978-83-61297-92-5
Kraków, miłość, wspomnienia
Edith

To opowieść o dziewczynie i chłopcu, a potem kobiecie i mężczyźnie zaplątanych w Kraków lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, zaplątanych w te same miejsca, wydarzenia, a na koniec we wzajemne uczucie. To książka o niełatwym czasie niezwykłego miasta, młodości potrafiącej się cieszyć z małych radości i o wielkiej przemianie, która była udziałem całego pokolenia tej epoki. To nasza...

To nasza historia – małżeństwa żyjącego teraz z daleka od Krakowa, wciąż pamiętających kiedy nas zranił i kiedy wynagrodził. Opowieść dedykujemy naszym dzieciom i wszystkim tym, którzy chcą zobaczyć to miasto z innej perspektywy niż Rynek, Wawel i tłumy turystów. To opowieść dla tych, którzy chcą zaglądnąć za kurtynę czasu i emocji....

Monika | 2012-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 03 marca 2012

Bardzo mnie ta książka rozczarowała.
Nawet o tak ciekawych czasach można pisać w sposób nudny i nieciekawy.
Szkoda.

Edith | 2010-10-08
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 07 października 2010

„Onegdaj w Krakowie” to książka, która powstała na podstawie wspomnień małżeństwa Bereniki i Bartłomieja Sienkiewiczów (prawnuka H. Sienkiewicza) o ich Krakowie z lat 70. i 80. Muszę przyznać, że prawie nigdy nie czytam wspomnień/pamiętników osób, których właściwie nie znam, aż do teraz. Zaciekawił mnie opis, a po pierwszym rozdziale zostałam wciągnięta całkowicie.

Książka ma moim zdaniem ciekawą formę, oboje opisują swoje wspomnienia na dany temat (w postaci rozdziałów), siebie przedstawiają jako: ON i ONA. Ich historie można rozróżnić dzięki innemu krojowi czcionki. A opowieści są różne... Począwszy od dzieciństwa poza Krakowem, przez kawiarnie, stołówki, pogodę, szkołę, kościoły, sport, kino, Kazimierz, aż do ślubu i tęsknotą za Krakowem, w którym nie mieszkają.

Ich opowieści mnie zafascynowały, wciągnęły, pozwoliły przez jeden wieczór pobyć w tym dawnym Krakowie... Obie historie różne, a jednak podobne. Nie ckliwe, nie o tym jak to znaleźli wielką miłość i piszą o tym przez...

| 2010-10-24

"Onegdaj w Krakowie" jest książką napisaną przez Berenikę i Bartłomieja Sienkiewiczów, którzy opisują nam swoje przeżycia i doświadczenia związane z ich pobytem w Krakowie.

Wielu z nas wyobraża sobie dawną stolicę Polski jako cudowne miasto z masą wartościowych zabytków do zwiedzenia. W dzisiejszych czasach mało kto mówi otwarcie o minusach tego miejsca, a jedynie o jego nieskończonych zaletach.

Państwo Sienkiewicz - po wielu latach milczenia - postanowili ten stan rzeczy zmienić. Wspólnymi siłami stworzyli lekturę, dzięki której jest nam dane poznać Kraków od jeo mroczniejszej strony. Po uważnym przeczytaniu książki myślę, że przelanie swoich myśli na papier udało się autorom w dużym stopniu. Wspomnienia czytało się dosyć szybko i bez większych przeszkód narratorskich. Twórcom lektury udało się mnie zaciekawić, jednak nie będę ukrywać, że w swoim życiu czytałam już dużo lepsze i ambitniejsze pozycje literackie. "Onegdaj w Krakowie" nadaje się do przeczytania w chłodny, jesienny...

rokita49 Boruta | 2013-06-25
Przeczytana: 12 maja 2012

Gdy kończyłem czytać tę książkę,autor p.Sienkiewicz nie był jeszcze ministrem spraw wewnętrznych.Opisuje trochę działalność opozycyjną,ale wynikała ona jakby z naturalnego stylu życia.Bartłomiej Sienkiewicz jest też prawnukiem Henryka Sienkiewicza.Też go się dobrze czyta.Oboje piszą o ukochanym Krakowie.To miasto jest dla mnie też jednym z najpiękniejszych i najbliższych.

MonikaOrłowska | 2012-05-16
Przeczytana: 16 maja 2012

"Onegdaj w Krakowie, w Onego i Onej głowie" powinien, gwoli rzetelności, brzmieć tytuł tej książki.
Skoro zapraszają mnie do swojej głowy, chętnie skorzystam. Zdecydowanie lepiej się czuję w głowie Onego. U Onej tłusta erudycja rozpiera się niekiedy w fotelu i zasłania mi widok na gołą właścicielkę. Wybaczam jedynie dla nazwisk znanych i mnie z Collegium Paderevianum.
Smaki, zapachy, odgłosy, przefiltrowane przez osobiste doświadczenia Autorów, przemawiają do mnie z wystarczającą mocą, by uznać, że półka "Cracoviana" jest z gumy i pomieści jeszcze i ten tomik. Tak na wszelki wypadek, gdyby Nowakowski, Kozioł, Wyka i Kurek zawiedli.

loremipsum | 2012-12-13

Przeczytałem zaskakująco szybko, lekko i bezboleśnie. Napisane ładnym, ciekawym i prostym językiem.
Jako osoba poznająca dopiero miasto, mocno zainteresowana jego historią z uwagą czytałem historie o tym jaki Kraków był, konfrontując z tym jaki się stał.
Warto poświęcić tej książce wolny czas a potem miejsce na półce.

marikli | 2012-09-07
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

Tylko dla osób pochodzących z Krakowa albo osób związanych z tym miastem. Ogólnie nudnawe...

kaś | 2010-09-23
Przeczytana: 23 lutego 2014