząca dziecko akceptacji i zrozumienia dla inności. Jej bohater to piesek Buba, który urodził się z bardzo krótkim, nie w pełni wykształconym ogonkiem - i boryka się z ogromnymi kompleksami na tym tle, a dodatkowo musi stawiać czoła drwinom i przezwiskom ze strony pozostałych wychowanków psiego przedszkola. Na szczęście ich nauczycielka nie dopuszcza do eskalacji konfliktu i w porę uświadamia psiakom, że każdy z nich jest inny - a przez to wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju.

Tak naprawdę cenię sobie absolutnie każdy tekst "Inspirujących bajek" :) Jako osoba idąca zawsze odrobinę pod prąd - jestem zachwycona historią pt. "Owczy pęd", która demonstruje wartość samodzielnego myślenia oraz wierności własnym przekonaniom. Jako mamę i blogerkę, dla której bardzo ważna jest dobra organizacja pracy - urzekła mnie opowieść "Pożegnanie lata", o planowaniu i rozsądnym gospodarowaniu swoim czasem. Jako wielka orędowniczka aktywności fizycznej na świeżym powietrzu - biję autorce gromkie brawa za bajki terapeutyczne "Rower Karolka" i "Sport to zdrowie!", tak bliskie naszym ulubionym sposobom spędzania wolnego czasu :)

Z kwestii mniej emocjonalnych, a bardziej technicznych -
"Inspirujące bajki" mają w sobie wszystko to, co powinny zawierać dobre bajki terapeutyczne:

świat przedstawiony z perspektywy dziecka - przy pomocy dziecięcych lub zwierzęcych i obdarzonych ludzkimi cechami bohaterów, z którymi łatwo się zidentyfikować;
postaci pojawiające się zwykle w towarzystwie dorosłego "sprzymierzeńca" (mamy, taty, przedszkolnego wychowawcy) - co uświadamia dziecku, że zawsze jest obok niego ktoś godny zaufania, do kogo może zwrócić się ze swoim problemem;
fokus na warstwie najtrudniejszej, emocjonalnej - dostarczanie dziecku konkretnych strategii i sposobów radzenia sobie z uczuciami, kompleksami oraz silnymi przeżyciami;
bardzo zróżnicowane treści, z których każde dziecko zaczerpnie coś dla siebie - jednak zawsze prowadzące optymistycznie od momentu zaistnienia jakiejś trudności aż do jej ostatecznego, szczęśliwego rozwiązania;
odpowiednią objętość i dynamikę - która nie pozwala się dziecku znudzić ani rozkojarzyć, za to sprzyja skupieniu się na konkretnym temacie i wyciąganiu stosownych wniosków z lektury;
pozytywne wzorce zachowań przekazane w sposób przystępny, naturalny i nienachalny - taki, by dziecko łatwo je przyswoiło i zinternalizowało, by nie wzbudziły w nim niechęci ani buntu;
zabiegi mające na celu poprawę dziecięcego nastawienia i nastroju, odbudowanie wiary w siebie i we własne moce sprawcze.

We wszystkich "Inspirujących bajkach" dostrzec można - już klasycznie - krótki wstęp (sygnalizację problemu),rozwinięcie oraz zakończenie (problem rozwikłany). Oprócz tego każda z bajeczek została oznaczona innym kolorem stron - dzięki czemu układ całej książki jest bardzo przejrzysty, a poruszanie się po niej niezwykle intuicyjne. Nawet dziecko, które nie potrafi jeszcze samodzielnie czytać - bez trudu odnajdzie swoją ulubioną historię, właśnie sugerując się odcieniem kartek oraz pięknymi, barwnymi ilustracjami Beaty Żurawskiej.

Książeczka dostępna jest na stronie Wydawnictwa GREG zarówno w miękkiej, jak i w twardej oprawie - a do tego we wręcz śmiesznie niskiej cenie, biorąc pod uwagę, jak wielka mądrość płynie z zawartych w niej opowiadań i jak wiele wartościowych rodzinnych dyskusji może rozniecić :) Jestem przekonana, że bardzo szybko stanie się jedną z ulubionych pozycji w dziecięcych biblioteczkach Waszych pociech.

całość recenzji : http://www.naszebabelkowo.pl/2019/05/inspirujace-bajki-ktore-maja-w-sobie.html

Codzienne czytanie to zupełna norma w naszym domu. Czasem jednak gdy dzieci po raz kolejny proszą o przeczytanie bajki, którą i ja i one znamy już na pamięć, staram się dla równowagi sięgać również po zupełnie nieznane nam historyjki. Fajnie sprawdziły się w tym przypadku bajki autorstwa Agnieszki Antosiewicz. Bardzo często sięgam po historyjki tej autorki, gdyż są stonowane, dają dużo do przemyślenia oraz nie zawierają elementów przemocy.

Agnieszka Antosiewicz "Inspirujące bajki"

W publikacji znajdziemy bardzo ciekawe historyjki, które dadzą nam a w szczególności dzieciom dużo do przemyślenia. Moje dzieci są bardzo kreatywne i czasami zdarza się, że się nudzą, bo zasób ich pomysłów na dany dzień się wyczerpał. A by im pomóc w odnalezieniu nowego i ciekawego zadania wystarczy przeczytać opowiadanie "Ale nuda" i po chwili znowu mają głowę pełną nowych, wspaniałych pomysłów na zabawę i zabicie nudy.

Lektura zawiera wiele ciekawych opowiadań, które bardzo zaciekawią naszych milusińskich oraz nie znudzą, gdyż nie znajdziemy ich w żadnej innej książce, są zupełnie nowe i niepowtarzalne.
Książeczka nie jest może zbyt obszerna, choć zawiera 20 różnych opowiastek to też niemała ilość. Każda bajka zajmuje nie więcej niż trzy strony i z pewnością zainteresuje każdego małego przedszkolaka, który z ochotą wysłucha znajdujących się w niej opowieści. Bajki są ciekawe i atrakcyjne dla maluchów. Każda opowieść kryje też ciekawą lekcję dla dzieci, łączy więc naukę z przyjemną zabawą,

• Półka Leosia
  • Biblioteka
  • Samodzielne
  • :-) Mam
  • Y-BLUE
  • Plany biblioteczne

Dodaj cytat z książki Inspirujące bajki