Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii. Tom 1

Okładka książki Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii. Tom 1 Ewa Beniak-Haremska, Joanna Berendt, Aneta Ryfczyńska
Okładka książki Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii. Tom 1
Ewa Beniak-HaremskaJoanna Berendt Wydawnictwo: CoJaNaTo literatura dziecięca
literatura dziecięca
CoJaNaTo
2018-01-01
2018-01-01
empatia dzieci

Okładka książki Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi. Porozumienie bez przemocy w praktyce. Wydanie 2 Joanna Berendt, Vesna Lorenc
Alfabet empati... Joanna Berendt, Ves...
Okładka książki KONFLIKT, SZACUNEK, ZGODA. Porozumienie bez Przemocy w praktyce biznesowej Joanna Berendt, Agnieszka Kozak, Vesna Lorenc
KONFLIKT, SZAC... Joanna Berendt, Agn...
Okładka książki Dogadać się z nastolatkiem. Dojrzałość i szacunek w relacji Joanna Berendt, Agnieszka Kozak
Dogadać się z ... Joanna Berendt, Agn...

Dziwią mnie wysokie oceny i zachwalanie tej książki. Dla mnie kompletne rozczarowanie. Mimo że szukałam książki o emocjach i empatii, ta zupełnie się nie sprawdziła i przebrnęliśmy przez nią chyba ledwie dwa razy. Jak na wiek docelowy od 4 lat uważam, że jest bardzo niezrozumiała, tzn. praktycznie nic dziecku nie rozjaśni. Musiałam tłumaczyć te napompowane wywody na jakiś bliższy dziecku sposób.
Według mnie książka bardzo nadęta. Teraz jest moda na wysłuchiwanie emocji i bycie z nimi. I ok. Tyle, że w tej książce poprzestano na natchnionym i mglistym podejściu do poszczegolnych tematów w rozdziałach, co nie wystarczy dzieciom, które dopiero uczą się radzenia sobie z emocjami, rozpoznawania ich, rozumienia, a tym bardziej empatii.
Miałam wrażenie, że cała idea opiera się na jednym schemacie: wysłuchaj co czuje druga osoba, powtórz jej to przekładając na słowa. Koniec. Innych rozwiązań, rad, podpowiedzi czy przykładów z życia trudno tu szukać.
Szczególnie zapamiętałam fragment o dziecku, które boi się zastrzyku, krzyczy i płacze, a zachowanie rodziców starających się go pocieszyć czy dodać mu otuchy ukazane jest w negatywnym świetle: zaślepieni rodzice, nie chcą zauważyć uczucia dziecka i pozwolić mu krzyczeć i płakać. Powinni tylko stwierdzić: czujesz strach, widzimy to.
Nie rozumiem dlaczego jest tutaj założenie, że rodzice chcący dodać otuchy dziecku zaprzeczają i nie chcą dostrzegać jego uczucia?? Skąd ta analogia?? Moim zdaniem raczej socjopatycznym zachowaniem byłoby jedynie powiedzenie: widzę, że czujesz strach. Czy to jest empatia? Według autorów tak. Według mnie nie ma nic złego w tym, że się dziecko próbuje pocieszyć, a nawet zająć jego myśli czymś innym w tym momencie.
Wiem, że obecnie demonizowane są wyrażenia "nie płacz", "nie bój się", tyle że nikt kto je wypowiada tak naprawdę nie ma na myśli "nie wolno ci czuć strachu". To tylko słowna próba dodania otuchy, szczególnie wraz z przytuleniem.
Szczerze mówiąc ta natchniona, stoicka żyrafa mnie strasznie irytowała. Pokiwała głową, powtórzyła słowa drugiego zwierzątka "a więc czujesz to i to", po czym po chwili ciszy zwierzątko samo doznawało olśnienia i już potrafiło samo przetrawić swój problem. Jak 30-latek, nie 4-latek.

Książka, w której zawarte zostały krótkie bajki na konkretny temat wraz z ćwiczeniami, które stwarzają przestrzeń do poszerzania tematu rozumienia pojęć itp.

Leśny Zakątek to miejsce, w którym panuje: współpraca, porozumienie i dobra zabawa. Chciałabym tam mieszkać! Już na pierwszych stronach poznajemy głównych bohaterów: żyrafę Bibi i szakala Zenona oraz ich przyjaciół. Ale nie myślcie sobie, że tu panuje sielanka i zero zmartwień... Bohaterowie przeżywają radości, różne smutki, zmartwienia i napotykają trudności. Niezwykłe jest jednak to, jak sobie z nimi radzą. Autorki zwracają uwagę na rolę przyjaźni i dzielenia się troskami codziennego życia, z osobami dla nas ważnymi. Co więcej, podkreślają istotę wsparcia, połączonego z dużą dozą empatii, bez oceny. Jakich trudności doświadczają mieszkańcy Leśnego Zakątka?
W pierwszym tomie znajdziecie bogactwo różnych sytuacji, obecnych w życiu dziecka, np.:
- bliskość z inną osobą, kłótnia między rodzeństwem, zabawa na niby, dzielenie się, proszenie o pomoc, rozpoznawanie emocji, szanowanie swoich różnic, szacunek do innych osób, zmienianie sposobu myślenia na swój temat, witanie się z innymi (kwestia dotyku),radzenie sobie ze strachem, rozpoznawanie swoich potrzeb, grzeczny vs niegrzeczny, słuchanie że zrozumieniem, okazywanie wdzięczności.

Każde bajka zakończona jest pytaniami i zadaniami do rozmów z dziećmi. Szalenie cenię sobie te książki! Opierają się na Porozumieniu bez przemocy, które według mnie powinno być jednym z filarów edukacji i wychowania dzieci. Joanna Berendt i Aneta Ryfczyńska w ciekawy sposób modelują pożądane zachowania u dziecka, posługując się zwierzętami. Opisane w trzech tomach sytuację oraz doświadczenia bohaterów kształtują w dziecku rozumienie i nazywanie emocji oraz postawy prospołeczne (w tym kompetencje społeczne).

Polecam

Jeśli szukasz ciekawych tematów do rozmów z dzieckiem o uczuciach i tym co się dzieje z ciałem kiedy poddajemy się fali emocji to ta książka jest dla Ciebie. To piękna przygoda w uważność, empatię, dostrzeżenie małego człowieka i jego świata. Lepsze zrozumienie. Zacieśnianie więzi i budowanie przestrzeni w której oboje dobrze się czujecie. Wrócimy jeszcze do tej książki....

Bardzo ciekawa książka o emocjach dla dzieci. Uczy najmłodszych, jakimi słowami mogą wyrażać to, co im w duszy gra. Dorośli też powinni wyciągnąć z lektury ciekawe wnioski i nauczyć się z większą uwagą wsłuchiwać się w potrzeby swych pociech. Poza tym sympatyczni bohaterowie na pewno przypadną do gustu zarówno młodszym, jak i starszym.

"...bo każdy jest tak samo ważny, budujemy świat, w którym najważniejsze są takie wartości jak empatia, zaufanie, porozumienie, współpraca, dobra zabawa.". W paczuszce otrzymałam cały komplet trzech książek. Jestem nimi po prostu zachwycona.
W książeczkach poznajemy żyrafę Bibi, jej przyjaciela Zenona i inne zwierzątka mieszkające w Leśnym Zakątku. Książki składają się z historii, których bohaterami są właśnie zwierzęta na wzór ludzi. Każde z nich jest inne, ma inne problemy, lęki, niepokoje. Zazwyczaj przychodzą do głównej bohaterki - Babi po poradę, po to, by powiedzieć, co je trapi, co im dolega. Babi sama również często potrzebuje pomocy innych. Zwierzęta o wszystkim ze sobą rozmawiają, bawią się razem, pocieszają, cieszą się z sukcesów, wspierają. Nie ma w tych pozycjach dydaktycznego tonu, nie ma zestawu rad do zastosowania w życiu, reguł, które trzeba przestrzegać. Są za to opowieści, które pozwolą zrozumieć emocje, które targają ludźmi, tego jak ważna jest rozmowa, drugi człowiek, szacunek, bycie razem, wsparcie, miłości, przyjaźń i znacznie więcej. To świat uczuć, które nie zawsze są proste i zrozumiałe, a tak ważne w naszym życiu. Co mnie się bardzo spodobało to to, że po każdym z rozdziałów mamy "Pytania i zadania do rozmów z dziećmi" - coś idealnego dla mnie - nauczyciela. Dzięki tym książkom mam głowę pełną pomysłów na nowe zajęcia z moimi młodszymi uczniami. A książka ze scenariuszami zajęć tylko je wzbogaci. W środku książek znajdują się również piękne czarno-białe ilustracje, które dopełniają każde z opowiadań. Są to bardzo wyjątkowe pozycje, niezwykle wartościowe. Przemawiają bardzo bogato zawartą treścią, na każdym kroku akcentują potrzebę szacunku i rozmowy, rozbudzają wyobraźnię dziecka i pozwalają się utożsamić z bohaterem. Gorąco polecam, nie tylko nauczycielom, ale przede wszystkim rodzicom oraz ich dzieciom.

Książka składa się z z 16 historii, których bohaterami są żyrafa Bibi i jej przyjaciele. Każdy ze zwierzaków ma innych charakter, ma swoje pasje ale również lęki i zmaga się z innym problemem z którym samo nie jest w stanie sobie poradzić. Dlatego idzie do Bibi, która ich wszystkich uważnie wysłuchuje, doradza i wyjaśnia. Stara się pomóc tak jak tylko może. Jednak okazuję się, że Bibi również ma swoje problemy i potrzebuje pomocy przyjaciół.

Umieszczone w książce teksty rzeczywiście są bajkami. To opowieści których bohaterami są zwierzęta, które w codziennym życiu tak jak każde dziecko borykają się ze swoimi problemami. Nie ma w nich dydaktycznego tonu, nie ma zestawu rad do zastosowania w życiu, reguł, które trzeba przestrzegać. Są za to opowieści, które pozwolą zrozumieć (nie tylko młodym czytelnikom) emocje, które targają ludźmi, tego jak ważna jest rozmowa, drugi człowiek, szacunek, bycie razem, wsparcie, miłości, przyjaźń... a także znacznie więcej. To świat uczuć, które nie zawsze są proste i zrozumiałe ale stanowią nieodłączny element naszego życia.

• Serie
  • PRIORYTETY NABYWCZE