Okładka książki Tajemna historia świata. Teorie spiskowe od starożytnych wizyt obcych po nowy ład światowy Nick Redfern
Nick Redfern Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Secret History: Conspiracies from Ancient Aliens to the New World Order
Rebis
2018-11-27
2018-11-27
Radosław Kot
historia świata

Tajemna historia świata Nicolasa Redferna to przedstawiony zbiór dziwnych i niewyjaśnionych zdarzeń i artefaktów oraz związanych z nimi teorii spiskowych od zamierzchłych czasów po współczesne. Autor podzielił pracę na trzy główne części: starożytne wizyty obcych, teorie spiskowe i nowy ład świata. Każdy z rozdziałów w sposób jasny i przystępny przedstawia dany temat i można śmiało powiedzieć, iż każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Zaletą książki jest to, że w znacznej części przedstawia tematy z czasów obecnych a zatem po części nas dotyczących a te które rozegrały się w dalekiej przeszłości łączy z obecnymi badaniami i hipotezami.Takim przykładem może być rozdział traktujący o biblijnym potopie, gdzie autor przedstawia współczesną hipotezę o naturalnym kataklizmie uderzeniu w powierzchnię ziemi asteroidy, która spowodowała zmianę klimatu i globalne podniesienie się poziomu oceanów. Przedstawia również badania, które zapoczątkowały dane z satelity wojskowego o wykryciu na górze w Turcji ogromnej konstrukcji w kształcie łodzi. Oprócz sztandarowych tematów jak rysunki z Nasca, Atlantyda i Arka Przymierza możemy znaleźć tak ciekawe (przynajmniej dla mnie) i zaskakujące tematy jak tajne projekty CIA dotyczące zdalnego szpiegowania przy użyciu telepatów, manipulowanie pogodą, którą to technologię w ramach tajnych projektów rozwija armia amerykańska czy zagadnienie nieoznakowanych czarnych śmigłowców, pojawiających się zawsze przy okazji obserwacji niezidentyfikowanych obiektów latających. Znajdziemy również tematy kontrowersyjne jak ograniczenie populacji, światowe mikroczipowanie czy chemtrails. Szczerze mówiąc książka Redferna skłoniła mnie do sięgnięcia po pozycje książkowe dotyczące zamachów z 11 września 2001r a więc spełniła swoją rolę rozbudzenia zainteresowania tematem czytelnika. Gorąco polecam tę publikację.

Bardzo dobra książka, szczególnie dla osób zainteresowanych teoriami spiskowymi.

Autor zbiera najpopularniejsze teorie i wątpliwości, jakie targają ludźmi, opisuje je z różnych perspektyw, zawsze przywołuje kilka możliwych koncepcji, posługując się przy tym źródłami, teoriami oraz wnioskami wyciągniętymi przez innych badaczy.

Nie odczułem żadnego wpajania na siłę istnienia kosmitów, spisku mającego na celu stworzenie NWO i depopulację Świata czy np. zaangażowania władz w różne niejasne sytuacje (chociaż pewnie to wszystko jest prawdą).

Ogólnie dobry i wart polecenia zbiór najpopularniejszych koncepcji - jeśli ktoś poszukuje podobnego przeglądu to Tajemna historia świata będzie dobrym wyborem.

Nie odczułem żadnego wpajania na siłę...

Autor pomijając to ze wpaja za kazdym razem nam inwazje obcych ( w których bardzo wierzy, albo pragnie abysmy my wierzyli) wszystkie teorie odwraca na opak. Jak dla mnie to agenturalny przysłowiowy "przydatny głupek". Swoją wiedzą najbardziej oczarował mnie przy wyjasnianiu nam ze smugi chemtrails to normalne smugi kondensacyjne. Zapomnial tylko napomknąc ze ustawa miedzynarodowa z lat 90 o lotach powietrznych nakazuje aby tak silniki dzialaly aby po wypuszczeniu z samolotu smugi natychmiast znikały. Nie wspomnę ze po nagłosnieniu sprawy rząd bodajze USA sam sie przyznal ze wypuszcza w atmosfere zwiazki chemiczne ktore teoretycznie są tarczą UV. Dlatego jest to autor ala wilk w owczej skórze.

NIE ZAWSZE NA POWAŻNIE

Jeśli czytacie moje recenzje, wiecie, że należę do sceptyków i wszelkie doniesienia o niezwykłych wydarzeniach oraz teorie spiskowe przyjmuję z uśmiechem politowania na twarzy. Bo o ile jeszcze jako dzieciak z podstawówki/gimnazjum widziałem w tym coś intrygującego i chciałem poznać prawdę, o tyle potem zacząłem przyjmować to na chłodno, zastanawiać się, myśleć i dostrzegłem, że nie ma w tym nic niezwykłego. Tylko ludzie chcą, by było inaczej – ale czy myślenie życzeniowe może zmienić rzeczywisty stan rzeczy? Dlatego po wszelkiej maści publikacje zajmujące się tematem sięgam najczęściej, żeby nieco się rozerwać, pośmiać z idiotycznych teorii i błędów logicznych ich autorów. Bo niestety ciężko znaleźć publikacje obalające te twierdzenia, za to pełno jest takich obalających zdroworozsądkowe rozumowanie. Niniejsza publikacja plasuje się gdzieś pomiędzy, może nie starając się by i wilk był syty, i owca cała, ale pokazując, że czasem nawet zwolennicy wiary w tego typu rzeczy mogą wykazać się rozsądkiem.

Zacznijmy jednak od tego, co na czytelników czeka na stronach tej książki. Tematów jest wiele, przez co, trzeba to rzec, często zostały potraktowane po macoszemu, bo autor niekiedy skupiał się bardziej na przybliżeniu jednej czy dwóch konkretnych teorii, niż ogółu zagadnień. Ale jednocześnie całość jest dość obszerna, bo zajmuje się tajemnicami od dawnych czasów (czy dziesięć przykazań mogli dać nam kosmici, czym jest twarz na Marsie, Kuba Rozpruwacz),przez rzeczy nieco bardziej współczesne (kręgi w zbożu, katastrofa w Rosewell, zamach na Kennedy’ego),po zupełnie nowe (ataki z 11 września, chemtrails).

Całość mojej recenzji na portalu Sztukater: https://sztukater.pl/ksiazki/item/27226-tajemna-historia-swiata.html

NIE ZAWSZE NA POWAŻNIE

2028

Teorie spiskowe dotyczą zazwyczaj spraw, których przebieg znacznie odbiegał od typowych zjawisk w życiu człowieka. To nie tylko katastrofy, czy zamachy, ale domniemane wizyty obcych, tajemnicze kręgi w zbożu, czy niezwykłe budowle. Każdy z tych tematów oczywiście ma racjonalne wyjaśnienie, jednak ludzie nie byliby sobą, nie tworząc własnej interpretacji. I ilu rozmawiających, to tyle „odpowiedzi”. Niektóre z tych teorii są całkiem ciekawe i logicznie wyjaśnione i aż trudno w nie nie wierzyć. Całkiem niedawno wydano u nas zbiór takich historii, których wytłumaczenie nie spotkało się – delikatnie rzecz ujmując – ze zrozumieniem. A tym samym każda z nich doczekała się mnóstwa „wyjaśnień. Książka ta nosi tytuł „Tajemna historia świata”.

O publikacji możemy dowiedzieć się że:
Oficjalna historia ludzkości – ile z niej to prawda, a ile fikcja? Ile ważnych faktów ona zataja, ile przekłamuje? Czy mamy wierzyć w oficjalne wersje wydarzeń, nawet gdy są sprzeczne z relacjami świadków i dowodami naukowymi? A w ogóle kto tak naprawdę sprawuje dziś nad nami władzę?
Od zarania cywilizacji do XXI wieku, od teorii na temat obcych ingerujących w rozwój starożytnych kultur po „nowy ład światowy”, autor Tajemnej historii świata przedstawia to, co uchodzi za skrupulatnie skrywaną część dziejów. Przygląda się zagadkom z początków rodzaju ludzkiego, spiskom tajnych bractw i stowarzyszeń, lotom UFO, inwigilacji społeczeństw przez współczesne rządy i badaniom nad kontrolą umysłów. Docieka, ile jest prawdy w pogłoskach o tajemniczych „czarnych śmigłowcach”, bierze pod lupę ustawę Patriot Act, doniesienia o światowej akcji mikroczipowania i rewelacje Snowdena.
Teorii spiskowych – jak już nadmieniłem – jest tyle, ilu ludzi którzy chcą wyrazić swoje zdanie o jakimś wydarzeniu. Kontrolowanie umysłu, inwazja kosmitów, tajemnicze katastrofy, niezwykłe zjawiska, zamachy i wiele innych. Autor ciekawie przedstawia wydarzenie i teorie które narosły wokół każdego z nich. Jest ciekawie, ale do momentu, w którym autor zamiast coś opisywać posiłkuje się kopiowaniem raportów. Ta część jest najmniej interesująca. Mamy tu także mnóstwo zdjęć, które przybliżają nam konkretne zdarzenie. Całość jest wydana w formie albumowej, przynajmniej ja tak to odebrałem, szkoda tylko że nie w twardej oprawie. Polecam wszystkim lubiącym czytać interesujące historie ubrane w pewną otoczkę tajemniczości. Bo niektóre z tych historii nigdy nie zostaną wyjaśnione. Prawdopodobnie.

Mówi się, że historia pisana jest przez zwycięzców. Ile w tym prawdy? A może to ci najpotężniejsi kreują historię i wiele wydarzeń ukazywanych jest dla szerokiej opinii publicznej według ich uznania? Być może tego nigdy się nie dowiemy. Jednak od zarania dziejów po świecie krążą różne teorie spiskowe usiłujące dowieść, że oficjalna prawda to zwyczajna fikcja. Wszystkie alternatywne wersje wydarzeń rzetelnie dokumentuje Nick Redfern, w swoje książce Tajemna Historia Świata, która niedawno ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Rebis.

To prawdziwe kompendium wiedzy o wszelakich tajemnych historiach. Zaczynając od wydarzeń biblijnych, a kończąc na współczesnych teoriach. Autor ukazuje, czym mogła być Arka Przymierza i jaki związek ma Dziesięć Przykazań z kontaktami z obcymi oraz czym tak naprawdę były plagi egipskie. Porusza wątek Atlantydy oraz komentuje legendy Indian amerykańskich.

Wiele miejsca poświęca odwiedzinom UFO i ich starożytnym wizytom na Ziemi. Śmiało z tego rozdziału można wnioskować, że cała nasza współczesna cywilizacja zbudowana została dzięki kosmicznej ingerencji istot postawionych wyżej od nas. I nie są to w wielu przypadkach teorie totalnie wyssane z palca, a na ich poparcie ich zwolennicy mają mnóstwo dowodów. Oczywiście ich interpretacja nie jest jednoznaczna, a w wielu przypadkach mocno naciągana. Jednak nie można powiedzieć, że niemożliwa.

Drugi rozdział poświęcony jest najpopularniejszym teoriom spiskowym. W tym przypadku też często pojawia się wątek UFO. Roswell, strefa 51, kręgi w zbożu, to tylko kilka przykładów. Poza tym opisane są zamachy na znanych ludzi: Johna Kennedy’ego, Martina Luthera Kinga, Johna Lennona. Nie mogłoby się również obyć bez teorii na temat ataku Pearl Harbor czy World Trade Center.

Atak na WTC rozpoczyna trzeci rozdział, czyli budowanie nowego światowego ładu. Temat w ostatnim czasie również bardzo popularny. Związane z tym są również atak na Pentagon i lot 93, co bezpośrednio sprowadza się do Patriot Act, czyli kontroli społeczeństwa w stylu Orwella. Autor kończy zaś historią Snowdena i tajemnicą znikającego Boeinga.

Tajemna Historia Świata to przede wszystkim olbrzymia dawka fascynujących historii. Autor bardzo sprawnie opisuje różne teorie, nie komplikując ich zbyt mocno. Nie wyraża żadnych sądów na ich temat, ale zwyczajnie prezentuje różne punkty widzenia. Książka dzięki temu wciąga od pierwszych stron, raz grając na emocjach, innym razem wywołując uśmiech na twarzy.

"Jak często to, co wiemy, nie jest tym, co moglibyśmy albo powinniśmy wiedzieć."

W każdej plotce znajduje się ziarno prawdy, a w każdej teorii spiskowej drzemią fakty do odkrycia. Chętnie ulegam zabawom w rozwiązywanie niewyjaśnionych zagadek. Niekiedy początkowo absurdalne wytłumaczenia, po jakimś czasie, choćby za sprawą rozwoju nauki, stają się zrozumiałe i akceptowane, albo dzięki udostępnieniu wcześniej zastrzeżonych dokumentów, wydają już bardziej jasne i czytelne. A kiedy indziej widzimy, jak daleko potrafi poszybować wyobraźnia i fantazja człowieka podczas próby ogarnięcia danego zagadnienia, zjawiska lub zdarzenia.

Lubię obserwować sposób pojmowania świata przez gatunek ludzki, obejmowanie rozumem lub podporządkowanie emocjom, chwytanie skojarzeń i trudno definiowanych treści, osobliwe gonienie za sensacją i spekulacjami. Możemy bezkrytycznie przyswajać i akceptować ogólnodostępne informacje, sekwencje zbiegów okoliczności, lub wykazać się otwartą postawą na inne alternatywy i interpretacje. Oczywiście, we wszystkim trzeba złapać odpowiedni umiar, zachować właściwy dystans, wykazać się ostrożnością i sceptycyzmem. A wiadomo, że nic tak mocno nie podkręca pomysłowości jak tajemnice, sekrety i tajne akta, czy legendy, mity i przekazy ludowe. Badamy, jak wiele składników historii ginie w ludzkiej pamięci, jak łatwo wymazywane są niepożądane informacje, jak sprytnie manipuluje faktami i jak twórczo kreuje fałszywe wersje.

Ustawione w dobranym kontekście dane zdają się potwierdzać wybraną teorię, nawet najbardziej kontrowersyjną i ekstremalną. Doskonale to widać w przytoczonych przez Nicka Redferna przykładach. Większość z nich znałam dużo wcześniej, zaskoczyły mnie jedynie drobnymi elementami, jednak kilka z nich dało zajawki do przemyśleń. Patrząc na zgromadzony materiał, wchodzimy z jednej skrajności w drugą, albo chętnie udzielamy poparcia i przyznajemy znamiona prawdopodobieństwa, albo ocieramy się o kpinę i szyderstwo. Na wiele poruszanych aspektów nie znajdujemy odpowiedzi, wahamy się, w którą stronę podążyć w subiektywnym odczuciu, gdyż dysponujemy zbyt małym zbiorem informacji, a te wiarygodne nie znajdują się jeszcze w naszym zasięgu. Czyli mamy zbiór całkiem fantastycznych hipotez, potencjalnych pewników, i koncepcji plasujących się gdzieś pomiędzy nimi. Bo jak to z prawdą bywa, leży pośrodku gmatwaniny różnorodnych relacji i pomysłów. Podobnie z wersjami przebiegu zdarzeń, każdy z nas patrzy na nie z własnej perspektywy i dostrzega to, co chce zobaczyć.

Znakomicie widać, czym inspirują się twórcy rozrywki z gatunku sensacji, thrillera, kryminału i fantastyki. Czytając tę publikację zastanawiałam się, na które elementy już trafiłam, a na które jeszcze nie, w fikcyjnych powieściach, filmach i grach. Książkę czyta się przyjemnie, porywa nas jej tematyka, narracja przyjazna, materiał logicznie ułożony, płynnie przechodzimy pomiędzy rozdziałami. Taka kondensacja spiskowych teorii dostarcza sporo emocji i frapujących refleksji, tym bardziej, że przekrój poruszanych kwestii bardzo szeroki, od starożytnych wizyt obcych, poprzez morderstwa, kontrole umysłu, eksperymenty, ekoterroryzm, czy meteoryty, do nowego ładu światowego. Wsparcie ilustracjami, cytatami, fragmentami dokumentów, indeksem nazwisk. Kilka godzin spędzonych z historią ludzkości w nieco innej niż zazwyczaj odsłonie.

bookendorfina.pl

Zawsze interesowało mnie to, co do końca wyjaśnione nie zostało. Autorem często przeze mnie czytanym był Erich von Daniken, autor koncepcji wpływu istot pozaziemskich na życie ludzi w czasach przedhistorycznych. Kiedy tylko pojawiła się wzmianka o "Tajemnej historii świata" Nicka Redferna zapragnęłam ją przeczytać.

Książka podzielona jest na trzy części:

- Starożytne wizyty obcych

- Teorie spiskowe

- Nowy ład światowy.

Każda z nich interesująca. Czytając nie czułam nacisku ze strony autora. Przedstawia hipotezy, ale tak jakoś delikatnie, nienachalnie. Najbardziej zainteresowała mnie pierwsza część o starożytnych wizytach obcych, z uwagi na zainteresowania, które towarzyszą mi od kilkudziesięciu lat. Przeczytacie tu o plagach egipskich, legendach Indian amerykańskich, czy twarzy na Marsie.

Druga część zaskoczyła mnie, mimo iż opisane są tu tematy o których pewnie każdy z Was już gdzieś coś słyszał. Tyle, że to "gdzieś i coś" zostało przez autora rozwinięte. Szykujcie się na morderstwo Johna Lennona, Strefę 51, czy szpiegowanie umysłów. Trzecia część to już czasy obecne, między innymi World Trade Center, ptasia grypa, hekatomba mikrobiologów.

Tematy o których wspomniałam to jedynie kropla w morzu. Jest tego dużo, dużo więcej.

Książka pięknie wydana, co mnie akurat nie dziwi, bo wydawcą jest Rebis. Dobry papier, czcionka w sam raz. No może jedno ale, okładka mogłaby być twarda, przy prawie 500 stronach nadałoby jej to większej stabilności.

Kupując tego typu książki mam zawsze obawy, jeśli trafiam na autora, którego nie czytałam. Kilka razy zdarzyło mi się usypiać, czy nudzić się jak mops. Nick Redfern do nich nie należy. Potrafił mnie zainteresować, obudzić moją ciekawość. Jego dziennikarska kariera odcisnęła się piętnem na jego kolejnej już książce o teoriach spiskowych i niewyjaśnionych zagadkach.

Książka podzielona jest na trzy części:

- Starożytne...

Historia świata, historia gatunku ludzkiego. Czym tak naprawdę jest? Kto ją tworzy? Ile z tego co wiemy dziś i co uważamy za fakt, jest nim rzeczywiście? Historia przecież zna przypadki, potwierdzone oficjalnie, gdy próbowano niektóre wydarzenia, zbrodnie czy katastrofy zatuszować. Na ile możemy wierzyć w to, co jest nam przekazywane? Szczególnie gdy wiele spraw budzi wątpliwości, niekiedy w sumie uzasadnione, gdy ich wersje rozbiegają się z dowodami, relacjami świadków, czy prawami natury? Jedno jest pewne, ktoś kto może wpływać na historię i na oficjalne o niej przekazy, ma ogromną władzę i jest niezwykle niebezpieczny.

Nick Redfern jest dziennikarzem oraz autorem wielu książek o teoriach spiskowych i niewyjaśnionych zagadkach. Od wielu lat wyszukuje, analizuje i dokumentuje najciekawsze z nich. Przedstawia manipulacje którym mogły ulec bądź uległy rzeczywiście opisane w książce historie. Niektóre opiera na dość wiarygodnych źródłach, inne na tych trochę mniej prawdopodobnych. Część teorii jest przerażająca jak chociażby te dotycząca ataku na Pearl Harbor czy ataków na World Trade Center. Wszystkie na pewno dają mocno do myślenia.
Co tak naprawdę doprowadziło do zabójstw Abrahama Lonkolna, Johna F. Kennedy’ego, Martina Luthera Kinga czy Roberta Kennedy’ego? Na ile John Lennon był niewygodny? Gdzie są dowody na śmierć bin Ladena oraz co tak naprawdę stało się z malezyjskim boeingiem 777? Czy Adolf Hitler rzeczywiście umarł w bunkrze? Czy Marylin Monroe popełniła samobójstwo? Co się tak właściwie dzieje w najbardziej strzeżonej Strefie 51? Na te i inne pytania autor próbuje przedstawić możliwe odpowiedzi w swojej najnowszej publikacji.

Książka Nicka Redferna nosi tytuł „Teorie spiskowe od „starożytnych wizyt obcych” po „nowy ład światowy””. Przyznam szczerze, że przez początek trudno było mi trochę przebrnąć. Jak dla mnie za dużo było obcej cywilizacji. Jednak czym bliżej współczesności, tym robiło się coraz bardziej dla mnie ciekawie i intrygująco. Szczególnie, że większość z czytelników w tym ja doskonale pamiętamy atak terrorystyczny z 11 września na wieże WTC czy ten z 7 lipca w londyńskim metrze, przesyłki z wąglikiem, zaginięcie boeinga 777 czy epidemię ptasiej grypy. Jak sami zapamiętaliśmy te wydarzenia? Co stało się wtedy faktycznie? Czy jest szansa, że kiedyś poznamy odpowiedzi na te pytania?

Teorie spiskowe znane są od początków powstania ludzkości a może były już także przed nami? Jedno jest pewne, nigdy nie przestaną one powstawać. Część z nich opisuje dla nas autor. Robi to w sposób ciekawy, intrygujący i dający do myślenia. Nic nie narzuca. Stawia za to pytania, podrzuca tropy i zostawia miejsce swoim czytelnikom na tworzenie własnych teorii.

Polecam.

************************************
www.kochamciemojezycie.blogspot.com

× www.majuskula.blogspot.com ×

Taka już nasza ludzka natura, że interesuje nas wszystko, co jest niezbadane, podejrzane, tajemnicze. Do praktycznie każdego wydarzenia można przypisać teorię będącą zaprzeczeniem logiki. Jednak okazuje się, iż nie zawsze tego typu zabiegi są irracjonalne…

Byłam jeszcze dzieckiem, gdy w moim domu pojawiła się gazeta nosząca intrygujący tytuł „Faktor X”. Lubiłam ją przeglądać, a potem czytać, skupiając uwagę na niesamowitych historiach. Naturę tego dwutygodnika chyba najlepiej określa jego podtytuł — „Twoje archiwum niewyjaśnionych zjawisk i zdarzeń”. Każdy numer poświęcano różnorakim zagadnieniom, ale zawsze krążącym właśnie wokół zjawisk paranormalnych i teorii spiskowych. Tak zaczęła się moja przygoda z tematyką. Wiem, wiele osób puka się w czoło, co bywa normalną reakcją. Jednak przyznaję bez bicia, uwielbiam zgłębiać opowieści mające w sobie nutkę zaskoczenia. Posiadające dużo warstw, tylko czekających na odkrycie. Dlatego zdecydowałam się sięgnąć po publikację autorstwa Nicka Redferna. Natychmiast przypomniała mi o nieodżałowanym „Faktorze X”, więc postanowiłam odświeżyć wspomnienia, a przy okazji poszerzyć wiedzę. W każdym razie, na to ostatnie miałam nadzieję, co połowicznie mi się udało.

Kilka słów w kwestii oprawy graficznej. Do samej okładki nie mam specjalnych zastrzeżeń, choć lepiej prezentowałaby się, gdyby była twarda. W środku znajdziemy mnóstwo zdjęć okraszających tekst, wszystkie są w bardzo dobrej jakości. Zwracam na to uwagę, ponieważ zauważyłam dziwny „trend”, że w niektórych książkach nie dopilnowano procesu tworzenia. Wtedy możemy natknąć się na „spikselowane” obrazki, psujący cały efekt. Świetnie, iż w publikacji Redferna tego uniknięto. Natomiast przydałaby się trochę większa czcionka, dla starszych czytelników, aby nie męczyć wzroku długą lekturą. Jednocześnie rozumiem, wówczas egzemplarz stałby się naprawdę gruby, nawet nieporęczny. Już teraz swoje waży!

Pozycja składa się z trzech dużych rozdziałów: „Starożytne wizyty obcych”, „Teorie spiskowe” i „Nowy ład światowy”. Podrozdziałów wypisać nie będę, gdyż jest ich całe mnóstwo. Aż się zdziwiłam z ilości. Autor porusza wiele wątków, głównie tych popularnych, lecz zdarzyło się też kilka niespodzianek, zwłaszcza w temacie UFO, których zazwyczaj średnio mnie zajmował. Jednak Redfern potrafi zaciekawić swoim stylem, dość prostym, zrozumiałym, aczkolwiek wypełnionym po brzegi pasją. W końcu stworzył już około trzydziestu książek, a trzeba przyznać, taka liczba robi wrażenie.

Wracając na moment do wspomnianego wyżej „Faktora X”. Dowiedziałam się, że Nick Redfern pisywał do tego magazynu, co wyjaśniło mi zastanawiające podobieństwo. Tym samym straciłam odrobinę obiektywizmu. Nad lekturą spędziłam parę interesujących dni, wciągnęła mnie, pomogła odświeżyć informacje. A trochę ją zaniedbałam z biegiem lat, toteż przyjemnie było odkurzyć dawne hobby. Natknęłam się na opinie, jakoby autor narzucał swe zdanie, ślepo wierząc w mało racjonalne rzeczy, tuszując dowody na własną głupotę. Dosłownie. Ja odnoszę inne wrażenie. To po prostu ogromna część jego życia, choć nie zawsze się z nim zgadzam, owszem, ale ani razu nie odczułam wpychania mi na siłę jakichś poglądów.

„Tajemna historia świata” jest pozycją idealną przede wszystkim dla osób, które lubią tego typu klimaty. Nie ryzykowałabym nawracania sceptyków, bo uważam, że mamy prawo do swoich opinii. Jeśli wśród Waszych bliskich są ludzie dzielący z Wami pasję, to wówczas spokojnie możecie im polecić tę publikację, a następnie wymienić spostrzeżeniami. Ja egzemplarz właśnie pożyczyłam tacie, czyta ciągle rzucając w moją stronę komentarze na temat danego wątku, więc ma teoria o dyskusji się sprawdza — teoria wcale nie spiskowa!

× www.majuskula.blogspot.com ×

• Do kupienia
  • IIC. Ufo, alternatywna historia, fenomeny
  • Na pierwszym miejscu (do kupienia)