Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. Tom 1

Okładka książki Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. Tom 1
Barbara EngelkingJan Grabowski Wydawnictwo: Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów historia
historia
Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
2018-04-22
2018-04-22
holocaust

Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Ocena 5,6
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...
Okładka książki Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. Tom 2 Barbara Engelking, Jan Grabowski
Ocena 5,6
Dalej jest noc... Barbara Engelking, ...
Okładka książki Zagłada Żydów. Studia i Materiały nr 13 R. 2017 Barbara Engelking, Dariusz Libionka
Ocena 5,5
Zagłada Żydów.... Barbara Engelking, ...
Okładka książki Po wojnie, z pomocą bożą, już niebawem ... Pisma Kopla i Mirki Piżyców o życiu w getcie i okupowanej Warszawie Barbara Engelking, Pizyc Kopel, Piżyc Mirka
Ocena 3,7
Po wojnie, z p... Barbara Engelking, ...

"Puc, Bursztyn i goście" było o wiele lepszą książką. Widać wyraźny spadek formy pisarskiej.

Niczego zaskakującego TYTAJ nie znalazłam. Temat, o którym traktuje jest mi znany z przeczytanych już wcześniej opracowań. Książka dobrze napisana, bez zbędnych "dłużyzn" ale wymagająca skupienia. Świetny "koncentrat" smutnej do przełknięcia prawdy historycznej, którą nie każdy chce przyjąć do wiadomości. Polecam

autorzy zrobili z polskiego bohatera pomagającego żydom zbrodniarza współwinnego ich śmierci.

"Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał historykom Barbarze Engelking i Janowi Grabowskiemu przeproszenie za przedstawienie w ich publikacji jednej z opisanych postaci jako współwinnej śmierci Żydów podczas okupacji.
Bratanica opisanego w publikacji Polaka, Filomena Leszczyńska uważa, że stryj został pomówiony i domagała się od autorów publikacji przeprosin i zadośćuczynienia w wysokości 100 tys. zł. Jak twierdzi, podczas niemieckiej okupacji jej stryj ukrywał Żydów. Powódkę wspierała „Reduta Dobrego Imienia” – organizacja propagująca politykę historyczną rządu i współfinansowana z budżetu państwa."

"Prof. Jan Grabowski i pani Engelking wymyślili, że Polacy zamordowali 200 tysięcy Żydów. Skąd wzięli tę liczbę? Na jakiej podstawie tak twierdzą? To tak jak Gross napisał o zamordowaniu 1600 Żydów w Jedwabnem na podstawie jednej relacji człowieka, którego tam nie było na miejscu zdarzenia."
dr Ewa Kurek

Od lat interesuje się problemem i stwierdzam, że niczego nadzwyczajnego autorzy tu nie napisali poza bolesną prawdą. A że boli to i trudno mi się z nią pogodzić. Stąd ta nieuzasadniona fala krytyki. Autorzy - jesteście wielcy i odważni.

Stek kłamstw, jakie opłacany oszczerca Grabowski wyssał z mlekiem swego ojca. Paszkwil ma zawyżoną notę przez zdegenerowane kundle, które tylko po to założyły tu konta, by dać kłamliwej ramocie dychę.

Fałsz i zakłamanie, antypolskie wypociny wyssane z palca. NIE POLECAM!

Fałsz i zakłamanie, antypolskie wypociny wyssane z palca. NIE POLECAM!

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ależ się wściekli oikofobiczni wielbiciele kłamców. Ciekawe, że lewicowe prymitywy nie potrafią ocenić książki bez obrażania innych czytelników...

O tym, jak bardzo potrzebne są takie książki, świadczy ujadanie prawicowych kundelków z kontami założonymi tylko do zaniżenia oceny*. Łi łi! Obrażajo Polaków, oczerniajo, a przecie my takie kryształowe, to zawsze nam wiatr w oczy i fallus w rzyć. My, naród wybrany, potomkowie husarii, co to pogonili Turków, Krzyżaków, pokazali faka na Wembley. Łi łi!

"Dalej jest noc" to efekt gigantycznej pracy, setki relacji, a i tak ledwie ułamek informacji o zbrodniach na narodzie żydowskim. Tytuł to także idealny opis rzeczywistości w kraju pod pisowskim butem. W kraju, gdzie do IPN pchają się faszystowskie miernoty chętne do wymazywania prawdy, gdzie kolejne stanowiska obsadzane są partyjniakami bez kręgosłupa moralnego. Zmieniają nam Polskę w cuchnące brunatne bajoro, w którym kumkają stare komuszki. Tfu, ropuszki. Nie tak łatwo fałszować fakty jak za młodu, ale na część społeczeństwa ta propaganda działa. Cała nadzieja w młodzieży. I w tych, którzy pamiętają.

Przyzwoici Polacy wiedzą, że wśród rodaków są zarówno bohaterowie, przeciętniaki, jak i mendy. Polaczków najwyraźniej boli, że ktoś mówi o tym głośno. Hm, czyżby babcia lub dziadek dorobili się na cudzej krzywdzie i stąd ten kwik? Bo wstyd?

* Polecam czytanie jednogwiazdkowych opinii - i to za każdym razem, nie tylko tutaj. Będzie wiadomo, czy książka nie podoba się, bo jest kiepsko napisana, nudna etc., czy jedna gwiazdka to pęknięta d*pa jakiejś konserwy. Albo potomka mendy.

"Dalej jest noc" to...

Trudna, ale niezwykle ważna lektura. Efekt wieloletnich prac badawczych. Odsłania nieznane dotąd fakty na temat przebiegu zagłady Żydów na ziemiach polskich. Autorzy udowadniają, że Polacy zachowywali się wobec Żydów różnie, nie tylko bohatersko, niosąc im pomoc. Stąd zalew opinii z 1 gwiazdką, którym powinna zająć się administracja serwisu. Widać, że to jakaś zorganizowana, pozamerytoryczna akcja - niektóre opinie zawierają dokładnie takie same fragmenty, ktoś zrobił proste "kopiuj / wklej".

Dodaj cytat z książki Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski. Tom 1

Ciekawostki historyczne