Misja: Niepodległość

Wydawnictwo: Audioteka

1901 r. Petersburg. Władysław Mazurkiewicz właśnie ukończył studia medyczne i zamierza na zawsze opuścić carską stolicę. Porwany nieoczekiwanie z pociągu, zostaje zmuszony do powrotu do znienawidzonego Petersburga i zatrudnienia się w tamtejszym szpitalu dla obłąkanych. Porywacze wyraźnie zaznaczają, że mają wobec niego duże oczekiwania. Mazurkiewicz nie wie jednak, co właściwie miałby zrobić. I kiedy? Dlaczego nagle zaczyna interesować się nim carska tajna policja? Kluczem do rozwiązania zagadki wydaje się być nowo przywieziony do szpitala pacjent. Zawieszony między dwoma potężnymi siłami, Mazurkiewicz rozpoczyna niełatwą rozgrywkę, mającą przywrócić mu wolność decydowania o własnym życiu.

źródło opisu: https://audioteka.com/pl/audiobook/misja-niepodleglosc?_topSide

źródło okładki: https://audioteka.com/pl/audiobook/misja-niepodleglosc?_topSide

Dominik T | 2018-11-16
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki
Przeczytana: 15 listopada 2018

Awanturniczy fragment z życia młodego jeszcze Józefa Piłsudskiego w świetnej adaptacji dźwiękowej. Niestety za poziomem realizacji nie nadążyła mocno kulejąca warstwa fabularna.

Widać i słychać, że scenarzyści mocno się namęczyli, żeby krótki epizod rozciągnąć na możliwie długą opowieść (udało się wycisnąć niecałe 3,5 godz.). I to staje się najsłabszą stroną słuchowiska - w pogoni za budowaniem napięcia, poszukiwaniem zwrotów akcji i pozornych zaskoczeń gubi się główny wątek.

Ile razy można zwodzić słuchacza sennymi majakami głównego bohatera? To budzi rozczarowanie, kiedy znowu okazuje się, że wszystko czego słuchaliśmy od kilku minut to tylko zły sen.

Zwroty akcji są naciągane do bólu i ocierają się o absurd (porwanie głównego bohatera, pojawienie się Polaka - żandarma, szaleniec postawiony na warcie), przemyślenia Mazurkiewicza powtarzane po kilka razy doprowadzają do przeciągłego ziewania. Do tego dochodzą infantylne zachowania, które chyba miały wprowadzić element...