Lisek i przyjaciele. Akademia Mądrego Dziecka. A to ciekawe!

Okładka książki Lisek i przyjaciele. Akademia Mądrego Dziecka. A to ciekawe! Antonella Abbatielo, Zbigniew Dmitroca
Okładka książki Lisek i przyjaciele. Akademia Mądrego Dziecka. A to ciekawe!
Antonella AbbatieloZbigniew Dmitroca Wydawnictwo: Egmont Polska Seria: Akademia Mądrego Dziecka. A to ciekawe! interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
22 str. 22 min.
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Akademia Mądrego Dziecka. A to ciekawe!
Egmont Polska
2017-01-01
2017-01-01
22 min.

Okładka książki Ja i moja mama. Akademia Mądrego Dziecka. A to ciekawe! Zbigniew Dmitroca, Donata Montanari
Ja i moja mama... Zbigniew Dmitroca, ...
Okładka książki Czy to jest moje? Akademia Mądrego Dziecka. A to ciekawe! Zbigniew Dmitroca, Laura Rigo
Czy to jest mo... Zbigniew Dmitroca, ...

Bardzo sympatyczna opowieść o lisku, który poznaje świat - tym razem zaprzyjaźniając się z różnymi zwierzętami. Tym razem otwory to oczy kolejnych zwierząt. Wiersz napisany dość zgrabnie, choć mam wrażenie, że trochę nierówny. Niektóre fragmenty są fajne i zabawne, a niektóre nudne i powtarzalne. Ilustracje w porządku, da się na nie patrzeć:) Trzylatek polubił.,

Panu Dmitroce zdarzyło się napisać lepsze wiersze. Tutaj rymy są bardzo na siłę, treść jest bardzo słaba, tak, jakby usilnie trzeba cokolwiek było napisać, by zgadzało się mniej więcej z rysunkiem na stronie.

Nietypowe wizualne rozwiązania oraz interesujące rysunki są najlepszą receptą na przyciągnięcie uwagi młodego czytelnika. Seria książek Akademia mądrego dziecka z Wydawnictwa Egmont zawiera właśnie takie publikacje. Ich dużym plusem są też ciekawe dla najmłodszych treści pozwalające poznać sympatycznych bohaterów przybliżających dzieciom świat przyrody. Wśród autorów pobudzających dziecięcą wyobraźnię znajdziemy Zbigniewa Dmitrocę, o którego książkach nie raz już pisałam. We wspomnianej serii możemy znaleźć takie jego książki jak: „Kto tu pracuje?”, „Mamo, chcę jeść”, „Czyj to nocnik”, „Widzę cię”, „Jeden, dwa, trzy”, „Kto robi hu-hu?”, „Gdzie bywa słoneczko?”, „Kształty i kolory”, „Koła i kółka”, „Zwierzęta i zwierzątka” oraz najnowsza „Lisek i przyjaciele”. Wszystkie bazują na prostym tekście, estetycznych, prostych, barwnych ilustracjach oraz otworach w stronach.
„Lisek i przyjaciele” to opowieść o lisku wędrującym przez świat i poznającym zwierzęta. Razem z nim poznajemy charaktery i naturę takich zwierząt jak kot, kameleon, lew, królik, motyl. nietoperz, niedźwiedź, tukany, słoń i ryby. Opowieść kończy powrót do rodziców i relacjonowanie im swoich przygód. W wierszu Dmitrocy pojawia się też element oczekiwania: lisek zadaje sobie pytanie czy równie miło bawiłby się z krokodylem. Całość podsumowuje:
„Czy z zielonym krokodylem
Byłoby tak samo mile?
Nie wiem, bo go nie spotkałem,
Chociaż bardzo, bardzo chciałem”.
Przyjaźnie nastawiony do świata bohater nie boi się wyzwań, nowych znajomości i zabaw. Świat stoi przed nim otworem. Jeszcze nie posiada uprzedzeń i ich nie tworzy. Wyciąga wnioski z tego, co doświadczył.
„Lisek i przyjaciel” to nie tylko ładny wierszyk, ale i pouczająca historia o otwieraniu się na świat. Całość dopełniają solidne, śliskie, kartonowe strony, dzięki którym już kilkunastomiesięczne dziecko może sięgnąć po książkę. Ilustracje Antonelli Abbatiello z jednej strony są bardzo proste, barwne i pozwalają na poszerzenie słownictwa bez czytania wiersza. Ilustratorka ma doskonałe wyczucie treści oraz sposobu odbierania świata przez najmłodszych. Jej ilustracje są piękne, proste, ale nie kiczowate.
Przy okazji tej książki dla najmłodszych podzielę się z Wami swoimi doświadczeniami dotyczącymi zachęcania dzieci do czytania. Na początek trzeba po prostu pozwolić dziecku nacieszyć się formą graficzną. Pociecha powinna sama swobodnie przeglądać lekturę. Kiedy taka forma aktywności się znudzi możemy dołączyć do czytania. Razem z dzieckiem przewracamy kolejne strony i opowiadamy sobie, co widzimy na ilustracjach. Tu będą to wyraziste rysunki zwierząt. Zachęcamy też do powtarzania nowych wyrazów, pytamy dziecko, co jest na ilustracji, a dopiero na końcu czytamy wiersz. Warto też włączyć do zabawy pluszaki, piszczące, gumowe zabawki, solidne sylikonowe lub plastikowe pokazujące określone zwierzęta. Taka zabawa pozwala rozwijać myślenie globalne, zachęca do aktywności i samodzielnego poszukiwania rozwiązań

• Przeczytane w 2019
  • Dziecko
  • Przeczytane z Dziećmi
  • Biblioteczka Tymka
  • Literatura dziecięca i młodzieżowa

Dodaj cytat z książki Lisek i przyjaciele. Akademia Mądrego Dziecka. A to ciekawe!