Cesarzowe Habsburgów

Tłumaczenie: Ewa Ziegler-Brodnicka
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lira
Habsburgs Kaiserinnen. Rätsel und Schicksale der geheimen Herrscherinnen.
historia
czytambolubie

Za każdym mężczyzną stoi silna kobieta. Poznaj Eleonorę Portugalską, Marię Teresę, Sisi i inne towarzyszki życia Habsburgów. Jaką rolę odgrywały na cesarskim dworze? Czy wszystkie były piękne, bogate i miały wspaniałe życie? „Inni niech prowadzą wojny, a ty, szczęśliwa Austrio, żeń się!” - zgodnie z tą sławną dewizą małżeństwo było dla Habsburgów elementem politycznej gry, a żony miały zapewnić ciągłość dynastii.

Sigrid-Maria Größing w swojej książce przekonuje, że władczynie dynastii Habsburgów były kimś więcej niż tylko matkami następców tronu czy ozdobą dworu. Wiele z nich aktywnie uczestniczyło w życiu publicznym, a niektóre z powodzeniem działały na przykład jako dyplomatki. Autorka wydobywa z cienia zapomniane niekiedy władczynie. Śledzi ich losy, koncentrując się głównie na ich życiu prywatnym, które nierzadko trwały krótko i kończyły się tragicznie.
Los wielu cesarzowych bywał godny pożałowania (…). Wydane za mąż, często już w dzieciństwie, w wyniku wielu ciąż czekała śmierć, przeważnie w połogu. (…) tragiczne w skutkach okazywało się zbyt bliskie pokrewieństwo przy zawieraniu małżeństw, zwłaszcza między hiszpańskimi i austriackimi Habsburgami. Z cudem graniczy więc fakt, że mimo wszystko tak wiele cesarzowych w krótkim życiu, które było im dane, wniosło swój wkład, przede wszystkim w rozwój kultury.(fragment wstępu)

„Inni niech prowadzą wojny, a ty, szczęśliwa Austrio, żeń się!”

źródło opisu: http://wydawnictwolira.pl/cesarzowe-habsburgow/

źródło okładki: http://wydawnictwolira.pl/wp-content/uploads/otwpc...»

freesoul1705 | 2019-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2019

Na pewno nie jest to pozycja dla osób nieznających choćby w podstawowym stopniu historii rodu Habsburgów i krajów, w których panowali. Autorka bardzo pobieżnie przedstawia sylwetki cesarzowych, traktując również po macoszemu tło historyczne za ich panowania. Czytelnik, dla którego jest to pierwsze spotkanie z dziejami tego rodu, może się trochę pogubić w pewnych momentach lektury. Nie jest to także satyfakjonujące kompendium wiedzy o kobietach zasiadających na cesarskim tronie - raczej szybkie podsumowanie i zestawienie ich losów. Mimo tego, warto poświęcić uwagę tej książce. Losy Habsburgów są równie fascynujące, co inncyh wielkich rodów Europy, ale niestety nadal nie wydaje się o nich tylu pozycji, co o np. Tudorach. Ta jest niezłym początkiem dla dalszych poszukiwań ciekawych biografii członków tego rodu :)

ferbusiontko | 2019-02-01

Sięgnęłam po tę pozycję z zaciekawieniem. Interesuję się historią Francji i z uwagi na pochodzenie Marii Antoniny przeniosłam również częściowo zainteresowanie na Habsburgów. Niestety książka nie spełniła moich oczekiwań. Wolałabym aby była obszerniejsza ale dokładniej opisywała poszczególne kobiety Habsburgów z uwzględnieniem tła historycznego. Czytając książka czułam jakbym czytała prosty harlekin a nie tego się spodziewałam uwzględniając jak ciekawe charaktery pojawiały się w historii tej dynastii. Książka jest dobrym kompendium dla osób nieznających zupełnie tematyki stosunków geopolitycznych i chcących jedynie w niewielkim stopniu poznać żeńską część dynastii Habsburgów. Jednym z plusów książki jest na pewno zaprezentowanie Sisi bez legend i bajek z Nią związanych - jako zimnej i egoistycznej osoby, którą w rzeczywistości była, którą zaś popkultura traktuje jako kogoś wyjątkowego.

Edyta | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Po książkę sięgnęłam z dużymi oczekiwaniami. Jej autorka Sigrid-Maria Größing prezentuje sylwetki cesarzowych rodu Habsburgów.

Swego czasu Habsburgowie mieli swoiste motto „Inni niech prowadzą wojny, a ty, szczęśliwa Austrio, żeń się!” I trzeba rzec, ze ściśle się go trzymali. Być może dlatego, że małżeństwa panujących były swoistą inwestycją, która mogła w przyszłości się zwrócić. Bądź też nie. Jednakże fakt faktem, iż Habsburgowie byli spokrewnieni bądź skoligaceni z większością domów panujących w Europie. I potrafili ciągnąć z tego profity.

Gdy mówimy o księżniczkach, królowych czy właśnie cesarzowych przed oczami mamy przepiękne suknie, bezcenne klejnoty, pałace, karety, bale. Po prostu bajkowe życie. Jednak tak jest tylko w bajkach Disneya. Kobiety w dawnych czasach nie mogły decydować o sobie. A im wyżej stały w hierarchii społecznej tym było gorzej. Ich małżeństwa były aranżowane przez rodziny. Ich przyszłość była planowana nieraz już kilka dni po narodzinach. I nikt...

bursian | 2018-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2018

Mankamentem książki jest fakt, iż treść dotycząca "bohaterek" jest zbyt krótka. Miałem wrażenie czytania obszerniejszych nekrologów.