Znam wszystkie Wasze numery

Wydawnictwo: Agora SA
dasio72

Proszę, żeby się państwo, czytając ten wywiad, nie denerwowali, że tak mi się w życiu udało. Andrzej Korzyński Już ci mówiłem, mała, nie rycz Mam w sobie dzikość żółtej pantery W tej dyskotece nie ma frajera Co by podskoczył lub ze mną zadzierał Ja jestem King Bruce Lee karate mistrz (fragment piosenki „King Bruce Lee karate mistrz” z płyty Franka Kimono) Nie każdy w Polsce wie, kim jest...

Andrzej Korzyński

Już ci mówiłem, mała, nie rycz
Mam w sobie dzikość żółtej pantery
W tej dyskotece nie ma frajera
Co by podskoczył lub ze mną zadzierał
Ja jestem
King Bruce Lee karate mistrz
(fragment piosenki „King Bruce Lee karate mistrz” z płyty Franka Kimono)

Nie każdy w Polsce wie, kim jest Andrzej Korzyński, ale wszyscy kojarzą Franka Kimono. Korzyński wymyślił Franka, w którego wcielił się Piotr Fronczewski. Napisał też muzykę i tekst jego największego przeboju: „King Bruce Lee karate mistrz”. Ale to tylko maleńka część twórczości bohatera tej książki.
Rozmówca Marii Szabłowskiej żartuje: to podejrzane, że akurat ja napisałem tak wiele muzyki do filmów i piosenek. „Urodziłem się w czepku” – przyznaje.
Różnorodność dorobku Korzyńskiego wprawia w osłupienie. Nie tylko stworzył muzykę do najważniejszych filmów Andrzeja Wajdy (m. in. „Człowieka z marmuru” i „Człowieka z żelaza”), czy Andrzeja Żuławskiego (m.in. „Szamanki”), a także do kultowych obrazów: „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”, „Wielkiego Szu”, całej „Akademii pana Kleksa” i wielu innych, ale skomponował także dziesiątki ponadczasowych piosenek: „Żółte kalendarze” Piotra Szczepanika, „Szparką sekretarkę” czy „Kasę sex” dla Maryli Rodowicz (do tej drugiej napisał też tekst), „Domek bez adresu” Czesława Niemena, „Motylem jestem” Ireny Jarockiej czy „Sweet sweet tulipan” z repertuaru Urszuli.
Ale najbardziej znanym dziełem Andrzeja Korzyńskiego jest hit, który zmienił historię polskiej muzyki rozrywkowej – „Mydełko Fa”. Skomponował go syn, Mikołaj Korzyński, ale to Andrzej napisał słowa, które wraz z Markiem Kondratem podśpiewywało pół Polski:
Mógłbym cię mydlić mydełkiem Fa
Byłoby fajnie, szabadabada

źródło opisu: http://wydawnictwoagora.pl

źródło okładki: http://wydawnictwoagora.pl

Happy Reader | 2018-06-16
Przeczytana: 29 maja 2018

Andrzej Korzyński to szara eminencja polskiej muzyki rozrywkowej. Popularny i ceniony w środowisku, ale zupełnie nieznany szerszej publiczności. „Znam wszystkie wasze numery” to wywiad – rzeka, z Andrzejem Korzyńskim rozmawia Maria Szabłowska.

Okazuje się, że Korzyński pomagał przeprowadzić w Polsce big- bitową rewolucję. W latach sześćdziesiątych zrobił błyskotliwą karierę, tworząc piosenki dla Piotra Szczepanika ( Żółte kalendarze, Kochać ). Założył radiowe studio „Rytm”, dzięki któremu polskie piosenki big-bitowe zaczęły być prezentowane w Polskim Radiu. Wkrótce też stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów filmowych. Napisał muzykę do „Człowieka z marmuru”, „Na srebrnym globie”, a także do takich filmów jak „Wielki Szu” czy „Akademia Pana Kleksa”. Był również pionierem elektronicznego popu. W latach dziewięćdziesiątych otarł się nawet o muzykę chodnikową jako autor tekstu Mydełka Fa. To właśnie on wymyślił Franka Kimono, w którego wcielił Piotr Fronczewski i...

MUZYKA ŁAGODZI OBYCZAJE
Życie bez muzyki byłoby bardzo ubogie, wręcz niewyobrażalne! Podobnie pusto byłoby bez książek, czy teatru…

Muzyka towarzyszy nam na co dzień, jedne utwory zapamiętujemy na całe życie, innych nawet nie zauważamy. Prawdziwy Geniusz Muzyczny pozostawi po sobie jednak kompozycje, o których długi czas odbiorcy będą pamiętać. Kwestia gustu muzycznego nie wchodzi w grę, kiedy mowa o prawdziwych indywidualistach! Nie ma tu miejsca na przypadek… Żeby zostać zapamiętanym, trzeba naprawdę posiadać talent, umiejętności i tworzyć z pasją!

MNIE TO SIĘ UKŁADA JAKOŚ SAMO – ANDRZEJ KORZYŃSKI
Znam wszystkie wasze numery to rozmowa Marii Szabłowskiej z Andrzejem Korzyńskim, wydana przez Wydawnictwo Agora. Niezwykle barwna historia polskiego kompozytora, tekściarza, ale przede wszystkim twórcy ścieżek dźwiękowych do filmów, jak sam ukierunkowuje swoją największą fascynację Korzyński. Jest to rozmowa o jego życiu, ale także rozmowa pełna niezwykłych osób: reżyserów, muzyków,...

paulus76 | 2018-09-23
Na półkach: 2018, Przeczytane, Legimi