Zwierzokracja

Okładka książki Zwierzokracja Aleksandra Woldańska-Płocińska
Okładka książki Zwierzokracja
Aleksandra Woldańska-Płocińska Wydawnictwo: Papilon interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Papilon
2018-03-14
2018-03-14
zwierzęta edukacja

Okładka książki ¡Olé! Hiszpania dla dociekliwych Monika Bień-Königsman, Maria Dek
¡Olé! Hiszpani... Monika Bień-Königsm...
Okładka książki Kefir w Kairze, czyli podróże palcem po mapie Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Kefir w Kairze... Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Jaki znak twój... Joanna Rusinek, Mic...

Po "Zwierzokrację" sięgnęłam zupełnym przypadkiem. Rzadko czytam książki skierowane dla dzieci, ale ta mnie urzekła. Piękne ilustracje z jednej strony, a wartościowe opisy z drugiej. Książka pokazuje dlaczego tak ważne jest dbanie o prawa zwierząt, uczy empatii do innych stworzeń. Autorka porusza w niej tematy od traktowaniu zwierząt w okresach historycznych do czasów obecnych. Polecam :)

„Zwierzokracja” to cudowna książka poświęcona relacjom ludzi i zwierząt, napisana i zilustrowana przez Olę Woldańską-Płocińską. 🙂

Autorka za pomocą pięknych obrazów i krótkich, rzeczowych opisów nakreśla sytuację zwierząt na świecie i nasz stosunek do nich.

Dowiemy się zatem, jakie nastawienie do tej kwestii mieli ludzie pierwotni czy starożytni filozofowie. Autorka w subtelny sposób przekazuje dzieciom wiedzę na temat wrażliwości i mądrości zwierząt. Porusza także kwestie ich losu w cyrkach i hodowli przemysłowej. Mówi o odpowiedzialności, którą ponosi człowiek kupując zwierzaka do domu i zachęca do zabierania psiaków ze schroniska. Mały czytelnik znajdzie także wyjaśnienie, czym jest wegetarianizm i weganizm, a do tego dowie się, że jedzenie samych roślin wcale nie musi być nudne!

Książka pełna jest ciekawostek – wiedzieliście na przykład, że niegdyś Australii groziła inwazja królików?

A ilustarcje są zdumiewające! To jedna z tych lektur, które rozwijają w dzieciach empatię, zachęcają do spojrzenia na życie żywych istot z ich perspektywy, rozszerzają wiedzę i są kopalnią ciekawostek! To także jedna z tych pozycji, z których czerpać może również dorosły.

Dzięki książce można się dowiedzieć wielu ciekawych faktów na temat zwierząt, przyrody.
Święte krowy w Indiach, sądzenie zwierząt w średniowieczu?!?, królicza inwazja w Australii.

Uświadamia czytelnika: fajerwerki a wrażliwy słuch zwierząt, jak dokarmiać ptaki, jak interpretować numery na jajkach, czy zwierze to dobry pomysł na prezent.

Fajna pozycja dla nieco starszych dzieci.

Książkę można wypożyczyć w Bibliotece Otwartej w Łodzi - przy ul. Narutowicza

Fajna pozycja dla nieco starszych...

Ludzie mają demokrację, która to opiera się na woli większości obywateli. Czas aby zwierzęta miały swoją „Zwierzokrację”.
Zwierzęta to żywe organizmy. Reagują na bodźce zewnętrzne. To znaczy, że nie są przedmiotami. Nie są rzeczami, którymi można rzucać, pomiatać, a jak się znudzą porzucić. O zwierzęta trzeba dbać. Tym bardziej, że mają małe szanse na obronę i przetrwanie w porównaniu z siłą ludzkiej cywilizacji, postępem technicznym i czasami naszą bezmyślnością.
Ta książka mogłaby stać się podręcznikiem dla dzieci, może obowiązkową lekturą szkolną na lekcje przyrody. Tu nikt nie mówi „opiekuj się kotem/psem/krową bo tak trzeba, bo masz z tego korzyści, bo tak wypada.” I koniec, nic więcej. O nie! Tu jest dużo więcej.

Przygodę ze „Zwierzokracją” rozpoczynamy w czasach, kiedy zwierzęta nie były podporządkowane ludziom. Żyły na równi z nami. Zabijano je tylko po to, aby przetrwać. Nawet wtedy, kiedy je udomowiono, nadal traktowano je z szacunkiem, bo bez nich człowiek mógł zginąć.
I tak z prehistorii przechodzimy do starożytności, następnie średniowiecze, okres wielkich odkryć geograficznych, aż do czasów współczesnych i rozwiniętej hodowli przemysłowej.

Czy to, że coraz więcej ludzi żyje obecnie w miastach ma wpływ, na to jak postrzegane są zwierzęta? Czy one dobrze tolerują wszystkie wynalazki i cuda techniki? Czy zwierzęta nadal są dzikie i co w ogóle oznacza słowo dziki?A czy wszyscy wiedzą kto to są weganie i wegetarianie i jakie są różnice w ich diecie?Znajdziemy tu kilka słów o recyklingu. W książce autorka zamieściła także tekst Światowej Deklaracji Praw Zwierząt.
Książka w bardzo mądry, ale zarazem prosty sposób ukazuje dzieciom trudny, ale jakże ważny temat. Może być punktem wyjścia do rozmowy rodzica z dzieckiem, nauczyciela z uczniami. Bo edukacji i świadomości przyrodniczej dziecko nie wyssie z mlekiem matki i nie nauczy się z tableta i komórki, za to może nauczyć się z książki, m.in tej książki.

www.blogzaczytanejmamy.com zaczytana.mama_books instagram Książka „Zwierzokracja” Autor Ola Woldańska-Płocińska Wydawnictwo Papilon Data Premiery 14.03.2018 r. Oprawa twarda Objętość chudzina (książki do 100 stron) Dla Kogo dla samosi (dzieci w wieku: 6-101 lat) Ocena Ogólna wybitna Kategoria wiekowa 6+ O książce Rodzicu szanuj zwierzęta, a dziecko też będzie je szanować! „Zwierzokracja” opowiada, o tym jak zwierzęta są ważne, uczy szacunku, empatii. Przybliża czytelnikowi pochodzenie i znaczenie praw zwierząt oraz pokazać sytuacje, w których życie dzieci i zwierząt przenika się. Kupując egzemplarz tej książki, wesprzecie finansowo zwierzaki będące pod opieką Fundacji Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! i Stowarzyszenia Otwarte Klatki. Maluchy nie zdają sobie sprawy z tego, że wyrządzają zwierzętom krzywdę. Dzieci nie mają wrodzonego szacunku do zwierząt. Tej umiejętności muszą się nauczyć. My rodzice nie możemy lekceważyć złego traktowania zwierząt, tylko dlatego, że dziecko czyni to nieświadomie. Już od najmłodszych lat uczmy nasze dzieci przyjaznego nastawienia do zwierząt. Czytając wspólnie z dzieckiem uświadomimy mu jak ważną rolę, w naszym życiu pełnią zwierzęta, bez nich świat nie byłby taki sam. To niesamowita książka, która ukazuje dzieje człowieka i zwierząt. Treść tej pozycji niesie ważne przysłanie, edukuje młode pokolenie i wskazuje na wartości, którymi dzieci powinny kierować się w życiu. Warto dodać, że książka składa się z 38 rozkładówek z kolorowymi, zabawnymi i pełnymi emocji ilustracjami w dużym formacie. Pozycja została wydana w przepiękny sposób, solidna i elegancka świetnie sprawdzi się jako prezent.

Co zrobić by uwrażliwić nasze dzieci na ich los? Jak rozbudzać w dzieciach empatię? Oczywiście najlepiej otworzyć swój dom i serce na jakiegoś czworonożnego przyjaciela (albo i dwóch!). No i rozmawiać, oglądać a także czytać o prawach zwierząt. W tym roku ukazała się piękna i mądra książka, która opowiada o przenikaniu się światów dzieci i zwierząt.

Nie podobała mi się ta książka. Nie wydaje mi się nawet odpowiednia dla małych dzieci. Piękne rysunki, czcionka i oprawa idealna, ale na tym plusy się kończą. Język i styl, był dla mnie zbyt dyktatorski. Poczułam, że jedzenie mięsa to najgorsza rzecz na świecie, a jedynie wegetarianizm jest odpowiednim stylem życia. Autorka narzuca pewne przekonania, a po chwili jakby zdawała sobie sprawę, próbuje pisać łagodniej. Wydaje mi się, że w tej książce jest zbyt dużo przekonywania do niejedzenia mięsa i dbania o zwierzęta. Zabrakło mi tu kilku informacji ogólnych bardziej neutralnych. Nawet jeśli owa się pojawia, ostatnie zdanie jest szpilą wbitą w osoby, które robią/myślą inaczej. Nie dałabym tej książki dziecku, jest zbyt napastliwa.

Czy zwierzęta mają prawa?
To filozoficzne pytanie, nad którym od dawna zastanawiają się najmądrzejsi ludzie. I jak to zwykle bywa
w trudnych sprawach, zdania są podzielone. To znaczy, że różne osoby mają różne opinie na ten sam temat
i nie da się jednoznacznie powiedzieć, kto ma rację. Dlatego najlepiej poznać wszystkie możliwości
i wybrać tę, która wydaje się nam najbliższa:
1. Zwierzę całkowicie podlega człowiekowi, który jest jego właścicielem i panem jego losu.
Może je przerobić na kiełbasę, zamknąć w ciasnej klatce albo nauczyć rzucać piłką.
Czyli robić z nim, co tylko zechce.
2. Człowiek może wykorzystywać zwierzę (podbierać mu mleko, jaja, czy zaprzęgać do sanek),
ale musi jednocześnie dbać o jego dobro. Nie narażać na ból, stres ani żadne inne cierpienia.
3. Zwierzę jest taką istota jak człowiek, więc należą mu się takie same prawa. Człowiekowi nie wolno
w żaden sposób go wykorzystywać. Ta opcja wydaje się najbardziej szlachetna, ale trzeba pamiętać,
że według niej nie wolno zabić gryzącego komara ani zabrać kurze jajka.

Powyższy tekst to fragment książki "Zwierzokracja",
którą napisała i zilustrowała Ola Woldańska-Płocińska.

To mądra i ważna lektura!
Tak, to książka o prawach zwierząt, ale nie tylko.
Autorka pisze o historii współistnienia zwierząt i ludzi.
Pisze o inteligencji, odczuwaniu i uczuciach zwierząt.
Pisze też o zjadaniu, hodowaniu, oswajaniu, tresowaniu,
o szacunku, czczeniu, a także wykorzystywaniu zwierząt przez ludzi.
O skutkach odkryć geograficznych - inwazjach obcych gatunków,
o skutkach świętowania z fajerwerkami i z karpiami,
a także o skórzanych butach i polowaniach.
Porusza tematy dokarmiana ptaków, testowania kosmetyków na zwierzętach,
kupowania zwierząt w sklepach, kupowania zwierząt rasowych i w prezencie.
ale także o prozaicznym sprzątaniu po własnym zwierzęciu.
Zdradza, "co weganie jedzą na śniadanie",
przy okazji wyjaśniając pojęcia "wegetarianie" i "weganie"
A na koniec przytacza "Światową deklarację praw zwierząt".

Oprócz tego ostatniego dokumentu, wszystko w książce napisane jest prostym,
dość lakonicznym językiem, zrozumiałym dla dzieci,
a trudniejsze wyrazy zostały przez autorkę wyjaśnione tuż obok właściwego tekstu.

Książka ma twardą okładkę, format ciut szerszy niż A4 i duże, przyciągające uwagę, rysunki.
Całość prezentuje się bardzo, bardzo interesująco, choć trochę smutno.
Czyta się jednym tchem!
Polecamy!

Psy, koty, konie, kury, lisy i inni podopieczni bardzo Wam dziękują za pomoc!*

Czy zwierzęta mają prawa?
i wybrać tę, która wydaje się nam...

Inaczej o zwierzętach

Dlaczego trzeba szanować zwierzęta? Odpowiedź na pytanie wydaje się oczywista, ale czy w równie oczywisty sposób da się ją przedstawić dziecku, zwłaszcza nie mając wielkiego talentu oratorskiego? Jak w przystępny sposób wytłumaczyć maluchowi, że wszystkiemu, co żyje, należy się szacunek? Tu z pomocą przychodzi "Zwierzokracja".

Książka już na pierwszy rzut oka zachwyca szatą graficzną – uwielbiam te ilustracje, ale obrazki to nie wszystko, co dostajemy. Najważniejsze jest jej przesłanie: szanuj wszystko, co żyje. Bez propagandy i dziwnego prania mózgu, które ostatnio coraz częściej pojawia się w publikacjach dedykowanych najmłodszym (co doprowadza mnie do szewskiej pasji). Owszem, w książce jest wyjaśnione, kim jest wegetarianin i weganin, ale autorka nie mówi dzieciom: “Jedzenie mięsa jest złe”. Złe jest okrutne traktowanie zwierząt, więc jeżeli widzimy, że ktoś to robi, powinniśmy zrezygnować z kupowania jego produktów. Tak się wychowuje świadomych konsumentów i dorosłych, wrażliwych na krzywdę tych, którzy sami się nie obronią.

"Zwierzokracja" to nie tylko zbiór pouczeń, co powinno się robić, a czego nie. To również krótka historia relacji ludzi i zwierząt od czasów prehistorycznych do dnia dzisiejszego. Ponadto książka jest naszpikowana ciekawostkami i faktami, o których wcześniej nie miałam pojęcia (nie od dziś wiadomo, że studiuje się nie po to, by poznawać ciekawostki).

Nie mam wątpliwości, że "Zwierzokracja" jest jedną z najmądrzejszych książek dedykowanych najmłodszym, jaka ostatnio trafiła w moje ręce. Sama będę polecać ją każdemu – maluchom, starszakom, a i pewnie dorosły wyciągnie z jej jakąś lekcję. Jeżeli są takie książki, które mogą zmieniać świat, to ta z pewnością do nich należy, a dzięki temu, że pozwala budować w dzieciach empatię i wrażliwość, będą to zmiany na lepsze.

Inaczej o zwierzętach

Książka już na...

Już na samym początku urzekły mnie zamieszczone na każdej stronie ilustracje, które nie tylko nadawały unikalny klimat książce, lecz także sprawiały, że dzięki nim łatwiej nam było przystosować przedstawioną tam treść oraz zapamiętać najważniejsze informacje z całej tej lektury.

"Zwierzokracja" skierowana jest przede wszystkim dla nieco młodszych czytelników, jednak sądzę, że nawet nieco starsi odbiory znaleźliby w niej coś dla siebie. Ola Woldańska-Płocińska w prosty i przyjemny w odbiorze sposób przedstawiła nam wiele ciekawych jak i odrobinę smutnych informacji, dzięki którym możemy pod nieco innym spojrzeć na relację człowiek - pupil i wyciągnąć z niej własne wnioski.

Na mojej twarzy niejednokrotnie pojawiał się uśmiech, gdy mój wzrok zatrzymywał się na rekomendacjach. Chcecie wiedzieć, co w nich mnie urzekło? A oto i mój faworyt:

Daję 10/10. Czytając czułam mrowienie w czułkach. P.S. I tak wiemy, że jest to mrówkokracja!

Mrówka

Taka mała rzecz, a jednak cieszy. Koniecznie zapoznajcie się z pozostałymi rekomendacjami, a gwarantuję wam, że z pewnością nie będziecie tego żałować.

Książka przedstawia nam, że zwierzęta także mają swoje prawa i warto byłoby przeznaczyć parę minut i się z nimi zapoznać. Ponadto możemy wyczytać z niej wiele ciekawych informacji, takich jak: znaczenie zwierząt w buddyzmie, jak ważne były koty w kulturze egipskiej, a nawet ile kurczaków zjadają przeciętnie mieszkańcy Warszawy! Czyż nie brzmi to intrygująco?

Ponadto chciałabym nadmienić, że każdy sprzedany egzemplarz "Zwierzokracji" możemy wspierać finansowo zwierzaki będące pod opieką Fundacji Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva! i Stowarzyszenia Otwarte Klatki, dlatego też oprócz cudownej grafiki i treści możecie poczuć, że przyczyniliście się w chociażby maleńkim stopniu do pomocy naszym małym czworonożnym i skrzydlatym przyjaciołom, co według mnie jest wprost przecudownym rozwiązaniem i sama nie wpadłabym na lepszy pomysł.

Jeżeli więc jesteście w chociażby maleńkim stopniu zainteresowani tą książką, intryguje was przedstawiona w niej grafika, bądź też chcecie wesprzeć finansowo powyższe organizacje, jak najbardziej zachęcam was do zapoznania się z tą książką, bo naprawdę warto i gwarantuję wam, że z pewnością nie będziecie tego żałować. Osobiście jestem nią po prostu oczarowana i jak najbardziej polecam!

Cała recenzja: https://1stowarzyszenieksiazkoholikow.blogspot.com/2018/04/zwierzokracja-ola-woldanska-pocinska.html

• Dla dzieci
  • Dziecięce