Zatopiony świat

Drowned World
838637926X
J.G. Ballard
Pistacia

Książka jest debiutem autora, po raz pierwszy wydana została w 1962 roku i z miejsca zdobyła uznanie krytyki i czytelników. Stanowi pierwsze ogniwo ballardowskiej wizji świata, rozwijanej w późniejszych utworach. Wizja ta nie napawa optymizmem, bohaterowie nie mają złudzeń co do przeszłości. Po latach walki o zachowanie dawnego stylu życia, rezygnują, postanawiają przystosować się do nowych warunków, choćby miało to oznaczać dla nich nieuchronną zagładę. Trudno zgodzić się z tego typu postawą, ale nie można jej negować, bowiem świat opisany w powieści Ballarda może niedługo stać się naszą rzeczywistością.

Danek | 2013-10-26
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa

No tak, znowu trafiło na Ballarda i jego świat. Jak tylko zobaczyłem jego nazwisko na książce to czułem od początku, że będzie to ciężka przeprawa, no i niewiele się pomyliłem.
Początek był ciężki z wielu powodów. Przytłaczające opisy, brak jakiejkolwiek akcji czy rozdymane przemyślenia głównego bohatera mnie zanudziły na śmierć niemalże. Później było niewiele lepiej, ale przynajmniej ruszył się jeden aspekt - rozwinęła się nieco akcja i była bardziej dynamiczna. Ogólnie rzecz biorąc jednak było według mnie kiepsko. Ballard wywołuje u mnie niestety niezbyt dobre odczucia, toteż ocena nie jest również wysoka. Sam wątek fabularny skupiony był głównie na przemyśleniach głównego bohatera, akcja zaś i okoliczności były tylko dodatkiem, tak to odczułem.

Nie polecam tej pozycji. Może ktoś lubi Pana Ballarda, ja nie, dlatego ocena 6/10

Krystian | 2015-10-03
Przeczytana: 20 marca 2015

Lubię utopie i antyutopie a świat przedstawiony przez tego pisarza jest kolejną ciekawą próbą opowiedzenia historii ludzi w kontekście ich często nieobliczalnego działania...

adamvp | 2015-05-06
Przeczytana: 2014 rok

Ma coś, czego nie mają inne popularniejsze dzieła,
jednak ponadprzeciętny jest tu raczej jedynie klimat..

ntsz | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016