Okładka książki Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi. Porozumienie bez przemocy w praktyce. Wydanie 2 Joanna Berendt, Vesna Lorenc
Joanna BerendtVesna Lorenc Wydawnictwo: Sensus nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Sensus
2023-12-06
2023-12-06
relacje empatia komunikacja bez przepocy

Okładka książki KONFLIKT, SZACUNEK, ZGODA. Porozumienie bez Przemocy w praktyce biznesowej Joanna Berendt, Agnieszka Kozak, Vesna Lorenc
KONFLIKT, SZAC... Joanna Berendt, Agn...
Okładka książki Dogadać się z nastolatkiem. Dojrzałość i szacunek w relacji Joanna Berendt, Agnieszka Kozak
Dogadać się z ... Joanna Berendt, Agn...
Okładka książki Dogadać się z innymi, czyli porozumienie bez przemocy nie tylko w życiu organizacji Joanna Berendt, Agnieszka Kozak
Dogadać się z ... Joanna Berendt, Agn...

Okładka książki Kontrola umysłu metodą Silvy. Odkryj niezwykłe możliwości swojego mózgu Philip Miele, José Silva
Kontrola umysł... Philip Miele, José ...
Okładka książki Homoseksualność i homoerotyzm w świecie starożytnym Paweł Sawiński, Andrzej Wypustek
Homoseksualnoś... Paweł Sawiński, And...
Obudźcie tygry... Ann Frederick, Pete...
Okładka książki Dlaczego narody przegrywają Daron Acemoglu, James A. Robinson
Dlaczego narod... Daron Acemoglu, Jam...
Okładka książki Narcystyczna osobowość naszych czasów W. Keith Campbell, Carolyn Crist
Narcystyczna o... W. Keith Campbell, ...
Aktywizator se... Małgorzata Brzezińs...

Przeczytanie tej książki zajęło mi pewien czas. Nie jest to tytuł na chwilę, a bardzo rozbudowana pozycja o potrzebach, ich realizacji oraz zbiór różnorodnych ćwiczeń.

Na książkę trafiłam w idealnym momencie. Był to czas, kiedy rozpędzona odhaczałam kolejne zadania, czułam zmęczenie, przebodźcowanie i nie wiadomo co jeszcze. Byłam nerwowa, rozdrażniona, nie wiedziałam czego chcę. Irytowałam się, podnosiłam głos, dogadywałam.

Myślą przedwodnia Alfabetu Empatii jest to, że za każdym wypowiedzianym słowem, każdą reakcja kryje się jakaś niewypowiedziana potrzeba, którą warto rozpoznać i spróbować zaspokoić.

Autorki skupiają się na dialogu potrzeb, nie ocen i interpretacji. W kolejnych rozdziałach pokazują, jakie trudności możemy napotkać próbując zrozumieć potrzeby swoje i drugiej osoby oraz przedstawiają szereg ćwiczeń, który ułatwia kontakt ze sobą oraz rozwija empatię wobec siebie i drugiego człowieka.

Po przeczytaniu książki czuję się spokojna i uważna na to, co kryje się pod komunikatami płynącymi z moich ust oraz mojego ciała. Wiedza, który zyskałam pomaga mi wyhamować i dostrzec, co kryje się po drugiej stronie, u drugiego człowieka, jakie ma potrzeby. Zamiast oceniać, daję sobie chwilę refleksji i analizuję, o co może chodzić zamiast przyklejać łatki. To cena lekcja i dobra, przydatna treść 🫶

Już od pierwszych stron bardzo dobrze mi się czytało tę książkę, co tylko zachęciło mnie do dalszej lektury. Rozdziały są oznaczone literą alfabetu i następnie zaczynają się historią, co zaciekawia i ułatwia przyswojenie tego, co autorki chcą przekazać. Jest też dużo ćwiczeń, dzięki czemu nie zostajemy jedynie z suchymi informacjami.

Podstawą każdej relacji jest komunikacja. I to komunikacja często zawodzi, przez co cierpią relacje, a wcale nie muszą! Bardzo mi się spodobał fragment o tym, że gdy mówimy "nie", to jednocześnie mówimy "tak" dla jakiejś potrzeby.
"Alfabet emocji" może być przydatnym narzędziem, aby lepiej rozumieć innych, jak i siebie.

Minusem dla mnie jest to, że niektóre fragmenty mają żółty kolor czcionki, co jest (jak dla mnie) trochę nieczytelne. Przy sztucznym świetle jest to słabo widoczne i trzeba męczyć wzrok. Co prawda nie ma takich fragmentów dużo, ale myślę, że mogło to zostać lepiej przemyślane.

Jednak ze względu na treść, szczerze polecam!

Podstawą każdej relacji jest...

Autorki książki Vesna Lorenc oraz Joanna Berendt napisały przydatną książkę, która może pomóc w budowaniu poprawnych relacji z innymi, które są ważne w życiu, jednak mogą okazać się wyzwaniem. Bardzo ważna jest w takich sytuacjach umiejętność samoregulacji emocji i empatii, które pomogą w wyzwaniach życia codziennego. Aby rozumieć inne osoby, należy najpierw poznać samego siebie. Autorki tej książki proponują czytelnikom teorię i ćwiczenia Porozumienia bez Przemocy (NVC, ang. Nonviolent Communication),które pozwalają lepiej się dogadywać z samym sobą, a także z innymi. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/02/alfabet-empatii-zyj-w-zgodzie-ze-soba-i.html

„Alfabet empatii” to jedna z ostatnich nowości @wydawnictwo_sensus. Książka pokazuje jak ważna w budowaniu zdrowych, satysfakcjonujących relacji (z samą/samym sobą i innymi) jest komunikacja oparta na empatii i empatycznym słuchaniu. Czytelnik otrzymuje w niej narzędzia ułatwiające wyrażanie swoich potrzeb oraz zrozumienie potrzeb rozmówcy. Poradnik zawiera w sobie ogrom wiedzy teoretycznej, liczne przykłady z praktyki zawodowej autorek oraz ćwiczenia, które pozwolą potrenować nowe umiejętności.

Książka jest pewnego rodzaju „drogowskazem”, jak - radząc sobie z własnymi trudnymi emocjami - możemy zbudować zdrowe związki z innymi - autorki pokazują, że jakość relacji zależy w dużym stopniu od zdolności samoregulacyjnych.

„Alfabet empatii” to książka, którą powinien przeczytać każdy. Ze wszystkich jakie czytałam w ostatnich miesiącach, jest to moja ulubiona i zdecydowanie najcenniejsza. Mam wrażenie, że gdyby dołączono ją do listy obowiązkowych lektur szkolnych, na pewno zmieniłoby to dużo w życiu wszystkich. Od razu też zaznaczam, że jest to drugie wydanie, a tym samym żałuję, że wcześniej o niej nie wiedziałam.

Przede wszystkim jak mówi sam tytuł, jest to dość obszerne kompendium wiedzy o porozumieniu bez przemocy w praktyce. Niestety mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że prawie każdy dokonuje pewnego rodzaju przemocy podczas komunikacji z innymi. To jakim tonem mówimy, jakich używamy słów i odniesień, ma ogromny wpływ na innych. Mało kto też potrafi komunikować się efektywnie i z poszanowaniem drugiego człowieka. Dlatego w swojej książce autorki Vesna Lorenc i Joanna Berendt, nie skupiają się jedynie na przyczynach takiego zachowania, ale i przede wszystkim na rozwiązaniu. Oczywiście mamy tu mnóstwo teorii, bo jest ona potrzebna do zrozumienia istoty problemu, ale co najważniejsze poznajemy też praktyczne i konkretne rady, wskazówki i metody. Autorki starają się uświadomić czytelnikowi, że nie można jedynie wymagać zmian, najpierw trzeba je uczynić we własnym zakresie.

To co mnie zaskoczyło to to, jak bogata jest ta książka. To po prostu terapia w pigułce. Mamy tu mnóstwo tabelek, infografik, list, testów i innych rzeczy mających w prosty sposób pomóc nam wszystko zrozumieć i przyswoić, oprócz tego ogrom fachowych informacji i faktów, a wszystko to niezwykle estetycznie podane. Nie wiem, czy sa nagrody w kategorii estetyki, ale jeśli tak to ta książka powinna kilka dostać.

Najbardziej podobały mi się ćwiczenia, których jest dużo. Proste i łatwe, każdy może je wykonywać w domu, pozwalają bardzo dobrze poznać własne problemy i pobudki, pomagają naprawdę wprowadzić zmiany w życie, a nie zapomnieć zaraz po skończeniu lektury. Książka jest też podzielona nie tylko na rozdziały, ale i tematy i części, co dla mnie jest plusem bo bardzo ułatwia mi to czytanie.

Na rynku wiele jest ofert kursów komunikacji bez przemocy, ale dla tych którzy nie chcą lub nie mogą w nich uczestniczyć, polecam z całego serca tą książkę.

Jak nauczyć się rozpoznawać własne i cudze uczucia, potrzeby oraz komunikować się w sposób empatyczny, dopełniony wzajemnym szacunkiem i uważnością? Jak przestać postrzegać relacje i drugiego człowieka jedynie w odcieniach bieli lub czerni i zacząć zaglądać głębiej? A wreszcie, jak odpowiednio zadbać od siebie, by móc tworzyć wartościowe więzi i właściwie zatroszczyć się o relacje z najbliższymi? Na wszystkie te pytania odnajdziecie konkretne i przystępne odpowiedzi w niezwykle wartościowej książce o jakże intrygującym tytule „Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi. Porozumienie bez przemocy w praktyce”.

Zastosowana w tym wyjątkowym poradniku kompozycja, prezentująca alfabet empatii, absolutnie mnie oczarowała. To nie tylko powiew świeżości w tego typu książkach, ale także nadzwyczaj angażująca forma, jaka pomoże w pełni oddać się lekturze, utożsamić z nakreślonymi bohaterami i ich skomplikowanymi sytuacjami, a także świadomie przeżywać każdą poszczególną lekcję. Co istotne, znajdziemy tu naprawdę mnóstwo ćwiczeń, jakie nie tylko pozwolą nam lepiej poznać własne emocje, ale też umożliwią patrzenie na relacje i konflikty z zupełnie innej niż dotychczas perspektywy. Stosowanie załączonych wskazówek i wykonywanie ćwiczeń będzie świetną formą wspierającą rozwój osobisty oraz społeczny, a tym samym stanie się sposobem na polepszenie swojego życia.

„Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi. Porozumienie bez przemocy w praktyce” to wartościowy poradnik, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż relacje międzyludzkie często bywają skomplikowane i wymagają od nas sporo pracy, a czasem właśnie zmiany podejścia, które dzięki zawartym tu cennym lekcjom, będzie coraz bardziej w naszym zasięgu! Począwszy od podkreślenia znaczenia świadomości swoich potrzeb oraz umiejętności empatycznego rozumienia potrzeb innych ludzi, poprzez wskazanie, jak rozwiązywać konflikty bez użycia przemocy, aż do nauki, jak odnajdywać właściwe strategie, satysfakcjonujące obie strony! Moim zdaniem, lektura obowiązkowa! Polecam całym sercem!

Q: Ile razy chciałxś wstać, rzucić to wszystko i wyjść? A ile razy odgrywałxś tą scenę w myślach, a z zewnątrz przytakiwałś komuś? A może wybuchasz niespodziewaną złością w sytuacji stresowej/ krytycznej?

Na wstępie dziękuję @wydawnictwo_sensus za przesłanie egzemplarza do recenzji.
Emocje i relacje odgrywają w naszym życiu najważniejsze z ról i razem stanowią jedność. Czy można podejść do jakiejś sprawy bez emocji? No pewnie, ale nie jesteśmy robotami, więc możemy odegrać teatr mentalny i pokazać jacy jesteśmy ,,niezniszczalni'', a tak naprawdę stres i nerwy ,,zjadają'' nasz organizm od środka. A co jeśli Ci powiem, że mam idealne rozwiązanie w postaci tej książki? Otóż spieszę z dalszą odpowiedzią dlaczego warto, jeśli nadal jesteś sceptycznx. Każdy z rodziałów książki odpowiada poszczególnym tematom związanym z tematem emocji jak W- wdzięczność, p- potrzeby, i-intencja. Dostajemy też historie z życia wzięte no i sporo -naprawdę sporo!- ćwiczeń do wykonania. Sięgnięcie po tą lekturę jest naprawdę porządnym wstępem i jednocześnie wiedzą w pigułce z NVC- Porozumienie bez przemocy- dzięki czemu zrozumiesz dlaczego dogadywanie się z samym sobą jak i z innymi w sposób mniej inwazyjny jest bardzo ważne. Napisana jest w sposób zwięzły i zrozumiały dla czytelnika, który może nie znać pewnych pojęć- mamy też całą bibliografię na końcu książki, bo autorki nieraz przytaczają słowa psychologów czy badania, którymi się opierają. Warto też nie czytać jej od razu na raz tylko stopniowo ją czytać, wykonując powoli każde z ćwiczeń. Można też do niej śmiało wracać, bo rzeczy, które tam są opisane mogą pomóc radzić sobie w negatywnych sytuacjach.
Dzięki tej książce zrozumiałam nad czym chcę popracować i co chcę praktykować, myślę, że każdy wyniesie stąd coś dla siebie.

,, Świadomość własnych uczuć i potrzeb, dzięki której wybieramy siebie, nie oznacza wcale, że robimy coś przeciwko innym."

,, Możesz zdecydować, czy sztuka rozgrywana w Twojej głowie będzie tragedia, czy komedia i czy to Ty zostaniesz jej reżyserem "

,, James J.Lynch, profesor medycyny, odkrył, że rozmowa wpływa na ciśnienie krwi oraz pracę serca i może zmienić nawet biochemię poszczególnych tkanek"

Na wstępie dziękuję @wydawnictwo_sensus za przesłanie egzemplarza do recenzji.

Książka" Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi"napisana przez Vesnę Lorenc i Joannę Berendt, wydana przez Wydawnictwo Sensus jest niezwykle wartościowym źródłem wiedzy na temat rozwoju osobistego i budowania relacji z innymi ludźmi. Książka ta przynosi wiele korzyści dla samorozwoju, dając czytelnikowi narzędzia do lepszego zrozumienia siebie i innych oraz umiejętność komunikowania się bez przemocy.

Porozumienie bez przemocy, znane również jako NVC (Nonviolent Communication),to jedna z kluczowych koncepcji poruszanych w książce. Autorki podkreślają, że komunikacja oparta na empatii i empatycznym słuchaniu jest niezwykle ważna w budowaniu zdrowych, satysfakcjonujących relacji. Dzięki NVC, czytelnik otrzymuje narzędzia do efektywnego wyrażania swoich potrzeb oraz zrozumienia potrzeb drugiej strony, co z kolei prowadzi do większej harmonii i zrozumienia w relacjach międzyludzkich.

Książka to swojego rodzaju narzędziownik, w którym znajdziesz wiedzę, przykład z doświadczenia autorek oraz, co najważniejsze, ćwiczenia, które mogą pomóc Ci w zrozumieniu przedstawionych treści, przepracowaniu pewnych umiejętności. Ponadto niektóre z nich świetnie sprawdzą się w pracy z młodzieżą na przykład w ramach lekcji wychowawczej.

Bardzo spodobała mi się forma przedstawienia treści. Każdy rozdział poświęcony jest jednej literce tytułu. Autorki omawiają takie zagadnienia jak konflikt, autentyczność, akceptację siebie. Warto również wspomnieć, że książka jest napisana jasnym i przystępnym językiem, dzięki czemu jest łatwa do zrozumienia i przyswajania. Dodatkowo, autorki opowiadają liczne inspirujące historie i przykłady, które pomagają czytelnikowi zobaczyć zastosowanie opisywanych technik w praktyce.
Jedyny minus to żółta czcionka w niektórych miejscach, która może utrudniać przeczytanie.

Książka Alfabet empatii pomaga czytelnikowi w lepszym poznaniu samego siebie. Autorki przedstawiają różne techniki i metody, które pomagają odnaleźć wewnętrzną równowagę, radzenie sobie z emocjami i tworzeniem zdrowych granic w relacjach z innymi. Dzięki temu, czytelnik może lepiej zrozumieć swoje potrzeby i wartości, co prowadzi do większej samoakceptacji i zwiększonego poczucia własnej wartości.

"Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi" to niezwykle wartościowa książka, która przynosi wiele korzyści dla samorozwoju. Daje ona narzędzia do budowania satysfakcjonujących relacji z innymi poprzez komunikację opartą na empatii i porozumieniu bez przemocy. Dodatkowo, książka pomaga czytelnikowi lepiej poznać samego siebie i budować zdrowe granice w relacjach z innymi, prowadząc do większej harmonii, samoakceptacji i zrozumienia siebie.

@pozytywnewsparcie
Jeśli szukasz książki, która jest kompendium wiedzy o empatii i jednocześnie swoistym narzędziownikiem, z którego propozycje można wprowadzić w czyn, to książka "Alfabet empatii" sprawdzi się idealnie!
Zacznę jednak od próby ujęcia czym jest empatia. To zdolność współodczuwania i rozumienia innych osób (ich myśli czy emocji). To także umiejętność, którą można rozwijać i doskonalić. Pomocna w tym może być właśnie ta książka! Bo budowanie poprawnych relacji z innymi należy zacząć od... SIEBIE!
17 rozdziałów, które nie przytłaczają, a dają szansę na przemyślenie i wdrożenie propozycji. Całość napisana językiem przystępnym dla każdego. Autorki postulują by zadbać o siebie w sposób świadomy, bo właśnie relacja z samym sobą przełoży się na jakość życia i relacji z innymi ludźmi! Proponują czytelnikowi rzetelną wiedzę opartą na NVC (Porozumienie Bez Przemocy),studiach przypadków, ćwiczeniach i inspiracjach.
Myślę, że jest to ta książka, z rodzaju poradników, która powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich pedagogów/psychologów.
Dlaczego?
Empatia:
- poprawia komunikację,
-ułatwia rozwiązywanie konfliktów (potrafimy szerzej spojrzeć na kontekst i wziąć pod uwagę perspektywę drugiej osoby),
- wpływa na nasz rozwój społeczno-emocjonalny (tworzymy lepsze "prawdziwe" relacje z innymi ludźmi),
- rozwija takie postawy jak: tolerancja i otwartość,
- wpływa na nasze samopoczucie i tzw.dobrostan psychiczny.,
- jest obecna w każdej sferze naszego życia.
Na karuzeli znajdziesz kilka wybranych przeze mnie cytatów z książki.

*Jeden drobiazg, na jaki zwrócę uwagę to zastosowanie gdzieniegdzie żółtej czcionki, która sprawiała, że tekst był trudny do odczytania. To oczywiście, w żaden sposób nie wpływa na ocenę wartości książki!

@pozytywnewsparcie

W dzisiejszym świecie, gdzie technologia i cyfryzacja dominują nasze codzienne życie, relacje międzyludzkie stają się coraz bardziej istotne. Właściwe relacje z innymi są kluczem do osobistego i zawodowego sukcesu, a także do ogólnego poczucia szczęścia i spełnienia. Budowanie zdrowych i poprawnych relacji z innymi zaczyna się od nas samych. To, jak traktujemy siebie, często odzwierciedla się w naszych interakcjach z innymi.

Tym razem przyjrzymy się, jak budować zdrowe i poprawne relacje z innymi. Poznamy różne aspekty relacji, takie jak komunikacja, empatia, szacunek i zrozumienie. Przyjrzymy się również, jak te elementy wpływają na jakość naszych relacji i jak możemy je poprawić.

Czy jesteś gotowy, aby zanurzyć się w fascynujący świat relacji międzyludzkich? Czy jesteś gotowy, aby dowiedzieć się, jak poprawić swoje relacje i żyć pełniejszym i bardziej satysfakcjonującym życiem?

Jeśli tak, to zapraszamy do lektury książki autorstwa Vesny Lorenc i Joanny Berendt Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi. Porozumienie bez przemocy w praktyce, która zasługuje na szczególną uwagę.

Książka ta jest nie tylko poradnikiem, ale także drogowskazem, jak radzić sobie z własnymi negatywnymi emocjami i jak budować zdrowe relacje z innymi. Autorzy, korzystając z metafory Alfabetu Empatii, podzielili publikację na siedemnaście rozdziałów, które odpowiadają kolejnym literom tego alfabetu. Każdy rozdział jest krótki i zwięzły, co czyni tę książkę idealną dla osób, które cenią samorozwój, ale niekoniecznie lubią długie, zawiłe poradniki.

Co więcej, autorzy, Vesna Lorenc i Joanna Berendt, są ekspertami w swoich dziedzinach. Lorenc, z ponad 20-letnim doświadczeniem w środowisku międzynarodowym, skupia się na rozwoju i procesach komunikacji. Z kolei Berendt, z ponad 10-letnim doświadczeniem menadżerskim w międzynarodowych korporacjach, specjalizuje się w zarządzaniu projektami i budowaniu zespołów opartych na współpracy.

Książka ta jest przystępnie napisana i zawiera wiele prawdziwych historii z praktyki coachingowej autorów, które pomagają czytelnikom łatwo zidentyfikować własne problemy. Na końcu każdego rozdziału znajdują się proste ćwiczenia, które pomagają czytelnikom lepiej rozpoznawać i wyrażać swoje uczucia. Ten poradnik skupia się na budowaniu zdrowych relacji z innymi, zaczynając od siebie. Autorzy podkreślają, że jakość naszych relacji zależy w dużym stopniu od samoregulacji w zakresie emocji i empatii.

Jeśli choć jedna z sytuacji, takich jak wybuchanie bez powodu, zgadzanie się na coś, co wcale ci się nie podobało, czy działanie wbrew sobie, brzmi znajomo, ta książka jest dla Ciebie. Dostarcza cennych wskazówek i strategii, które mogą pomóc w budowaniu zdrowych i poprawnych relacji z innymi.
Pamiętaj, że każda relacja jest inna i wymaga indywidualnego podejścia.

Podsumowując, Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi. Porozumienie bez przemocy w praktyce to książka, która oferuje praktyczne i skuteczne narzędzia do radzenia sobie z emocjami i budowania zdrowych relacji. Jest to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce poprawić swoje umiejętności komunikacyjne i zrozumieć, jak empatia może przyczynić się do lepszego życia.

• Psychologia
  • E-book D