Jak powstał język. Historia największego wynalazku ludzkości

Okładka książki Jak powstał język. Historia największego wynalazku ludzkości
Daniel L. Everett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki popularnonaukowa
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
How Language Began: The Story of Humanity's Greatest Invention
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2019-02-07
Data 1. wyd. pol.:
2019-02-07
Data 1. wydania:
2017-11-07
Język:
polski
ISBN:
9788381690225
Tłumacz:
Adam Tuz
Tagi:
Adam Tuz język ewolucja biologia lingwistyka językoznawstwo
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
41 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
2661
2655

Na półkach:

"Język nie jest instynktem opartym na przekazywanej genetycznie wiedzy... to wyuczona umiejętność." Philip Lieberman

Sięgając po książki popularnonaukowe, otrzymujemy sporo ciekawej wiedzy, lecz nie zawsze uda się w pełni satysfakcjonująco zagłębić w zagadnienia, które nas najbardziej interesują. I taki właśnie symptom pojawił się podczas spotkania z tą książką. Tak naprawdę, dopiero trzecia i czwarta część dostarczyły mi tego, czego oczekiwałam, ale miałam nadzieję, że bardziej szczegółowo zostanie to omówione. Początkowe części, traktujące o plemieniu Hominini i biologicznych przystosowaniach ludzi do języka, znane były mi już wcześniej, stąd jedynie wrażenie powtarzania wcześniej zdobytej wiedzy. Dopiero rozdziały przybliżające ewolucję formy i kulturową ewolucję języka, okazały się tym, czego chciałam się teraz dowiedzieć. Jednak publikacja warta uwzględnienia w planach czytelniczych, sympatycznie się w niej poruszamy, styl narracji przyjacielski, minimum koniecznego żargonu, łatwo zrozumiałego, szybko przyswajanego.

Podobały mi się luźne wprowadzenia do poruszanych tematów, trafnie przytaczane przykłady, klarownie naświetlające istotę zagadnień, oraz ciekawostki, anegdoty, cytaty, rysunki, ilustracje. Wszystko logicznie ułożone, interesująco zaprezentowane, i chociaż może razić wielokrotne powtarzanie kluczowych przesłań, zdarzały się nawet w tym samym akapicie, to zajmująco się je śledziło i łatwo opanowywało. Momentami miałam wrażenie, że to nie tyle pisemny wywód z cechami wykładu, a raczej prelekcja odczytywana przez czytelnika, co może okazać się dobrym prognostykiem rozumienia i wchłaniania przybliżanych informacji. Znajomość książki przyda się zwłaszcza osobom zaczynającym interesować się językoznawstwem, lub miłośnikom nauki języków obcych, gdyż daje szerszą perspektywę na historię największego wynalazku ludzkości.

Język jako zjawisko istnieje od sześćdziesięciu tysięcy pokoleń, oczywiście różni się liczbą narzędzi gramatycznych, ale zawsze pełni rolę służebną wobec kultury, która jak filtr odsiewa znaczenia, i kształtuje się pod wpływem psychologii. Język powstał w wyniku konwergencji ludzkiej inwencji, twórczego myślenia, historii, ewolucji fizycznej i poznawczej, zaś wynalazkami, które poprowadziły ludzi ku językom używanym dzisiaj, były najpierw ikony, a następnie symbole. Przyglądamy się ewolucji mózgu, aparatowi głosowemu i dowodom na obecność zdolności mówienia gatunków z rodzaju Homo, teorii stopniowego powstawania języka, badaniom natury języka, kwestiom powstania gramatyki, która pomogła udoskonalić znaczenie symboli, a nawet aspektom wyłapywania kontekstu, interpretacji, emocji, a także istocie zaburzeń językowych. Dobrym uzupełnieniem do tej publikacji będzie książka Genevieve von Petzinger "Pierwsze znaki".

bookendorfina.pl

"Język nie jest instynktem opartym na przekazywanej genetycznie wiedzy... to wyuczona umiejętność." Philip Lieberman

Sięgając po książki popularnonaukowe, otrzymujemy sporo ciekawej wiedzy, lecz nie zawsze uda się w pełni satysfakcjonująco zagłębić w zagadnienia, które nas najbardziej interesują. I taki właśnie symptom pojawił się podczas spotkania z tą książką. Tak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    172
  • Przeczytane
    51
  • Posiadam
    30
  • Popularnonaukowe
    6
  • Teraz czytam
    4
  • Lingwistyka
    3
  • Na ścieżkach nauki
    3
  • Literatura popularnonaukowa
    2
  • 2023
    2
  • 2019
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jak powstał język. Historia największego wynalazku ludzkości


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne