Krótka historia filozofii

A Little History of Philosophy
Filozofia, historia filozofii
filozofia i etyka
Tomek

Filozofia zaczyna się wtedy, gdy pytamy o naturę rzeczywistości i o to, jak powinniśmy żyć. To właśnie intrygowało Sokratesa, który na ateńskim rynku stawiał ludziom niewygodne pytania i wprawiał ich w zakłopotanie, udowadniając, jak niewiele rozumieją z otaczającego ich świata. W czterdziestu krótkich rozdziałach tej fascynującej książki poznamy wielkich myślicieli europejskich i...

W czterdziestu krótkich rozdziałach tej fascynującej książki poznamy wielkich myślicieli europejskich i najciekawsze idee dotyczące świata oraz tego, jak w nim żyć. Dowiemy się o frapujących, często wręcz kuriozalnych historiach z życia największych filozofów, począwszy od tych, którzy działali w antycznej Grecji i debatowali na temat wolności i duszy, aż po Petera Singera, rozważającego najbardziej niepokojące etyczne problemy naszych czasów. Prześledzimy historię ludzkich przemyśleń na temat rzeczywistości i kondycji człowieka.

Ta książka sprawia, że filozofia staje się zrozumiała i przystępna, a nawet pełna humoru. Inspiruje do myślenia, dyskusji, argumentowania i stawiania pytań.

źródło opisu: Wydawnictwo RW 2016

źródło okładki: Wydawnictwo RM 2016

almos | 2017-02-02
Przeczytana: 29 stycznia 2017

Wprowadzenie do filozofii dla laików: autor przedstawia krótkie biografie największych myślicieli i omawia ich poglądy. Wszystko to raczej pobieżne i po łebkach, niemniej czytelnik dostaje pewne pojęcie o różnych teoriach filozoficznych, o rozwoju dyscypliny i jej ewolucji. Wybór autora jest mocno subiektywny, zwłaszcza jeśli chodzi o wiek XX, niemniej książka stanowi dobrą podstawę do dalszych lektur (których niestety autor/wydawnictwo nie przytaczają).

Książka jest jedną z wielu pozycji będących wprowadzeniem do filozofii (wspomnijmy chociażby 'Świat Zofii') ani lepszym ani gorszym od innych, niemniej dobrze, że się ukazała, popularnych książek omawiających filozofię nigdy mało. Przedstawiając sylwetki największych myślicieli, autor omawia ich poglądy, raczej skrótowo i pobieżnie, ale czytelnik dostaje ogólne pojęcie o rozwoju dyscypliny.

Przy okazji lektury pojawiło mi się parę uwag. I tak, omawia Warburton główne nurty filozofii zachodniej, ale nic nie pisze o ważnych...

Martins | 2018-03-15

Sięgałem do tej książki świadom swoich braków w omawianej materii i w sumie nie zawiodłem się bo jest to pozycja jakiej się spodziewałem a mianowicie przyjemnie i zgrabnie napisany krótki skrypt po historii filozofii. Autor każdemu z opisywanych myślicieli poświęca krótkie kilkustronicowe rozdziały, w których przedstawia podstawy poglądów i główne myśli. Ze względu na charakter książki i jej objętość (niespełna 250 stron) nie ma co się spodziewać fajerwerków a raczej zbyt dogłębnego potraktowania tematu. Ponadto zastanawia bardzo skrótowe potraktowanie niektórych filozofów (św. Tomasz) albo pominięcie innych(Heidegger). Generalnie jednak dla mnie była to dość przyjemna lektura, pozwalająca uporządkować niektóre kwestie w temacie, na który mam dość mocno ograniczone pojęcie.

keskese | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, 2017

Przeczytałam na kilkanaście godzin przed maturą z tejże, skupiając się - z własnej ciekawości - na Kancie i, oczywiście, Schopenhauerze.

Książko, dziękuję.

Bardziej na poważnie - świetny, mocno humorystyczny podręcznik idealny do "pierwszego kontaktu" w przypadku trochę starszego odbiorcy; tym młodszym (ale nie tylko) polecałabym "Świat Zofii".

Ciekawostki ze świata myśli filozoficznej, tak można by w dużym skrócie podsumować książkę. Jednak, to skrót, z którego wynika jakaś wiedza jednak i, każdy kto ma zaległości w tej dziedzinie, poczuje pewien rodzaj wypełnienia.

Tomek | 2017-01-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: 18 stycznia 2017

Fajnie i prosto napisane, idealne na krótki wstęp do historii najważniejszych filozofów. Szkoda tylko, że niektóre rozdziały są za krótkie i często brakuje wielu ważnych informacji (jak można przy Bertrandzie Russelu nie wspomnieć o jego czajniczku, serio?).

ewenementka | 2017-03-23
Przeczytana: 13 marca 2017

W każdym z czterdziestu rozdziałów autor przybliża nam sylwetkę znanego filozofa i jego poglądy. Pod koniec każdego z nich Warburton wprowadza już na scenę bohatera kolejnej części, znajduje i uwypukla łączący postacie pierwiastek. Te krótkie akapity tworzą często zgrabne przejście od jednej teorii do drugiej i nie odczuwamy dzięki temu, że książka jest zbiorem niedługich rozdziałów na różne tematy, lecz ciągiem ściśle powiązanych ze sobą i płynnie przemijających teorii filozoficznych. Co prawda kilka z tych akapitów wyszło dość koślawo, ale przymykam na to oko.

Zastanawiałam się, do kogo autor chciał skierować tę publikację. Nigel Warburton niezwykle często zwraca się do czytelnika i jest z nim na „ty”, pisze luźnym stylem, momentami mocno łopatologicznie (może i nawet niechlujnie), dlatego pierwsze co przyszło mi do głowy to młodzież. Ale czy ta grupa będzie w stanie pojąć wszystkie tezy zawarte w Krótkiej historii filozofii? Czegoś na pewno się dowiedzą, ale czy zrozumieją?...

Izabela | 2017-05-24

Książka odpowiednia dla każdego: doświadczonego czytelnika oraz młodzieży. Idealnie wprowadza w zagadnienia filozofii i co najważniejsze nie jest nudna. W humorystyczny sposób porusza nieraz trudne zagadnienia. Wielki plus za to dla autora!

Xanax | 2018-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2018