Śmieciogród

Okładka książki Śmieciogród Aleksandra Woldańska-Płocińska
Okładka książki Śmieciogród
Aleksandra Woldańska-Płocińska Wydawnictwo: Papilon interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Papilon
2019-09-18
2019-09-18

Okładka książki Kocham ciebie też Anna Onichimowska, Aleksandra Woldańska-Płocińska
Kocham ciebie też Anna Onichimowska, ...
Okładka książki Afera nie z tej ziemi Anna Onichimowska, Aleksandra Woldańska-Płocińska
Afera nie z te... Anna Onichimowska, ...

Dla wszystkich, których obchodzą losy świata. Wyjaśnia jak dawniej ludzie radzili sobie bez opakowań i podpowiada co możemy zrobić dzisiaj, by nie utonąć w śmieciach, które sami produkujemy.

Myślę, że nawet ktoś, kto uważa się za znawcę recyklingu i segregacji śmieci (jak mój syn) może z tej książki dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy, np. tego, że nie powinno się wrzucać do kompostu gotowanych warzyw i skórek cytrusów (są podatne na pleśnienie, a pleśń to wróg bioodpadów),że plastikowych butelek nie można przerobić ponownie na butelki (tylko zrobić z nich np. polar). Dzięki tej książce zdecydowałam się również na zakup saturatora, żeby nie kupować wody w sklepie, a robić gazowaną z kranówki. Duży format, zabawne ilustacje - za to duży plus. Jedyne co mnie lekko irytuje to powykręcane stopy niektórych postaci (nie mogę na to patrzeć, bo aż mnie boli ;)

Śmieci - temat codzienny, ważny, dla niektórych uporczywy. Czy "Śmieciogród" radzi sobie z tym tematem? Znając już "starszą siostrę" Śmieciogrodu, Zwierzokrację, wiedziałam czego się spodziewać. I koniec końców się nie przeliczyłam. Otrzymałam cenne źródło wiedzy podanej w bardzo przystępnej formie

Więcej na: https://www.instagram.com/p/B8GZtoWpi80/ :)

Więcej na: https://www.instagram.com/p/B8GZtoWpi80/ :)

Ceniona ilustratorka i autorka, Ola Woldańska – Płocińska bierze na warsztat kolejny ważny temat (poprzednia książka w tej serii jest o prawach zwierząt „Zwierzokracja”). Tym razem EKOLOGIA I DBANIE O ZIEMIĘ.

By ratować Świat możemy robić wiele rzeczy. Jedną z nich jest czytanie z dziećmi takich oto książek. Od najmłodszych lat......

A Ty? Ile wiesz o recyklingu?

Ekologia to ostatnio popularny temat. Dużo mówi się o smogu, zmianach klimatycznych oraz zanieczyszczeniu oceanów. Właśnie, wiele się mówi. A ile się robi? Ola Woldańska-Płocińska, autorka znanej (mam nadzieję, że wszystkim!) "Zwierzokracji" tym razem zajęła się tematem śmieci. I niech nie zwiedzie Was szata graficzna – "Śmieciogród" to książka nie tylko dla dzieci. Przecież temat dotyczy nas wszystkich.

Jak dużo śmieci produkowali nasi przodkowie? Dlaczego wysypiska z zalegającymi odpadami to nowe zjawisko? Jak segregować śmieci? Co robić, żeby śmiecić jak najmniej? Na te wszystkie pytania uzyskamy odpowiedź w czasie lektury. I zanim powiecie, że przecież wiecie, jak segregować swoje śmieci i ostatecznie nie produkujecie ich tak wiele – sięgnijcie po tę pozycję. Sama uważałam siebie za człowieka dość świadomie robiącego zakupy, czytającego etykiety, ograniczającego zużycie plastiku. Tak mi się wydawało, a padłam na najzwyklejszym segregowaniu śmieci. Bo nie każdy plastikowy śmieć to rzecz, którą możemy wyrzucić do kosza na tworzywa sztuczne (a takich informacji co i gdzie w książce znajdziemy bardzo wiele).

"Śmieciogród" uczy odpowiedzialności i świadomości. To gotowa recepta, jak żyć trochę bardziej ekologicznie – bez skrajności typu: kupuj buty z ananasa (za milion dolarów marsjańskich) i wegańską bluzeczkę (za tyleż samo). Ta pozycja nie tylko zachwyca oko niesamowitą szatą graficzną (uwielbiam!),ale przede wszystkim pokazuje, że dbanie o środowisko powinniśmy zacząć od siebie samych. I jest to jak najbardziej wykonalne.

Podobnie jak w przypadku "Zwierzokracji" jestem zachwycona najnowszą książką Oli Woldańskiej-Płocińskiej: zachwycające ilustracje, odpowiedni poziom merytoryczny (jak widać, i rodzic może się dowiedzieć czegoś nowego) oraz poczucie humoru. Książka nie tylko cieszy oko, ale też uczy – małych i dużych. To świetna pozycja, która może przypaść do gustu dzieciom jak i rodzicom. Z niecierpliwością czekam na następne publikacje autorki.

A Ty? Ile wiesz o recyklingu?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak wielką uwagę należy poświęcić ekologii, kwestiom nadprodukcji śmieci, ich przetwarzania i składowania. Wszystko to aby chronić naszą planetę.
Książka ta za pomocą 38 rozkładówek przybliża nam właśnie te tematy.
♻️
Znajdziecie w niej mnóstwo ciekawostek, które zainteresują nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Autorka opisuje między innymi historię opakowań, tłumaczy czym jest ślad węglowy w produkcji żywności (wskazując, że nie zawsze to co uważamy za ekologiczne jest ekologiczne),podaje też wiele przykładów w jaki sposób możemy dbać o środowisko w duchu zero waste.
♻️
Jako jedna z ciekawostek przybliżona jest również historia kobiety (Bea Johnson),która wraz z rodziną produkuje tylko słoik odpadów rocznie.
♻️
Polecam Wam bardzo tę książkę. Z uwagi na poruszony temat, na jego interpretację i zobrazowanie 🙂 U nas podobała się nie tylko moim dzieciom, ale i dorosłym 🙂
Nie mogło być jednak inaczej, skoro książka ta to kontynuacja serii po "Zwierzokracji" podejmującej temat praw zwierząt.

Książka ta za pomocą 38 rozkładówek przybliża nam właśnie te tematy.
♻️

Pięknie wydana książka, nie tylko dla najmłodszych.

Pięknie wydana książka, nie tylko dla najmłodszych.

• Dziecięce

Dodaj cytat z książki Śmieciogród