Krótka historia filozofii

Okładka książki Krótka historia filozofii
Nigel Warburton Wydawnictwo: Wydawnictwo RM filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
A Little History of Philosophy
Wydawnictwo:
Wydawnictwo RM
Data wydania:
2016-12-01
Język:
polski
ISBN:
9788377736982
Tłumacz:
Sergiusz Lipnicki
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1853
1505

Na półkach: , , ,

Wprowadzenie do filozofii dla laików: autor przedstawia krótkie biografie największych myślicieli i omawia ich poglądy. Wszystko to raczej pobieżne i po łebkach, niemniej czytelnik dostaje pewne pojęcie o różnych teoriach filozoficznych, o rozwoju dyscypliny i jej ewolucji. Wybór autora jest mocno subiektywny, zwłaszcza jeśli chodzi o wiek XX, niemniej książka stanowi dobrą podstawę do dalszych lektur (których niestety autor/wydawnictwo nie przytaczają).

Książka jest jedną z wielu pozycji będących wprowadzeniem do filozofii (wspomnijmy chociażby 'Świat Zofii') ani lepszym ani gorszym od innych, niemniej dobrze, że się ukazała, popularnych książek omawiających filozofię nigdy mało. Przedstawiając sylwetki największych myślicieli, autor omawia ich poglądy, raczej skrótowo i pobieżnie, ale czytelnik dostaje ogólne pojęcie o rozwoju dyscypliny.

Przy okazji lektury pojawiło mi się parę uwag. I tak, omawia Warburton główne nurty filozofii zachodniej, ale nic nie pisze o ważnych filozofiach Wschodu, chociażby o buddyzmie (wspomina o Buddzie w rozdziale o Schopenhauerze, ale bardzo pobieżnie), filozofii zen czy konfucjanizmie, szkoda. Nie jest to pretensja do autora, ale raczej do naszego europocentrycznego pojmowania nauki, a przecież na innych kontynentach działy się też ciekawe rzeczy.

Poza tym referując różne poglądy, autor nie wspomina o tym, że obecnie nauka udowodniła ich błędność, np. tezy Kartezjusza o oddzieleniu duszy od rozumu. Ale znów to nie zarzut do autora, bo tak się przedstawia tezy klasyków filozofii: zupełnie bezkrytycznie, nie biorąc pod uwagę co współczesna nauka ma na ten temat do powiedzenia.

Jeśli chodzi o filozofów XX-wiecznych to wybór autora jest mocno subiektywny, pisze na przykład o Hannah Arendt a nie wspomina o Heideggerze, który jednak był wybitniejszym filozofem. Omawia poglądy mało znane filozofek amerykańskich, nie pisze zaś o Levi Straussie i o postmodernizmie, który mimo kontrowersyjności cieszył się w swoim czasie sporą popularnością. Mimo to człowiek wyrabia sobie pewien pogląd, jednych myślicieli nie lubię (Sartre) innych chciałbym lepiej poznać (John Rawls, Peter Singer), w tym sensie książka spełnia swoje zadanie.

Książka poza tym jest jakby zawieszona w powietrzu, brakuje w niej zupełnie bibliografii, a także zaleceń jak pogłębiać raczej naskórkową wiedzę. Tutaj nie popisało się wydawnictwo RM (zresztą, nie pierwszy raz), książkę wydało, ale o jakiekolwiek otoczce zapomniało.

Pokazuje ta książka jak fatalną polityką jest nieuczenie filozofii w szkole, bo ten przedmiot naprawdę poszerza horyzonty, uczy myślenia, uczy szacunku dla poglądów które nie podzielamy. Nie sądzę, żeby akurat ta pozycja była dobrym podręcznikiem, ale myślę że jej fragmenty gimnazjaliści czy licealiści przeczytaliby i przedyskutowali z dużym zainteresowaniem.

Wprowadzenie do filozofii dla laików: autor przedstawia krótkie biografie największych myślicieli i omawia ich poglądy. Wszystko to raczej pobieżne i po łebkach, niemniej czytelnik dostaje pewne pojęcie o różnych teoriach filozoficznych, o rozwoju dyscypliny i jej ewolucji. Wybór autora jest mocno subiektywny, zwłaszcza jeśli chodzi o wiek XX, niemniej książka stanowi dobrą...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    681
  • Przeczytane
    611
  • Posiadam
    135
  • Teraz czytam
    59
  • Filozofia
    32
  • Popularnonaukowe
    9
  • 2018
    8
  • Ebook
    8
  • 2019
    8
  • Historia
    7

Cytaty

Więcej
Nigel Warburton Krótka historia filozofii Zobacz więcej
Nigel Warburton Krótka historia filozofii Zobacz więcej
Nigel Warburton Krótka historia filozofii Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także