Godzina Myśli

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Godzina myśli
poezja
Otto

Godzina myśli – poemat napisany przez Juliusza Słowackiego na przełomie lat 1832-1833 w Genewie. Utwór opatrzony przedmową Czesława Miłosza.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

'Godzinę myśli' wybrałam do napisania pracy rocznej z historii literatury romantyzmu. Po przeczytaniu tego poematu byłam pod ogromnym wrażeniem - nie powiedziałabym, że coś takiego mógł napisać ledwie dwudziestoletni młodzieniec. Poza tym miałam wydanie ze wstępem Czesława Miłosza. Obaj geniusze w jednej książeczce:-)

Goszka | 2015-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 10 marca 2015

Słowacki jak zawsze wywiera wstrząsające wrażenie sobie tylko znanym sposobem. W "Godzinie myśli" śledzi losy swojego przyjaciela z dzieciństwa, Ludwika Spitznagela, którego głód wrażeń doprowadził do tragicznej samobójczej śmierci. Autor dzieli się z czytelnikiem tęsknotą, senną romantycznością i niepewnością wobec świata. Ten poemat to piękny, zapadający w pamięć hołd dla zmarłego.

olaf2009 | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

Rozmyślania o świecie i przeszłości. Bardzo osobista powieść autora. Bardzo romantyczna. Szybko się czyta, pobudza do refleksji, przywołuje wspomnienia.

Gabrielle | 2013-05-27

Jeden z lepszych poematów Słowackiego.

Pau | 2019-03-13
Przeczytana: 2013 rok