Nieznośna lekkość bytu

Tłumaczenie: Agnieszka Holland
Seria: Kolekcja 70 lat Empik
Wydawnictwo: W.A.B.
7,84 (8992 ocen i 480 opinii) Zobacz oceny
10
1 248
9
2 115
8
2 147
7
2 072
6
769
5
395
4
90
3
104
2
26
1
26
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Nesnesitelná lehkost bytí
data wydania
ISBN
9788328060531
liczba stron
320
język
polski
dodała
Ag2S

Wydana po raz pierwszy w 1984 roku Nieznośna lekkość bytu jest najsłynniejszą powieścią Milana Kundery oraz swego rodzaju ukoronowaniem jego twórczości. Zbiegają się w niej wszystkie tematy, do których pisarz w swojej twórczości nieustannie powraca. Splot życiorysów kilku postaci (i psa), które na różne sposoby dochodzą do wniosku, że jedynym, co zostaje im dane jest właśnie tytułowa...

Wydana po raz pierwszy w 1984 roku Nieznośna lekkość bytu jest najsłynniejszą powieścią Milana Kundery oraz swego rodzaju ukoronowaniem jego twórczości. Zbiegają się w niej wszystkie tematy, do których pisarz w swojej twórczości nieustannie powraca. Splot życiorysów kilku postaci (i psa), które na różne sposoby dochodzą do wniosku, że jedynym, co zostaje im dane jest właśnie tytułowa lekkość.

Głównym problemem, który interesuje Kunderę w tej książce jest kwestia przypadku jako czynnika, który determinuje ludzkie losy. Miłość jest przypadkiem. To przypadek decyduje, że zakochujemy się właśnie w tej, a nie w innej osobie. Przypadek decyduje również o tym, czym zajmujemy się przez całe życie, kim jesteśmy, z jakimi ludźmi się stykamy. W epoce totalitaryzmu zaś czynnik losowy jest tym bardziej paradoksalny, im bardziej wszechwładny ustrój stara się go wyeliminować i narzucić obywatelom sztuczne ograniczenia. Pomiędzy tymi dwoma żywiołami – prawdziwym i wymyślonym - poszczególne biografie wirują jak folia na wietrze.

Sposób w jaki napisana jest Nieznośna lekkość bytu doskonale koresponduje z tematem - napisana jest lekko, pozornie chaotycznie. Wypełniona stwierdzeniami o charakterze ogólnym, których nie można traktować inaczej niż jako stwierdzenia właściwie nieważne...

 

źródło opisu: https://www.empik.com/

źródło okładki: https://www.empik.com/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (21252)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 300
Paco | 2016-12-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Znośna, znośna.
Toż to zakonspirowany erotyk jest.
Cóż, Kundera jakby wyjścia nie miał, bo nawet I Sekretarz KCKP Czechosłowacji nazywał się nomen omen Dubczek :)
Kilka par umazanych seksem.
Występują : Świntuch Liryczny i Lubieżnik Epicki.
Z dam : Motylek Nocny i Wszetecznica Pospolita.
Chociaż to nie łóżko.
To Związek Zdradziecki zainspirował autora.
Poprzez cielesne koncerty epizodystów, dał oratorski popis.
Frustracji i oddania policzka słowem. Za,, braterską pomoc,, udzieloną Czechom w 68 roku. My też znamy to ,,dobrodziejstwo,,. Węgrzy znają. Ale to Czesi, poprzez Kunderę, poradzili sobie z tą traumą, na swój pepicki, przewrotny, ale szczery sposób. Do tej pory było płytko. Erotycznie. Lecz treść tak naprawdę jest głębsza. I poważna. W związku z tym na poważnie. To oryginalna forma zobrazowania łez padołu. Z jej ułomnościami i czasem utraconym. Bezpowrotnie. To bezradność wobec prozy życia.
Chociaż.... zdarzyło się, że w podeszłym wieku odkryłem tempomat :)
I wiecie co?...

książek: 1960
Piotr | 2017-01-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2017

Kolejna książka, w stosunku do której mam pewne problemy. Kundera opisuje historie ludzi, które są mieszanką erotyzmu, samotności i pozornego spełnienia. Dziwna to książka, niestety niezbyt optymistyczna, ale to nie odejmuje jej niczego.

Kundera powiódł mnie przez kilkaset stron, dając nierówny rytm, chwilami zagadkowe historie, które mnie irytowały, rzadziej zachwycałem się innymi. W moim odczuciu jest wspaniałym obserwatorem ludzkich losów, ludzi niezwykłych w swojej szarości, genialnych w oczach innych.

"Nieznośna lekkość bytu" to dla mnie książka będącą przewodnikiem po tym, co jest złe w człowieku. Zdrada, namiętność, a z drugiej stronie skłonność do poprawy i walka o siebie i tłumienie pierwotnych instynktów. Zawsze mamy wybór. Od nas zależy, jaką drogą pójdziemy.

"Nieznośna lekkość bytu" to z pewnością lektura wymagająca pewnej cierpliwości, dla cierpliwego czytelnika, poszukującego czegoś wznoszącego się ponad typową powieść. Jest w tej książce duża dawka emocji,...

książek: 2758
Koronczarka | 2016-07-18
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 18 lipca 2016

Losy głównych bohaterów, choć ich historia wciąga, nie są istotne. Są jednostkowe i niepowtarzalne, a na dodatek to, co ich spotyka, nie poddaje się jednakowej ocenie. I wreszcie, z czym autor się nie kryje zostały wymyślone, trochę dlatego, że bohater pojawił się w wyobraźni Kundery i coś trzeba było z nim zrobić, ale chyba przede wszystkim by stanowić ilustrację tego, co myśli pisarz o życiu, pisaniu, polityce, kondycji człowieka. Uwydatniona w tytule antynomia lekkie - ciężkie jest motywem, który przewija się w wielu rozważaniach. A snują się one na tle wydarzeń z 1968 roku w Pradze i czasach późniejszych. Więc oprócz filozoficznych pytań daje nam Kundera wgląd w los, rozterki tych, którzy tych wydarzeń byli świadkami. W tej książce znaleźć można wiele, ale dla mnie właśnie te rozważania najbardziej zainteresowały. To jest cenne w twórczości Hrabala i Kundery - próba zmierzenia się z latami komunizmu. W naszej literaturze nie widzę dzieła, które podołałoby tej tematyce. Pisarze...

książek: 1893
Ola | 2012-08-02
Na półkach: Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 02 sierpnia 2012

Jedna z lepszych książek jakie miałam okazję przeczytać. Bardzo "egzystencjalna", pełna złotych myśli. Książka skłaniająca do refleksji na temat miłości, czym ona jest. Dla każdego miłość znaczy coś innego...

książek: 6867
allison | 2019-01-21
Przeczytana: 17 stycznia 2019

Pierwszy raz czytałam "Nieznośną lekkość bytu" jako studentka. Pamiętam, że książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie.
Trudno ją było wówczas zdobyć, gdyż od razu znikała z księgarskich i bibliotecznych półek. Była wielkim wydarzeniem, gdyż w latach 80. minionego wieku do rzadkości należały oficjalnie wydawane powieści w tak otwarty sposób krytykujące komunę i przedstawiające bez osłonek niewygodne dla systemu fragmenty historii (w tym przypadku Praskiej Wiosny i krwawej inwazji wojskowej na Czechosłowację w 1968 roku).

Na tle tych wydarzeń poznajemy losy kilku bohaterów (w tym pewnego czworonoga nazwanego na cześć powieści Tołstoja Kareninem), jednak czasem można zastanawiać się, co jest dla czytelnika ważniejsze - perypetie postaci i rola przypadku w ich życiu czy historyczne wydarzenia, które uznaje się za najbardziej krwawą operację w Europie po drugiej wojnie światowej.

"Nieznośna lekkość bytu" to książka kultowa, w pełni zasługująca na to miano. Można odczytywać ją na...

książek: 1857

Zakochałam się w 'Nieznośnej lekkości bytu'.
Nie tylko z powodu formy powieści o charakterze eseju - po 'Pałubie' i 'Kochanicy Francuza' mam słabość do takich stylizacji.
Podczas lektury miałam wrażenie, że Milan Kundera jakby czytał w moich myślach, ponieważ wiele jego stwierdzeń pokrywało się z tym, co sama uważam. Niesamowite jest też to, jak autor pokazał życie Tomasza, Teresy, Franza i Sabiny - jakby filozoficznie, ale bez trudnych pojęć. Delikatnie, ale bez przesadnej wrażliwości. Z naciskiem na trudną historię kraju (komunizm), ale bez patosu i mesjanizmu... Plus też za 'Annę Kareninę':-)
Na pewno wiele razy będę wracała do 'Nieznośnej...'. To książka, w której zawsze coś można znaleźć. Milan Kundera zaskoczył mnie, i jednocześnie zachęcił do dalszego poznawania współczesnej literatury czeskiej.

książek: 1743
Krzysztof Baliński | 2011-11-12
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 12 listopada 2011

Filozofowie tyle się głowią nad pojęciem bytu, co to w ogóle za czort? Luzik, nie tu miejsce, żeby opisywać co każdy filozof sobie wydumał. Krótko, zwięźle i na temat pisząc: Byt jest to coś co jest, a niebyt czegoś czego nie ma. Tu mam książkę Milana Kundery zatytułowaną "Nieznośna lekkość bytu", a więc autor zajmuje się ciężarem bytu. Jeżeli coś jest musi ważyć. Choć zapewne dla was jest jasne, że nie chodzi o kilogramy ani funty, ale o lekkość lub ciężar ludzkiej egzystencji, bo Kunderowski byt to życie ludzkie. Każdy z nas ma jedno życie i przehandlować go nie może. Mamy taki los jaki mamy, skrojony na na naszą miarę.

I właśnie tu filozofowie wiodą spór czy to robota Boga czy nie? Bo jeżeli Boga nie ma, to jak tłumaczyć naszą egzystencję? Ludzie tak w psychice mają, że wolą wierzyć w Pierwszych Poruszycieli, którzy puszczają w ruch ten cały mechanizm zwany światem, a potem majstrują sobie przy naszym życiu, jakby bogowie nie mieli nic lepszego do roboty jak tylko o nas...

książek: 1132
carac | 2012-06-09
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 czerwca 2012

Dość specyficzny sposób pisania - czytelnik jest zaznajomiony nie tylko z życiem bohaterów książki, ale również może patrzeć na nich z punktu widzenia samego autora, który swoje poglądy filozoficzne ilustruje właśnie przykładami z życia Tomasza, Teresy, Sabiny i Franza. Kundera porusza odwieczne problemy ludzkiej egzystencji: seks, miłość, zdrada, samotność a wszystko to na tle przemian społecznych, jakie miały miejsce w Czechach po tzw. "Praskiej wiośnie".

Dla kogo?

Moim zdaniem dla lubiących w trakcie lektury nieco podumać nad ludzkim bytem :)

książek: 1340
Leeloo_Dallas | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Przeczytałam bardzo uważnie i starannie. Wszak to wybitny Milan Kundera i jego arcydzieło. Ale czy będzie zajmujące i zrozumiałe? Zrozumiałe było, zajmujące też, ale przede wszystkim okazało się dyskusyjne.
A dyskutować można z tezami filozoficznymi autora. Otóż całość opiera się na stwierdzeniu "Einmal ist Keinmal" (raz to tyle, co nic) co oznacza mnie więcej tyle, że życie jednego człowieka przez swą niepowtarzalność nie ma żadnego znaczenia. Nie ma ciężaru czyli pozostaje lekkie, nieznośnie lekkie. Podejmujemy różne życiowe decyzje ale one również nic nie znaczą. Nie możemy ocenić ich trafności. Mamy jedno życie i jedną szansę na swoje wybory, bez porównania ich skutków.
A czyż nie jest jednak zupełnie odwrotnie? Chyba właśnie dlatego, że mamy jedną szansę na tym świecie, czujemy wagę i podniosłość tego wydarzenia, jakim jest życie.
Przemawiały do mnie niektóre refleksje na temat roli przypadku w życiu człowieka. Ale koncepcja rozłączności seksu i miłości i idąc dalej –...

książek: 88
Margerytka111 | 2017-02-25
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2017

Przepiękna historia miłosna Tomasza i Teresy, historia praskiej wiosny, przyjaźni człowieka i zwierzęcia. Miłość trudna, bez znieczulenia. Splatanie się losów Anny Kareniny Lwa Tołstoja z losami bohaterów.Czy człowiek jest w stanie wyrzec się siebie dla większego dobra i czy warto?

zobacz kolejne z 21242 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Weekend w Pradze

Jeśli wybieracie się do Czech, z pewnością zdążyliście już pomyśleć o Franzu Kafce. Dla niektórych zabrzmi to jak bluźnierstwo, ale trudno, trzeba zawsze mówić prawdę (powiedzmy): nie zawsze ma się ochotę na kafkowską wizję rzeczywistości. Ale jeśli nie Kafka, to kto? Po jakie książki warto sięgnąć, gdy wybieracie się do Pragi?


więcej
Znalezione w Ninatece: Milan Kundera

W chwili, kiedy ktoś obserwuje nasze zachowanie chcąc nie chcąc, dostosowujemy się do wzroku człowieka, który na nas patrzy i nic, z tego co robimy nie jest już prawdą. O Milanie Kunderze i o „Nieznośnej lekkości bytu”, jego najbardziej znanej powieści. Posłuchajcie fragmentu książki.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd