Hume. Myśl sceptyczna

Tłumaczenie: Weronika Korzeniecka
Cykl: Odkryj filozofię (tom 15)
Wydawnictwo: Hachette Polska
Il sapere scettico
filozofia, etyka
znk

David Hume (1711-1776), filozof, ekonomista i historyk, który doprowadził do ekstremum empiryczny projekt zarysowany przez Johna Locke'a i George'a Berkeley'a. Jego myśl całkowicie odrzuca samą możliwość metafizyki rozumianej jako zbiór teorii wykraczającej poza doświadczenie. Ale myśl Hume'a nie jest jedynie końcowym etapem jakiejś tradycji, on sam zaś nie jest tylko myślicielem, który obudził Kanta z jego dogmatycznego snu, ale również prekursorem rozwiniętego w XX wieku pozytywizmu logicznego. Jak zobaczymy podczas lektury niniejszej książki, Hume wciąż wydaje się bardzo aktualny jako propagator wielu wartości dzisiejszych społeczeństw zachodnich i twórca alternatywnych rozwiązań pozwalających na zmierzenie się z innymi modelami społecznymi.

źródło opisu: Hachette, 2018

źródło okładki: Hachette, 2018

Adrian Pezda | 2018-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2018

Piętnasty tom kolekcji traktuje o genialnym filozofie, jakim bez wątpienia jest David Hume. Ktoś odpowiedzialny za kolejność egzemplarzy chyba celowo umieścił go zaraz po Rousseau – głośny skandal na temat tej dwójki zaznaczony w obu tomach naprawdę mnie zaintrygował.

Dosyć jednak o samym filozofie. Ważny jest bowiem podział książki i to, jak dobrze przedstawiła poglądy oraz myśli osoby, o której traktuje. Na pewno biografia Hume’a mogłaby być znacznie bardziej obszerna, jednak jest to jedyny minus w kompozycji, który znajduję. Podrozdziały zdały mi się naprawdę długie, choć dobrze napisane. Spodobały mi się także obszerne cytaty z dzieł filozofa, które autor chętnie przytaczał.

Najsłabszym punktem jest w dziele… Korekta, jak zwykle zresztą, jeśli chodzi o ten cykl. Pomimo wielu oczywistych problemów, często znajdowałem zdania, w których rozmieszczenie przecinków było tak zaskakujące i niespójne, że sam zaczynałem się zastanawiać nad swoją znajomością języka polskiego. Ciekawe...