Broń się! Jak dbać o swoją odporność

Okładka książki Broń się! Jak dbać o swoją odporność Margit Kossobudzka, Katarzyna Staszak
Okładka książki Broń się! Jak dbać o swoją odporność
Margit KossobudzkaKatarzyna Staszak Wydawnictwo: Agora poradniki
poradniki
Agora
2021-03-24
2021-03-24
odporność dieta poradnik

Okładka książki Jak dobrze żyć z cukrzycą Margit Kossobudzka, Wojciech Moskal, Ewa Tomkowska, Judyta Watoła
Jak dobrze żyć... Margit Kossobudzka,...

Książka jest o wszystkim i o niczym. Autorki wepchnęły tu chyba wszystkie kwestie, mające związek ze zdrowiem, jak: geny, wyżywienie, ruch, sen, stres, szczepienia, smog, relacje międzyludzkie itp. itd.
Każde zagadnienie poprzedzone jest wywiadem ze specjalistą, tymi specjalistami są głównie lekarze z tytułami naukowymi. Wygląda to mniej więcej tak, że lekarz z tytułem np. dr hab. czy profesora udziela wywiadu na temat np. smogu, dowiadujemy się z niego, że smog szkodzi zdrowiu i warto pojechać na urlop tam, gdzie nie ma smogu, czyli nad morze. Gdy w jednej książce mowa jest o tak wielu zagadnieniach, każde z nich potraktowane jest niezwykle powierzchownie. Do tego aby powiedzieć, iż smog szkodzi zdrowiu, a ruch pomaga, nie jest potrzebny żaden profesor, to są fakty, które każdy zna. Ten smog i ruch to tylko oczywiście przykłady.

Książka jest dobra jako wstęp do poznawania tematyki odporności i zdrowego życia w ogóle.
Jest napisana dość przekrojowo i pozwala zdobyć podstawową wiedzę w tym zakresie. Dodatkowo jest napisana przystępnym językiem i przez większość czasu dobrze się ją czyta.

Na minus bym zaliczył fakt, że jednak jest dość mały poziom szczegółowości. Jeśli ktoś ma już pewną wiedzę o zdrowych nawykach, odporności, itp., to ta książka może służyć właściwie wyłącznie jako przypomnienie i za wiele nowego się raczej w takim przypadku nie dowiemy.
Ponadto, autorki zdecydowały się na odnoszenie się do pandemii Covid-19 w niektórych fragmentach, co stwarza ryzyko dość szybkiej dezaktualizacji tych fragmentów. Na szczęście są to tylko wybrane momenty książki i w większości książka porusza tematykę uniwersalną, dzięki czemu może zachować aktualność na dłużej.

Pozycja kompleksowo podchodząca do tematu odporności. Początek nieco mi się dłużył ze względu na kwestie bardzo techniczne jednak polecam.

Mądra, pełna praktycznych rad książka o tym, co jeść, ile spać, jak dużo się ruszać i co robić, żeby jak najdłużej zachować zdrowie i dobrą formę. Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne. Niezwykle aktualna, ale zarazem ponadczasowa lektura. Polecam gorąco!

Dużo praktycznych porad, chociaż momentami nierówna. Część poświęcona odżywianiu napisana w przystępny sposób, czego nie mogę powiedzieć o części dotyczącej układu odpornościowego - czułem się, jakbym wertował podręcznik do biologii.

Bardzo dobre kompendium, przystępnie napisane, konkretne informacje. Polecam.

Bardzo dobre kompendium, przystępnie napisane, konkretne informacje. Polecam.

Generalnie książka bardzo dobra. W kwestiach żywieniowych jest kilka naciąganych faktów oraz błędów merytorycznych. Jednak całość książki bardzo dobra, skupiająca się na ważnych sprawach zarówno żywieniowych jak i relacjach oraz stresie.

Przegląd sposobów na dobrą formę.

Przegląd sposobów na dobrą formę.

• Zdrowie
  • Rok 2022

Dodaj cytat z książki Broń się! Jak dbać o swoją odporność