Prawdy i tajemnice

Okładka książki Prawdy i tajemnice Sylwia Trojanowska
Okładka książki Prawdy i tajemnice
Sylwia Trojanowska Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Sekrety i kłamstwa (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Sekrety i kłamstwa (tom 2)
Czwarta Strona
2019-02-27
2019-02-27
literatura polska

Okładka książki Facetom wstęp wzbroniony / Facetom nic do tego (pakiet) Malwina Kozłowska, Sylwia Trojanowska
Facetom wstęp ... Malwina Kozłowska,&...
Okładka książki Facetom nic do tego Malwina Kozłowska, Sylwia Trojanowska
Facetom nic do... Malwina Kozłowska,&...
Okładka książki Facetom wstęp wzbroniony Malwina Kozłowska, Sylwia Trojanowska
Facetom wstęp ... Malwina Kozłowska,&...

Ta książka to ukazanie nietypowej a zarazem pięknej relacji dziadka z wnuczką.
Magda cierpi po śmierci swojego męża i dopiero ciotka wyciąga ją z tego letargu i pokazuje, że warto zacząć żyć...
Po osiemnastu latach postanawia odwiedzić swojego dziadka Ludwika, który wiele lat temu wyrządził jej dużo krzywd. Ma nadzieję , że czas zmienił go na lepsze. I niestety zostaje bardzo niemiło zaskoczona. Dziadek wyrzuca ją z domu.

Dziewczyna jednak nie poddaje się i drugiego dnia wraca, chce poznać przeszłość, prawdę co tak się zmieniło w Ludwiku, że wyszło z niego tyle zła. I wtedy dzień po dniu, dziadek odkrywa przed dnia tajemnice, skrywane od najmłodszych jego lat.

"Żaden człowiek nie jest czystym złem - przypomniała sobie słowa babci. - w każdym jest ziarno dobra. W niektórych kiełkuje i przeradza się w obfite plony, w innych po prostu czeka. Czasami bardzo długo. Tylko w niektórych gnije, ale o tych nigdy nie myśl. Zawsze zakładaj, że w każdym człowieku jest coś dobrego. Że jest dużo dobrego"

Książkę bardzo łatwo się czyta. Proste dialogi. Bardzo urzekająca historia dziadka Magdy.

Ta książka to ukazanie nietypowej a zarazem pięknej relacji dziadka z wnuczką.

Książkę pochłonęłam w trakcie 2-dniowej wycieczki do Warszawy. Porywające historie, od których nie da się oderwać i wnioski, które warto wcielić w swoje życie. Warto rozmawiać ze starszymi ludźmi, czerpać od nich mądrość życiową. A co do samej książki, to mam kilka uwag. Nie będziecie wiedzieć, o co chodzi, jeśli nie przeczytacie pierwszej części „Sekrety i kłamstwa”. Mamy tutaj kontynuację, ale niestety nic z poprzedniej części nie jest tutaj przypomniane. POLECAM

Z reguły nie czytam obyczajówek/romansów, książka pewnie wpadła mi w ręce i przeczytałam. Nie mój gatunek.

"Prawdy i tajemnice" od @sylwiatrojanowska.pisarka to kontynuacja losów Magdy i Ludwika, których mieliśmy okazję już poznać w "Sekrety i kłamstwa". Pierwsza część zakończyła się w takim momencie, że cieszyłam się, że pod ręką mam drugą część i mogłam praktycznie od razu zabrać się za czytanie.

W tej części Ludwik w dalszym ciągu opowiada o swojej przeszłości. Wyjawia coraz więcej okrutnych faktów ze swojego życia z czasów II wojny światowej. Magda dowiaduje się kim z pochodzenia jest jej dziadek i początkowo jest w szoku, ponieważ Ludwik był z pochodzenia Niemcem.

Ta część jest zdecydowanie bardziej emocjonalna i będziemy często się wzruszać, ale nie zabraknie też zabawnych momentów. Historie, które opowiada Ludwik nie są lekkie i nie czytało się ich zbyt łatwo. Dowiadujemy się jakich okropnych rzeczy przeżył jako dziecko.

Ze względu na to, że jest to trylogia zaopatrzyłam się już w egzemplarz z trzecią częścią. "Prawdy o wspomnienia" mogą być one również ciekawe jak poprzednie części, tym bardziej, że bohaterowie wybiorą się do Niemiec, aby tam poznać wszystkie tajemnice Ludwika. Nie długo poznam zakończenie tej serii 😊

Dostałam tę książkę w prezencie, więc niestety nie wiem o czym opowiadał tom 1 tej serii, mam jednak w planach nadrobienie i jego przeczytanie.
Powieść czyta się szybko, łatwo i dość przyjemnie. Co prawda mało mi tutaj Szczecina, bo zaledwie jest wspomnianych kilka ulic, szpital i park, ale i tak duży plus, za to, że w ogóle takie opisy się pojawiają.

Wzruszająca i poruszająca historia. Trzyma w napięciu, przeplata teraźniejszość z przeszłością.

Drugi tom, który dostałam w prezencie nie wiedząc, że to trylogia. W tej historii dziadek Starkowski otwiera się przed wnuczką Magdaleną i opowiada jej swoją historię. Historię, która jest mroczna i która go ukształtowała.

Druga część trylogii jest jeszcze lepsza niż pierwsza ;)

Trzyma w napięciu do ostatniej strony, jest bardzo ciekawa i wciągająca. Teraźniejszość przeplata się z przeszłością, z trudnymi czasami wojny i powojennymi. Sekrety wychodzą na światło dzienne po kilkudziesięciu latach. Bardzo ciekawie poprowadzona akcja, Autorka umie zbudować napięcie!

Od razu sięgam po trzecią część!

Druga część trylogii jest jeszcze lepsza niż pierwsza ;)

Od razu sięgam po trzecią część!

Nie przeczytałam tomu 1, gdyż powieść dorwałam na jakiejś przecenie, a że nigdzie na wierzchu nie oznaczono, że to 2 część, zatopiłam się w historii. Z pewnością wiele straciłam, zaczynając nie po kolei, lecz zaraz to nadrobię. Mimo wszystko postanowiłam "na gorąco" podzielić się wrażeniami.
Dawno nie czytałam powieści, która na końcu doprowadziłaby mnie do łez, do przemyśleń, do oddania się wspomnieniom z opowieści dziadków i rozmów z nimi. Życiowa książka, z mądrymi cytatami, z relacjami rodzinnymi, które wzruszają, bawią i przede wszystkim pokazują, jak sekrety i tajemnice wpływają na życie kolejnych pokoleń. Polecam serdecznie!

Dawno nie czytałam powieści, która na końcu doprowadziłaby mnie do łez, do...

Druga część sagi Sylwii Trojanowskiej zaskoczyła mnie,zauroczona jestem powieścią.
Magda nadal mieszka u swojego kochanego dziadka Ludwika podobała się mnie historia dziadka co opowiadał swojej wnuczce o swojej przeszłości.
Z zapartym tchem przeczytana piękna,wspaniała i bardzo poruszająca książka.

Z zapartym tchem przeczytana piękna,wspaniała i bardzo poruszająca książka.

Prawdy i tajemnice są druga częścią cyklu Sekrety i Kłamstwa. Po pierwszej części, która jakos specjalnie mnie nie porwała podchodziłam dosyć sceptycznie do reszty sagi. Jakie było moje zdziwienie, kiedy to wręcz nie mogłam się oderwać od czytania. Strona po stronie płonęły mi w rękach a serce w pewnych momentach biło mocniej. W drugim tomie Ludwik całkowicie otwiera się przed swoją ukochana Dusia. Opowiada jej najmroczniejsze historie jakie im się przytrafiły podczas jak i zaraz po wojnie. Za wiele wydarzeń dziadek wini samego siebie. Magdalena w końcu rozumie, ze wojna ukształtowała dziadka. W momencie kiedy zaczyna się między nimi układać ma miejsce pewne wydarzenie… Czy Ludwig z tego wyjdzie? Czy prawdziwy Chochoł zostanie złapany? Jak potoczą sie losy Magdy i Jakuba? Na to wszystko zapewne znajdę odpowiedz w trzeciej i ostaniej części cyklu. Tym razem czekam z niecierpliwością aby zacząć Powroty i Wspomnienia. Ta cześć pachniała cynamonem i wszelakiego rodzaju ciasteczkami i rogalami…

• Przeczytane 2019
  • Ebooki