rozwińzwiń

Trzy relacje o wojnie pomorsko-brandemburskiej z lat 1478-1479

Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
610
601

Na półkach: , , ,

Chociaż to właściwie broszura, przygotowana na sesję naukową to czytało się ją znakomicie. Można ją uznać za wstęp do omawiania tematu wojen o sukcesję pomorską. Wraz ze śmiercią księcia Ottona III, księcia szczecińskiego w 1463 został uruchomiony układ podziałowy księstwa z 1295... Była to okazja dla brandenburczyków by powołać się na akt potwierdzenia praw margrabiów do Pomorza, wydany przez Adolfa z Nassau w 1295 roku. Tak, w tym samym :)

Otrzymujemy trzy relacje z kampanii 1478-1479. A ja się fascynowałem filmem "Ran" Akira Kurosawy :) Jakiż wspaniały film można by stworzyć w oparciu o tylko tę jedną kampanię. Wszyscy walczyli ze wszystkimi, wojny podjazdowe, partyzanckie, oblężenia i słynne ucieczki, które przeszył do legendy (m. in. słynna ucieczka księcia Bogusława X z oblężonych Pyrzyc w 1478, gdzie był niesiony w koszu przez Wobińskie Bagna). Trzy ale jakże różne relacje. Pierwsza propagandowa, napisana przez (prawdopodobnie) radce dworskiego elektora Albrechta Achillesa jest peanem sławiącym czyny elektorskie. Druga należy do kondotiera Wilwolta Schaumburga. O wiele bardziej realistyczna, opisująca trudne walki i oblężenia. Nie pozbawiona jednak błędów bo spisywana kilka lat po wydarzeniach i z pamięci. Trzecią jest relacja pisana już wiele lat po wydarzeniach, spisana przez znanego kronikarza pomorskiego Tomasza Kantzowa. Ta relacja wprowadza najwięcej zamieszania bo Kantzow myli daty i kolejność wydarzeń. Ma to swoje konsekwencje w powieleniu błędów przez Zygmunta Borasa i Gerarda Labudę.

Dodatkowo otrzymujemy tłumaczenie instrukcji szturmu na Szadzko, wydanej przez samego elektora.

Musiał to być czas niesamowitego zamętu a zniszczenia rozlały się po całym pograniczu pomorsko-brandenburskim oraz w Nowej Marchii. Walki toczone były ze zmiennym szczęściem i nawet pokonanie wroga nie dawało pewnego sukcesu. Książę Bogusław X paradoksalnie wzmocnił swoje księstwo a wymuszonej pokojem w Przęcławiu (Prenzlau) przysięgi lennej nie odnowił spadkobiercom Albrechta.

Jaka szkoda, że tak niewiele pozostało zabytków z tamtego okresu. Przynajmniej w Szczecinie. To był jedynie epizod toczących się przez wieki zmagań z Brandenburgią, ostatecznie zakończoną w 1719 roku, zakupem Szczecina od Szwedów.

Historia Pomorza jest wspaniała, ale przypomina gęstą mgłę wydarzeń, która tzreba systematycznie kroić, mierzyć i spisywać by się w niej połapać. Polecam miłośnikom pomeraników... chociaż broszura została wydana jedynie w 300 egzemplarzach. Nic straconego, wiele z jej fragmentów znajduje się w inne książce profesora Edwarda Rymara "Wojny i spory pomorsko-brandenburskie w XV-XVI w."

Chociaż to właściwie broszura, przygotowana na sesję naukową to czytało się ją znakomicie. Można ją uznać za wstęp do omawiania tematu wojen o sukcesję pomorską. Wraz ze śmiercią księcia Ottona III, księcia szczecińskiego w 1463 został uruchomiony układ podziałowy księstwa z 1295... Była to okazja dla brandenburczyków by powołać się na akt potwierdzenia praw margrabiów do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3
  • 📣 Ach! Moja kolekcja
    1
  • Moja mała ojczyzna
    1
  • 🕒 Historia
    1
  • 🚢 Pomeranika
    1
  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Trzy relacje o wojnie pomorsko-brandemburskiej z lat 1478-1479


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne