Okładka książki Krótka historia sztuki. Kieszonkowy przewodnik po kierunkach, dziełach, tematach i technikach Susie Hodge
Susie Hodge Wydawnictwo: Alma-Press sztuka
sztuka
Alma-Press
2018-01-01
2018-01-01
9788370207151
Jerzy J. Malinowski
historia sztuki

Krótko. Bardzo dobra dla początkujących i laików historia malarstwa, styli i technik malarskich oraz głównych dzieł artystów z danej epoki.
Jeśli chcesz więcej korzystasz ze szczegółowej bibliografii.
Polecam.

Jeśli chcesz więcej korzystasz ze szczegółowej bibliografii.
Polecam.

książka jest spoko aby po krótce mieć rozeznanie w dziełach, stylach itp. ale według mnie zbyt mało treści - wszystko opisane bardzo skrótowo i ogólnikowo

Tytuł książki mówi właściwie wszystko - jest to faktycznie krótka historia sztuki. Bardzo dobra jako wstęp do poszerzania wiedzy w tym zakresie i punkt startowy. Można się dowiedzieć o najważniejszych kierunkach w sztuce, zapoznać się z 50 najważniejszymi zdaniem autorki dziełami, a także dowiedzieć się jakie główne tematy przewijały się przez prace oraz jakimi technikami były one tworzone.

Jest dużo ilustracji, książka nie jest przeładowana tekstem, napisana w dosyć przystępny sposób. Jeśli ktoś myśli, żeby zacząć przygodę ze sztuką, to ta książka jest moim zdaniem dobrym wyborem.

O sztuce i architekturze każdy ma jakieś pojęcie. Jednak gdy przychodzi do szczegółów to zazwyczaj nasza wiedza jest niewystarczająca. Bardzo często są to chaotyczne wiadomości. Książki "Krótka historia sztuki" i "Krótka historia architektury" pozwalają wiedze uporządkować. A w wielu miejscach pewnie jeszcze ją poszerzyć.

Jak głoszą podtytuły obu pozycji, rozdziały zostały podzielone na cztery niezależne części. W Krótkiej historii architektury są to: style, budynki, elementy i materiały. Zaś w Krótkiej historii sztuki to: kierunki, dzieła, tematy i techniki. W zależności od tematu mogą być czytane oddzielnie albo w połączeniu z pozostałymi.

"Krótka historia sztuki" w prosty i przystępny sposób omawia 50 najważniejszych dzieł sztuki: od rysunków w jaskiniach Lascaux po współczesne, często abstrakcyjne postmodernistyczne instalacje. Książka tłumaczy też artystyczny żargon, pozwalając czytelnikowi zrozumieć dzieje sztuk plastycznych na przestrzeni wieków. Analogicznie "Krótka historia architektury" przedstawia pięćdziesiąt najbardziej rozpoznawalnych budowli, od piramidy Cheopsa po współczesne drapacze chmur.

Autorką obu pozycji jest Susie Hodge, brytyjska pisarka i artystka. Napisała ponad 100 książek oraz wiele artykułów dla dzieci i dorosłych na temat historii sztuki.
Te dwa kieszonkowe przewodniki zostały wydane w przyjaznym formacie, dzięki czemu można je z łatwością spakować do plecaka czy torby i w czasie podróży zapoznawać się ze stylami architektonicznymi lub kierunkami malarskimi.

Obie książki są bogato ilustrowane. Dużym plusem jest sposób podziału tematów. Nie trzeba przewodników czytać od deski do deski. Można wybierać, co nas w danym momencie interesuje. Oczywiście te pozycje nie pretendują do kompendium wiedzy na temat sztuki i architektury. Miłośnikom tych dziedzin pewnie nie spodobają się duże uproszczenia lub pominięcie jakiegoś obrazu lub budynku. Mogą stanowić początek dalszego zgłębiania wiedzy lub pozwolą ją usystematyzować. A kiedy już ruszymy na podróżnicze szlaki będziemy uzbrojeni w potężną dawkę rozumienia elementów świata stworzonych ludzką ręką.

Głównym zadaniem przewodnika jest wprowadzenie w daną dziedzinę, a resztę już powinniśmy robić sami. "Krótka historia sztuki" i "Krótka historia architektury spełniają to zadanie".

Jak głoszą podtytuły obu pozycji, rozdziały...

2045

Jest to kieszonkowy przewodnik po historii sztuki co dla mnie jest największą wadą tej książki. Wszystko jest opisane w sposób zdawkowy, minimalistyczny, w pigułce, więc spory u mnie niedosyt po przeczytaniu tej pozycji. Mam też zastrzeżenia co do doboru dzieł sztuki (nie znalało się w niej wiele moich ulubionych obrazów). Niemniej jednak książka jest pięknie wydana, z dużą ilością zdjęć, nadaje się idealnie na prezent.

Systematyzowanie, jakiekolwiek grupowanie sztuki może wydać się bezsensowne, bo ilu autorów tyle pomysłów na wyrażenie siebie. Jednak czytając tę książkę zaczynamy rozumieć czym są style i dlaczego ich porządkowanie ma sens. Doceniamy ich charakter i specyficzne cechy. Książka traktuje temat sztuki bardzo kompleksowo cofając się nawet do rysunków naskalnych. Dla mnie wybitna.

Na pewno, jest to bardzo fajnie wydana rzecz :)

Na pewno, jest to bardzo fajnie wydana rzecz :)

Krótko, zwięźle i na temat.

Krótko, zwięźle i na temat.

Książka ładnie wydana, okraszona masą zdjęć. Zwięzła treść, dużo ciekawostek na które nigdy wcześniej nie zwróciłam uwagi. Chciałabym wrócić na studia jakoś z wiekiem stałam się ciekawsza historii, a ta książka zdecydowanie pobudziła moja ciekawość. Podobał mi się i styl i sposób prezentacji.

Bardzo dobra książka na początek przygody z historią sztuki. Pomaga uporządkować okresy i style w sztuce i znaleźć ciągi przyczynowo skutkowe między kolejnymi etapami. Zawiera też najważniejsze dzieła, więc można zorientować się wśród malarzy każdej epoki. Moim zdaniem spełnia swoją rolą.

• Sztuka
  • Do kupienia