Książka Roku 2018

A Little History of Philosophy
Filozofia, historia filozofii
filozofia i etyka
Tomek

Filozofia zaczyna się wtedy, gdy pytamy o naturę rzeczywistości i o to, jak powinniśmy żyć. To właśnie intrygowało Sokratesa, który na ateńskim rynku stawiał ludziom niewygodne pytania i wprawiał ich w zakłopotanie, udowadniając, jak niewiele rozumieją z otaczającego ich świata. W czterdziestu krótkich rozdziałach tej fascynującej książki poznamy wielkich myślicieli europejskich i...

W czterdziestu krótkich rozdziałach tej fascynującej książki poznamy wielkich myślicieli europejskich i najciekawsze idee dotyczące świata oraz tego, jak w nim żyć. Dowiemy się o frapujących, często wręcz kuriozalnych historiach z życia największych filozofów, począwszy od tych, którzy działali w antycznej Grecji i debatowali na temat wolności i duszy, aż po Petera Singera, rozważającego najbardziej niepokojące etyczne problemy naszych czasów. Prześledzimy historię ludzkich przemyśleń na temat rzeczywistości i kondycji człowieka.

Ta książka sprawia, że filozofia staje się zrozumiała i przystępna, a nawet pełna humoru. Inspiruje do myślenia, dyskusji, argumentowania i stawiania pytań.

źródło opisu: Wydawnictwo RW 2016

źródło okładki: Wydawnictwo RM 2016

Jeśli książka trafia jednocześnie na półkę "miłe i przyjemne" jak i "naukowo" to znak, że jest to naprawdę dobra pozycja. Przybliżenie poglądów wybitnych myślicieli poczynając od Sokratesa a kończąc na Singerze, zawsze z nakreśleniem realiów w jakich ów filozof żył i tworzył, z poczuciem humoru i niesamowitą lekkością przekazu. Zdecydowanie wciąga. Godne polecenia :)

almos | 2017-02-02
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Wprowadzenie do filozofii dla laików: autor przedstawia krótkie biografie największych myślicieli i omawia ich poglądy. Wszystko to raczej pobieżne i po łebkach, niemniej czytelnik dostaje pewne pojęcie o różnych teoriach filozoficznych, o rozwoju dyscypliny i jej ewolucji. Wybór autora jest mocno subiektywny, zwłaszcza jeśli chodzi o wiek XX, niemniej książka stanowi dobrą podstawę do dalszych lektur (których niestety autor/wydawnictwo nie przytaczają).

Książka jest jedną z wielu pozycji będących wprowadzeniem do filozofii (wspomnijmy chociażby 'Świat Zofii') ani lepszym ani gorszym od innych, niemniej dobrze, że się ukazała, popularnych książek omawiających filozofię nigdy mało. Przedstawiając sylwetki największych myślicieli, autor omawia ich poglądy, raczej skrótowo i pobieżnie, ale czytelnik dostaje ogólne pojęcie o rozwoju dyscypliny.

Przy okazji lektury pojawiło mi się parę uwag. I tak, omawia Warburton główne nurty filozofii zachodniej, ale nic nie pisze o ważnych...

Martins | 2018-03-15

Sięgałem do tej książki świadom swoich braków w omawianej materii i w sumie nie zawiodłem się bo jest to pozycja jakiej się spodziewałem a mianowicie przyjemnie i zgrabnie napisany krótki skrypt po historii filozofii. Autor każdemu z opisywanych myślicieli poświęca krótkie kilkustronicowe rozdziały, w których przedstawia podstawy poglądów i główne myśli. Ze względu na charakter książki i jej objętość (niespełna 250 stron) nie ma co się spodziewać fajerwerków a raczej zbyt dogłębnego potraktowania tematu. Ponadto zastanawia bardzo skrótowe potraktowanie niektórych filozofów (św. Tomasz) albo pominięcie innych(Heidegger). Generalnie jednak dla mnie była to dość przyjemna lektura, pozwalająca uporządkować niektóre kwestie w temacie, na który mam dość mocno ograniczone pojęcie.

keskese | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2017

Przeczytałam na kilkanaście godzin przed maturą z tejże, skupiając się - z własnej ciekawości - na Kancie i, oczywiście, Schopenhauerze.

Książko, dziękuję.

Bardziej na poważnie - świetny, mocno humorystyczny podręcznik idealny do "pierwszego kontaktu" w przypadku trochę starszego odbiorcy; tym młodszym (ale nie tylko) polecałabym "Świat Zofii".

Wojsław | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

Fajne wprowadzenie do historii filozofii. Książka z całą pewnością pozwala zdobyć podstawowe informacje o najważniejszych filozofach od starożytności do dnia dzisiejszego, zachęcając do dalszego pogłębiania wiedzy. Odejmuję jednak jedną gwiazdkę za nie do końca trafny wybór postaci (zdecydowanie zabrakło mi Bakunina oraz Heideggera – o pierwszym nie ma ani słowa, o drugim pojawia się tylko drobna wzmianka), a także dwie za... nielogiczne stwierdzenia, które udało mi się wyłapać podczas czytania. :)

Ciekawostki ze świata myśli filozoficznej, tak można by w dużym skrócie podsumować książkę. Jednak, to skrót, z którego wynika jakaś wiedza jednak i, każdy kto ma zaległości w tej dziedzinie, poczuje pewien rodzaj wypełnienia.

Tomek | 2017-01-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Fajnie i prosto napisane, idealne na krótki wstęp do historii najważniejszych filozofów. Szkoda tylko, że niektóre rozdziały są za krótkie i często brakuje wielu ważnych informacji (jak można przy Bertrandzie Russelu nie wspomnieć o jego czajniczku, serio?).

Agiti | 2019-01-10
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Bardzo ciekawa książka. Zwięźle napisana i w sposób zrozumiały tłumaczący poglądy różnych filozofów. Na pewno zachęca do dalszego zagłębienia się w świat filozofii.

Izabela | 2017-05-24

Książka odpowiednia dla każdego: doświadczonego czytelnika oraz młodzieży. Idealnie wprowadza w zagadnienia filozofii i co najważniejsze nie jest nudna. W humorystyczny sposób porusza nieraz trudne zagadnienia. Wielki plus za to dla autora!

Alicja | 2019-01-18
Na półkach: Filozofia, Przeczytane

Historia opisania w dużym skrócie, jak tytuł wskazuje. Dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z filozofią, by się wstępnie zapoznać z nazwiskami i by dalej poszerzać swoją wiedzę.