Sherlock Holmes: The Unauthorized Biography

Okładka książki Sherlock Holmes: The Unauthorized Biography Nick Rennison
Okładka książki Sherlock Holmes: The Unauthorized Biography
Nick Rennison Wydawnictwo: Atlantic Monthly Press biografia, autobiografia, pamiętnik
Sherlock Holmes: The Unauthorized Biography
Atlantic Monthly Press
2007-10-10
2007-10-10
Sherlock Holmes: nieautoryzowana biografia
Sherlock Holmes biografia

Okładka książki Supernatural Sherlocks: Stories from The Golden Age of the Occult Detective Alice Askew, Claude Askew, Ralph Adams Cram, Bithia Mary Croker, Arthur Conan Doyle, Robert Eustace, Dion Fortune, Lettice Galbraith, Hesketh Hesketh-Prichard, William Hope Hodgson, Arabella Kenealy, Rudyard Kipling, H.P. Lovecraft, L.T. Meade, Amyas Northcote, Kate Prichard, Nick Rennison, Henry S. Whitehead, William James Wintle
Supernatural S... Alice Askew, Claude...
Okładka książki 100 Must-Read American Novels Nick Rennison, Ed Wood
100 Must-Read ... Nick Rennison, Ed W...

Dla fanów Holmesa może trochę świętokradzka?...
Dla mnie średnia, nie czułam londyńskiej mgły, może to kwestia tłumaczenia. I też obok ciągle wrażenie jakby AI pisała. Biografia jest, postaci nie było :) Dziękuję za wspólny czas, ale i też obyłabym się bez niej.

Dla fanów Holmesa może trochę świętokradzka?...

Przypomniało mi się, że dawno, dawno temu czytałem o tym, jak na terenie jakichś wykopalisk znaleziono kość, a właściwie to jedynie fragment kości. Na jego podstawie antropolodzy, zoolodzy i inni specjaliści odtworzyli szkielet dinozaura. Pełny szkielet z kawałka kości!
Nick Rennison dokonał takiej właśnie pracy z postacią Sherlocka Holmesa. Wysiłek, jaki włożył w opracowanie biografii detektywa, drobiazgowa znajomość twórczości Arthura Conan Doyle’a, wiedza o realiach epoki wiktoriańskiej (i nie tylko) oraz znaczących postaciach tamtych czasów, jest po prostu nieprawdopodobna albo porażająca. W trakcie lektury trudno jest nieustannie pamiętać, że bohater tej biografii tak naprawdę nigdy nie istniał. W połowie zaczęło mi się wydawać, że owszem, Sherlock Holmes jest postacią fikcyjną (a byłem w jego domu przy 221b Baker Street),ale może Conan Doyle oparł swój pomysł na jakiejś realnie istniejącej kiedyś postaci albo kilku osobach.

Można by spytać, i byłoby to jak najbardziej uzasadnione, po co Nick Rennison włożył tyle pracy w tworzenie biografii nieistniejącego bohatera? Odpowiedź jest związana z innym ważnym pytaniem, dla kogo jest ta książka? Wydaje mi się, że dla czytelników takich, jak ja, do malejącego z każdym rokiem grona miłośników przygód Sherlocka Holmesa. Opowiadania Arthura Conan Doyle’a były jednymi z pierwszych kryminałów, które czytałem w wieku lat kilkunastu. Matka uznała, że są na tyle łagodne, że nadają się na początek, zanim sięgnę po Agathę Christie, Dashiella Hammetta, Raymonda Chandlera i innych. Postacią głównego bohatera, prywatnego detektywa o niesamowitej zdolności dedukcji, byłem zachwycony i zaintrygowany. Przeczytałem wszystkie opowiadania o Sherlocku Holmesie i to po kilka razy. I choć od tego czasu minęło wiele lat, sentyment pozostał. I właśnie dla takich miłośników albo wręcz wielbicieli jest biografia Rennisona.

Prezentując przodków i drzewo genealogiczne Holmesa autor jego biografii sięgnął do XIII wieku i dokonał tego w sposób niezwykle wiarygodny.

„W tych okolicach Holmesowie mieszkali od wieków. Już w roku 1219 w annałach Sądu Wyjazdowego hrabstwa York znajduje się wzmianka o człowieku nazwiskiem Urkell de Holmes; w okresie późnego średniowiecza ród Holmesów – dawniej średniorolnych chłopów – awansował do szeregów drobnej szlachty. Walter Holmes z Kirkbymoorside, położonego osiem mil od Pickering, wymieniony jako jeden z walczących po stronie dziedzica domu Yorków, Edwarda IV, w bitwie pod Towton w 1461, jest prawie z całą pewnością przodkiem Sherlocka i Mycrofta w linii prostej”*.

Książka zawiera dziesiątki, a może i setki przypisów i odnośników. Nick Rennison wyłowił mnóstwo detali biograficznych z sensacyjnych i kryminalnych opowiadań o Holmesie. I to stanowi o fenomenie tej biografii. Do tego rzetelna wiedza o historii Wielkiej Brytanii i mamy genialną pozycję, ale… tylko dla miłośników.

---
* Nick Rennison, „Sherlock Holmes. Biografia nieautoryzowana”, przekład Anna Bartkowicz, WAB, 2010, s. 18.

#WyzwanieLC2021
#shelock Holmes
Ostatnio postać Sherlocka Holmes'a coraz bardziej budzi moje zainteresowanie. Mam za sobą kilka serialowych oraz filmowych adaptacji dzieł sir Artura Conan Doyle'a, które przypadły mi do gustu. Dzięki nim wpadam coraz głębiej w świat znanego detektywa-doradcy i podejrzewam, że prędzej czy później sięgnę również po oryginalne dzieło.
Na fali historii o Sherlocku postanowiłam sięgnąć po jego biografię - dzieło interesujące pod wieloma względami. Czytało się bardzo przyjemnie, szybko i płynnie. Dowiedziałam się wielu ciekawostek z życia detektywa, które samemu trudno byłoby wywnioskować z urywkowych informacji zamieszczanych na łamach opowiadań. Autor umiejscowił swojego bohatera w prawdziwym czasie i przestrzeni, dzięki czemu czytało się o nim, jakby naprawdę istniał. Wykazał się dużą wiedzą i umiejętnościami, by wszystkie szczegóły z życia Holmes'a przetworzyć, a następnie przekazać to w przejrzystej, przyjemnej formie. Jednocześnie plus dla tłumacza, na pewno mającego duży wpływ na dobry język pozycji.

#WyzwanieLC2021
#shelock Holmes
Na fali...

2028

Swego czasu byłam zapalonym fanem geniuszu Sherlocka Holmesa. Jak mogłam nie siegnąć po jego biografię autorstwa Rennisona,który chce wszem i wobec udowodnić że słynny detektyw istniał naprawdę. Stara się wyjaśnić jego biografie, osadzić jego życie w kontekście historycznym. W tym celu drobiazgowo analizuje poszczególne sprawy,opowieści Watsona itp. Autorowi udało się usystematyzować naszą wiedzę o tym literackim bohaterze. najbardziej zainteresowały mnie jego rodzinne konotacje, dzieciństwo, czułą więź z matką i przedwczesna jej strata.
Jeśli pragniecie się dowiedzieć o relacji Sherlocka z Mycroftem, rywalizacji i oczarowaniu Irene Adler, stymulowaniu się narkotykami czy śledztwie w sprawie Kuby Rozpruwacza, to koniecznie musicie sięgnąć po tę wciągająca i dobrze udokumentowaną książkę.

Zdumiewa mnie, jak można stworzyć tak doskonałą biografię wybitnej osoby, która jednak nigdy nie żyła na tym świecie. To jest pierwszy wielki atut tej książki. Drugi jest taki, że słynny Sherlock Holmes jest tu ukazany w trochę innym świetle, niż w swoich przygodach. Poruszone w tej biografii wątki poboczne jego działalności dopełniają obraz tego wielkiego detektywa. Bardzo ciekawy jest też wątek polityczny, który towarzyszył Sherlockowi, a który w jego przygodach jest raczej pomijany.
Naprawdę bardzo polecam!

Bardzo długo zastanawiałem się co można by napisać o tej książce. Nieźle napisana, koncepcja bardzo ciekawa i autor musiał włożyć w nią ogrom pracy. Myślę jednak, że najlepiej podsumował by ją sam jej przedmiot:

Gdy odrzucisz to, co niemożliwe, wszystko pozostałe, choćby najbardziej nieprawdopodobne, musi być prawdą.

Generalnie nie lubię książek zdeczko epatujących historyzmem, ale ta mi się podobała i wciągnęła mnie.
I okazuje się że SH nie jest fikcją literacką :)

I okazuje się że SH nie jest fikcją literacką :)

Każdy fan Sherlocka będzie zachwycony tą pozycją :)

Każdy fan Sherlocka będzie zachwycony tą pozycją :)

Dla osób chorych na Sherlocka Holmesa pozycja obowiązkowa.

Dla osób chorych na Sherlocka Holmesa pozycja obowiązkowa.

Książkę czyta się szybko, niczym dzieła o Sherlocku. Otrzymamy pełen obraz Sherlocka Holmes'a, a każdy fan genialnego mieszkańca Baker Street 221B będzie zadowolony.

• Biografie
  • Mam