Okładka książki Odwaga bycia szczęśliwym. Japoński fenomen, który pokazuje, jak kroczyć drogą szczęścia Ichirō Kishimi, Fumitake Koga
Ichirō KishimiFumitake Koga Wydawnictwo: Galaktyka Seria: Odwaga bycia nielubianym filozofia, etyka
filozofia, etyka
Odwaga bycia nielubianym
Galaktyka
2019-02-27
2019-02-27
Alfred Adler filozofia psychologia rozwój szczęście literatura japońska

Czyta się szybko i nie ma zbędnego przynudzania. Sięgnęłam po tę rozmowę filozoficzną po przeczytaniu „Odwaga bycia nielubianym”, która wciągnęła mnie bardzo. Ta rozmowa jednak nie przypadła mi do gustu i okazała się rozczarowaniem. Dialog jak z dzieckiem i infantylne odpowiedzi bardzo mnie drażniły. Nie zgadzam się też kilkoma tezami postawionymi w książce. Nie jest źle, bo coś tam dla siebie znalazłam ale chciałam pewnie sukcesu i filozofii pierwszej części.

W sposób intrygujący została przedstawiona rozmowa pomiędzy filozofem a młodym nauczycielem (który początkowo mnie nieco drażnił swoją zuchwałością oraz przemądrzaniem się, niemniej po odłożeniu lektury rozumiem zastosowany "zabieg" oraz dobór osobowościowy bohaterów),dzięki czemu (używali niezwykle przystępnego i uniwersalnego języka) Czytelnik wspólnie z mężczyznami przewędrował po meandrach, w których to zostały omówione krótko, acz wyczerpująco ważne życiowe zagadnienia. Bardzo mi się spodobała formuła tej książki oraz sposób przeprowadzonej rozmowy, z tak zwanej filozoficznej rozprawy na język bardziej ludzki i zrozumiały dla każdego.

Ubolewam jedynie nad tym, że ta rozmowa dobiegła końca, a ja naprawdę odpłynęłam i chętnie kontynuowałabym tę podróż. Książka naprawdę mnie zachwyciła, a przede wszystkim poruszane treści wymuszały na mnie, aby zatrzymać się na chwilę refleksji.
Moim zdaniem, to nie jest książka, którą ot tak się przeczyta i można na spokojnie powrócić do rzeczywistości. Wiele ważnych poruszonych sentencji pozostaje na długo w pamięci. Tak prosto i tak krótko wyjaśnić, na czym polega praca i dążenie do tego, aby osiągnąć życiowe szczęście i spełnienie, to jest dopiero majstersztyk! Jak się okazuje, trzeba po drodze spełnić jeszcze wiele różnych warunków, ale finalny owoc jest tego wart. Zdecydowanie polecam tę książkę!

"Nie żyjesz po to, aby spełniać oczekiwania innych", a i" inni nie żyją po to, by zaspokajać twoje oczekiwania". (str. 27)
Autorzy stworzyli książkę-rozmowę, którą się dobrze czyta, która zaciekawia, wciąga, choć jest niełatwa w swoich wytycznych, ale prowokuje do ich wykorzystania. To druga rozmowa młodego człowieka z filozofem, (pierwsza część: "Odwaga bycia nielubianym") o psychologii Adlera, zapomnianego nieco giganta tej dziedziny. Dyskutując odkrywają podejście Adlera do zachowań człowieka względem siebie, swoich postaw i jego zadaniach w życiu. Rozmowa jest prowadzona w sposób przystępny i jak najbardziej zrozumiały, choć nie mówię, że łatwy do przyjęcia, niemniej w mojej opinii mogących zmienić podejście do samego siebie, oczywiście przy odpowiedniej dozie samozaparcia i pracy nad sobą.
Adler mówi o naturze człowieka opartej na konstruktywnych przesłankach oraz poszanowaniu dla jednostki ludzkiej. Najważniejsze według niego są miłość, szczęście i ciągła wędrówka po ich ścieżce, bo bez niej utkną, okryją się kurzem by wreszcie zniknąć. Filozof i psycholog przypisał ludziom najważniejsze zadania do wypełnienia w życiu: "Każda jednostka żyjąca w społeczeństwie musi zmierzyć się z określonymi zadaniami, które Adler nazwał zadaniami życiowymi". (str. 145) Te życiowe zadania to: praca, przyjaźń i miłość. To one są filarami na których człowiek winien postawić swoje życie.
W mojej opinii warto przysłuchać się tej rozmowie.

W książce I. Kishimi i F. Koga pt. "Odwaga bycia szczęśliwym" znajdziemy teorię, jak kroczyć drogą szczęścia.

Książka porusza temat filozofii Adlera. Napisana jest w ciekawy sposób. Jest to rozmowa filozofa z młodzieńcem.
Poruszone są tematy: wychowania, nagród i kar, radości przeżywanej z innymi, miłości- kochania kogoś i bycia kochanym.

Filozof: Każdy może być szczęśliwy teraz, od zaraz. (...) Ale szczęście, o którym mówimy, nie jest czymś, co tkwi w jednym miejscu, byś mógł się nim nacieszyć. Musisz kontynuować tę wędrówkę ścieżką, na którą wszedłeś."

W pierwszej części książki pt. "Odwaga bycia nielubianym" poruszony został ważny temat. Filozf uważa, że trzeba iść na przód beż lęku przed byciem nielubianym.

Zgadzamy się z filozofem, że zmiany są potrzebne, nowe cele także, a to że ktoś nie akceptuje naszych zmian, nie powinno mieć dla nas znaczenia.

Polecamy do własnych przemyśleń!!!

Filozof: Każdy może być...

Filozofia która stara się przenikać z psychologią, powinna uwzględniać postęp tej drugiej, zwłaszcza rozwój metodologii badań mózgu. Własne opinie na temat tego czym jest i jakie są przyczyny np. traumy nic nie znaczą jeśli nie uwzględni się publikacji naukowców w tej dziedzinie.
Książka wydała mi się również zbyt bezkrytyczna do głoszonych poglądów. Pozycja "młodości" była tak zaniżona, że nie była ona wyrównanym partnerem do dyskusji, przez co dialog często zamieniał się w kazanie.

Uzupełnienie pierwszego tomu. Zmusza do przemyślenia własnych zachowań i obserwacji otocznia uwzględniając wiedzę zawartą w książce.

#290 - Odwaga bycia szczęśliwym. Japoński fenomen, który pokazuje, jak kroczyć drogą szczęścia - Ichiro Kishim, Fumitake Koga - Wydawnictwo Galaktyka

#43/52/2020

Książka ta ma 248 stron i jest napisana w formie rozmów Młodzieńca i Filozofa.

"Nie żyjesz po to, aby spełniać oczekiwania innych, a inni nie żyją po to, by zaspokajać twoje oczekiwania."

Książka składa się z pięciu części, a w każdej z nich autorzy opisują inną zasadę. Przepis na szczęśliwe życie:
- nie zwalać winy na innych,
- nie nagradzać i nie karać,
- współpracować, zamiast rywalizować,
- dawać siebie dla innych,
- żyć w miłości.

Dziękuję Wydawnictwo Galaktyka za tą książkę do recenzji.

#43/52/2020

Książka ta ma 248 stron i jest napisana w formie rozmów Młodzieńca i Filozofa.

Książka składa się z...

• Psychologia
  • Inne
  • Rozwój osobisty

Ichirō Kishimi Odwaga bycia szczęśliwym. Japoński fenomen, który pokazuje, jak kroczyć drogą szczęścia Zobacz więcej