U progu Wielkiego Kryzysu. Wielka Wojna i przebudowa światowego porządku 1916 - 1931.

Okładka książki U progu Wielkiego Kryzysu. Wielka Wojna i przebudowa światowego porządku 1916 - 1931.
Adam Tooze Wydawnictwo: Napoleon V historia
676 str. 11 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Tytuł oryginału:
The Deluge: The Great War, America and the Remaking of the Global Order, 1916-1931
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2016-12-21
Data 1. wyd. pol.:
2016-12-21
Liczba stron:
676
Czas czytania
11 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381781237
Tagi:
Kryzys gospodarczy I wojna światowa dwudziestolecie międzywojenne
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1046
290

Na półkach:

Interesująca książka o politycznym i ekonomicznym wymiarze I wojny światowej oraz lat powojennych. Oferuje spojrzenie na sprawę z nieznanej - przynajnmiej mi - wcześniej perspektywy. Warto przeczytać.

Interesująca książka o politycznym i ekonomicznym wymiarze I wojny światowej oraz lat powojennych. Oferuje spojrzenie na sprawę z nieznanej - przynajnmiej mi - wcześniej perspektywy. Warto przeczytać.

Pokaż mimo to

3
avatar
596
299

Na półkach: , ,

Nietypowe, acz znakomite ujęcie. Książka która powoduje nieco inne spojrzenie na okres międzywojennej historii i nawet z tego powodu warto ją przeczytać.
Tooze posiadł umiejętność pisania o historii gospd. w taki sposób, by nie zakopać się na poziomie „Tabela nr 123” oraz utrzymać żywy i obrazowy język. Ale po kolei.

Tooze (Autor także wydanej w Polsce świetnej monografii na temat gospodarki III Rzeszy) postanawia przybliżyć nam lata międzywojenne i kształtowania się dzisiejszego układu gospodarczego. To okres wchodzących do gry Stanów Zjednoczonych których potęga zaczyna przyćmiewać wszystko co widzieliśmy do tej pory. Dla mnie lata 20 i 30-te to do tej pory był takim „straconym” czasem. Czasem kiedy Europa brunatniała (Albo czerwieniała – przez rozwój skrajnej lewicy), gdy nie udało się wyjść z ograniczeń czasu poprzedniego, skończyło się wojną, brakiem porozumień (zastępowanych autarkiami i wznoszonymi graniami celnymi). To wreszcie wzrost nastrojów antysemityzmu, rozwój nacjonalizmów i brak zaufania w biznesie. Tooze z kolei pokazuje że nie musiało tak być, że był moment pomysłów na integracje świata zachodniego (ba widać nawet pierwsze przebąkiwania o zjednoczonej Europie), na wreszcie umiejętną dominację USA. Europa nie musiała iść tą drogą którą znamy – do początków lat 30-tych narracja współczesnych szła w tą stronę, że wiele się udaje, że świat się zdemokratyzuje i zintegruje, że koszmar lat 1914-1918 jest przełamywany.

Tooze w ogóle swoją narrację pokazuje przede wszystkim przez pryzmat właśnie Stanów Zjednoczonych i ich rosnącej potęgi, oraz braku umiejętności konsekwentnego przekładania tej potęgi na wpływy polityczne. Kraj ten dojrzeje do tego dopiero po 1945 r. – ale to już temat na osobną książkę. Książka ma też naruszone proporcje, ok 2/3 to jednak okres wojenny i tuż powojenny, pozostałe lata są nakreślone już znacznie słabiej (co wynika ze szczupłości miejsca niż słabszych analiz).
Osobna i ciekawą książką byłaby analiza – czemu się nie udało, czemu ta optymistyczna wizja została zastąpiona brunatnymi koszulami.
Troszkę niezrozumiała jest tylko periodyzacja – okres 1916 r., to jak rozumiem moment gdy wejście USA do wojny było niezbędne, gdy wojna wydawała się nierozwiązywalnym problemem na skalę nieporównywalną. Z kolei 1931 r. to moment gdy okazało się że Wielki Kryzys będzie nazwany jednak Wielkim, że nie skończy się jak poprzednie tąpnięcia, ja to rozumiem, jednak szczególnie tej ostatniej daty jednak nie do końca kupuje.

Nietypowe, acz znakomite ujęcie. Książka która powoduje nieco inne spojrzenie na okres międzywojennej historii i nawet z tego powodu warto ją przeczytać.
Tooze posiadł umiejętność pisania o historii gospd. w taki sposób, by nie zakopać się na poziomie „Tabela nr 123” oraz utrzymać żywy i obrazowy język. Ale po kolei.

Tooze (Autor także wydanej w Polsce świetnej monografii...

więcej Pokaż mimo to

17
avatar
783
669

Na półkach:

Na samym początku może trochę uściślę tytuł książki, bo gros wydarzeń opisywanych, to tak naprawdę pierwsza wojna światowa i konferencja w Wersalu. Autor skupił na tych aspektach najwięcej uwagi. Dla mnie dosyć niecodzienne było spojrzenie z amerykańskiej perspektywy, jednak w większościach książek o I wojnie światowej, z wiadomych przyczyn przeważa europejskie spojrzenie. Dla Toozego głównym bohaterami był Wilson oraz Stany Zjednoczone. To właśnie im autor poświęca najwięcej miejsca i ich planom przebudowy światowego porządku. I tutaj muszę przyznać, że książka poraża ilością faktów. Oczywiście zdawałem sobie sprawę, że rozmowy pokojowe po I wojnie światowej były trudne, jednak nie zdawałem sobie sprawy, że rozmowy w łonie Ententy przebiegały tak gwałtownie, a kolejna wojna między Amerykanami i Brytyjczykami praktycznie wisiała na włosku.
Dużo miejsca autor poświęca również innym mocarstwom, takim jak Chiny, Japonia czy Rosja, ale raczej obraca się to wszystko wokół relacji ze Stanami Zjednoczonymi. W tym miejscu zaznaczę, że trochę szkoda, że o Polsce można się dowiedzieć tylko tyle, że jej przypadek był beznadziejny, a Dmowski biorący udział w konferencji w Wersalu był antysemitą.
Przyczepię się też trochę do warstwy edytorskiej, bo szkoda, że często te same nazwiska występują w dwóch różnych wersjach(np. Briand-Briandt, Ebert-Eberdt).
Mimo, że jest to naukowa pozycja, to czytanie jej jest prawdziwą przyjemnością. Książka otwiera oczy na to, jak trudna była sytuacja w Europie po I wojnie światowej. Z pewnością jest to pozycja warta polecenia każdemu, kto choć trochę jest zainteresowany historią Europy, bo jego światopogląd na pewne sprawy, może ulec sprostowaniu. Wybitne dzieło, warte swojej ceny.

Na samym początku może trochę uściślę tytuł książki, bo gros wydarzeń opisywanych, to tak naprawdę pierwsza wojna światowa i konferencja w Wersalu. Autor skupił na tych aspektach najwięcej uwagi. Dla mnie dosyć niecodzienne było spojrzenie z amerykańskiej perspektywy, jednak w większościach książek o I wojnie światowej, z wiadomych przyczyn przeważa europejskie spojrzenie....

więcej Pokaż mimo to

16
Reklama

Cytaty

Reklama

Ciekawostki historyczne

Co zabijało na południu Francji w XVIII wieku?
awatar
Paweł Czarnecki
Czytaj więcej
Średniowiecze | 2022-05-16
Jan Hus. Heretyk i bohater
6 lipca 1415 roku w czasie soboru w Konstancji spalono na stosie Jana Husa. Jego śmierć pchnęła Czechów do wzniecenia rewolucji...
awatar
Michał Procner
Czytaj więcej
XIX wiek | 2022-05-15
Historia wozu Drzymały
Za sprawą cyrkowego wozu Michał Drzymała zapisał się w historii jako symbol narodowego sprytu i uporu. Kim był? I o co właściwie...
awatar
Gabriela Bortacka
Czytaj więcej
Nowożytność | 2022-05-14
Czemu Aztekowie zjadali wrogów?
Aztekowie składali ofiary z ludzi na naprawdę ogromną skalę. Co roku ku czci bóstw zabijali tysiące swoich wrogów. Ale dlaczego ich...
awatar
Michał Piorun
Czytaj więcej
Historia najnowsza | 2022-05-13
Czym są trupie farmy?
W tych miejscach rozkładające się ciała leżą na ziemi pod okiem uczonych kryminalistyków. Oto najbardziej makabryczne placówki...
awatar
Michał Procner
Czytaj więcej
W roku 1974 na Sardynii miejscowi rolnicy przypadkowo odkryli coś, co później zostało nazwane stanowiskiem Mont’e Prama.
awatar
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Druga wojna światowa | 2022-05-12
Śmierć Ottona Wächtera
Otto Wächter był zastępcą Hansa Franka, gubernatorem dystryktu krakowskiego i Galicji. Ścigano go za zbrodnie na 100 tys. Polaków,...
awatar
Philippe Sands
Czytaj więcej
9 maja 1960 roku Food and Drug Administration (FDA) zatwierdziła pierwszą na świecie, komercyjnie produkowaną pigułkę...
awatar
Paweł Czarnecki
Czytaj więcej
Nowożytność | 2022-05-11
Kim był Peter Niers?
Z ręki Petera Niersa miało zginąć ponad 500 osób. Parał się czarną magią, mordował niemowlęta i zjadał ich serca. Ale ile w tej...
awatar
Paweł Filipiak
Czytaj więcej
zgłoś błąd