Godzina Myśli

Okładka książki Godzina Myśli Juliusz Słowacki
Okładka książki Godzina Myśli
Juliusz Słowacki Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lekcja Literatury poezja
44 str. 44 min.
1996-01-01
1996-01-01
44 min.
Romantyzm Słowacki Miłosz Godzina myśli

Wyzwanie LC marzec 2024. Mile zaskoczona, trochę z dystansem podeszłam do koncepcji powrotu do szkolnego Słowackiego, chyba najmniej czytanego ze wszystkich romantyków. Ten poemat bije na głowę Kordiana, Beniowskiego, Lambro, czy Lillę Wenedę. Może dlatego, że tematyka nie patriotyczno-historyczna a egzystencjonalna.

Rozmyślania o świecie i przeszłości. Bardzo osobista powieść autora. Bardzo romantyczna. Szybko się czyta, pobudza do refleksji, przywołuje wspomnienia.

Słowacki jak zawsze wywiera wstrząsające wrażenie sobie tylko znanym sposobem. W "Godzinie myśli" śledzi losy swojego przyjaciela z dzieciństwa, Ludwika Spitznagela, którego głód wrażeń doprowadził do tragicznej samobójczej śmierci. Autor dzieli się z czytelnikiem tęsknotą, senną romantycznością i niepewnością wobec świata. Ten poemat to piękny, zapadający w pamięć hołd dla zmarłego.

Jeden z lepszych poematów Słowackiego.

Jeden z lepszych poematów Słowackiego.

• Poezja
  • Lektury