Run Away

Okładka książki Run Away Weronika Dobrzyniecka
Okładka książki Run Away
Weronika Dobrzyniecka Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Run away (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Run away (tom 1)
Novae Res
2019-03-15
2019-03-15

Drugie spotkanie z twórczością Weroniki Dobrzynieckiej. Równie udane jak pierwsze. 🤩 Książka ma ponad 500 stron, ale pisana jest tak przyjemnym językiem, że przeczytałam ją w kilka godzin. Bardzo podoba mi się okładka tej książki, super to wygląda! 😍 Byłam zaskoczona zakończeniem, nie spodziewałam się tak zawiłej intrygi. 😄 Bohaterów polubiłam dość szybko. Jedynie przyczepię się do Austina, który bardzo często grał mi na nerwach. 🤦🏼‍♀️ Chociaż Etinet też nie próżnowała. 🙈 Cieszę się, że dzięki instagramowi trafiłam na książki Weroniki Dobrzynieckiej i aż jestem zaskoczona, że nie słyszę o nich częściej, bo są naprawdę warte uwagi! 😍

Czytam bo znam pisarkę ale spodziewałem się czegoś lepszego jeszcze musi potrenować nie wciągnęła mnie troszkę chaotycznie opisana

Czytałam na siłę.
Styl słaby.
Fabuła wymuszona i mało realistyczna.

Czytałam na siłę.
Styl słaby.
Fabuła wymuszona i mało realistyczna.

Zdawać by się mogło, że Etinet prowadzi normalne życie typowej 19-latki. Liceum i studia w planie, najlepsza przyjaciółka, dawna miłość. Choć w szkole wszystko idzie w najlepszym kierunku, tak w domu nie jest już tak dobrze. Trzy lata wcześniej ojciec zostawił je bez jakiegokolwiek pożegnania. Zagubiona dziewczyna popadła w niezłe tarapaty związane z alkoholem i narkotykami, ale najważniejsze, że ma to już za sobą. Niestety z bólem porzucenia nie poradziła sobie jej matka, która codziennie topi smutki w %, a relacja z córką (mimo iż nigdy nie była szczególnie bliska) teraz już nie istnieje.
Po ostatnim dość burzliwym, licealnym związku Etinet nie chce mieć nic wspólnego z chłopakami, jednakże za namową przyjaciółki, zgadza się oprowadzić po mieście Austina – nowego ucznia w szkole. Spędzają ze sobą cały dzień i nawiązuje się między nimi nić porozumienia. Zaczynają randkować. Niestety życie to nie bajka… Telefony z pogróżkami, śledzące ją samochody, porwanie kolegi i jej matki, groźby… To tylko początek „rewelacji” z którymi będzie musiała się zmierzyć. Na szczęście nie sama. Razem z Austinem decydują się uciekać na drugi koniec kraju.
Co ich czeka po drodze? Czy nowo poznany chłopak zasługuje na zaufanie? Czy rodzące się między nimi uczucie wykiełkuje pośród towarzyszącego im strachu i niepewności?

550 stron trzymające w napięciu. Naturalny rozwój wypadków, akcja na każdym kroku i relacja między Etinet i Austinem, która rozwija się bardzo powoli. Dużo emocji między postaciami, od droczenia i kłótni, po wsparcie i przyjaźnie. Każda postać miała coś za uszami, dzięki czemu do ostatnich stron nie wiedziałam kto, co i jak. Choć pewne przypuszczenia nasunęły mi się już w połowie książki, okazały się poprawne jedynie w małym procencie.
Przede mną druga część „Stay away”. Do zobaczenia za kilkaset stron!

Koniec 😥
Nie mam pojęcia co napisać.
Jestem przerażona 😳
🔸Główna bohaterka jest niezdecydowaną, rozchwianą emocjonalnie nastolatką. Poznaje gościa i decyduje się na wyruszenie z nim na drugi koniec kraju ponieważ ktoś chce ją sprzątnąć. Zostawia szkołę, rodzinę, przyjaciół i bez zbytniego dociekania rusza z nim w podróż. Bo on jest taki zaje.. sty i obiecał jej kiedyś wyjaśnić o co chodzi.
🔸Trochę za dużo dramatów jak na jedną książkę. Przez co człowiek gubi się w wątkach. Do tego dochodzą przmyślenia dziewczyny, które są delikatnie mówiąc irytujące i nic nie wnoszą do fabuły.
Z tych prawie 600 stron moim zdaniem połowa jest zupełnie nie potrzebna.
🔸Brak spójność: raz dziewczyna płacze gdy Austin przemywa jej zranione nogi a później jest twarda gdy ją torturują
Motyw na wyścigach mnie rozwalił gdy niby tak miła i pomocna nastolatka każe chlopakowi przepraszać ją na kolanach i nazywać królową 🙈😳litości
🔸 🔸 🔸 🔸 🔸 🔸
Jedynym plusem jest pomysł na książkę. Gdy wszystko się wyjaśnienia kto z kim trzyma sztamę a kto jest wrogiem to zakończenie staje się naprawdę interesujące
Cóż tylu ilu czytelników tyle opini.
Mnie ta historia nie porwała
#zaczytanamegi
🔸
#lubieczytac #onaczyta #bücherliebe #books #book #czytaniejestsexy #onaczytawszystko #czytaniejestfajne #kochamksiążki #kochamczytac #onaczytawszędzie #instabook #leserate #myworld #bookphotos #booklove #czytam #czytampolskichautorów #czytajpolsko #samożycie #nieoceniajksiążkipookładce

Koniec 😥
Nie mam pojęcia co napisać.
Jestem przerażona 😳

Etinet to wychowywana przez matkę alkoholiczkę nastolatka. Nie zawsze była grzeczną dziewczynką. Po rozstaniu rodziców sama topiła smutki w alkoholu. Jednak udaje jej się wyjść na prostą. Poprawiła oceny, niedługo ma rozpocząć studia na prestiżowej uczelni. Jej plany komplikują się w momencie, kiedy do szkoły przychodzi nowy uczeń- przystojny Kanadyjczyk. Okazuje się również, że grupa zamaskowanych mężczyzn próbuje ją zabić. Co robić i gdzie uciekać?

Etinet była bardzo buntowniczą nastolatką. Alkohol, narkotyki i dyskoteki to była jej codzienność, ale dziewczyna się zmieniła. Teraz myśli o tym aby skończyć liceum wyjechać z Filadelfii i zacząć studia. Przeżyła niedawno zerwanie z chłopakiem i nie chce plątać się w nowy związek, ale jej przyjaciółka tego nie rozumie i niestanie popycha ją w stronę chłopaka, który niedawno przeprowadził się tutaj z Kanady. Mimo tego, że dziewczyna teraz nikomu nie wadzi, stara się żyć jak należy, to zaczyna być ścigana przez niebezpiecznych mężczyzn, wynajętych by ją zabić. Jej dom nie jest już bezpieczny, musi udać się w drogę, aby mieć szansę przeżyć.
Powieść zaczyna się dość schematycznie, nowy chłopak, dziewczyna, która przypadkiem na niego wpada, niewinne spotkania, ale wszyscy widzą, że między tą dwójką jest chemią. Nie jest to jedna z tych powieści, gdzie śledzimy rozwój miłości, wzloty i upadki, kłótnie i powroty. Tu chodzi o życie, bo życie Etinet jest poważnie zagrożone. Książka ma ponad pięćset stron, zastanawiałam się co może się znaleźć w powieści, która jest przypisywana do literatury kobiecej. Teraz już wiem. Lektura przepełniona jest akcją, od pierwszego rozdziału, który ukazuje nam wydarzenia sprzed trzech lat, dochodzi do sytuacji zagrożenia, od tej chwili niepokój towarzyszy nam przez całą historię. Zdarzają się momenty, przy których można złapać oddech, ale po chwili ruszamy z impetem. Główna bohaterka, skrzywdzona przez los, stara się radzić sobie na własną rękę, w chwili większego niebezpieczeństwa dzwoni po pomoc, próbuje myśleć racjonalnie, targają nią emocje i są chwile, gdy jest jej trudno. Austin skrywa wiele tajemnic, nie do końca można mu ufać, ale on wziął sobie za cel chronienie dziewczyny za wszelką cenę. Między dwoją bohaterów, którzy są poniekąd skazani na swoje towarzystwo, rodzi się uczucie. Myślałam, że ich relacja rozwinie się szybko i szybko przejdą do następnego kroku, jednocześnie nie chciałam, aby to była kolejna książka, w której szybkie tempo relacji bierze górę. Stosunkowo do czegoś więcej dochodzi dopiero w dalszej części lektury. Postacie mają fajny kontakt, czasami się droczą, kłócą, ale się wspierają. Wszystko wychodzi tak naturalnie. Austin czasami zachowywał się tak, że działał mi na nerwy, jego nieprzewidywalne napady złości, tajemnica dotycząca jego życia. Można by znaleźć błędy w fabule, jakieś niejasności. Zaskoczyła mnie jedna scena, dość brutalna, gdy nikt oprócz osób biorących w tym udział, tego nie zauważył, a to rozgrywało się na stacji benzynowej. Niektóre sceny wydawały się irracjonalne (scena z porwaniem).
Po przeczytaniu i po dłużej chwili stwierdzam, że jest to naprawdę dobra książka. Spodziewałam się trochę czegoś innego, a się zaskoczyłam i to pozytywnie. Zabierając się za tę książkę polecam spojrzeć na nią z przymrużeniem oka i nie mieć dużo oczekiwań, wtedy można się zaskoczyć. Okładka wygląda bardzo niewinnie, jak na zwykłą literaturę kobiecą. W tej książce jednak stawką jest życie.
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu https://novaeres.pl/

Historia jakich mogłoby być wiele. Nastolatka mocno przeżywająca odejście ojca zaczyna ostro imprezować, sięga po alkohol, narkotyki i przygodne znajomości ze starszymi chłopakami. Po kilku latach wychodzi na prostą, stara się dostać na wymarzone studia, opiekuje się matką alkoholiczką, poznaje nowego chłopaka. I dalej mogłoby być: młodzi zakochują się w sobie i żyli długo i szczęśliwie. Ale tutaj tak nie będzie moi mili.

Etinet wiodła z pozoru normalne życie w Filadelfii. Właśnie zerwała z chłopakiem, który ją zdradzał, miała oddanych przyjaciół, przebolała odejście ojca i z poczucia obowiązku opiekowała się matką alkoholiczką. Do jej szkoły zaczyna uczęszczać nowy uczeń Austin, którego dziewczyna stara się ignorować, ale jest to bardzo trudne. Jej spokojne życie zmienia się w momencie kiedy dziewczyna zdaje sobie sprawę, że ktoś czycha na jej życie. Etinet jest śledzona podczas jazdy samochodem, dostaje pogróżki przez telefon, jej przyjaciel znika a matka zostaje uprowadzona. Dziewczyna jest przerażona, nie ma pojęcia co się dzieje, a z pomocą przychodzi jej nikt inny tylko nowo poznany Austin. Nastolatka nie ma wyboru i musi mu zaufać, razem uciekają przez cały kraj, zmieniając samochody, nocując w środku lasów i przydrożnych motelach. Nawet nie zauważają kiedy między nimi zaczyna powoli rodzić się uczucie. Do czego ich to wszystko zaprowadzi? Czy ta historia będzie miała happy end czy jednak szczęśliwe zakończenie nie jest im pisane?

Przeczytałam to opasłe tomisko i mam mieszane uczucia. Z jednej strony książka jest mimo wszystko wciągająca, pojawiają się coraz to nowe fakty i tajemnice, które na końcu zostają oczywiście wyjaśnione. Podczas czytania cały czas towarzyszy nam nutka niepewności i poczucia zagrożenia, które przeżywają bohaterowie. Mamy możliwość poczytać o Filadelfii i jej okolicach, pojawiają się ciekawe osobowości, zwłaszcza czarne charaktery. Ogółem historia ciekawa choć, no właśnie... dość naciągana.

Nastolatka zabiera z rodzinnego domu tylko kilka ciuchów i ucieka z dopiero co poznanym chłopakiem, też nastolatkiem. On zaś nosi sobie przy sobie broń i zabija wszystkich naokoło z zimną krwią po czym dalej odjeżdżają sobie w siną dal. Dziewczynie porywają matkę, a ta nic sobie z tego nie robi tylko jeżdzi po kraju i cieszy się, że może się przejechać super szybkimi i drogimi samochodami. W jednym momencie Etinet jest zagubioną dziewczynką, która płacze a zaraz przeistacza się w zimną S. i pokazuje, że ona tutaj rządzi.

Powieść zdecydowanie bardziej przypadnie do gustu nastolatkom i young adult czyli tzw. młodym dorosłym. Powiedzmy, że wiekiem granicznym będzie około 28-30 lat, kiedy to jeszcze podczas lektury możemy przypomnieć sobie tą beztroskę, którą sami przeżywaliśmy kilka lat temu. Bez obowiązków, zobowiązań sami mogliśmy spakować się w jedną walizkę i ruszyć w świat. Że tego nie zrobiliśmy to już inna historia. Podobać będzie się relacja pomiędzy głównymi bohaterami Etinet oraz Austinem, bo i mnie się podobała. Połączenie romansu z thrillerem, miłości z mrokiem i niebezpieczeństwem niezaprzeczalnie wzbudza wielkie emocje.

Książka dość gruba, ale czyta się szybko, ponieważ jak juz mówiłam jest ciekawa i wciąga. Podobał mi się język, nie był zbyt wulgarny, po zdaniach płynęło się spokojnie i bezproblemowo. Narracja prowadzona w pierwszej osobie, dzięki czemu wszystko widzimy oczami Etinet. Plusem również jest zakończenie powieści, kilka momentów kulminacyjnych, zaskakujących, które wszystko wyjaśniają i rzucają nowe światło na całą historię.

Młoda autorka zapowiada się dobrze, szczerze to po tym debiucie jestem ciekawa jej kolejnych książek.

Moja ocena 8/10

Etinet kiedyś była „niegrzeczną” dziewczynką. Alkohol, trawka, imprezy do rana – tak wyglądała jej codzienność. W pewnym momencie, kiedy prawie straciła życie, postanawia się zmienić. Wcale nie pomaga jej w tym ciągle pijąca matka, czy też ojciec, który odszedł, zapominając o niej. Jednak udało jej się zmienić, przewartościować priorytety, zacząć myśleć o przyszłości. Nienawidzi ojca, za to, że ją zostawił, nienawidzi matki, za to, że tylko pije, a jednocześnie się nią opiekuje. Niedawno zakończyła związek, a jedyną osobą, na którą tak naprawdę może liczyć, jest jej przyjaciółka Vanessa. Marzy o wyjeździe na studia i robi wszystko, aby się spełniły. Do jej szkoły dochodzi nowy uczeń – Austin, który jej się od razu spodobał, nie wie jeszcze, że nic nie jest tak, jakby się wydawało, a jej grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.
Z Austinem znają się dość krótko, jednak dziewczyna czuje, że może mu zaufać. Kiedy zauważa, że jest śledzona, wracając do domu samochodem, jest pierwszą osobą, do której dzwoni, prosząc o pomoc. To jednak dopiero początek problemów dziewczyny. Ginie brak jej przyjaciółki, ktoś się włamuje do jej domu i uprowadza jej matkę. Dziewczyna jest przerażona i kiedy Austin mówi, że muszą uciekać, nie waha się zbyt długo. Kim naprawdę jest Austin? Kto ściga Etinet? Co połączy Austina i Etinet? Czy uda się im uciec?

Cała recenzja na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2020/04/wydawnictwo-novae-res-ksiazka-pt-run.html

Książka dość długa autorka stopniowo dozuje informację mamy zagadkę o co chodzi? Wiemy że bohaterowie Austin i Etti uciekają przez Stany ale nie wiemy przed kim i co jest powodem że ktoś chce zabić Etti. Wróg depcze im po piętach zabijając osoby z otoczenia dziewczyny sytuacja jest poważna. Czy zagadka zostanie rozwiązana pod koniec I tomu?

• Polscy autorzy
  • Obyczajowa