Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski

Wydawnictwo: Centrum Badań nad Zagładą Żydów
6,96 (28 ocen i 10 opinii) Zobacz oceny
10
11
9
3
8
2
7
4
6
1
5
0
4
0
3
0
2
1
1
6
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788363444600
liczba stron
1640
słowa kluczowe
holocaust
kategoria
historia
język
polski
dodał
Ventil

Dwutomowe wydawnictwo stanowiące podsumowanie kilkuletniego projektu badawczego realizowanego przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów pt. "Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. Studium wybranych powiatów". Jedną z najważniejszych konkluzji wynikających z kilku lat badań „żydowskich strategii przetrwania” jest bogactwo obserwacji dotyczących...

Dwutomowe wydawnictwo stanowiące podsumowanie kilkuletniego projektu badawczego realizowanego przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów pt. "Strategie przetrwania Żydów podczas okupacji w Generalnym Gubernatorstwie, 1942-1945. Studium wybranych powiatów".

Jedną z najważniejszych konkluzji wynikających z kilku lat badań „żydowskich strategii przetrwania” jest bogactwo obserwacji dotyczących stopnia przedsiębiorczości, własnej inicjatywy Żydów w obliczu Zagłady. Uderzają determinacja, mobilność, odwaga, z jaką ofiary podjęły walkę o życie własne oraz najbliższych. Z chwilą rozpoczęcia akcji likwidacyjnych, kiedy mało kto mógł żywić nadal jakiekolwiek złudzenia co do ostatecznych celów polityki niemieckiej, Żydzi zintensyfikowali desperacką walkę o przetrwanie. Z jednej strony w domach oraz pod domami budowano schowki i bunkry, a w podwójnych ścianach i na strychach urządzano przemyślne kryjówki. Z drugiej – nawiązywano kontakty ze stroną aryjską, których celem było znalezienie pomocy i kryjówki. Tam, gdzie było to możliwe, powstawały siatki przerzutu za granicę, zwłaszcza na Słowację i Węgry.

We wszystkich zbadanych przez nas powiatach najwięcej Żydów szukało pomocy nie w miasteczkach, ale w pobliskich wsiach – w domach swoich sąsiadów. Możliwość przetrwania w ogromnym stopniu zależała od chęci pomocy tychże sąsiadów - chrześcijan, od tego, czy byli w stanie przełamać strach wobec zagrożenia, jakie stanowili dla wspólnoty wiejskiej ukrywający się Żydzi. Nie sprzyjały temu obowiązujące normy grupowe, obecny wszędzie antysemityzm ani mechanizmy konformizmu społecznego. Tym bardziej podziwiać należy tych, którzy potrafili przeciwstawić się nie tylko niemieckim przepisom prawnym, lecz także pisanym i niepisanym regułom życia grupowego.

Wymowa liczb jest nieubłagana: dwóch spośród każdych trzech Żydów poszukujących ratunku – zginęło. Zamieszczone w tomach opracowania dostarczają dowodów wskazujących na znaczną – i większą, aniżeli się to dotychczas wydawało – skalę uczestnictwa Polaków w wyniszczeniu żydowskich współobywateli.

 

źródło opisu: https://www.holocaustresearch.pl/index.php?show=415

źródło okładki: https://www.holocaustresearch.pl/index.php?show=415

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (240)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 405
Petroniusz | 2018-06-28
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione, historia
Przeczytana: czerwiec 2018

Po prostu trudna książka o trudnej sprawie.

Sprawie o której nie chcemy rozmawiać

Sprawie którą chcemy zakopać.

Sprawie bez której przepracowania nie zbudujemy nowoczesnego społeczeństwa, odpornego na pokusy brutalizacji życia.

Książka to tak naprawdę podsumowanie projektu badawczego i zejście z tematyką zagłady Żydów na poziom polski powiatowej. Autorzy poczynili konkretne założenia.

- analizują w określony sposób konkretne powiaty (w tym wydaniu 9 z nieco ponad 50 które istniały w czasie DWS na terenach GG) – w ten sposób schodzimy do poziomu mikrohistorii.
- analizują celowo obszary wiejskie i małomiasteczkowe – by wyjść z analiz wielkich miast, a skupić się na obszarze gdzie żyło najwięcej Żydów i najwięcej Polaków. Zatem ich doświadczenie było najbardziej dominujące, choć w literaturze było reprezentowane w mniejszości (bo głównie opisywano wielkie getta Łodzi i Warszawy).
- skupienie się na trzecim okresie Zagłady - tzw „Judenjagd”, czyli „Polowaniu na Żydów” – tych...

książek: 469
Nina | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

Straszna i trudna lektura. Straszna, kiedy się studiuje choćby tabele z liczbami: ilu Żydów mieszkało w danym powiecie przed wojną; ilu udało się schronić przed likwidacją gett lub uciec z transportów do obozów zagłady; ilu z tych, którzy uniknęli największej likwidacji, w ramach akcji Reinhardt (1942-1943), nadal walczyło o przeżycie w bunkrach leśnych i schronach przydomowych, na aryjskich papierach, wędrując od wsi do wsi, starając się przekroczyć granicę ze Słowacją, uciec na Węgry; ilu jedyny ratunek upatrywało w znalezieniu zajęcia w obozach pracy; wreszcie, ilu tę walkę przegrało; ilu zamordowali Niemcy z własnej inicjatywy; ilu zginęło dzięki akcjom granatowych policjantów, polskich strażaków czy junaków z Baudienst; ilu zamordowano w wyniku donosów sąsiadów lub byłych opiekunów, kiedy skończyły się pieniądze na opłacanie pomocy; ilu zabili żołnierze podziemia, także po wyzwoleniu; ile wśród ofiar było kobiet, dzieci i starców, mordowanych w pierwszej kolejności... Smutna...

książek: 5
Virtus | 2019-02-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 11 lutego 2019

To przykład antypolskiej propagandy. Manipulacja źródłami, abstrahowanie od kontekstu historycznego i politycznego. Więcej tu:
Recenzja „Korekta obrazu? Refleksje źródłoznawcze wokół książki ‘Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski’” dr. Tomasza Domańskiego jest dostępna od poniedziałku w nowym „Biuletynie IPN”.

https://wpolityce.pl/historia/433360-ipn-odpowiada-na-skandaliczna-publikacje-manipulacje

książek: 897
marcjn | 2019-02-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 27 lutego 2019

Godna uwagi książka opowiadająca o stosunku Polaków do Żydów. Jeśli ktoś chce propagandowej laurki to nie ma tu czego szukać, jeżeli jednak ów ktoś jest zainteresowany rzetelnym opracowaniem to nie sposób tej książki nie polecić.

Zważywszy na bełkotliwy jazgot jaki się rozlega z prawej strony i kalumnie rzucane zarówno na książkę jak i na autorów pozwolę sobie zamieścić tu odpowiedzi na IPNowskie "mądrości": http://holocaustresearch.pl/nowy/index.php?mod=news&show=377

książek: 572
Labirynt Human | 2019-03-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 26 marca 2019

Książka najwidoczniej bardzo ważna, skoro uruchomiła grupę "prawdziwych patriotów" - dających jej tylko jedną gwiazdkę. Owi "patrioci" mają na swoich nowiutkich kontach przeczytane najwyżej kilka ksiązek... A właściwie po co mają czytać, skoro świat lepiej objaśnią im prawicowi działacze i były ks. Międlar.

książek: 1
Adforum | 2019-03-01
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: styczeń 2019

Moja ocena podobna jest z oceną p. Cenckiewicza, to jest kmiot, który nie obroniłby się jako opracowanie naukowe. Wstyd dla nauki, wstyd dla Polski, wstyd dla autorów oczerniających Polaków!

książek: 2
Lqd | 2019-03-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2019

Historyk Piotr Gontarczyk nazwał tą książkę "naukową mistyfikację" - i trudno sie nie zgodzić, biorąc pod uwagę fakt, że jej autorzy np. przypisują zbrodnie Żydowskiej Policji z getta żydowskiego, Polskiej Policji nie mającej wstępu do gett.
Ta książka to niemająca nic wspólnego z badaniami naukowymi fikcja wpisująca sie w tezy tzw. "Nowej szkoły Holokaustu", czyli antypolskich fantazji grupy historyków i kompletnych amatorów (Gross, czy Barbara Engelking) udających historyków i podają się za autorytety w dziedzinie badań nad Holokaustem.
Za wyjaśnienie ewidentnych kłamstw z tej książki wzięła się ostatnio fundacja Reduta Dobrego Imienia, wzywając autorów do wyjaśnien - zobaczymy, czy mają coś do powiedzenia.

książek: 831
Marek Rygiel | 2018-06-17
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 17 czerwca 2018

Trudno oceniać pracę naukową tak, jak się ocenia beletrystykę. Na pewno łatwe w czytaniu nie jest, zarówno ze względu na formę jak i treść. Ale warto przeczytać bo warto wiedzieć. I pamiętać.

książek: 57
PołykaczKsiążek | 2019-03-27
Na półkach: Przeczytane

Antypolska propaganda i zakłamywanie prawdy historycznej.

książek: 179
AtenA | 2019-03-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 marca 2019

Trudna i przygnębiająca lektura na trudny temat.
Autorzy skupili się na "mikrohistorii" i opisali, co działo się z Żydami podczas wojny, w jaki sposób próbowali przetrwać i jak się im (nie)udawało. Statystyki są przerażające - tylko niewielki procent przetrwał i byli to na ogół ludzie młodzi.
Ale ta książka to nie tylko statystyki, to przede wszystkim historie różnych ludzi, których autorzy próbują ocalić od zapomnienia. Książka opisuje zarówno ukrywanie Żydów przez Polaków z narażeniem życia, jak i wydawanie ich za 1kg cukru. Można też się sporo dowiedzieć, jak zmieniają się zachowania ludzi pod wpływem wojny, biedy, głodu i zagrożenia życia. Wbrew temu, co twierdził redaktor Piotr Semka w 2016 (recenzja dot. wystawy w muzeum II wojny światowej), wojna wcale nie uszlachetnia - wręcz przeciwnie. "Dalej jest noc" doskonale to pokazuje.

zobacz kolejne z 230 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd