Świat sprzed #MeToo

2019-02-26
2019-02-26
Bożena Sęk

1948

Bardzo słaba książka. Analizuje bardzo pobieżnie różne zdjęcia, filmy i bajki wyszukując argumentów pod konkretną tezę. Nie polecam, bo nie uwzględnia zupełnie kontekstów powstania konkretnych rzeczy.

Brakuje tutaj pogłębiania tematu i głębszej refleksji. Wiele przykładów, kadrów z filmów, zdjęć opisów, które jednak nie prowadzą do niczego. Jednak mimo wszystko warto się zapoznać i wyciągnąć własne wnioski, szczególnie, że to lektura na godzinkę.

Lektura na jeden wieczór. Dużo ciekawych przykładów, ale całość wypada jak esej do szkoły na temat "jak kultura przedstawia kobiety". Na pewno dobre jako wstęp do tematu.

Garść banałów niestety. Lektura dobra dla nastolatek. Dla poważniejszego i bardziej wymagającego czytelnika - strata czasu.

Zanim dobrze się zacznie, już się kończy :/
Ciekawy temat, ale niestety książka słaba. Za mało treści, za słabo pogłębione problemy. Brakuje nakreślenia historii, obrazu społeczeństwa na dany wycinek czasu. Autorka mogłaby również omawiać wątki chronologicznie, by czytelnik mógł mieć lepszy obraz zmian, jakie zachodziły.

Niestety nie tego się spodziewałam. W mojej ocenie książka jest bardzo przeciętna. Tematyka książki skupia się na omówieniu sposobu traktowania kobiet na przestrzeni lat, sposobu podejścia do kobiecości i roli kobiet w świecie. Wydaje się więc, że jest to coś interesującego. Mam jednak wrażenie, że autorka wykorzystując temat ruchu #metoo prowadzi wojnę ze światem mężczyzn...

Ważny temat, a książka bardzo krótka przez co wszystko wydaje się potraktowane powieszchownie. Niemniej temat jest ważny i dobrze, że takie książki powstają. Mimo wszystko chciałabym czegoś więcej.

Autorka zrobiła dobrą robotę. Opisała to jak kobiety traktowano w różnych dziełach kultury w XX w. i wcześniej. Co do zarzutów, pojawiających się w recenzjach, to myślę, że autorka chciała zobaczyć jak sobie poradzić z tematem, by potem móc napisać większą pozycję.

Jestem rozczarowana i żałuję wydanej kasy. Temat poruszony powierzchownie. Brak jakiegoś konkretnego kierunku: autorka "skacze" trochę po produkcjach USA, Francuskich, pomijając choćby ogólną specyfikę mediów danego kraju i rys społeczeństwa. Zdaję sobie sprawę, że dogłębne poruszenie tematu, osobne omówienie specyfiki kina czy reklam w danym kręgu kulturowym, wymagałoby...

Poważny temat, jednak omówiony zbyt powierzchownie, jednostronnie i strasznie płytko. Dobrze, ze została napisana taka książka, jest w niej zawarte kilka mądrych, ważnych myśli.
Mozna było jednak zagłębić sie w temat o wiele bardziej.
I jeszcze ta dedykacja: dla brzydkich kobiet i biednych facetów...
Autorka protestuje przeciw szufladkowaniu ludzi, a sama to robi.

• 2019
  • 2021