Okładka książki Alfabet empatii Joanna Berendt
poradniki
Burda Media Polska
2019-11-13
2019-11-13

Okładka książki Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi. Porozumienie bez przemocy w praktyce. Wydanie 2 Joanna Berendt, Vesna Lorenc
Alfabet empati... Joanna Berendt, Ves...
Okładka książki KONFLIKT, SZACUNEK, ZGODA. Porozumienie bez Przemocy w praktyce biznesowej Joanna Berendt, Agnieszka Kozak, Vesna Lorenc
KONFLIKT, SZAC... Joanna Berendt, Agn...
Okładka książki Dogadać się z nastolatkiem. Dojrzałość i szacunek w relacji Joanna Berendt, Agnieszka Kozak
Dogadać się z ... Joanna Berendt, Agn...
Okładka książki Dogadać się z innymi, czyli porozumienie bez przemocy nie tylko w życiu organizacji Joanna Berendt, Agnieszka Kozak
Dogadać się z ... Joanna Berendt, Agn...

4/52/2024 ig: @Liber.tinea

“Alfabet empatii. Żyj w zgodzie ze sobą i innymi” napisany przez duet: Vesna Lorenc oraz Joanna Berendt to poradnik pomagający zrozumieć jak okiełznać własne, negatywne emocje oraz pokazujący jakimi zasadami się kierować, aby żyć w zdrowych relacjach z innymi. Tytuł nie wziął się znikąd - całość publikacji składa się z rozdziałów, które odpowiadają kolejnym literom składającym się na sformułowanie “ALFABET EMPATII”. Każdy z siedemnastu rozdziałów jest dosyć krótki, więc idealny do czytania na przykład po jednym wieczorem, dla osób, którym poradniki nie są do końca po drodze, ale lubią stawiać na samorozwój w zakresie emocji i kontaktów z innymi ludźmi.

Jeśli chodzi o samo wydanie, to jest ono bardzo ładne, estetyczne i w większości bardzo przejrzyste. Jedynym moim zarzutem są żółte wstawki tekstu. Zapewne zamysłem było uatrakcyjnienie wyglądu książki, być może chodziło o wyróżnienie, bo często te teksty są dosyć ważne. Niestety przy świetle nocnej lampki dla kogoś z astygmatyzmem stają się one kompletnie nieczytelne. Na szczęście można do nich wrócić rankiem…

Jest w tej książce kilka ważnych dla mnie rozdziałów, a zakładam, że każdy znajdzie w niej coś istotnego dla siebie. Z tych bardziej uniwersalnych i mogących dotyczyć większości społeczeństwa, niezwykle podobał mi się rozdział o sztuce mówienia “nie” i co ważniejsze - rozumienia i akceptacji odmawiania nam przez innych. Tłumaczy czym kończą się relacje opierające się na przymusie emocjonalnym (“ponieważ tak trzeba”) i potrzebie kontroli, gdy jedna z osób ciągle rezygnuje ze swoich potrzeb. Nie zawsze odmowa oznacza odrzucenie. Drugim rozdziałem, który także wydaje mi się być przydatnym dla większego grona ludzi jest ten traktujący o złości i co z nią zrobić, gdy wypełnia nas od środka. Ale tak jak wspomniałam - każdy może w tym poradniku docenić co innego.

Całość jest napisana bardzo przejrzyście i na szczęście pozbawiona została naukowego, często bełkotliwego słownictwa. Jest to książka dla zwyczajnych ludzi, która naprawdę może pomóc w zrozumieniu siebie i innych, aby żyło nam się lepiej. Co więcej - każdy z rozdziałów jest zakończony zestawem ćwiczeń, pomagającym zrozumieć i przyswoić sobie wiedzę z danego segmentu. “Alfabet emocji” jest poradnikiem, do którego warto co jakiś czas wracać, żeby pobudzić refleksję i przypomnieć sobie istotne elementy układanki z jakich składają się nasze i cudze emocje. “Porozumienie bez przemocy w praktyce” powinno przyświecać nam wszystkim, aby żyło się nam lepiej, a ta książka może wskazać odpowiednią drogę.

4/52/2024 ig: @Liber.tinea

Jeżeli lubisz poradniki i wprowadzanie aktywnych mian w swoje codzienne życie to bez dwóch zdań jest to Twój must have.

Szukasz odpowiedzi na pytania jak ogarnąć złość? Jak inaczej nazwać swoje zachowania? Albo momentami gubisz się w tym co czujesz?
,, " jest w takim razie odpowiedzią na każdą Twoją wątpliwość!

Ja bardzo lubie odświeżać sobie wiedzę z samoregulacji i zdolności emocjonalnych - dlatego ta pozycja wypadła w moich oczach po prostu dobrze.
Jest wydana w sposób przystępny dla oka, dodatkowo rozłożenie tekstu sprzyja szybkiemu czytaniu, mamy żywe kolory w środku! A na dodatek są zadania do wykonania!

Jest to myślę fajna pozycja dla każdego kto choć trochę interesuję się emocjami, psychologią i samorozwojem. A zawarta wiedza jest przedstawiona w sposób przystępny i zrozumiały. Wyzbyta jest pseudonaukowego bełkotu.

Ja zdecydowanie polecam 🤍

,, " jest w takim razie odpowiedzią na każdą Twoją wątpliwość!

Ja bardzo lubie odświeżać sobie wiedzę z samoregulacji i...

Książka w ciekawy sposób przekazuje informacje o nvc, odnosząc się do kilku liter ;) treść merytoryczna przepleciona historiami z życia wraz z ich interpretacja w kontekście nvc

Książka niestety niewiele wniosła do mojego życia. Możliwe, że wynika to z mojej znajomości opisywanego sposobu komunikacji jakim jest „porozumienie bez przemocy”. Pozycja zdecydowanie bardziej dedykowana osobom zaznajamiających się z tą tematyką, a nie pogłębiającym wiedzę. Przytłaczająca była dla mnie ilość przykładów i ćwiczeń, która stanowi ponad połowę książki, ale to prywatna opinia i preferencja, więc dla kogoś innego ten fakt może okazać się zaletą.
Podsumowując książka może być dobrym startem do bardziej empatycznego podejścia i nauki komunikacji bez przemocy.

"Nie­pre­cy­zyj­ne proś­by to kło­po­ty odło­żo­ne na póź­niej."

Ile razy prosiłaś/prosiłeś kogoś o pomoc, i ta osoba to zrobiła, ale po swojemu, a Tobie to nie pasowało? Nam - mi i Mężowi się czasem tak zdarzy, dlatego po kilku razach już wiem, by dokładnie wytłumaczyć, czego oczekuję. I to się sprawdza!

Książka przeczytana w grudniu, ale taka, która w pamięci zostaje na dłużej. Nie są to tylko puste słowa, ale zdania, które wzbudzają do refleksji. Dodatkowym plusem są ćwiczenia na końcu każdego rozdziału, które można robić kilkakrotnie i sprawdzać postępy.

Vesna Lorenc oraz Joanna Berendt wyjaśniają na prawdziwych przykładach jak działają nasze emocje i co można zmienić, by było lepiej. Mnie ta książka kupiła, jednak zdaje sobie sprawę, że nie każdemu przypadkiem do gustu.
Ale zachęcam do zapoznania się chociażby z jednym rozdziałem. Może się przekonacie, że warto... Bo ważnym jest żeby żyć w zgodzie nie tylko z innymi, ale przede wszystkim ze sobą.

Na koniec zostawię Wam jeszcze jeden cytat :)

"Po­win­no­ści, ste­reo­ty­py oraz język sta­tycz­ny od­dzie­la­ją nas za­rów­no od nas sa­mych, jak i od in­nych, dla­te­go nie po­dą­żaj ścież­ką sche­ma­tów, ale za­trzy­maj się i zde­cy­duj, co jest dla Cie­bie ważne, a potem o to za­dbaj."

"Nie­pre­cy­zyj­ne proś­by to kło­po­ty odło­żo­ne na póź­niej."

Książka przeczytana w grudniu, ale taka, która w pamięci...

"Czasem gubimy się w codziennym życiu. Mamy kontakt z tym, co nam w sercu gra i czego chcemy, ale otoczenie bombarduje nas powinnościami i oczekiwaniami." ❤️

Życie nie zawsze jest łatwe.
Życie nie zawsze jest proste.
Plany nie zawsze układają się po naszej myśli.
Napotykamy na problemy, trudności w relacjach.
Musimy zdać sobie jednak sprawę z tego, że to, jaki wpływ będzie miała na nas dana sytuacja, zależy wyłącznie od nas samych!
Inni ludzie nie są odpowiedzialni za nasze uczucia i odczucia!
Tylko my mamy wpływ na własne podejście i własne reakcje!
To my decydujemy o tym, co słyszymy w słowach innych osób!
Warto więc poznać i rozwijać swoje empatyczne umiejętności.
Jakość życia i relacji w dużej mierze zależy od jakości naszych relacji z samym sobą.
Jeśli nie reagujemy na to, jakie sygnały wysyła nam nasze ciało, jeśli nie dostrzegamy własnych emocji i nie przywiązujemy uwagi do własnych potrzeb, może się okazać, że dla innych osób one też nie będą ważne!
Pamiętajmy, że to właśnie my nadajemy znaczenie sytuacjom, których doświadczamy. Pamiętajmy, że często to, jak zareagujemy w dużej mierze zależy od naszego samopoczucia.
Nasz mózg ma skłonność do skupiania się na negatywach, zapamiętywania ich i zwracania na nie większej uwagi niż na pozytywy.
Musimy być tego świadomi, by świadomie podejmować działania ograniczające nawykowe negatywne nastawianie mózgu.
Pamiętajmy, że możemy zmienić nasze nawyki!
Będzie to wymagać od nas ogromu pracy, a zacząć możemy już dziś!
Właśnie od tej książki!

To książka idealna! Dla każdego!
Nie tylko dla osób zainteresowanych samorozwojem. Znajdziecie w niej ogrom wiedzy i informacji na temat uczuć, emocji, świadomości, empatii. Każdy rozdział zakończony jest ćwiczeniami, którym warto poświęcić czas. Jednym słowem: POLECAM!
To książka, do której będę wracać z przyjemnością!
Współpraca: @wydawnictwo_slowne ❤️
#jako_taka_matka

Życie nie zawsze jest łatwe.
Życie nie zawsze jest proste.
Plany nie zawsze układają się po naszej myśli.
Napotykamy na problemy, trudności w relacjach.
Musimy zdać sobie jednak sprawę z tego, że to, jaki wpływ...

Dla mnie jedna z najważniejszych książek jakie przeczytałam w ostatnim czasie. Autorki pokazują, że empatia to nie jest współczucie, czy przejmowanie emocji drugiej osoby. Definiują empatię jako bycie przy drugim człowieku i stuprocentowe skupienie na nim. Książka zgodna z teorią nonviolent communication. Mi lektura ta otworzyła oczy na wiele rzeczy np. poznałam zjawisko teatru mentalnego. Wszystkim polecam ponieważ dzięki takim książkom komunikacja między ludźmi staje się lepsza :)

"Prawdziwa miłość daje nam piękno, solidność, wolność i spokój. Prawdziwa miłość zawiera w sobie przyjemność z tego, że żyjemy."

Jeśli nigdy ci się nie zdarzyło wybuchnąć bez powodu, zgodzić się na coś, co wcale ci się nie podobało, zrezygnować z przyjemności, bo "co ludzie powiedzą?", być u kresu sił, a i tak zgodzić się pomóc komuś w ostatniej chwili, mieć poczucie, że ktoś się na tobie zawiódł lub działać wbrew sobie, to ta książka nie jest dla ciebie. Możesz ją spokojnie odłożyć na półkę. Ale jeżeli choć jedna sytuacja brzmi znajomo, natychmiast bierz się do lektury!

Vesna Lorenc i Joanna Berendt, specjalistki Porozumienia bez Przemocy, przystępnie i z humorem wyjaśniają, jak działają nasze emocje. Prawdziwe historie z ich coachingowej praktyki pozwolą ci łatwo określić własne problemy, a dzięki prostym ćwiczeniom na końcu każdego rozdziału nauczysz się lepiej rozpoznawać i wyrażać swoje uczucia. Szkoda czasu na nerwy i nieprzepracowane emocje. Zrób w swojej głowie miejsce dla życia w zgodzie ze sobą, z bliskimi i ze światem!

Ta książka jest bardzo ważna, ponieważ mówi o świadomości, empatii, refleksji, odpowiedzialności za siebie i trosce o innych. Przede wszystkim jednak mówi o ludzkich emocjach. Autorki twierdzą, że aby nasz świat był światem pokoju i dialogu, w którym empatia i współpraca są żywymi wartościami, musimy się starać je do niego wnosić. Ta książka ma nam w tym pomóc. Znajduje się w niej wiele ciekawych i cennych informacji na temat funkcjonowania naszego wewnętrznego świata, którego działanie wpływa na nasze relacje. Wiedza zawarta w tej pozycji jest poparta badaniami, a autorki odsyłają do źródeł, więc czytelnik może wiedzę zdobytą pogłębić. Ta książka jest konkretna, zawiera również wiele przykładów z życia różnych osób z otoczenia autorek, jak i wiele ciekawych ćwiczeń, które pomogą nam zrozumieć nasze emocje i sprawić, by w naszym życiu zapanowała harmonia i szczęście. Byśmy mogli rozwinąć swoje empatyczne umiejętności.

Spotkałam się już z wieloma książkami na temat emocji, jednak ta jest jedna z bardziej wyjątkowych. Wyróżnia ją wiedza o budowaniu relacji i rozwoju w empatii, którą przekazuje w bardzo przystępny i praktyczny sposób. Każdy rozdział zaczyna się od wybranej litery alfabetu, zawiera słowo wstępu, przykłady z życia i praktyki autorek oraz inspirujące ćwiczenia. Książka jest bardzo uniwersalna - możemy ją czytać w różny sposób - według tematu, liter alfabetu, od początku, od końca. Myślę, że hasła zawarte w książce dobrane są według tego, co jest ważne w życiu oraz co nas wzbogaca, inspiruje. Autorki w każdym rozdziale cytują słowa znanych psychologów, dzięki czemu możemy poznać zdanie tych osób na dany temat, a także wzbogaca to całą pozycję i uatrakcyjnia. Znajdziemy tam również różne wiersze autorów, które nawiązują do emocji opisywanych w książce. Wszystko idealnie do siebie pasuje i się łączy.

Myślę, że jest to pozycja dla wszystkich osób zainteresowanych rozwojem osobistym, pogłębianiem samoświadomości, a także dla osób, które chcą lepiej zrozumieć siebie oraz innych ludzi. Stanowi duże kompendium wiedzy dla osób początkujących, ale i nie tylko. Bardzo spodobał mi się ten praktyczny przewodnik po emocjach ludzkich.

"W życiu zróbmy miejsce i na smutek, i na radość, na to, co przyjemne i nieprzyjemne - zróbmy miejsce na życie..."

Poradnik Alfabet empatii został napisany przez Vesně Lorenc i Joannę Berendt – specjalistki Porozumienia bez Przemocy. To książka dla tych, którym szkoda czasu na nerwy i nieprzepracowane emocje. Pomoże wam zrobić porządek w głowie oraz przygotować na życie w zgodzie ze sobą, z bliskimi i ze światem.

www.burdaksiazki.pl

Jeśli zdarzyło Ci się:
• wybuchnąć bez powodu,
• zgodzić się na coś, co wcale Ci się nie podobało,
• zrezygnować z przyjemności, bo “Co ludzie powiedzą?”,
• być u kresu sił, a i tak zgodzić się pomóc komuś w ostatniej chwili,
• mieć poczucie, że ktoś się na Tobie zawiódł,
• działać wbrew sobie.

To książka jest dla Ciebie!

Empatia to pojęcie, które zakorzenia się coraz bardziej w umysłach ludzi, a jego znaczenie wciąż rośnie. Kontakty międzyludzkie są źródłem licznych emocjonalnych trudności, ale jednocześnie ułatwiają rozwiązywanie wielu tego typu problemów.

Alfabet empatii to przede wszystkim książka, która przystępnie i z humorem wyjaśnia, jak działają nasze emocje. Pozwala otworzyć oczy na postrzeganie swoich potrzeb oraz na to, jak je zaspokajać.
Recenzja Alfabet empatii

Ogromnym plusem tego poradnika są ćwiczenia. Na końcu każdego działu znajduje się „praktyczny przewodnik”. W dodatku mamy specjalnie wyodrębnione miejsca, gdzie można zapisywać swoje odpowiedzi! Znajdują się tam także pytania, na które warto zerknąć, np.: „Jaki kolor ma autentyczność”, „Dokończ zdanie: konflikt to…”. Takie zadania mogą pomóc nam oswoić się z własnymi emocjami i jest to świetna opcja dla osób, które nie potrafią ich kontrolować.

Poradnik posiada działy rozpoczynające się jakąś literą alfabetu – A jak autentyczność, E jak emocje, M jak miłość. Dzięki temu zabiegowi wszystko mamy ładnie uporządkowane. Na początku każdego rozdziału znajduje się cytat, który w skrócie wyjaśnia nam, czym jest dana emocja i pozwala łatwiej ją zapamiętać.

Autorki książki nieraz cytują ważne słowa znanych psychologów (np. Marshall B. Rosenberg),dzięki czemu poznajemy także zdania innych, doświadczonych w danej dziedzinie osób. Znajdziemy tam również przeróżne wiersze autorów takich jak Thich Nhat Hang czy Joanna Kulmowa. Co najważniejsze, nawiązują one do emocji, które Vesna Lorenc i Joanna Berendt opisywały.

Wszystkie porady są świetnie zaprezentowane i nie powinno zdarzyć się, żeby wyleciały wam z głów. A nawet jeśli, zawsze można powrócić do poradnika i ponownie wykonać specjalnie dobrane ćwiczenia. Wszystkie rady przydają się w życiu codziennym: na przykład jak mówić „nie” bez wyrzutów sumienia lub jak akceptować siebie. Każda lekcja jest wyjaśniona na świetnych, praktycznych przykładach – które na pewno znane są przez większość z nas – dzięki czemu łatwiej jest je zrozumieć.
Podsumowanie

Książka Alfabet Empatii jest dla wszystkich i naprawdę warto po nią sięgnąć. Niezależnie od wieku czy płci. Pozwoli nam ona lepiej poznać i wyrażać emocje, które siedzą w każdym człowieku, oraz nauczy, jak dobrze je kontrolować. Lektura nie jest napisana naukowym językiem, toteż można wszystko doskonale zrozumieć.

www.burdaksiazki.pl

Jeśli zdarzyło Ci się:
• wybuchnąć...

Silny ple ple ple faktor.

Silny ple ple ple faktor.

• Psychologia
  • Y-WHITE
  • Białystok

Dodaj cytat z książki Alfabet empatii