Dlaczego gwiazdy migocą?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
9788301199029
tekon

Nauka jest wszędzie i jest wszystkim, co kiedykolwiek się wydarzyło w całej historii cywilizacji. Czy macie ten rodzaj ciekawskiego i dociekliwego umysłu, który jest konieczny, żeby ją zgłębić? Czy potraficie poradzić sobie z tymi wszystkimi fantastycznymi możliwościami, które nauka nam daje? Interesują was fascynujące fakty i niezgłębione tajemnice? Jeżeli tak, to ta książka jest dla was!

Znajdziecie tu odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące nauki, które kiedykolwiek zadaliście… i na znacznie, znacznie więcej! Od najmniejszej bakterii po największe czarne dziury. Od najbardziej mikroskopijnych stworzeń po największe bestie, jakie kiedykolwiek przemierzały Ziemię. Od wnętrza waszego ciała po najdalsze zakątki Wszechświata – ta książka nie przypomina żadnej książki o nauce, jaką kiedykolwiek widzieliście.

Dlaczego gwiazdy migocą? to trzeci tom cieszącej się popularnością serii „Dlaczego?”, w której dotychczas ukazały się książki: Dlaczego sztuka pełna jest golasów? i Dlaczego ryby nie toną? Tym razem autor zabiera małych czytelników do fascynującego świata nauki. Opowiada o gwiazdach i planetach, o powstaniu Wszechświata, , o pojawieniu się i wyginięciu dinozaurów, o naszych praprzodkach, o życiu roślin, ale też o tajemnicach ludzkiego organizmu.

Książka odpowiada na najważniejsze, podstawowe, często zaskakujące i podchwytliwe, ale zawsze prawdziwe pytania dzieci dotyczące praw, którymi rządzi się fascynujący świat nauki, np.:

Z czego zrobiony jest Wszechświat?
Co jest w środku czarnej dziury?
Jak blisko jest Księżyc?
Dlaczego nie czuję, że Ziemia się kręci?
Kiedy będzie można polecieć na wakacje w kosmos?
Skąd wiemy, jak wyglądały dinozaury?
Dlaczego morze jest niebieskie?
Czy na Ziemi powstają nowe góry?
Jak gorąca jest błyskawica?

Czy „chmura” to prawdziwa chmura?
Ile mierzy najwyższe drzewo świata?

Co jedzą rośliny?

Dlaczego w chlebie są dziury?
Jak wyglądają fale dźwiękowe?

Dlaczego włosy wciąż rosną i rosną?

Dlaczego musze się myć?

Jak naukowcy badają to, czego nie widzą?
Czy ja też mogę zostać naukowcem?

Główną ideą książki jest przyjazne, a jednocześnie ambitne wprowadzenie do świata nauk ścisłych dla dzieci, już od wczesnych klas szkoły podstawowej. Autor objaśnia terminy z dziedziny takich, jak astronomia, biologia, chemia, fizyka, historia naturalna – i robi to w sposób niezwykle przystępny, a zarazem merytoryczny. Angażuje małego czytelnika i prowokuje, a zarazem ośmiela go do stawiania pytań. Skłania dziecko do samodzielnego rozumienia otaczającego go świata, oswaja je również z trudnymi zagadnieniami („Czy coś może żyć na mojej twarzy?”, „Czy jedzenie może zmienić moje ciało?”, „Dlaczego łuszczy mi się skóra?”, „Dlaczego lekarstwa są takie niedobre?”, „Czy rośliny mogą zabijać?”, „Dlaczego nie wolno jeść pleśni?”, „Skąd wiadomo, jak wyglądamy w środku?”).

Publikacja składa się z 22 rozdziałów. Każdy z nich jest poświęcony konkretnemu zagadnieniu, które autor omawia, posługując się urozmaiconym przykładami. Odpowiedzi na pytania, wokół których zbudowany jest każdy rozdział, wzbogacone są licznymi ilustracjami oraz zdjęciami.

Książka jest przeznaczona dla wszystkich chcących obudzić w dziecku zainteresowanie naukami ścisłymi, poszukujących pomocy dydaktycznych. Publikacja jest przeznaczona zarówno do samodzielnej lektury, jak i do wspólnego czytania i zabawy wraz z rodzicami czy opiekunami. To również książka dla nauczycieli przedmiotów, takich jak przyroda czy fizyka. Znakomicie przygotowuje do wizyty w planetarium czy choćby do spaceru w parku!

źródło opisu: https://ksiegarnia.pwn.pl/Dlaczego-gwiazdy-migoca-...(?)

źródło okładki: https://ksiegarnia.pwn.pl/Dlaczego-gwiazdy-migoca-...»

Agnesto | 2019-04-23

Ta książka nie jest dla małych dzieci. Bardziej dla nastolatków i tych, którzy już znają świat lub chodzą do szkoły. Są tu bowiem bardziej naukowe wyjaśnienia. rzeczy, których małe dzieci nie pojmą. Fakt, dużo, nawet wiele, bo na każdej stronie są w tej książce malowanki i zdjęcia, ale nic poza tym, co przyciagnie dzieci. Dla starszych będzie to ciekawe wydanie.
Jest między innymi o gwiazdach, dinozaurach czy kosmosie. Wniosek - pozycja bardziej dla chłopców.