La tresse

2017-05-10
francuski
La tresse; Laetitia Colombani

"Warkocz" Laetitia Colombani
Wyjątkowa książka. Napisana w sposób, który mnie zachwycił.
Smita, Hinduska. Niedotykalna, nieczysta, określana jako społeczy śmieć. Nie chce takiego życia dla swojej córki. Mimo wszystko ma w sobie ogromną siłę i determinację, żeby zawalczyć o lepszy los.
Gulia, Włoszka z Sycylii. Jedna z trzech córek, która ma przejąć po swoim ojcu zakład produkujący peruki z naturalnych włosów. Los dużo szybciej, niż oczekiwała postawił przed nią wyzwanie uratowania rodzinnego biznesu i walki o przetrwanie.
Sara, Kanadyjka. Bardzo ambitna pani adwokat, jej pozycja w firmie prawniczej jest dla niej tak bardzo ważna. Jest jej być albo nie być. Nigdy na zwolnieniu lekarskim, urlop też nie dla niej. Jak udało jej się urodzić córkę i bliźniaki-chłopców? Nie wiem. W jej życiu zachodzi tak ogromna zmiana,że wszystko wywraca do góry nogami.
Żałuję, że ta książka nie została bardziej wypromowana, jest tego naprawdę warta!

"Przestała go kochać z chwilą, gdy odmówił walki. Miłość jest uczuciem ulotnym, myśli, odchodzi tak jak przychodzi, czasem w mgnieniu oka".
"Nie wiedzieli, że to niemożliwe, więc to zrobili." Mark Twain
Zdanie z Talmudu " Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat".

"Warkocz" Laetitia Colombani
Wyjątkowa książka. Napisana w sposób, który mnie zachwycił.

Piękna powieść o mega dzielnych kobietach. Każda z innego świata, a każda odważna, silna i walczącą do końca o lepsze jutro.

Warkocz" to splecione jak pasma włosów trzy historie kobiet, które muszą mierzyć się ze swoją kobiecością i przeciwnościami losu. Smita, Giulia i Sara nigdy się nie poznały, mieszkają w odrębnych częściach świata, ale choć żyją w całkiem różnych realiach ich losy splatają się w warkocz nie przenikając wzajemnie. Ten warkocz to symbol wspólnych doświadczeń i walk o siebie.
Piękny, poruszający debiut. Nie pozwala przejść obok podjętych przez autorkę tematów obojętnie.

"Warkocz" to opowieść o trzech skrajnie różnych kobietach, mieszkających w trzech różnych zakątkach świata. Ich problemów i codziennych zmagań nie można do siebie porównać. Mimo to, bez ich wiedzy, łączy je szczególna więź. Serdecznie mogę polecić tę pozycję. Jest bardzo wzruszająca, głęboka, nie jest to łatwa lektura, ale z pewnością warta przeczytania. Autorka potrafi wzbudzić w czytelniku cały wachlarz emocji, za co jestem jej bardzo wdzięczna.

Ciekawa historia trzech kobiet , w trudnych sytuacjach życiowych,których losy splatają się jak tytułowy warkocz.Pomimo że historię tych kobiet naprawdę przejmujące to jednak czegoś mi w tej powieści zabrakło...Nie wiem może narracja tej książki zbyt powierzchowna ...

"Warkocz" to trzy historie, trzy kobiety, trzy różne zakątki świata. Niby odmienne, pozornie niezależnie, ale splecione ze sobą jak trzy pasma długich włosów.
🌼Smita (wioska Badlapur,Indie),jest dalitką, niedotykalną. Czyści z odchodów domy innych, lepiej urodzonych. To jej karma, musi odpokutować czyny popełnione w poprzednim życiu. Taką rolę pełniły kobiety z jej rodziny, taka rola przypisana jest dla jej córki, Lality.
Ale Smita pragnie, aby jej córka chodziła do szkoły, uczyła się czytać i pisać. Marzy dla niej o lepszym losie.
🌻Giulia(Palermo, Sycylia),pracuje w zakładzie perukarskim swojego ojca. Kiedy jej tata ulega wypadkowi, dziewczyna odkrywa, że firmie grozi upadek i bankructwo. W tym samym czasie na jej drodze staje Kamal; tak inny od wszystkich mężczyzn, których do tej pory poznała.
🌹Sara (Montreal, Kanada) to bizneswomen, pracoholiczka i pnąca się po szczeblach kariery prawniczka. Samotna matka trójki dzieci, zaradna i przedsiębiorcza. Jednak diagnoza lekarska na zawsze ją zmieni, a jej losy potoczą się zupełnie inaczej, niż ona to sobie zaplanowała.
🌼🌻🌹
Trzy kobiety, które mimo przeciwności losu, podejmują walkę, o siebie, o swoich bliskich, o życie , o miłość....
"Warkocz" to historia, która nie pozostawi nikogo obojętnym. A losy tych kobiet odcisną swój ślad w naszej pamięci.
Szczególnie wstrząsająca jest historia Smity.
W Indaiach co roku ofiarą barbarzyństwa mężczyzn ginie dwa milliony kobiet. Kobieta jest własnością swojego męża, niewiele znaczącą istotą.....

Warkocz to nie tylko metafora, ten splot włosów w dosłownym znaczeniu złączy losy tych trzech kobiet, choć nie mają o sobie pojęcia, choć nigdy się nie spotkają.
To emocjonalna podróż, a w swojej prostocie niezwykła lektura, którą gorąco polecam.

Dodatkową gwiazdkę daję za historię Hinduski, która mnie naprawdę zafrapowała. To chyba przez brak większej wiedzy na temat hinduskiego społeczeństwa. Ciekawy był też pomysł na powiązanie trzech różnych historii. I na tym koniec komplementów.
Książka jest zbyt powierzchowna jak na podjęcie tak poważnych tematów.

Książka jest zbyt powierzchowna jak na podjęcie tak poważnych tematów.

3 różne kobiety i 3 różne historie, które jak się okaże coś łączy. Historia z przesłaniem, zapada w pamięci na długo.

Książka urocza. Opowiada trzy całkiem odmienne losy kobiet ale każdą ścieżkę życia czyta się z tak samym zainteresowaniem. Na końcu łączy je coś czego chyba nikt się nie spodziewa.
Refleksja po przeczytaniu niezwykła. Polecam!

Refleksja po przeczytaniu niezwykła. Polecam!

To jedna z tych książek, która na dłużej zostaje w pamięci

To jedna z tych książek, która na dłużej zostaje w pamięci