Na Mlecznej Drodze

2013-01-01

Okładka książki Listy Michał Chmielowiec, Józef Mackiewicz, Barbara Toporska
Listy Michał Chmielowiec,...
Okładka książki Listy Józef Mackiewicz, Barbara Toporska
Listy Józef Mackiewicz, B...
Okładka książki Listy Józef Mackiewicz, Juliusz Sakowski, Barbara Toporska
Listy Józef Mackiewicz, J...

Umieszczam krótki opis, ponieważ ciężko znaleźć w internecie informacje o książkach Barbary Toporskiej, a w szczególności o każdej z osobna.
Samą postacią autorki zainteresowałem się zgłębiając literature braci Mackiewiczów i co można z całą pewnością stwierdzić - ona też potrafi pisać.
Książka traktuje o losie polskich imigrantów, akcja zaczyna się we Wloszech, by szybko przenieść się do Anglii. Równolegle przedstawiana jest historia młodej Polki żyjącej w PRL, której losy łączą się ze wspomnianymi wcześniej imigrantami.
Ciężko jednoznacznie zakwalifikowac książkę do jakiejś kategorii. Myślalem o tym czytając, teraz, kilka miesięcy później, stwierdzam, iż jest to dramat. Jednak jest to mozaika złożona z romansu, stosunkowo rozbudowanego wątku kryminalnego oraz właśnie dramatu. Problem z tą mozaiką jest taki, że można odnieść wrażenie. iż autorka nie była pewna czym chce, by tak książka była. Czasami odnosiłem wrażenie, jakby był to zbiór luźnych pomysłów związanych trochę na siłę w celu stworzenia większej powieści.
By nie być źle zrozumianym, to niezła książka, dobrze napisana i mimo wszystko spójna. Widać po niej, że autorka jest osobą z życiową inteligencją. Na pewno jeszcze sprawdzę inne jej powieści, zwłaszcza, że opisywana nie należy podobno do jej najlepszych.

• Polecono mi

Dodaj cytat z książki Na Mlecznej Drodze