Świat sprzed #MeToo

Wydawnictwo: Amber
Le Monde avant #MeToo
literatura faktu
Babi

100 szokujących scen traktowania kobiet od połowy XX wieku: w reklamie, filmie, komiksach, zdjęciach, a nawet ilustracjach bajek. Takie obrazy kultury masowej już nigdy nie będą możliwe! W październiku 2017 roku ruch #MeToo wstrząsnął światem. Wstrząs miał epicentrum w Hollywood, gdzie wybuchła sprawa Weinsteina, potem rozlał się na kilkadziesiąt krajów i na zawsze przeobraził rozkład sił...

Takie obrazy kultury masowej już nigdy nie będą możliwe!

W październiku 2017 roku ruch #MeToo wstrząsnął światem. Wstrząs miał epicentrum w Hollywood, gdzie wybuchła sprawa Weinsteina, potem rozlał się na kilkadziesiąt krajów i na zawsze przeobraził rozkład sił między mężczyznami a kobietami - w każdym razie na Zachodzie. Nastąpiło nowe rozdanie. #MeToo to pęknięcie, które oddziela stary świat od nowego. Odtąd znęcanie się nad ciałem kobiety jest już niedopuszczalne. Kobiety na całym świecie nie chcą dłużej pozwalać, by ich ciało traktowano jak przedmiot.

Ta książka przedstawia wizerunki kobiet w kulturze masowej - w reklamie, filmie, fotografii, ilustracjach książek i komiksów, w bajkach dla dzieci - od lat 50. XX wieku do dziś. Wizerunki dziś nie do zaakceptowania. A jednak te szokujące zdjęcia, plakaty, obrazy i fotosy odzwierciedlają sposób myślenia określający stosunki męsko-damskie przed październikiem 2017 roku.

Świat sprzed #MeToo usiłuje zrozumieć mechanizmy kulturowe i obyczajowe, które pozwoliły Harveyowi Weinsteinowi na oczach wszystkich postępować jak drapieżca seksualny.

źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/swiat-sprzed-metoo-6492036-ksiazka.html

źródło okładki: https://www.swiatksiazki.pl/swiat-sprzed-metoo-6492036-ksiazka.html

anetapzn | 2019-03-09
Przeczytana: 09 marca 2019

Bardzo dobra i bardzo potrzebna książką.
Akcja #Me Too to akcja ogólnoświatowa, która pojawiła się na portalach społecznościowych w październiku 2017 roku.
Akcja została nagłośniona po ujawnieniu, że jeden z producentów filmowych w Hollywood dopuścił się molestowania wielu kobiet.
Wyrażenie #MeToo w błyskawicznym tempie obiegło cały świat.
W akcję, której celem jest zwrócenie uwagi na skalę problemu włączyły się tysiące osób. Hasztag, a co za tym idzie także sama akcja, został rozpowszechniony co najmniej w 85 krajach.
Akcja jakby otworzyła pewien dotąd zamknięty rozdział w historii ludzi. Przed #MeToo rzadko kiedy poruszało się temat molestowania kobiet, przemocy seksualnej w świecie celebryckim, ale nie tylko, czy mizoginizmu w ogóle.
Sama akcja uruchomiła lawinę wydarzeń, ale i zmiany w świadomości, stylu bycia, postępowaniu ludzi. Zmian tych i wydarzeń na szczęście nie można już zatrzymać.
Agnes Grossmann w swojej książce prezentuje zdjęcia ukazujące 100 szokujących scen...

Babi | 2019-03-01
Przeczytana: 01 marca 2019

nie uważam się za totalną feministkę, ale umiem przyznać, że wiele im zawdzięczam, ze wszystkimi poglądami się nie zgadzam, bo uważam, że jednak mamy pewnie role do odegrania w świecie/społeczeństwie mimo wszystko, oczywiście bez żadnych chorych skrajności

ogółem również nie popieram tego całego uprzedmiotowania kobiety do roli obiektu seksualnego, i staram się tego nie popierać w moich wyborach życiowych, nie karmić takiego syfu, który może dalej się rozpszestrzeniać, nie wspierać marek, nie wsadzać im hajsu do kieszeni, nie robię tego jakoś obsesyjnie, ale mam jakieś czyste sumienie, spokój ducha i unikam ciągłych kompleksów

książka przypadkowo wpadła mi w ręce, cienka, to stwierdziłam, że akurat temat mnie nie zmęczy, no i niestety nie zmęczył, bo nawet nie zdążył zaciekawić...

"książka" na 15 minut, więcej tam zdjęć niż tekstu, rozumiem, że miało to na celu ukazanie tych wszystkich reklam plakatowych, ale spodziewałam się większego zaangażowania w objaśnienie i...

Zmora | 2019-03-22

Bardzo jednostronne i pobieżne studium wizerunku kobiety w kulturze i mediach. Owszem, akcja #metoo miała solidne podstawy, jednak to, co autorka przedstawia w swojej książeczce (ledwo 170 stron, z czego jakieś 3/4 to ilustracje lub puste przestrzenie), zostało poddane mało rzetelnej analizie. I choć to "dzieło" nie pretenduje do miana naukowości, to autorka wyraźnie naciąga fakty pod swoją fazę. Choćby zupełnie ignorując fakt, że męska seksualność również jest eksponowana w dziełach kultury czy reklamie. Że kobiety również bywają przedstawiane jako bardziej dominujące, a nie tylko wyłącznie ofiary. W poszczególnych analizach reklam, ilustracji, czy nawet baśni, znalazło się sporo nadinterpretacji pod kątem nawet nie tyle feminizmu, co wręcz feminazizmu. Można więc to dziełko przeczytać, ale potraktować raczej ze sporym dystansem. Dystansem, którego autorce wyraźnie brakuje w postrzeganiu rzeczywistości.

Mylengrave | 2019-03-09
Przeczytana: 08 marca 2019

Temat ważny, toteż książkę zgarnęłam z półki tak po prostu, bez przeglądania zawartości. Niestety, ta okazała się być bardzo miałka. Nie wiem jaki budżet przeznaczono na wydanie tej książki, ale na pewno nie zatrudniono grafika - zdjęcia w książce to taka pikseloza, że aż żenującym jest samo patrzenie na to.
Autorka nie będzie należała do moich ulubionych, brak jej polotu literackiego, stylu, znacznie zaniża IQ swoich czytelników tłumacząc i pisząc o rzeczach tak oczywistych, że nie ma możliwości aby osoba potrafiąca względnie czytać nie była ich świadoma. Myślałam, że treść będzie trochę bardziej zróżnicowana, tymczasem to jest może z dziesięć przykładów powielonych razy dziesięć. Ileż można czytać o tym samym, na Boga! Nudy na pudy.

Żeby była jasność, zgadzam się z autorką, z jej poglądami, tyle tylko, że nie zauważyła ona niczego ciekawego, niczego nie odkryła, nie uzmysłowiła czytelnikowi niczego, czego nie wiedziałby przed lekturą. Przykłady wybrane do książki wydają się być...

PannaAbsurd | 2019-03-25
Na półkach: 2019, Legimi, Przeczytane, Ebooki