Antisocial Media. Jak Facebook oddala nas od siebie i zagraża demokracji.

Okładka książki Antisocial Media. Jak Facebook oddala nas od siebie i zagraża demokracji.
Siva Vaidhyanathan Wydawnictwo: W.A.B. nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
416 str. 6 godz. 56 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Antisocial Media: How Facebook Disconnects Us and Undermines Democracy
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2018-11-14
Data 1. wyd. pol.:
2018-11-14
Liczba stron:
416
Czas czytania
6 godz. 56 min.
Język:
polski
ISBN:
9788328060357
Tłumacz:
Katarzyna Sosnowska, Weronika Mincer
Tagi:
Facebook Media inwigilacja demokracja media społecznościowe relacje społeczne manipulowawnie fake news
Średnia ocen

                5,5 5,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
106 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
586
152

Na półkach:

Choć tak naprawdę książka, którą napisał Siva Vaidhyanathan (dla ułatwienia zwany dalej autorem) mogłaby spokojnie nazywać się AntiFacebook, bo koncentruje się on przede wszystkim właśnie na tej firmie (co jakiś czas zahaczając też o Google).

Nie jest to jednak wada. Autor niesamowicie ciekawie i kompetentnie pokazuje, co z Facebookiem jest nie tak. W dużym stopniu wiemy, jak zgubne mogą być skutki baniek, trywializacji wszystkiego, dzielenia się wszystkim ze wszystkimi, etc. Sami zgadzamy się na wszystko, co Facebook z nami robi. Autor widzi też różne pozytywne rzeczy, które serwis daje, jednak przede wszystkim zwraca uwagę na ogromne zagrożenia.

Zagrożona jest bowiem sama demokracja. Facebook nie jest powodem tego, co dzieje się na świecie tylko sposobem, który znacznie przyśpieszył proces. Nie umiemy już prawie rozmawiać, nie umiemy debatować w dużym gronie na ważne tematy. Zamykamy się w bezpiecznych bańkach, które sprawiają, że tracimy kontakt z rzeczywistością. Mimo szczytnych idei Zuckerberga, Facebook robi całemu społeczeństwu mnóstwo złego.

Nie będę streszczać książki. Powiem tylko, że autor bardzo ciekawie opisuje i robi to uwzględniając kontekst i wiele różnych rzeczy niektóre wydarzenia. Udowadnia, że rola mediów społecznościowych w tzw. arabskiej wiośnie była przesadzona. Jednocześnie działania samego Facebooka, jak również to w jaki sposób został wykorzystany doprowadziły do masy złych rzeczy w Australii, Indiach, na Filipinach, w wyborach prezydenckich w USA w końcu. Autor bardzo ciekawie opisuje też w tym kontekście sprawę Cambridge Analytica.

Wszystko to razem jest bardzo smutne, przerażające i pesymistyczne. Autor widzi swoją rolę, jaką odegrał jako naukowiec w dojściu do sytuacji, którą dziś mamy. Daje co prawda pomysły na rozwiązania mogące ją polepszyć. Ale jest też świadomy, że może to być mrzonka. Zwłaszcza w dzisiejszym świecie. Sami nie bardzo możemy cokolwiek zrobić (z mediów społecznościowych niemal nie da się zrezygnować, a do tego jednostkowe decyzje tego typu nic nie zmienią. Poza życiem tych osób na lepsze zapewne). Warto jednak wiedzieć, co się dzieje. Zwłaszcza, że jest to świetnie napisana, wciągająca książka.

Lektura obowiązkowa!

Choć tak naprawdę książka, którą napisał Siva Vaidhyanathan (dla ułatwienia zwany dalej autorem) mogłaby spokojnie nazywać się AntiFacebook, bo koncentruje się on przede wszystkim właśnie na tej firmie (co jakiś czas zahaczając też o Google).

Nie jest to jednak wada. Autor niesamowicie ciekawie i kompetentnie pokazuje, co z Facebookiem jest nie tak. W dużym stopniu wiemy,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    175
  • Przeczytane
    120
  • Posiadam
    37
  • Teraz czytam
    5
  • 2019
    4
  • Literatura faktu
    4
  • Popularnonaukowe
    4
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2021
    2
  • 2023
    2

Cytaty

Więcej
Siva Vaidhyanathan Antisocial Media. Jak Facebook oddala nas od siebie i zagraża demokracji. Zobacz więcej
Siva Vaidhyanathan Antisocial Media. Jak Facebook oddala nas od siebie i zagraża demokracji. Zobacz więcej
Siva Vaidhyanathan Antisocial Media. Jak Facebook oddala nas od siebie i zagraża demokracji. Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także