Okładka książki Krótka historia architektury. Kieszonkowy przewodnik po stylach, budowlach, elementach i materiałach Susie Hodge
Susie Hodge Wydawnictwo: Alma-Press sztuka
sztuka
Alma-Press
2019-09-09
2019-09-09
9788370207595
Jerzy J. Malinowski
sztuka architektura historia sztuki wiedza

O sztuce i architekturze każdy ma jakieś pojęcie. Jednak gdy przychodzi do szczegółów to zazwyczaj nasza wiedza jest niewystarczająca. Bardzo często są to chaotyczne wiadomości. Książki "Krótka historia sztuki" i "Krótka historia architektury" pozwalają wiedze uporządkować. A w wielu miejscach pewnie jeszcze ją poszerzyć.

Jak głoszą podtytuły obu pozycji, rozdziały zostały podzielone na cztery niezależne części. W Krótkiej historii architektury są to: style, budynki, elementy i materiały. Zaś w Krótkiej historii sztuki to: kierunki, dzieła, tematy i techniki. W zależności od tematu mogą być czytane oddzielnie albo w połączeniu z pozostałymi.

"Krótka historia sztuki" w prosty i przystępny sposób omawia 50 najważniejszych dzieł sztuki: od rysunków w jaskiniach Lascaux po współczesne, często abstrakcyjne postmodernistyczne instalacje. Książka tłumaczy też artystyczny żargon, pozwalając czytelnikowi zrozumieć dzieje sztuk plastycznych na przestrzeni wieków. Analogicznie "Krótka historia architektury" przedstawia pięćdziesiąt najbardziej rozpoznawalnych budowli, od piramidy Cheopsa po współczesne drapacze chmur.

Autorką obu pozycji jest Susie Hodge, brytyjska pisarka i artystka. Napisała ponad 100 książek oraz wiele artykułów dla dzieci i dorosłych na temat historii sztuki.
Te dwa kieszonkowe przewodniki zostały wydane w przyjaznym formacie, dzięki czemu można je z łatwością spakować do plecaka czy torby i w czasie podróży zapoznawać się ze stylami architektonicznymi lub kierunkami malarskimi.

Obie książki są bogato ilustrowane. Dużym plusem jest sposób podziału tematów. Nie trzeba przewodników czytać od deski do deski. Można wybierać, co nas w danym momencie interesuje. Oczywiście te pozycje nie pretendują do kompendium wiedzy na temat sztuki i architektury. Miłośnikom tych dziedzin pewnie nie spodobają się duże uproszczenia lub pominięcie jakiegoś obrazu lub budynku. Mogą stanowić początek dalszego zgłębiania wiedzy lub pozwolą ją usystematyzować. A kiedy już ruszymy na podróżnicze szlaki będziemy uzbrojeni w potężną dawkę rozumienia elementów świata stworzonych ludzką ręką.

Głównym zadaniem przewodnika jest wprowadzenie w daną dziedzinę, a resztę już powinniśmy robić sami. "Krótka historia sztuki" i "Krótka historia architektury spełniają to zadanie".

Jak głoszą podtytuły obu pozycji, rozdziały...

• Chcę mieć :)
  • » sztuka