Świat sprzed #MeToo
- Kategoria:
- reportaż
- Tytuł oryginału:
- Le Monde avant #MeToo
- Wydawnictwo:
- Amber
- Data wydania:
- 2019-02-26
- Data 1. wyd. pol.:
- 2019-02-26
- Liczba stron:
- 176
- Czas czytania
- 2 godz. 56 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324169344
- Tłumacz:
- Bożena Sęk
100 szokujących scen traktowania kobiet od połowy XX wieku: w reklamie, filmie, komiksach, zdjęciach, a nawet ilustracjach bajek.
Takie obrazy kultury masowej już nigdy nie będą możliwe!
W październiku 2017 roku ruch #MeToo wstrząsnął światem. Wstrząs miał epicentrum w Hollywood, gdzie wybuchła sprawa Weinsteina, potem rozlał się na kilkadziesiąt krajów i na zawsze przeobraził rozkład sił między mężczyznami a kobietami - w każdym razie na Zachodzie. Nastąpiło nowe rozdanie. #MeToo to pęknięcie, które oddziela stary świat od nowego. Odtąd znęcanie się nad ciałem kobiety jest już niedopuszczalne. Kobiety na całym świecie nie chcą dłużej pozwalać, by ich ciało traktowano jak przedmiot.
Ta książka przedstawia wizerunki kobiet w kulturze masowej - w reklamie, filmie, fotografii, ilustracjach książek i komiksów, w bajkach dla dzieci - od lat 50. XX wieku do dziś. Wizerunki dziś nie do zaakceptowania. A jednak te szokujące zdjęcia, plakaty, obrazy i fotosy odzwierciedlają sposób myślenia określający stosunki męsko-damskie przed październikiem 2017 roku.
Świat sprzed #MeToo usiłuje zrozumieć mechanizmy kulturowe i obyczajowe, które pozwoliły Harveyowi Weinsteinowi na oczach wszystkich postępować jak drapieżca seksualny.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oceny
Książka na półkach
- 122
- 54
- 25
- 17
- 6
- 5
- 4
- 2
- 2
- 2
OPINIE i DYSKUSJE
Mocny średniak na jeden, max dwa wieczory. Książka tendencyjna, niczym nie zaskakuje. Największą robotę robi zbiór obrazów z szeroko pojętej popkultury. Do tego znajdziemy tutaj kilka w miarę ciekawych analiz prezentowanych prac.
Mocny średniak na jeden, max dwa wieczory. Książka tendencyjna, niczym nie zaskakuje. Największą robotę robi zbiór obrazów z szeroko pojętej popkultury. Do tego znajdziemy tutaj kilka w miarę ciekawych analiz prezentowanych prac.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to"Agnès Grossmann ujawnia sposób traktowania kobiety..." - no jak dla mnie to nie ma tu za dużo ujawniania, nazwałabym to raczej zbiorem pierwszych lepszych reklam, kadrów z filmów i komiksów. Gdyby ścisnąć tekst to zająłby w porywach może 25% stron z tych ponad 170... Autorka nie zaskakuje żadnymi złotymi myślami, często po prostu opisuje to, co widać na grafice czy też zdjęciu, co chwilę odwołując się do Weinsteina. Nie za bardzo rozumiem sens tej "książki", bo dla mnie to raczej materiał na bloga. Cieszę się, że kupiłam ją w antykwariacie za 5 zł, bo cena okładkowa - bagatela 40 zł - to nieporozumienie; a przypominam, że składa się głównie z porażającej liczby wrzuconych ilustracji 🥲
"Agnès Grossmann ujawnia sposób traktowania kobiety..." - no jak dla mnie to nie ma tu za dużo ujawniania, nazwałabym to raczej zbiorem pierwszych lepszych reklam, kadrów z filmów i komiksów. Gdyby ścisnąć tekst to zająłby w porywach może 25% stron z tych ponad 170... Autorka nie zaskakuje żadnymi złotymi myślami, często po prostu opisuje to, co widać na grafice czy też...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBrakuje tutaj pogłębiania tematu i głębszej refleksji. Wiele przykładów, kadrów z filmów, zdjęć opisów, które jednak nie prowadzą do niczego. Jednak mimo wszystko warto się zapoznać i wyciągnąć własne wnioski, szczególnie, że to lektura na godzinkę.
Brakuje tutaj pogłębiania tematu i głębszej refleksji. Wiele przykładów, kadrów z filmów, zdjęć opisów, które jednak nie prowadzą do niczego. Jednak mimo wszystko warto się zapoznać i wyciągnąć własne wnioski, szczególnie, że to lektura na godzinkę.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZanim dobrze się zacznie, już się kończy :/
Ciekawy temat, ale niestety książka słaba. Za mało treści, za słabo pogłębione problemy. Brakuje nakreślenia historii, obrazu społeczeństwa na dany wycinek czasu. Autorka mogłaby również omawiać wątki chronologicznie, by czytelnik mógł mieć lepszy obraz zmian, jakie zachodziły.
Zanim dobrze się zacznie, już się kończy :/
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toCiekawy temat, ale niestety książka słaba. Za mało treści, za słabo pogłębione problemy. Brakuje nakreślenia historii, obrazu społeczeństwa na dany wycinek czasu. Autorka mogłaby również omawiać wątki chronologicznie, by czytelnik mógł mieć lepszy obraz zmian, jakie zachodziły.
Niestety nie tego się spodziewałam. W mojej ocenie książka jest bardzo przeciętna. Tematyka książki skupia się na omówieniu sposobu traktowania kobiet na przestrzeni lat, sposobu podejścia do kobiecości i roli kobiet w świecie. Wydaje się więc, że jest to coś interesującego. Mam jednak wrażenie, że autorka wykorzystując temat ruchu #metoo prowadzi wojnę ze światem mężczyzn i wyszukuje najbardziej skrajne przykłady mające stanowić podparcie dla jej tezy. A nie o to przecież chodzi... Temat postrzegania kobiet na przestrzeni ostatnich lat, ich roli oraz pozycji jest bardzo ważny. Wydaje mi się więc, że powinno się mu poświęcić nieco więcej uwagi i omówić wszystkie aspekty z dokładnością, której ten temat wymaga. W książce Agnes Grossmann tego jednak nie doświadczamy - omówienie problemu jest zdawkowe, prawie broszurowe, bez większej analizy i wyjaśnienia czegoś więcej niż tylko poprzez wskazanie, jak źle traktowane są/były kobiety.
Niestety nie tego się spodziewałam. W mojej ocenie książka jest bardzo przeciętna. Tematyka książki skupia się na omówieniu sposobu traktowania kobiet na przestrzeni lat, sposobu podejścia do kobiecości i roli kobiet w świecie. Wydaje się więc, że jest to coś interesującego. Mam jednak wrażenie, że autorka wykorzystując temat ruchu #metoo prowadzi wojnę ze światem mężczyzn...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toGarść banałów niestety. Lektura dobra dla nastolatek. Dla poważniejszego i bardziej wymagającego czytelnika - strata czasu.
Garść banałów niestety. Lektura dobra dla nastolatek. Dla poważniejszego i bardziej wymagającego czytelnika - strata czasu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toLektura na jeden wieczór. Dużo ciekawych przykładów, ale całość wypada jak esej do szkoły na temat "jak kultura przedstawia kobiety". Na pewno dobre jako wstęp do tematu.
Lektura na jeden wieczór. Dużo ciekawych przykładów, ale całość wypada jak esej do szkoły na temat "jak kultura przedstawia kobiety". Na pewno dobre jako wstęp do tematu.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo słaba książka. Analizuje bardzo pobieżnie różne zdjęcia, filmy i bajki wyszukując argumentów pod konkretną tezę. Nie polecam, bo nie uwzględnia zupełnie kontekstów powstania konkretnych rzeczy.
Bardzo słaba książka. Analizuje bardzo pobieżnie różne zdjęcia, filmy i bajki wyszukując argumentów pod konkretną tezę. Nie polecam, bo nie uwzględnia zupełnie kontekstów powstania konkretnych rzeczy.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie wiem, jak podejść do tej książki. Tematyka poważna, a tu taki klops. Słaby klops. Rzeczywiście żadnych odkrywczych myśli nie znalazłam. Więcej obrazów, niż treści.
Nie wiem, jak podejść do tej książki. Tematyka poważna, a tu taki klops. Słaby klops. Rzeczywiście żadnych odkrywczych myśli nie znalazłam. Więcej obrazów, niż treści.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTo mógł być dobrze zrobiony artykuł/esej, a z jakiegoś powodu zrobiono z tego książkę
To mógł być dobrze zrobiony artykuł/esej, a z jakiegoś powodu zrobiono z tego książkę
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to