Czerwony alarm

Okładka książki Czerwony alarm Marshall Karp, James Patterson Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Czerwony alarm
Marshall KarpJames Patterson Wydawnictwo: HarperCollins Polska Cykl: NYPD Red (tom 5) kryminał, sensacja, thriller
NYPD Red (tom 5)
Red Alert
HarperCollins Polska
2018-09-19
2018-09-19
Dorota Stadnik
celebryci kryminał manipulacja Nowy Jork policja powieść sensacyjna seryjny zabójca szantaż śledztwo zabójstwo zemsta

Okładka książki Śmierć czarnej wdowy J. D. Barker, James Patterson
Śmierć czarnej... J. D. Barker, James...
Okładka książki Zero Tolerance James Patterson, Duane Swierczynski
Zero Tolerance James Patterson, Du...
Okładka książki Murder in Bermuda Thaddeus McCants, James Patterson, Aaron Tracy
Murder in Bermuda Thaddeus McCants, J...
Okładka książki Córka prezydenta Bill Clinton, James Patterson
Córka prezydenta Bill Clinton, James...

Bardzo fajna książka, szybka akcja

Bardzo fajna książka, szybka akcja

Piąta część przygód detektywów z NYPD Red czyli jednostki dla bogatych i sławnych. Dobry thriller sensacyjno krymianlny. Nie jest to pozycja wyszukana ale dobre czytadło do zrelaksowania się.

Odwrotne tempo akcji. Bardzo "filmowa" powieść. Polecam

Odwrotne tempo akcji. Bardzo "filmowa" powieść. Polecam

Też fajna, idealna seria guilty pleasure. Bigos

Też fajna, idealna seria guilty pleasure. Bigos

Zach Jordan i Kylie Macdonald, czyli policjanci z jednostki NYPD RED powracają z kolejną sprawą ze świata bogaczy. Jednak tą pozycją autor nie potrafi mnie zaskoczyć. Temat ochrony bogaczy chyba już został w pełni wykorzystany i nie cieszy tak jak w poprzednich częściach. Zachowania bohaterów są wtórne i przewidywalne. Nie pomagają nawet wątki poboczne, których jest tutaj wiele. Jedyne co zaskakuje to zakończenie. Czy na plus czy nie to trzeba już ocenić samemu.

Na bankiecie charytatywnym dochodzi do wybuchu bomby. Ginie jeden z pomysłodawców budowy osiedli dla biednych. Kilka dni później bomba rozsadza drugiego. Czy to zamachy terrorystyczne, czy ma to bardziej złożone podłoże. Do zbadania tego zostaje wysłany oddział policji dla bogaczy - NYPD RED.

Czytało się szybko, sprawnie, bezboleśnie, ale...
Czegoś zabrakło.
W tym Pattersonie jakby mało było Pattersona.
Bohaterowie przerysowani aż do bólu. Detektyw oferma i policjantka super agent. To się jakoś nie klei. Nie chodzi o autentyczność, ale ten duet wygląda śmiesznie.
Akcja podzielona na kilka wątków momentami się wlecze, a momentami przyspiesza. Jest nierówna jak droga na polskiej prowincji.
Zakończenie wbrew wszystkiemu całkiem niezłe. Jak dla mnie stanowiło całkiem mocny punkt całej książki.
Ogólnie do przeczytania, ale nie ma co się nastawiać na fajerwerki rodem ze starych Pattersonów.

Czytało się szybko, sprawnie, bezboleśnie, ale...
Czegoś zabrakło.
W tym Pattersonie jakby mało było Pattersona.

Z każdą kolejną książką coraz bardziej się zniechęcam do nowej twórczości Pattersona i mam spore wątpliwości, czy rzeczywiście on sam jest ich autorem. W porównaniu do jego starszych tytułów, nowości wypadają bardzo przeciętnie a nawet i tragicznie. W tej pozycji nie znalazłam nic ciekawego. Autor bazuje na sprawdzonym, trochę zbyt banalnym stylu. Dużo się dzieje, ale wszystko to jest płytkie, bez większego sensu. Z głównych bohaterów zrobił papierowe marionetki bez wyrazu. Jeśli się nie ma pomysłu na ciekawe przedstawienie życia osobistego wykreowanych postaci, to lepiej skupić się na samej "policyjnej robocie". A wątek kryminalny w tym przypadku jest także niskich lotów. Największą zaletą tej książki są krótkie rozdziały, dzięki którym czyta się ją w ekspresowym tempie.

Może to zabrzmi dziwnie, ale ta książka zainteresowała mnie motywacją przestępcy tak bardzo, że nawet zaczęłam trzymać jego stronę 😀
Oczywiście to tylko efekt uboczny dobrze napisanej powieści, którą czyta się łatwo i przyjemnie. Piąty tom przygód NYPD RED nie odbiega poziomem od poprzednich.

Trochę dziwnie mi się czytało o formacji policji - utrzymywanej z funduszy wszystkich podatników - mającej służyć bogatym do ochrony ich interesów i zamiatania spraw pod dywan. A potem pani detektyw pobiła i utrudniła życie zwykłemu portierowi, który usiłował zrobić tylko to, co leżało w jego obowiązkach.
Niemniej książkę czyta się dobrze, akcja jest wartka, mamy do czynienia z kilkoma przewijającymi się zagadkami, które na końcu zostają ciekawie rozwiązane.

Niemniej książkę czyta się dobrze, akcja jest wartka, mamy do...

Piąta część cyklu NYPD RED niczym szczególnym nie zachwyca, a wręcz drażni poprzez obecność w niej dwójki najbardziej irytujących i beznadziejnych policjantów jakich stworzył przemysł pisarski.

Zach Jordan jest prawdziwym mięczakiem i tępakiem bez cojones, a Kylie MacDonald jest wręcz jak przerysowana napakowana testosteronem miss z filmów akcji.
Aż trudno uwierzyć że rzekomo ukończyli akademię na odpowiednio szóstym i pierwszym miejscu. A to że służą jako najlepsi w elitarnym oddziale nowojorskiej policji? No, nie jestem w stanie tego zrozumieć.

Tym razem autorzy postawili na trzy niezależne śledztwa, które nieustraszeni detektywi mają szybko rozwiązać. W końcu najbogatsi chcą szybkich wyników.
Oczywiście o żadnych śledztwach i żmudnej detektywistycznej pracy nie ma mowy. Dowody same pchają się elicie pod nos, i tylko trzeba złapać przestępców.

Książka na jedno posiedzenie, więc teoretycznie można przeczytać z braku alternatywy. Ale generalnie to słabiutko. Szkoda czasu.

Aż trudno uwierzyć że...

• Brak?
  • Serie
  • Legimi 2019

Dodaj cytat z książki Czerwony alarm