Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej

Okładka książki Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej Jerzy Besala
Jerzy Besala Wydawnictwo: Zysk i S-ka historia
historia
Zysk i S-ka
2018-11-26
2018-11-26
Historia Polski II Rzeczpospolita Wielka Wojna Alkohol

Prawy do lewego

Kolejne kompendium wiedzy o tym kto, co i komu i jak zrobił po pijaku, czytało się świetnie i gładko, kilka rozdziałów lekko chaotycznych ale autor i tak wykonał kawał dobrej roboty. Poznałem kilka odkrywczych tez na temat picia w IIRP, myślę że zgadzam się z nimi po lekturze.

PIJANA II RZECZPOSPOLITA

Wschodni sposób spożywania
pić od rana nie zabrania,
piją wszyscy, starzy, młodzi
nic nikogo nie obchodzi.
(…)
Pogadajmy o historii:
Kto i jaki błąd popełnił?
Kto nas zdradził, kto oszukał?
Komu zabijemy wnuka?
Sidney Polak

Tak w piosence „Chorwat” śpiewał może już nieco zapomniany, ale swego czasu jakże popularny Sidney Polak, komentując słowiański alkoholizm. Alkoholizm słynny (a raczej niesławny) na całym świecie, gdzie nie brak dowcipów na ten temat czy anegdot. Podobno nawet w USA istnieją bary, gdzie limity spożywanych procentów nie dotyczą tylko Polaków i Rosjan – że przytoczę tu tylko jedną z tego typu ciekawostek. Czy to jednak kogoś dziwi? Statystki są nieubłagane, a jeśli ktoś w nie nie wierzy, niech wyjrzy przez okno. Zajrzy do pierwszego lepszego baru, sklepu z alkoholem czy w ostateczności wygoogluje temat. Nie trzeba dużo czasu by dostrzec jak wiele jest w tym wszystkim prawdy. A historia obfituje w rzeczy jeszcze ciekawe i bardziej przerażające i o tym właśnie opowiadają nam „Alkoholowe dzieje Polski”, seria, która jest równie zabawna, wciągająca, co przerażająca.

„Czasy wielkiej wojny i II Rzeczypospolitej”, drugi tom „Alkoholowych dziejów Polski”, zabiera nas w podróż w czasie do okresu od 1920 do 1939 roku, kiedy to nadwiślański kraj odzyskał swoją niepodległość, pokonując bolszewików. Jeśli to nie była doskonała okazja do picia, to na pewno stał się nią rozkwit dansingów i życia kawiarniano-restauracyjnego, gdzie bawiono się dosłownie do upadłego. Ale ludzie nie pili tylko ze szczęścia. Szary obywatel, jak to zawsze bywało, jest i będzie, miał zupełnie inne powody do upijania się…

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater: https://sztukater.pl/ksiazki/item/27246-alkoholowe-dzieje-polski.html

PIJANA II RZECZPOSPOLITA

Wschodni sposób spożywania
pić od rana nie zabrania,
piją wszyscy, starzy, młodzi
nic nikogo nie obchodzi.
(…)
Pogadajmy o historii:
Kto i jaki błąd popełnił?
Kto nas zdradził, kto oszukał?
Komu zabijemy wnuka?
Sidney Polak

Kolejna część "Alkoholowych dziejów Polski" Jerzego Besali i kolejna super pozycja na rynku książkowym. Z tym cyklem jest (użyję znanego porównania" jak u Hitchcocka, najpierw trzęsienie Ziemi a potem napięcie rośnie. Jeszcze raz gratuluję autorowi pomysłu, ogromnego wkładu pracy i wspaniałych efektów. Będę bardzo wdzięczny jeśli ukaże się kolejny lub kolejne tomy.

„… Pij, ile chcesz, byleś nie przebrał swej miary. Sam musisz ją określić…” (Generał Gustaw Łowczowski)

Wielu Polaków uważa, że alkohol jest nieodłącznym elementem dobrej zabawy. Książka, którą pragnę Wam przedstawić zaskoczyła mnie w stu procentach. Opisuje czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczypospolitej. Podejście do napojów wyskokowych jest różne. Dotyczy ono zwykłego robotnika, zapijania smutków i trudnej sytuacji życiowej osób ze świecznika: artystów, dziennikarzy, czy świata teatralnego i kabaretu.

Autorem książki jest Jerzy Besala, który ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w dziejach Polski szlacheckiej i jest protoplastą kilkudziesięciu książek. Szczególną uwagę przywiązuje do psychologicznego zrozumienia postaci, co znalazło odbicie w cyklu „Miłość i strach”. Besala jest też autorem licznych artykułów w prasie, współpracuje z „Polityką” i innymi czasopismami. Na swoim koncie ma biografie Stanisława Żółkiewskiego, Stefana Batorego, oraz Zygmunta Starego i Bony Sforzy.

Potężne dawki alkoholu były widoczne w miastach. Dancingi, restauracje i kawiarnie pękały w szwach. Krążące legendy przeszły do historii. Można śmiało powiedzieć, że dramat i tragedia przeplatają się z komizmem sytuacyjnym. Prawda o dawnych czasach jest bardzo skomplikowana. Wszystko zależy od punktu widzenia, moralności, mentalności, ale i władzy. Przykład przecież idzie z góry. Besala podkreśla, że „alkoholowy krąg kolejnej epoki jest przepełniony najpierw świstem kul i rumem pitym w okopach …”

Publikacja zawiera dokładne źródła informacji, ale i obszerną bibliografię. Możecie zajrzeć do niektórych pozycji książkowych, by poszerzyć np. wątki historyczne. Aktorzy byli widoczni i podziwiani, lub wręcz wygwizdywani. Ich życie można powiedzieć, że toczyło się na dwóch płaszczyznach. Była to scena, ale i zwykła codzienność. Nic więc dziwnego, że wybryki niektórych artystów obrastały legendą. Przykładem może być aktor Stefan Jaracz. „Pijak też był nie lada, gdy sobie podpił, miewał wizje prorocze”, oceniał go Słonimski. Jaracz był mistrzem, ściągał tłumy, ale i ludzi spragnionych skandalu. Alkohol ciężko go doświadczył, ale to scena była jego miejscem na ziemi.

Nie wszyscy korzystali też z dobrodziejstw luksusu i nie można o tym zapominać. Po trudach wojennych Legionów, powstaniach i zwycięskiej walce z bolszewikami w 1920 roku Polska odzyskała swą niepodległość odradzając się jako II Rzeczpospolita. Mit swoistej „oazy szczęścia” ugruntowały elity, a nie człowiek borykający się z trudami codzienności i chorobami.

Na samej okładce książki odnajdziemy fotografię uczestników balu sylwestrowego w teatrze Morskie Oko w Warszawie w 1930 roku. Na zdjęciu są sławni aktorzy: Zula Pogorzelska, Janina Sokołowska, Władysław Walter i Eugeniusz Bodo. To ich życiorysami zajmują się badacze, znaleźli też odpowiednie pozycje w kronikach.

Gorąco polecam i podpowiadam, że nie można książki czytać zbyt szybko. Powolna analiza z encyklopedią w dłoni naprawdę się przydaje.

Katarzyna Żarska

Wydawnictwo: ZYSK i S - KA
Premiera: 04.12.2018 r.
Wydanie I
Projekt okładki: Paulina Radomska – Skierkowska
Oprawa: twarda
Liczba stron: 742
(nowość wydawnicza)

Alkoholowe Dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczypospolitej to książka, która prześwietla pewną polską przywarę, której historia sięga prawie początków państwa polskiego. Sam temat jest bardzo odważny i warty poświęconej mu uwagi, a Besala robi to w sposób rewelacyjny, łącząc tragedię z komizmem, ukazując historyczne wydarzenia, które miały miejsce na przestrzeni lat. Humor, ogrom ciekawostek i anegdot, kopalnia wiedzy – to wszystko znajdziecie w książce Besali.

Zupełnie, moim zdaniem, nietrafiona pozycja. Spodziewałam się fascynującej podróży przez lata. Wielokrotnie ponawiałam próby przeczytania, nie udało mi się przebrnąć na raz przez więcej niż kilkanaście stron. Nuda i chaos.

• Polskie
  • Polska
  • Historia mniej dawna

Dodaj cytat z książki Alkoholowe dzieje Polski. Czasy Wielkiej Wojny i II Rzeczpospolitej