Płynne czasy: życie w epoce niepewności

Tłumaczenie: Maciek Żakowski
Wydawnictwo: Sic!
Liquid time: living in an age of uncertainty
socjologia, społeczeństwo
Kubala

Przenikliwa i gorzka wiwisekcja warunków ludzkiej egzystencji w epoce zglobalizowanego kapitalizmu. Autor podejmuje zagadnienia ?ludzkich odpadów? ? szczególnie bezrobotnych i uchodźców, ?zarządzania strachem? jako nowej formy sprawowania władzy politycznej, oraz niezbywalności utopii w jej dawnym kształcie wizjonerskiego projektu. Na szczególną uwagę zasługują błyskotliwe analizy problemu uchodźców we współczesnym świecie i dwuznacznej roli organizacji humanitarnych, a także szerzącej się w Polsce i na świecie mody na strzeżone osiedla i jej negatywnych skutków społecznych.Zygmunt Bauman urodził się w 1925 roku w Poznaniu. Socjolog i filozof, emerytowany profesor Uniwersytetu w Leeds (Wielka Brytania) i Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorem kilkudziesięciu książek polskich i angielskich, tłumaczonych na kilkanaście języków. Za pracę Nowoczesność i Zagłada (wyd. ang. 1989, wyd. pol. 1992) otrzymał Europejską Nagrodę Amalfi w dziedzinie nauk społecznych oraz Nagrodę im. Theodora W. Adorno, przyznawaną we Frankfurcie nad Menem.

tazi | 2016-02-29
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 29 lutego 2016

Pozycja pełna pytań, ale nie dająca odpowiedzi. Nie próbująca nawet podjąć refleksji nad odpowiedziami, co stanowi założenie tej pracy. Czy można zgodzić się z tak bardzo pesymistyczną wizją świata ponowoczesnego, jaką przedstawia autor? Trudno zająć jednoznaczne stanowisko, ale nie można odmówić tu trafności spostrzeżeń, znakomicie dobranych faktów, które w obliczu (przewidywanych zresztą w samej książce) wydarzeń zyskują na aktualności. Książka, jak zresztą cały styl Baumana, to refleksja, zaduma, rozważanie. Mądrość, którą trudno przecenić nawet, jeśli podejmiemy polemikę.

synth | 2010-12-22
Przeczytana: 21 grudnia 2010