Świnie w kinie? Film w okupowanej Polsce

Okładka książki Świnie w kinie? Film w okupowanej Polsce Krzysztof Trojanowski
Okładka książki Świnie w kinie? Film w okupowanej Polsce
Krzysztof Trojanowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN historia
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania:
2018-10-22
Data 1. wyd. pol.:
2018-10-22
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788301201968
Tagi:
okupacja propaganda kino historia film
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
8 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
367
132

Na półkach:

Książka dobra, przynosi wiele informacji o kinie w okresie okupacji hitlerowskiej. Obala niektóre mity, narosłe przez lata, porządkuje wiedzę, wreszcie przynosi solidny masyw informacji o tym, co grano w kinach w latach 1939-1945. Do minusów należą czasem zbyt długie opisy filmów oraz niewielka ilość wykorzystanych archiwaliów. Również autor wykorzystał tylko część dostępnej prasy okupacyjnej. Jak dla mnie, zbyt mało było o propagandzie, zwłaszcza o polskojęzycznej kronice filmowej. Niemniej, całość to bardzo solidna monografia problemu.

Książka dobra, przynosi wiele informacji o kinie w okresie okupacji hitlerowskiej. Obala niektóre mity, narosłe przez lata, porządkuje wiedzę, wreszcie przynosi solidny masyw informacji o tym, co grano w kinach w latach 1939-1945. Do minusów należą czasem zbyt długie opisy filmów oraz niewielka ilość wykorzystanych archiwaliów. Również autor wykorzystał tylko część...

więcej Pokaż mimo to

avatar
594
38

Na półkach: , ,

Od kiedy zobaczyłam ją w zapowiedziach, nie mogłam się doczekać się czytania. Jest to pozycja niezwykle ciekawa. Autor przedstawia nam ogromną ilość faktów na temat kina w okupowanym kraju. Problem ten nie doczekał się wielu opracowań, tym chętniej zabrałam się do lektury. Niestety nie było tej iskry, której oczekiwałam. Pióro autora nie przypadło mi do gustu. Opisy filmów, które ciągnące się przez kilkanaście stron, na początku były ciekawe. Z czasem zaczęły nużyć. Kolejne rozdziały czytałam z nadzieją, że jeszcze się wciągnę i będzie lepiej. Niestety nie było. Podsumowując, jest to interesująca pozycja dla pasjonatów kina i jego zawiłej historii. Jednakże nie jest to lektura na jeden wieczór.

Od kiedy zobaczyłam ją w zapowiedziach, nie mogłam się doczekać się czytania. Jest to pozycja niezwykle ciekawa. Autor przedstawia nam ogromną ilość faktów na temat kina w okupowanym kraju. Problem ten nie doczekał się wielu opracowań, tym chętniej zabrałam się do lektury. Niestety nie było tej iskry, której oczekiwałam. Pióro autora nie przypadło mi do gustu. Opisy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2169
575

Na półkach:

Interesująca książka. Dobrze napisana. Masa informacji. Autor przedstawia repertuar kinowy i realia okupacyjne. Następnie opisuje, co w kinach grano. Mamy strukturę dzieł i weryfikację mitów. Jest także sporo o światku filmowców, prasie okupacyjnej (koncesjonowanej czyli gadzinowej) oraz o samych aktorach i aktorkach (tutaj mogłoby być nieco więcej informacji). Opisane również zostały typowe propagandowe produkcje oraz poruszona została kwestia kolaboracji z okupantem i jego agitpropem. Kolaboracja pod różnymi względami. Sięgnięto po kwity z IPNu. Bardzo podobała mi się maniera pisarska autora. "Sprzedał" bardzo dużo informacji ale nie nudził. Pomimo tego, że akurat interesuję się przedwojennym kinem, wielokrotnie byłem zaskakiwany, gdy Trojanowski obalał mity zakorzenione w naszej świadomości - nie tylko dotyczące rosnącego grona kinomanów i nieskutecznej w zasadzie akcji podziemia, związanej z bojkotem kin, ale również owego "kiczu i pornografii", jak nazywano po wojnie propozycje filmowe okupanta... Dałbym dyszkę ale zabrakło mi większego zużytkowania relacji aktorów czy ich rodzin, w dotyczącym pracy okresie.

Interesująca książka. Dobrze napisana. Masa informacji. Autor przedstawia repertuar kinowy i realia okupacyjne. Następnie opisuje, co w kinach grano. Mamy strukturę dzieł i weryfikację mitów. Jest także sporo o światku filmowców, prasie okupacyjnej (koncesjonowanej czyli gadzinowej) oraz o samych aktorach i aktorkach (tutaj mogłoby być nieco więcej informacji). Opisane...

więcej Pokaż mimo to

avatar
11
2

Na półkach:

Gigantyczna praca badawcza wzbogacająca wiedzę o historii polskiego filmu. Książka dla koneserów tego tematu.

Gigantyczna praca badawcza wzbogacająca wiedzę o historii polskiego filmu. Książka dla koneserów tego tematu.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    40
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    3
  • 2018
    2
  • II Wojna Światowa
    1
  • Chcę przeczytać - nowe
    1
  • Faktografia
    1
  • Do kupienia
    1
  • Historia
    1
  • Teatr/kino/moda/fotografia/muzyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Świnie w kinie? Film w okupowanej Polsce


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne