Dyrektor pod kanapą i inne opowiadania

Okładka książki Dyrektor pod kanapą i inne opowiadania Anton Czechow
Okładka książki Dyrektor pod kanapą i inne opowiadania
Anton Czechow Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Kolekcja Klasyki klasyka
klasyka
Kolekcja Klasyki
W.A.B.
2018-06-20
2018-06-20
Mieczysław Binom

Pięknie i wyczerpująco choć w takim krótkim metrażu przedstawiona Rosja i jej mieszkańcy. W pełni oddaje hasło mówiące "Rosja to nie kraj to stan umysłu". Zwięźle a z jaką precyzją i choć satyrycznie to wiernie oddaje mentalność rosjan.

Fenomenalny zbiór opowiadań obnażających ludzką naturę, które tak naprawdę nie straciły nic na aktualności.

Galeria portretów neurotyków wraz z opisami ich kompulsywnych zachowań, a część z nich napisana w czasie, gdy Karen Horney nie było jeszcze na świecie.

Jak kiedyś przeczytałem Czechowa w gimnazjum, to się śmiałem. Jak przesłuchałem zbiór opowiadań po skończeniu studiów, to naprawdę jestem w szoku że kiedyś ludzi jego opowiadania bawiły. Ciekawa pozycja, aby spróbować zrozumieć totalnie odmienną kulturę codzienności w Rosji (sic) pod koniec XIX wieku (sic) w wyższych warstwach (sic).

Czechow w jednym zdaniu: krótko i zwięźle, lekko i z humorem. Nie są to opowiadania, które wywołają salwy śmiechu, lecz otacza je specyficzna atmosfera, która sprawia, że czyta się je nad wyraz przyjemnie. Humor ma tu XIX-wieczny rodowód, więc nie każdemu może przypaść do gustu; niemniej, warto się z nim zapoznać, ponieważ reprezentuje kawał solidnej i klasycznej literatury.

Zbiór opowiadań poruszający tematykę ludzkich cech i zachowań. Opowiadania bardzo średnie, niektóre ciekawsze niektóre nudne.

Trudno mi ocenić tą książkę ze względu na nieregularność opowiadań (część jest nieco przeciętna, część jest świetna). Zachowują swoją aktualność pomimo mijającego czasu. Ludzie są niezmienni.

Świetne, lekkie, zabawne opowiadania, które ironicznie punktują ludzkie przywary. Aktualne nawet 100 lat po napisaniu.

Przeczytane w ramach akcji Asi z kanału tuczytam #rosyjskazima 2022. I cieszę się z samego faktu lektury, zaznajomienia z opowiadaniami, tylko smuci mnie moja obojętność względem nich :(
W czytanym przeze mnie zbiorze opowiadań jest około 50. Wybrałam pierwotnie formę audio - czyta na zmianę kilku lektorów niestety żaden z nich nie jest moim ulubionym więc i to na minus. W trakcie czytania przerzuciłam się na e-book myśląc że to audio jest przyczyną mojego odbioru bez zachwytu, ale jednak nie

Ocena 6 i tak jest z szacunku do klasyki. Nie mam wątpliwości że Czechow jest wybitnym pisarzem. Językowo to jest świetne. Co nie zmienia faktu że te opowiadania w żaden sposób ze mną nie rezonują. Zapamiętałam jako takie które mi się spodobały raptem: Dwa romanse, Dzieło sztuki (chyba najlepsze dla mnie),Podrzutek
Ani tu dla mnie dużo humoru, ani dużo pola refleksji. Po prostu wybitnie "niemoje" to było co nie znaczy oczywiście że nie jest dobra literatura
Czechow mnie jednak w tym wydaniu nie zachwycił. Będę próbowała z innymi Jego utworami

Mikroskopijna forma, gigantyczny przekaz. Zawsze aktualne.

Mikroskopijna forma, gigantyczny przekaz. Zawsze aktualne.

• Audiobooki
  • Literatura rosyjska

Dodaj cytat z książki Dyrektor pod kanapą i inne opowiadania