Clea i wrota do świata duchów

Okładka książki Clea i wrota do świata duchów Évelyne Brisou-Pellen
Okładka książki Clea i wrota do świata duchów
Évelyne Brisou-Pellen Wydawnictwo: Widnokrąg Cykl: Dwór (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Dwór (tom 2)
Cléa et la Porte des fantômes
Widnokrąg
2017-10-23
2017-10-23
Przemysław Szczur

Ta część tej serii jest dużo bardziej rozbudowana. Znajduje się w niej więcej wątków i możemy się skupić na więcej niż jednej postaci. W pierwszej części narratorem jest Liam, a w drugiej Clea. Dzięki temu, możemy poznać Clee dogłębniej. Polecam każdej osobie, której spodobała się pierwsza część.

Na dworze wiele tajemnic nie zostało jeszcze rozwiązanych. Kolejne osoby czekają na to, by wreszcie spokojnie odejść. Tylko brakuje spokoju, by do tego doszło. Szare duchy atakują mieszkańców, podróżowanie w przeszłość pokazuje swoje konsekwencje, a dziewczynie pojawiają się strzępki jej przeszłości, z momentu gdy została porwana. Wszystko dzieje się na raz i nie wiadomo za co zabrać się najpierw. Zająć się złymi duchami, rozwiązywać problemy mieszkańców czy może zaopiekować się nowymi podopiecznymi?

Pierwszy tom naprawdę mnie zaintrygował i byłam ciekawa kontynuacji. Liam pokazał już wcześniej, że wiele potrafi i interesowało mnie, jak potoczą się jego losy. Tym razem na pierwszy plan została wysunięta Cléa, która musiała poradzić sobie ze swoja przeszłością i dowiedzieć się prawdy. Rozpoczyna własne śledztwo i stara się przypomnieć sobie jak najwięcej.

Bohaterowie również dorastają w tym tomie. Liam z grzecznego chłopca staje się prawdziwym detektywem. Prowadzi własne śledztwa i czasami podejmuje naprawdę duże ryzyko. Chce dla mieszkańców jak najlepiej, dlatego poświęca czasami własne umiejętności i wytrwałość, aby tylko dotrzeć do celu. Jej oddany przyjaciołom i zrobi dla nich wszystko. Jednak stał się bardziej tajemniczy i więcej rzeczy woli robić sam, niż poprosić kogoś o pomoc. Jego znajomość z Cléa też wisi na włosku. Chłopak nie wie kompletnie jak zachowywać się przy dziewczynie i potrafi zrobić głupie rzeczy, które potem nie wie jak odkręcić. Dziewczyna zaś nareszcie znalazła swój cel. Nareszcie jej “życie” ruszyło naprzód i wie co musi robić. Stała się bardziej stanowcza, uparta i odważna. Przestała się nadmiernie wszystkiego bać i nareszcie wzięła sprawy w swoje ręce.

Książkę przeczytałam jeszcze szybciej niż poprzedni tom, co było dla mnie miłym zaskoczeniem. Akcji nie brakowało, pojawiały się nowe tajemnice i problemy. Bohaterowie musi szybko podejmować decyzje, bo zaczęła się walka o dusze. Wszystko działo się bardzo szybko i nie było czasu na nudę. Wydarzyło się kilka rzeczy, od których naprawdę robiło się smutno, jednak pojawienie się nowej postacie, która była promyczkiem szczęścia, szybko to rekompensowało.

Dlatego podsumowując, jeżeli macie ochotę na serię, która Was wciągnie, wydarzenia będą pochłaniać, a zakończenie sprawiać, że ciągle będzie mało, ta te książki sprostają Waszym wymaganiom. Niby jest to seria dla młodszej młodzieży, ale nawet starsi znajdą w niej coś dla siebie.

Całość: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2019/01/poznajcie-cykl-dwor-evelyne-brisou.html

Drugi tom nie mógł opierać się na tajemnicy. W tym wypadku autorka poszła trochę w innym kierunku, przeniosła punkt ciężkości na Clea oraz innych bohaterów. Pokazała ich historię, a także wyszła z dworu na ulicę miast. Złość, żal i chęć zemsty są istotnymi elementami, które wprawiają w ruch całą historię.

Autorce udało się stworzyć miejsce/świat wciągający, ale nie idealny. Jest tam strach, jest niebezpieczeństwo, ale równocześnie daje on nadzieję. Postacie również wzbudzają emocje. Liam i Clea wysuwają się na główny plan, nastolatkowie, którzy muszą poradzić sobie z przeszłością, dają się lubić. Liam wydaje się bardzo dojrzałą postacią jak na swoje piętnaście lat, dzięki czemu historia zyskuje podczas lektury. Clea, po przeżyciach, których doświadczyła, wzburza sympatię i chęć opieki.

Dwór to świetny pomysł na prezent dla nastolatków (wydawnictwo wskazuje na przedział wiekowy 12+),ale również dla starszych czytelników. Autorka przedstawia temat śmierci w sposób racjonalny, nie wyidealizowany, a jednocześnie właściwy. Oba tomy czyta się szybko i z ciekawością.

Do Halloween zostało jeszcze troszkę czasu, nawet całkiem sporo, ale duchy można przecież spotkać na co dzień, podobno. A co, jeśli istnieje miejsce, w którym niektóre dusze oczekują na przejście na drugą stronę, ponieważ na ziemi trzyma je jakaś niezałatwiona sprawa? Albo złe duchy, co z nimi? Evelyne Brisou-Pellen odpowiada na te pytania w serii Dwór, oczywiście z przymrużeniem oka, wszak to powieści fantastyczno-detektywistyczne dla młodzieży... ;)

Wciągnęłam się w tę historię od pierwszego wejrzenia, choć raczej powinnam napisać przeczytania, pierwszej strony w dodatku. Porwała mnie stylistyka, aura, kreacje bohaterów i to, jak autorka snuje swoją opowieść, która jak zdaje się prezentować wikipedia (dodam francuska),ma sześć tomów... Nie mogłam się oderwać od czytania, gdyby nie fakt, że domowe obowiązki wzywały mnie głośnym krzykiem lub płaczem, w ogóle nie rozstawałabym się z Liamem, Cleą i całą resztą mieszkańców Dworu.

Autorka stworzyła niezwykłą atmosferę we Dworze, łącząc fantastykę z detektywistyczną nutą i odrobiną historii. Smaczku dodaje dziewiętnastowieczny Dwór, który daleki jest od współczesnych luksusów, za to skrywa w sobie tyle tajemnic, że bohaterowie i czytelnicy nie mogą narzekać na nudę. Seria Evelyne Brisou-Pellen wydaje się być osnuta gęstą, jak wata cukrowa, mgłą, która kawałek po (skonsumowanym) kawałku przybliża nas do końca i odkrycia jego tajemnic, choć do tego jeszcze długa droga...

Evelyne Brisou-Pellen ma niebywale lekkie pióro i taki rodzaj swobody, który wyczuwa się w trakcie czytania, który sprawia, że historia płynie spokojnym nurtem, pociągając za sobą czytelnika i przeprawia go przez wody pełne niezapomnianych wydarzeń, zapewniając od czasu do czasu niespodzianki, które odrobinę przyspieszają prądy i wpływają na wzrost zainteresowania tym, co wydarzy się w kolejnym rozdziale.
Autorka posługuje się plastycznym językiem, który pobudza wyobraźnię do działania na pełnych obrotach. Czytając, można nieomal zobaczyć to, co widzą bohaterowie i wraz z nimi wybrać się na wycieczkę korytarzami Dworu lub uliczkami miast i miasteczek, głównie we Francji, ale nie tylko. Opisy są barwne, nastrojowe i nasycone magią dziewiętnastowiecznego Dworu, a wraz z dialogami, tworzą niepowtarzalną, urokliwa całość, od której ciężko się oderwać.

Bohaterowie serii Evelyne Brisou-Pellen to mieszanka iście wybuchowa, pochodzi bowiem oni z różnych czasów. I tak Starożytność miesza się ze Średniowieczem, Współczesnością itd. Tworzą zatem oryginalną grupę, której nie sposób nie pokochać.
Pierwszy tom serii Dwór opowiadany jest z perspektywy nastoletniego Liama, drugi zaś z o rok od niego młodszej Clei. Czytelnicy mają więc możliwość nieco bliżej poznać bohaterów i w czuć się w historię Dworu.

Dwór to nietuzinkowa i zabawna seria, która ma niepowtarzalny mroczny urok przełamany ciepłymi akcentami w postaci bohaterów i wydarzeń z ich udziałem. Jest trochę strasznie, wszak pełno tu duchów, odrobinę zabawnie, tajemnice skrywają się w najmniej oczekiwanych miejscach, a może w tych najbardziej oczywistych? Kto wie... I jest też trochę historii, a to sprawia, że historia Dworu ma coś takiego, co nie pozwoli Wam o niej zapomnieć na długo... długo... bardzo długo...

Gorąco polecam!

"Wydawnictwo Widnokrąg pracuje właśnie nad wydaniem kolejnego tomu serii, którego tytuł brzmieć będzie „Alisande i ognisty krąg”. Z chęcią po niego sięgnę. Bo choć sama od dawna nie należę do grupy docelowej, do której skierowana jest seria, to jednakże przyjemnie spędzam czas na lekturze, odrywając myśli od codziennych problemów i obowiązków. Poza tym zachęcę do zapoznania się z nią moją własną córkę, która uwielbia historie pełne przygód, niezapomnianych bohaterów i tajemnic do odkrycia. A taka właśnie jest ta opowiedziana przez Evelyne Brisou-Pellen. Wam również oczywiście gorąco ją polecam – jako wspaniały prezent dla waszych dzieci bądź rodzeństwa, ale też dla was samych. Pozwólcie sobie przeżyć przygodę. Odwiedźcie Dwór…"

Cała recenzja: http://magicznyswiatksiazki.pl/dwor-2-clea-i-wrota-do-swiata-duchow-evelyne-brisou-pellen/

Nie mogłem się doczekać kolejnej książki z cyklu Dwór, której pierwszy tom zrobił na mnie świetne wrażenie. Gdy tylko dowiedziałem się, że będzie dostępna kolejna część nie mogłem sobie odpuścić, aby przeczytać. Byłem bardzo ciekawy co otrzymam i czy dostanę również tak interesującą pozycje książkową jak Liam i Mapa wieczności. Pewne obawy jednak pozostały wobec kontynuacji, bo różnie z nimi bywa i można dostać ciekawą historie lub przeciętna.
Na Dwór spada niebezpieczeństwo w postaci szarego ducha mogącego wyrządzić wiele złego. Do niego przybywają też nowi mieszkańcy. Clea zaczyna rozpamiętywać swoje losy sprzed przybycia do Dworu i znaleźć odpowiedz na wiele pytań, które ją nurtują. Liam postanawia jej pomóc, ale również poszukać informacji o sobie. Razem stawiają czoła niebezpieczeństwom dotyczących nie tylko Dworu, lecz swojej przeszłości.
W pierwszej części mieliśmy możliwość obserwacji przygód jednego bohatera jakim był Liam i jego ciekawska natura pozwoliła na odkrycie prawdy dotyczącej Dworu i jego mieszkańców. W drugim tomie autorka kontynuuje opowieść rozpoczętą w poprzednim tomie. ale tym razem proponuje również wielowątkową historie. Liam chce dowiedzieć się najwięcej o swojej koleżance mieszkającej we Dworze i pomóc jej z przypomnieniem sobie wszystkiego. Sam poszukuje odpowiedzi na nurtujące go pytania i próbuje zapobiec machinacją złego ducha przeżywając wiele przygód. Aura dotycząca tajemnicy Dworu została uchylona w poprzednim tomie, lecz autorka nie pozwoliła na całkowite jej odsłonienie i jeszcze wiele sekretów jest do odgadnięcia. Jednak w tym przypadku skupiono się na przedstawieniu przygód, dylematów i kłopotów dwójki najważniejszych bohaterów. Chodzi oczywiście o Liama i Clea, której poświęcona osobne wątki, a pod koniec książki zawiązują się ze sobą tworzące razem całość. Wszystko praktycznie przez cały czas skupia się na tych dwóch postaciach, bo miałem wrażenia podczas czytania jakby wątek dotyczący złego ducha został przesunięty na drugi plan. Pojawia się najbardziej na początku, trochę w środku i na samym końcu. Jest nawet ciekawy i czasami mroczny, ale brakowało mi w nim większej dawki napięcia. Drugim fajnym motywem występującym tutaj jest poznanie jak łapie się szare duchy i spotkanie z Żniwiarzem. Wzbogaciło to sama historie i dostarczyło lekkiego dreszczyku emocji, bo wtedy robi się mrocznie i groźnie.
Głównymi bohaterami zostali w tej części cyklu Dwór Clea i Liam. Pierwsza z nich Clea jest przedstawiona jako postać skrywająca jakąś tajemnice, którą chciało by się poznać. Pomału odkrywamy prawdę dotyczących jej losów sprzed przybycia do Dworu. Wzbudzają one emocje podczas czytania i wypadają ciekawie. Dzięki zastosowaniu narracji w osobie bohaterki możemy poznać lepiej ją samą i obserwować losy z większym zainteresowaniem. Postać pod względem rysu psychologicznego została nakreślona świetnie i nawet zachowanie nie powoduje irytacji podczas czytania. Obdarzona własnymi cechami charakteru, które wyróżniają ją z pośród innych postaci. Wzbudza współczucie po poznaniu jej tajemnic jakie skrywa, nawet smutek, ale nie brakuje bardziej radosnych chwil. Jako postać wypadła arcyciekawie i bardzo sympatycznie. Nie sposób przejść obok niej obojętnie i dzięki sposobie narracji dostajemy wyrazistą, pełną głębi postać, a nie papierową. Drugą z nich jest Liam, który w pierwszej części grał główną rolę. W tym przypadku jego przygody i kłopoty toczą się równocześnie z wątkiem dotyczącym Clea. Poszukujący odpowiedzi na pytania dotyczące jego samego, lecz nie wahający się przed pomocą Clea w poszukiwaniu rozwiązania zagadki z jej przeszłości. Jego postać została nakreślona pod względem psychologicznym świetnie i jego zachowanie mnie nie irytowało. Dzielny, odważny, skory do pomocy i nieustraszony względem zgłębiania tajemnic poszczególnych postaci występujących w książce. Obarczony swoimi własnymi cechami charakteru, które sprawiają, że nie sposób go nie polubić. Jak wcześniej u Clea, tak samo tutaj autorka prowadzi narracje z punktu widzenia Liama co prowadzi do stworzenia postaci posiadającej głębie, a nie jednowymiarowej. Dlatego można go polubić, przejąć się przygodami jakie przeżywa i co najważniejsze poczuć sympatie do jego postaci. Oprócz nich znajdziemy całą plejadę nowych i starych znajomych występujących w książce. Najnowszą jest postać Hoela mającego bogatą wyobraźnie, który wypadł ciekawie i sympatycznie. Relacje łączące poszczególnych bohaterów zostały przedstawione w ciekawy sposób. Jeżeli chodzi o dialogi wypadają o dziwo bardzo dobrze. W każdym razie relacje nie przeszkadzają, a dialogi nie irytują podczas czytania.
Książka posiada akcje toczącą się w szybkim tempie, czasami występują wolniejsze momenty, ale nie sposób nudzić się podczas czytania. Wydarzenia poprowadziła autorka w sposób wartki i cały czas coś dzieje się podczas lektury. Sama historia potrafi podczas czytania wzbudzać emocje i niekiedy zaskoczyć. Podzielenie jej na dwa punkty widzenia bohaterów i poprowadzenie praktycznie w ten sposób przez cały czas powoduje, że postacie głównych bohaterów stają się nam bliższe. Sekrety jakie skrywają zaczynają wychodzić na światło dzienne pomału i niespiesznie zostają ujawnione przez autorkę. Wiele z nich tylko połowicznie i pewnie w kolejnych tomach dowiemy się coraz więcej o przeszłościach poszczególnych postaci. Nawet Raul skrywa nie jedną, a wiele tajemnic, które tylko częściowo poznajemy. Pod koniec w zbliżającym i samym finale autorka łączy poszczególne części historii w całość tworząc dobre zakończenie. Trochę w tym wszystkim brakowało mi większej dawki tajemnicy do odkrycia w postępującej cały czas do przodu historii podczas czytania jak było w pierwszym tomie. Kolejną sprawą jest najpierw lekko zarysowany , a później cały czas rozwijający się wątek romansowy. Początkowo znośny, lecz pod sam koniec powieści wydawał mi się przesłodzony. Nie przeszkadzał mi podczas czytania teraz, ale zobaczymy jak rozwinie się w następnych tomach, bo mam pewne obawy wobec niego, że będzie wysunięty na pierwszy plan. Przekonam się sięgając po kolejny tom cyklu Dwór.
Książka Clea i wrota do świata duchów skierowana została do młodego czytelnika i można poczuć to podczas czytania. Najbardziej skupiła się autorka na relacjach łączących bohaterów i wątkach dotyczących dwójki bohaterów Liama oraz Clea. Odkrywania tajemnic Dworu, świata duchów i sekretów bohaterów. Wątek kryminalny został poprowadzony w świetny sposób i odkrywanie kolejnych tajemnic skrywanych przez występujące postacie bywa emocjonujące. Trochę grozy sprawiło, że pojawił się dreszczyk strachu i ponury klimat. Tło obyczajowe zostało zarysowane bardzo dobrze, że relacje pomiędzy bohaterami wypadły przekonująco. Przedstawienie świata duchów i kolejnych rządzących nimi praw wzbogaciło i tak już ciekawą opowieść. To wszystko znalazłem właśnie w tej książce. Pomimo pewnych niuansów dostałem interesujące spojrzenie autorki na życie po śmierci zaprezentowane w tej powieści. Wciągnęła mnie historia jak poprzednio i nie mogłem oderwać się od niej. Kartki przewracały się w ekspresowym tempie i chciałem poznać dalsze losy bohaterów. Jak wspominałem wcześniej na samym początku nieraz obawiam się sięgnąć po kontynuacje, bo często nie dorównuje pierwszemu tomowi. Tutaj trochę do niego brakuje, ale historia i tak wypadła intrygująco. Oczekiwania miałem większe, bo apetyt rośnie w miarę jedzenia i nie zawiodłem się mimo wszystko. Dostałem świetną opowieść, ciekawych bohaterów pierwszoplanowych i drugoplanowych, nieco skrywanych sekretów i tajemnic. Jestem bardzo zadowolony z lektury i z kolejnego tomu cyklu Dwór. Książka łączy w sobie powieść obyczajową, kryminał, trochę fantastyki i lekką grozę w odpowiednich proporcjach dzięki temu dostałem pozycje, która mnie wciągnęła. Jestem zadowolony z sięgnięcia po nią i czytało się fantastycznie. Książka Clea i wrota do świata duchów to pozycja nie tylko dla młodszych czytelników, ale również starsi powinni znaleźć tutaj coś dla siebie. Książka dla miłośników nie tylko fantastyki, powieści obyczajowej czy kryminału, ale dobrej książki.
Polecam.

• PRZECZYTANE 2018
  • Biblioteczka domowa
  • Kryminał
  • Przeczytane w 2018
  • Cykl: Dwór
  • LIT. MŁODZIEŻOWA przygoda
  • Litera B

Dodaj cytat z książki Clea i wrota do świata duchów