Masa o procesie polskiej mafii. Jarosław Sokołowski "Masa" w rozmowie z Arturem Górskim

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
9788381232029
MASA, proces, mafia
literatura faktu
Edunia

Poznaj kulisy procesu, który zatrząsł światem biznesu, polityki i mafii. We wrześniu 2002 roku rozpoczął się jeden z najważniejszych procesów ostatnich dekad. Procesem mafii pruszkowskiej żyła przez wiele miesięcy cała Polska. Wszystko za sprawą organów ścigania i jednego człowieka – Jarosława Sokołowskiego, który miał stanąć na sali sądowej oko w oko ze swoimi byłymi kompanami i pomóc...

Poznaj kulisy procesu, który zatrząsł światem biznesu, polityki i mafii.

We wrześniu 2002 roku rozpoczął się jeden z najważniejszych procesów ostatnich dekad. Procesem mafii pruszkowskiej żyła przez wiele miesięcy cała Polska. Wszystko za sprawą organów ścigania i jednego człowieka – Jarosława Sokołowskiego, który miał stanąć na sali sądowej oko w oko ze swoimi byłymi kompanami i pomóc wymiarowi sprawiedliwości udowodnić im winę.

W tej opowieści nie ma stenogramów zeznań ani akt sprawy. Jest przemilczana opowieść o najbardziej spektakularnym procesie i nieznane fakty, które po dziś dzień wracają w życiu publicznym. Bo kto myśli, że to już przeszłość, myli się.

Tak jak większość Polaków bardzo interesowałem się procesem grupy pruszkowskiej, choć – jak prawie wszyscy – miałem o nim bardzo mgliste pojęcie. Do mediów przeciekało niewiele z tego, co wydarzyło się na sali sądowej, a i tak nie można było mieć pewności, że te informacyjne okruchy mają coś wspólnego z prawdą. Dlatego głównie musieliśmy zadowalać się relacjami spod budynku sądu, gdzie reporterzy wypatrywali podejrzanie wyglądających mężczyzn w drogich samochodach i przypisywali im przynależność do mafijnych struktur.
Tak jak większość Polaków byłem pewien, że pruszkowscy bossowie zostaną skazani za najcięższe przestępstwa, przypisywane im nie tylko przez organy ściągania, ale także, a może przede wszystkim, przez media i społeczeństwo. Wydawało się niemożliwe, aby mafijny zarząd uniknął odpowiedzialności za krew, która do końca dekady lat 90. lała się po Polsce szerokim strumieniem. Okazało się jednak, że między wiedzieć a udowodnić jest olbrzymia przepaść – prokuratorzy pozbawieni twardych dowodów nie byli w stanie przekonać sądu do wymierzenia bossom kar za zlecanie zabójstw. A jednak stosunkowo niskie wyroki nie wywołały społecznego oburzenia. Dla Polaków ważniejsze było to, że potężna struktura mafijna przestała istnieć i przynajmniej na jakiś czas została odizolowana od społeczeństwa. A co będzie potem, co się uda udowodnić w kolejnych postępowaniach, to się zobaczy. No, właśnie – to się zobaczy.
Artur Górski

Artur Górski – dziennikarz, pisarz, autor bestsellerowej rozmowy z Jarosławem Sokołowskim "Masa o kobietach polskiej mafii", nagrodzonej Bestsellerem Empiku 2014 w kategorii literatura faktu, kolejne tomy – "Masa o pieniądzach polskiej mafii", "Masa o porachunkach polskiej mafii", "Masa o bossach polskiej mafii", "Masa o kilerach polskiej mafii", "Masa o żołnierzach polskiej mafii" i "Masa o życiu świadka koronnego" – przez wiele miesięcy podbijały listy bestsellerów. W 2017 roku udało mu się w formie książki doprowadzić do spotkania nieprzejednanych wrogów – Moniki Banasiak i Jarosława Sokołowskiego, i tak powstała bestsellerowa rozmowa "Słowikowa i Masa. Twarzą w twarz". Poza tym napisał wiele powieści sensacyjnych, m.in. "Gucci Boys", "Al Capone w Warszawie", "Zdrada Kopernika", oraz pozycji z gatunku non-fiction: "Świat tajnych służb", "Gang" i "Pięść Dawida". Specjalizuje się w problematyce międzynarodowej przestępczości zorganizowanej. Twórca magazynu „Focus Śledczy”.

Jarosław Sokołowski – pseudonim Masa, były przestępca, jeden z najbardziej wpływowych gangsterów tzw. grupy pruszkowskiej, od 2000 r. świadek koronny. W latach 90. blisko związany z jednym z pruszkowskich bossów Andrzejem K. „Pershingiem”. Skłócony z większością szefów mafii. Dzięki jego zeznaniom udało się pogrążyć „Pruszków”.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Masa_o_procesie_polskiej_...(?)

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Masa_o_procesie_polskiej_...»

Małgorzata Balcerzak | 2019-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2019

Niezła książka zawarte dużo informacji o mafii z różnych źródeł.

karolagorska | 2018-09-28

Podniecanie się bandziorem. Taki tajny świadek koronny, że wszyscy wiedzą na jakiej siłowni ćwiczy.

boookster | 2018-09-24

Czytałem wszystkie książki, gdzie "słynny" Masa jest współautorem. Były książki o wszystkim (o porachunkach, o kobietach, o żołnierzach itp) z wyjątkiem najważniejszego. Brakuje mi książki "Masa o cierpieniu niewinnych ofiar grupy pruszkowskiej".
Może zamiast podniecać się fantazjami skruszonego gangstera, Górski przyjrzy się, jaki los spotkał osoby poszkodowane przez przestępcze działanie Masy? Może uda się zauważyć ile osób żyło w strachu, ile osób popełniło samobójstwa, ile osób straciło majątki. Górski przedstawia Masę jako super chłopaka, który kijem bejsbolowym robił porządki w mieście. Może pora napisać jak wiele matek opłakiwało swoich synów, którzy zginęli w porachunkach przestępczych. Może pora napisać jak drobni handlarze na bazarach, leczyli połamane kończyny po spotkaniu z "super" Masą. Może pora napisać książkę o tym, że ten fajny "gangus" to zwykły bandyta, przez którego cierpiało wiele rodzin

wCzepkuUrodzona | 2018-08-07
Przeczytana: luty 2018

Dziewiąta część serii "Masa o ..." tym razem ukazuje proces mafii i wszystko co jest związane z nim. jedna z lepszych książek tej serii. Czyta się lekko i płynnie. Dużo ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć.

bartek_braniewo | 2018-05-10

chyba jedna z lepszych i ciekawszych ksiazek tej serii. Wiadomo czyta sie lekko, szybko i przyjemnie. Jezeli chodzi zas o sama merytoryke to ksiazka ma kilka ciekawostek i nie jest w duzej mierze o dupie maryni jak niektore poprzednie tytuly czy tez nie odbiega tresc od tytulu. Jezeli ktos lubi lub jest ciekaw ksiazek z serii Masa o.. to mysle ze tym razem akurat sie nie zawiedzie :)