Warszawskie dziewczyny, kanały i gołębiarze

Wydawnictwo: Bellona
historia
Edunia

Książka składa się z fragmentów dziennika Stefana Rassalskiego z okresu od wybuchu Powstania Warszawskiego i kilkunastu reportaży literackich. Barwne opisy Rassalskiego pokazują kilkadziesiąt epizodów z walk powstańczych. Kreślą sylwetki wielu walczących warszawianek i warszawiaków oraz żołnierzy i dywersantów niemieckich. Pokazują akty bohaterstwa, ale też nieprzemyślanej brawury. Ukazują dramatyczną, choć w owym czasie „normalną”, sytuację życiową powstańców i ludności cywilnej. Obserwujemy radość z chwilowych sukcesów, ale też momenty rozterek i zwątpienia w sens walki. Poznajemy sylwetki wielu powstańców, od typowych warszawskich cwaniaków, co to przed niczym „nie pękają”, do doświadczonych i znających granice ryzyka żołnierzy.

Usiadła obok i starannie piłowała paznokcie w kształcie rozłupanych migdałów. Pracowała wolno i skrupulatnie. Potem sprawdziła, czy wszystkie są jednakowo foremne, uśmiechnęła się zadowolona i wyjęła z torby flakonik z lakierem.
– Oszalałaś chyba! Na bal się wybierasz czy co?
– A żebyś wiedział! Równiutko pokrywała paznokcie błyszczącą emulsją i strzepywała dłońmi, aby szybciej wyschła.
Widocznie patrzyłem na to zgorszony, bo Lena uśmiechnęła się i wyjaśniła, że wieczorem zamierza ze swoim plutonem wziąć udział w szturmie na dom mieszkalny obok gmachu szpitala na 6 Sierpnia, od strony Pola Mokotowskiego.

Fragment książki

źródło opisu: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9394

źródło okładki: https://ksiegarnia.bellona.pl/?c=ksiazka&bid=9394

anetas83 | 2019-06-21

Powstanie Warszawskie widziane z punktu widzenia uczestnika, fotografa a także samotnego ojca z małym dzieckiem. Sporo miejsca Autor poświęcił m.in. zjawisku kolaboracji. Jedna z tych książek, które na długo zapadają w pamięć.

Monika | 2019-03-31

Ciekawy obraz Powstania Warszawskiego, przeczytałam z przyjemnością.

Choć...troszkę jednak przeszkadzała mi forma opowieści. Niby reportaż, ale jednak nie do końca. Bardzo rozbudowana warstwa fabularna sprawia że (nie umniejszając wartości książki) jest to dla mnie bardziej beletrystyka. Mocno oparta na faktach, ale jednak...
Zainteresowanym tematem polecam z czystym sumieniem.

dzika_mi | 2018-10-06
Przeczytana: wrzesień 2018

" Płynęły lata i wieki tą Wisłą,
Przewiały warszawą pieśni i burze.
Lecz pośród tych ulic z płomienia
Myśmy zostali i trwamy - żołnierze.
Żołnierze Powstania."

Książka składa się z fragmentów dziennika Fotograficznego Sprawozdawcy Wojennego. Stefan Rassalski wykonał podczas Powstania Warszawsiego oraz po nim niesamowite fotografie, które idealnie oddają tak samo spokojne fragmenty powstańczej rzeczywistości, jak i wymowne momenty walki, powstańców na posterunkach i barykadach. Niektóre z nich możemy obejrzeć na stronach tej książki, większość niestety zaginęła albo została zniszczona.
Notatki autora, które tworzą tę książkę, podobnie jak i jego fotografie, prezentują zwykły i codzienny obraz powstańczych dni. I choć autor ze względu na swój stan zdrowia, nie brał czynnego udziału w walkach, to całkowicie poświęcił się właśnie temu zadaniu, gdzie mimo niebezpieczeństwa, częstego braku sił, głodu i strachu, próbował uwiecznić codzienność powstańczej Warszawy, po to by dalsze...

tajemniczeksiazki | 2018-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2018

Stefan Rassalski urodził się w 1910 roku w Symonowie. Był absolwentem Wyższej Szkoły Malarstwa i Rysunku oraz Akademii Sztuk Pięknych. Studiował także na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Warszawskim. W czasie II wojny światowej wstąpił do konspiracji z ramienia Wojskowej Służby Ochrony Powstania. Związany był również z AK. Pełnił także obowiązki Fotograficznego Sprawozdawcy Wojennego, a zrobione przez niego zdjęcia trafiły do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie Stefan Rassalski był nie tylko fotografem, działającym w konspiracji, lecz przede wszystkim ojcem. Jego syn miał trzy lata. Dwa miesiące wcześniej zmarła ukochana żona pana Rassalskiego, poprzez co obaj byli skazani tylko na siebie. Na szczęście obaj przeżyli nie tylko powstanie, ale i późniejszą tułaczkę po Polsce, a także i ciężkie lata powojenne.

Jako, że pan Rassalski od siedemnastego roku życia był inwalidą, nie brał nigdy udziału w żadnych walkach. Poświęcił się...

| 2018-08-06
Przeczytana: lipiec 2018

Polecam gorąco! Książka wciąga od pierwszej strony i czytając ją miałam wrażenie jak bym znalazła się w tamtych czasach rewelacyjne odzwierciedla to co się tam działo. Książka w formie wspomnień pisana przez osobę która narażała życie żeby uwiecznić bohaterów na zdjęciach i oddać im cześć żeby pokolenie XXI wieku pamiętało o tych co dla nich ważna była OJCZYZNA, BÓG i HONOR