PzKpfw 35 (T) LT vz. 35

Okładka książki PzKpfw 35 (T) LT vz. 35 Janusz Ledwoch
Okładka książki PzKpfw 35 (T) LT vz. 35
Janusz Ledwoch Wydawnictwo: Militaria historia
32 str. 32 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Militaria
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
32
Czas czytania
32 min.
Język:
polski
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
503
123

Na półkach:

Przeczytałem na potrzeby analizowania treści zawartej w innej książce.

Dość standardowa - jak na to wydawnictwo - pozycja o czechosłowackim czołgu LT vz.35, który jest bardziej znany ze służby bojowej w armii niemieckiej. W tej nosił miano Panzer 35(t). Ta maszyna stanowiła też podstawę rumuńskich sił pancernych (jako R-2),ich słowackiego odpowiednika, a także znalazła swe miejsce w arsenale Bułgarii. Czechoslowacja, gdy jeszcze była niepodległa, była słynna z eksportowania swej broni na cały świat. Dobra jakość, przyjazna cena.

W książeczce znajdziemy dzieje zakładów Skoda (skrótowe) i okoliczności powstania czołgu... który był słaby. Po prostu. Zawodziła jego "niezawodność", łatwo łapał usterki układu mechanicznego (np. skrzynia biegów) i to wszystko wyszło już podczas jego służby w każdej armii. Armia Czechoslowacka w tym okresie (połowa lat 30-stych) dopiero raczkowała w produkcji czołgów (Lt vz.34 był JESZCZE GORSZY) toteż nie wybrzydzano. W "papier" wbito "konstrukcja przejściowa", wyprodukowano kilkaset wozów i czekano na LT vz.38 (bardzo dobry czołg, bardzo dobre podwozie - w oparciu o doświadczenia z jego użytkowania stworzono Hetzera).

Smaczku temu wszystkiemu dodają realia "czechosłowackiego wolnego rynku". Koncerny CKD (ten od vz.38) i Skoda oficjalnie były konkurentami i walczyły z sobą o kontrakt na nowy dobry czołg... a w praktyce miały " tajną umowę kartelową" w której dbały o równy podział łupów. Konstrukcja CKD nie przeszła? Spokojnie - zadbano o to aby LT vz. 35 był produkowany przez obydwie firmy. :)

Trochę tu mało o wadach czołgu od strony mechanicznej. Więcej o modyfikacjach zakładowo-polowych. Pod tym względem najwięcej miejsca poświęcono rumuńskiemu niszczycielowi czołgów TACAM R-2 czyli połączeniu podwozia czołgu z sowieckim działem 76,2mm F-22 M1936. Taki bukaresztański Marder I.

Służba bojowa, która została omówiona w tej książce, dotyczy przede wszystkim 1 Dywizji Lekkiej (potem przeformowana w 6 Dywizję Pancerną). Kampania w Polsce (w tym epizod z TKSem Orlika, gdy Niemcy stracili trzy Panzer 35(t)),kampania francuska i kampania w ZSRR do grudnia 1941 gdy utracono wszystkie czołgi. Około 5 stron dość szczegółowo opisanych działań wojennych.

O słowackich LT vz.35 mamy kilka akapitów. Bardzo krótko i najciekawsza informacja w nich zawarta to ta o możliwym ich użyciu w Polsce.

O rumuńskich R-2... jeden akapit.

O służbie bułgarskich Panzer 35(t) nic tu nie ma. Kto chce o tym poczytać (tzn. o bojach przeciwko III Rzeszy w 1944-1945) ten niech sięga po "Sojuszników Panzerwaffe".

Reszta tekstu to opis konstrukcji, malowania, oznakowania, dużo zdjęć (w tym egzemplarzy muzealnych) i kolorowe sylwetki maszyn.

Jak na 32 strony to książka prezentuje się ok.

Przeczytałem na potrzeby analizowania treści zawartej w innej książce.

Dość standardowa - jak na to wydawnictwo - pozycja o czechosłowackim czołgu LT vz.35, który jest bardziej znany ze służby bojowej w armii niemieckiej. W tej nosił miano Panzer 35(t). Ta maszyna stanowiła też podstawę rumuńskich sił pancernych (jako R-2),ich słowackiego odpowiednika, a także znalazła...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    2
  • Historia,Militaria
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • Ulubione
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki PzKpfw 35 (T) LT vz. 35


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne