Czerwony alarm

Cykl: NYPD Red (tom 5)
Wydawnictwo: HarperCollins Polska
Red Alert
L_Settembrini

Najbogatsi z najbogatszych Nowego Jorku spotykają się w The Pierre's Cotillion Room, aby zebrać pieniądze dla tych, którym się mniej poszczęściło w życiu. Śmiercionośny wybuch wstrząsa pomieszczeniem przywołując wspomnienie 11. września. Czy wybuch ten jest dziełem terrorystów, czy też próbą zabójstwa? Znana twórczyni filmowa ma być kolejną ofiarą śmiertelną, gdzieś w odległym zakątku Nowego...

Znana twórczyni filmowa ma być kolejną ofiarą śmiertelną, gdzieś w odległym zakątku Nowego Jorku. Detektywi Zach Jordan i Kylie MacDonald prowadzą śledztwo. Zbrodnie eskalują w miarę jak nieuchwytny jak cień morderca odgrywa swój misternie ułożony plan zemsty. Jego prawdziwym, ostatecznym celem jest unicestwienie NYPD Red.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Aneta Wiola | 2018-10-29

NYPD RED to elitarna jednostka policyjna zajmująca się VIP-ami z Nowego Jorku.
Zach Jordan i Kylie MacDonald zostają wezwani do przypadku śmiertelnego popularnej dziennikarki dokumentalnej Aubrey Davenport. Kobieta zmarła w niecodziennych okolicznościach, co nasuwa detektywom wiele pytań.
Czy praca dziennikarki miała coś z tym wspólnego?

Czy da się odkupić swoje grzechy pieniędzmi?
MacDonald i Jordan mają jeszcze inną sprawę, której muszą poświęcić całą swoją uwagę.
Na balu dobroczynnym zostaje wysadzony jeden z założycieli fundacji charytatywnej.
Kto miał motyw zabić człowieka, który przelewa pieniądze dla biednych? W zagrożeniu są pozostali założyciele fundacji i przy okazji przyjaciele zamordowanego.
Jaką prawdę ukrywają przyjaciele z dzieciństwa?
Czy są tacy niewinni i dobroduszni, za jakich chcą uchodzić?

Byłam sceptycznie nastawiona do kolejnego cyklu NYPD RED. Może dlatego, że pozostałe części mnie nie zachwyciły? A może dlatego, że Pattersona najnowsze książki jakoś...

Izabela Pycio | 2018-10-22
Przeczytana: 22 października 2018

"13000 ofiar i licznik nadal bije."

Już spotkanie z czwartym tomem ("Śmierć na żywo") nie okazało się aż tak fascynującą przygodą czytelniczą, jak to miało miejsce w przypadku trzech pierwszych odsłon serii ("Scenariusz mordercy", "Zdążę cię zabić", "Piętno Kaina"). Niestety, również "Czerwony alarm" nie wciągnął mnie ani kryminalną intrygą, ani klimatem powieści. Miałam wrażenie, że książka pisana była na kolanie, na pięć minut przed drukiem i nie wystarczyło czasu na rozwinięcie pomysłu scenariusza zdarzeń, nadanie bohaterom ciekawych portretów, zbudowanie frapującego napięcia. Nie było też, charakterystycznych w powieściach Jamesa Pattersona, poruszania społecznych problemów współczesnej Ameryki, stanowiących ciekawą otoczkę fabuły. Wątki obyczajowe poprowadzono mdło i niewyraźnie, a główni detektywi tak naprawdę nie mieli wiele do powiedzenia. Zamiast odgrywania kluczowej roli stali się zakładnikami płaskiej zagadki kryminalnej. Szkoda, że seria przeradza się w miałką przygodę...

Magda | 2018-10-11

Czerwony alarm stanowi piątą część cyklu NYPD RED autorstwa duetu James Patterson& Marshall Karp. Seria opisująca funkcjonariuszy elitarnej jednostki nowojorskiej policji należy do tych dobrze mi znanych i nie ukrywam, że byłam niezmiernie ciekawa kontynuacji. Na wstępie słów kilka o samym cyklu... Jak łatwo można się domyślić śledząc okładki poszczególnych książek fabuła całej serii skupia się wokół pracy jednostki NYPD RED. Elitarny oddział utworzony został z inicjatywy burmistrza miasta Nowy Jork , a w skład jednostki wchodzą wyselekcjonowani (czytaj: najlepsi z najlepszych) funkcjonariusze. Ten konkretny oddział policji zajmuje się tylko (a może aż?) prowadzeniem śledztw w które zamieszani są najbardziej wpływowi obywatele. Głównymi bohaterami cyklu są detektywi Zach Jordan i Kylie MacDonald.

W tej części policjanci prowadzą równolegle dwa (a może nawet i trzy?) śledztwa. Podczas przyjęcia charytatywnegowyniku wybuchu bomby zamordowany zostaje lokalny filantrop....

Rudzielec | 2018-10-26
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam, E-book
Przeczytana: 26 października 2018

Pierwsze cztery części NYPD Red to całkiem fajna rozrywka. Niestety w "Czerwonym alarmie" główni bohaterowie wyjątkowo mnie irytowali. Nie była to nigdy para moich ulubionych detektywów, ale tym razem co chwilę miałam ochotę potrząsnąć obojgiem, żeby się troszkę ogarnęli. Fabuła też nie była porywająca i nie zrekompensowała braku cojones u Zacha i wyższych uczuć u Kylie. Niestety, tutaj pożegnam się z nimi na dobre. Właściwie to nie jest mi nawet żal.

Gąska | 2018-10-16
Przeczytana: 16 października 2018

Dla fanów Pattersona ta książka może się okazać rozczarowaniem, ja jakąś wielką jego fanką nie jestem, więc nie rozpaczam zbytnio z tego powodu. Od całej serii nie wymagałam zbyt wiele, traktowałam ją raczej jako lekkie, niewymagające czytadło, co nie oznacza, że mi się książki z cyklu NYPD RED nie podobały, po prostu raczej umieszczałam je wśród moich ocen, na tych na średniej punkcie. Niestety zauważyłam tendencję spadkową. Każda kolejna część wypada gorzej od poprzedniej i robi się niebezpiecznie źle, ponieważ jeśli zostanie wydana szósta powieść, może się ona okazać całkowitą katastrofą.

Oddział NYPD RED powołany przez panią burmistrz do spraw dotyczących osób z pierwszych stron gazet ponownie wkracza do akcji. Każda książka opowiada inną historię, toteż nic złego się nie stanie, jeśli nie będziecie ich czytać w kolejności wydania. Tym razem detektywom Jordanowi i McDonald przyjdzie się zmierzyć z seryjnym mordercą, który wysadził pierwszą ofiarę podczas balu charytatywnego,...

Marczewek | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Piąta część cyklu NYPD RED niczym szczególnym nie zachwyca, a wręcz drażni poprzez obecność w niej dwójki najbardziej irytujących i beznadziejnych policjantów jakich stworzył przemysł pisarski.

Zach Jordan jest prawdziwym mięczakiem i tępakiem bez cojones, a Kylie MacDonald jest wręcz jak przerysowana napakowana testosteronem miss z filmów akcji.
Aż trudno uwierzyć że rzekomo ukończyli akademię na odpowiednio szóstym i pierwszym miejscu. A to że służą jako najlepsi w elitarnym oddziale nowojorskiej policji? No, nie jestem w stanie tego zrozumieć.

Tym razem autorzy postawili na trzy niezależne śledztwa, które nieustraszeni detektywi mają szybko rozwiązać. W końcu najbogatsi chcą szybkich wyników.
Oczywiście o żadnych śledztwach i żmudnej detektywistycznej pracy nie ma mowy. Dowody same pchają się elicie pod nos, i tylko trzeba złapać przestępców.

Książka na jedno posiedzenie, więc teoretycznie można przeczytać z braku alternatywy. Ale generalnie to słabiutko. Szkoda czasu.

Łukasz_wawa | 2018-10-19
Przeczytana: 13 października 2018

Nie mój klimat, ale czyta się dobrze.

wasilka | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

Trzy lata temu, również jesienią, miałam okazję zetknąć się z serią NYPD RED, w której autorzy James Patterson oraz Marshall Karp prezentują śledztwa prowadzone przez RED - oddział policji nowojorskiej, chroniący najbogatszych i ustosunkowanych obywateli miasta. Wówczas, czytając pierwszą część serii, poznałam parę literackich bohaterów, czyli detektywów Zacha Jordana i Kylie McDonald. To, co zostało przedstawione w "Scenariuszu mordercy" pozwoliło mi na parę chwil wczuć się w atmosferę amerykańskiego snu. Kolejne powieści napisane przez autorski duet właściwie powtarzały podobny schemat, łatwo było rozszyfrować i przewidzieć niektóre zwroty akcji oraz elementy intrygi. Jednak za każdym razem można było zagłębić się w egoistycznym świecie pięknych i bogatych, którym wiele spraw uchodziło na sucho. Nie inaczej jest w przypadku piątej części cyklu, czyli powieści "Czerwony alarm".

Elitarny oddział policji wraz z dwojgiem najlepszych detektywów staje przed kolejnymi wyzwaniami. W...

Maja | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

Tym razem policjanci z NYPD RED prowadzą więcej niż jedno śledztwo. Doszło do wybuchu, w którym śmierć poniósł Del Fairfax. Oprócz tego odnaleziono ciało dziennikarki, która skrywała przed światem pewną tajemnicę. Ujawnienie jej raczej nie wyszłoby jej na dobre. Czy uda się odnaleźć sprawców tych czynów?

Są cykle, które mają potencjał i kilka części jest świetnych, a każda kolejna ma już tendencję spadkową. Z ogromnym bólem serca muszę powiedzieć, że tak właśnie było w tym przypadku.

Zach i Kylie zachowują się tak, jakby ktoś ich na przestrzeni powieści podmienił. Nie przypominają siebie z poprzednich części i to mi bardzo przeszkadzało. Znaczy się niespecjalnie za Kylie przepadałam, ale Zacha mimo wszystko lubiłam. Teraz ciężko mi się z nimi spędzało czas.

Problemem w tej powieści jest chaos, który się w nią wkradł. Zwłaszcza w drugiej części, bo pierwszą część czyta się całkiem nieźle. Widać zmianę w schemacie powieści i nie uważam, żeby jej to wyszło na dobre. Ja w pewnym...

ZPW | 2018-10-21
Przeczytana: 27 października 2018

Czytanie "Czerwonego alarmu", czyli już piątej części serii NYPD RED, nie było moim pierwszym spotkaniem z Jamesem Pattersonem, ale z Marshallem Karpem nie miałam wcześniej do czynienia. W mojej kryminałowej fazie życia sięgałam po niego bardzo często, więc kiedy dostałam propozycję recenzowania "Czerwonego..." długo się nie zastanawiałam. W dodatku z chęcią sięgnęłam po Pattersona w duecie.

Seria NYPD RED opowiada o elitarnej jednostce nowojorskiej policji, która prowadzi dość wyjątkowe sprawy. Można powiedzieć, że to elita dla elity, bo zajmują się sprawami dość uprzywilejowanych ludzi. W tej części Zach i Kylie prowadzą śledztwo w sprawie wybuchu podczas którego ginie lokalny filantrop. Niedługo później na horyzoncie pojawia się też sprawa młodej - martwej - dziennikarki, którą również podejmują funkcjonariusze.

Przyznam szczerze, że trochę pospieszyłam się z wyborem tej pozycji do recenzji. Nie czytałam wcześniejszych serii, faza na kryminały dawno minęła i teraz czytam...