O myszach i ludziach

Okładka książki O myszach i ludziach John Steinbeck
Okładka książki O myszach i ludziach
John Steinbeck Wydawnictwo: SAWW literatura piękna
Of Mice and Men (1937)
SAWW
1993-01-01
Marek Zgaiński

Tak głupiej książki z tak naiwnymi bohaterami i z mega osiłkiem (przez moment myślałem, że czytam o super bohaterach, ale przecież to był idiota) dawno nie czytałem. Jutro książka ląduje w bookcossingu, dziś już na to za późno (22:28).

Jedyną wadą powieści Steinbecka jest jej długość. Pozostawia ogromny niedosyt twórczości amerykańskiego noblisty, który rozwiązać można tylko w jeden sposób – sięgając po jego kolejne dzieła. Punkt kulminacyjny trzymający w napięciu (mimo raptem niewiele ponad stu stron powieści!),genialna kreacja dwóch głównych postaci: Lenniego i George’a i tragiczne, poruszające przesłanie. Po prostu świetne!

Głównymi bohaterami noweli są dwaj mężczyźni – George i Lenny. Przemierzają oni kraj w poszukiwaniu pracy, zatrudniając się do ciężkich robót na farmach. Żyją marzeniami o własnej ziemi i domu. Chociaż Lenny jest prawdziwą kulą u nogi, George nie porzuca go, ale troszczy się o niego. Tymczasem wrażliwość, czułość i pragnienie bliskości Lenny'ego w połączeniu z jego ogromną siłą i upośledzeniem umysłowym dają zabójczą (dosłownie) mieszankę.

Zakończenie książki jest bardzo mocne, niezwykle wstrząsające, a ciągnący się przez kolejne strony temat braterstwa i odpowiedzialności za drugą osobę jeszcze bardziej potęguje efekt totalnego szoku. Z jednej strony po przeczytaniu książki ma się kompletną pustkę, dziurę w głowie, a równocześnie zostawia cię z tysiącem pytań i myśli.

Nowelę czyta się bardzo szybko i lekko. Osobiście jednak fabuła nie zaciekawiła mnie zbytnio, a duża liczba przekleństw nie przyczyniła się do tego abym polubiła tę książkę. Ale chociaż absolutnie nie mogę powiedzieć, że podobało mi się zakończenie, uważam je w pewnym sensie za mistrzowskie. Do dzisiaj rozmyślam i przeżywam na nowo… Należy się przynajmniej jedna gwiazdka więcej.

...od początku chciałem żeby ta historia zakończyła się inaczej... miałem nadzieję, że jak nie udało się w książce to może w filmie się uda... a przy drugim czytaniu i w innym wydaniu nadal jest tylko geniusz słów kompozycji . . . i smutek

• Literatura piękna
  • Pożyczone z biblioteki
  • Przeczytane 2017

Dodaj cytat z książki O myszach i ludziach