Misja: Niepodległość

Okładka książki Świat na głowie i inne opowiadania Piotr Rzepka, Agata Wiklik-Szczeblewska
Świat na głowi... Piotr Rzepka, Agata...

Fajne, ale zgadzam się z większością opinii, że jest to nieco przerost formy nad treścią. Świetna realizacja audio (słuchałem w audiotece),ale pod względem treści jest tam nieco rozczarowująco. Bardzo mocno fabularyzowana historia, którą o samym Piłsudzkim mówi niewiele.

nieco za krótkie.
nie wróć :D - sporo za krótkie.
ale dobrze zrobione i sfabularyzowane.
warto.

nieco za krótkie.
nie wróć :D - sporo za krótkie.
ale dobrze zrobione i sfabularyzowane.
warto.

Realizacja świetna, niemniej jest to typowy przerost formy nad treścią. Nie przepadam za koloryzowaniem historii, bo ta często potrafi bronić się sama, ale jeśli już, to ten scenariusz napisany przez życie można było znacznie lepiej wykorzystać.

Aktorsko świetnie, choć głos Piłsudskiemu mógłby podkładać ktoś inny, z nieco bardziej charyzmatyczny.

Muszę przyzna, że to dość mocny audiobook, przynajmniej dla mnie. Główny temat to ucieczka Piłsudskiego ze szpitala psychiatrycznego w Petersburgu. Poddany szantażowi młody lekarz Władysław Mazurkiewicz musi stać się na pewien czas psychiatrą i pomóc w ucieczce polskiemu przywódcy. Ścieżka dźwiękowa pobudza wyobraźnię, przenosi do ówczesnej rzeczywistości. Oczywiście fakty połączono z elementami fikcyjnymi, a osiągnięty efekt jest naprawdę imponujący. Pod względem historycznym nie oceniam, nie mam takiej wiedzy. Pod względem literackim dla mnie rewelacja 📖

Przyznam szczerze, że nigdy nie czytałem biografii Marszałka Piłsudskiego, bo wiadomo kim był, najpierw PPS, później Legiony, później przewrót majowy i już. Przecież wszystko wiadomo! Osoby interesujące się trochę historią dowiedzą się jeszcze, ze był w Japonii, może coś jeszcze? A tutaj taka niespodzianka! Aż zainspirowałem się do przeczytania całego wpisu w Wikipedii, a i ochota na jakąś biografię się pojawiła. Aż chciałby się słuchać dalej!

Sam audiobook przygotowany rewelacyjnie, odcinki trochę za krótkie, a co za tym idzie mamy więcej czołówek i tyłówek niż samej fabuły.

Audiobooka słuchało się bardzo dobrze. Dobrze zrobiony, nagrany. Sama fabuła, no cóż. Taka sobie.

Niezły audiobook, chociaż taki ni z gruszki ni z pietruszki. Zaczął się jakby za szybko i skończył też jakoś niepostrzeżenie. Można posłuchać, ale bez większych emocji.

Awanturniczy fragment z życia młodego jeszcze Józefa Piłsudskiego w świetnej adaptacji dźwiękowej. Niestety za poziomem realizacji nie nadążyła mocno kulejąca warstwa fabularna.

Widać i słychać, że scenarzyści mocno się namęczyli, żeby krótki epizod rozciągnąć na możliwie długą opowieść (udało się wycisnąć niecałe 3,5 godz.). I to staje się najsłabszą stroną słuchowiska - w pogoni za budowaniem napięcia, poszukiwaniem zwrotów akcji i pozornych zaskoczeń gubi się główny wątek.

Ile razy można zwodzić słuchacza sennymi majakami głównego bohatera? To budzi rozczarowanie, kiedy znowu okazuje się, że wszystko czego słuchaliśmy od kilku minut to tylko zły sen.

Zwroty akcji są naciągane do bólu i ocierają się o absurd (porwanie głównego bohatera, pojawienie się Polaka - żandarma, szaleniec postawiony na warcie),przemyślenia Mazurkiewicza powtarzane po kilka razy doprowadzają do przeciągłego ziewania. Do tego dochodzą infantylne zachowania, które chyba miały wprowadzić element humorystyczny, ale niestety dają efekt odwrotny od zamierzonego.

Moim zdaniem - stracona szansa. Zamiast pełnokrwistego thrillera rozgrywającego się w domu szaleńców, ewentualnie dramatycznego paradokumentu z epoki, otrzymujemy krótką ale rozwlekłą wydmuszkę - wydumaną fantazję o dziwnym lekarzu i szczęśliwych splotach okoliczności.

• Audiobooki
  • Audioteka