Kto wypuścił bogów?

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Who Let the Gods Out?
literatura młodzieżowa
Renax

Niesforny dwunastolatek, całkiem wiekowa Panna i uwięziony na Ziemi demon – awantura gotowa! Elliot Hooper nie ma łatwego życia. Od śmierci dziadka mieszka sam z mamą na starej farmie w południowej Anglii. Wstawać rano nie lubi, za szkołą nie przepada, ale to wszystko byłoby do zniesienia, gdyby tylko nie szwankująca pamięć mamy Elliota. Josie zamiast otaczać syna opieką, sama jej coraz...

Elliot Hooper nie ma łatwego życia. Od śmierci dziadka mieszka sam z mamą na starej farmie w południowej Anglii. Wstawać rano nie lubi, za szkołą nie przepada, ale to wszystko byłoby do zniesienia, gdyby tylko nie szwankująca pamięć mamy Elliota. Josie zamiast otaczać syna opieką, sama jej coraz częściej potrzebuje.

Rosnące długi, czyhająca na rodzinną farmę wścibska sąsiadka i znikająca raz za razem mama to zbyt dużo jak na dwunastolatka. A gdyby tego wszystkiego było za mało, pewnej nocy w oborze na farmie Elliota ląduje Panna, która przedstawia się jako „nieśmiertelna”, „gwiezdna konstelacja” i „członkini Rady Zodiakalnej”, licząca sobie niespełna dwa tysiące lat!

To dopiero początek kłopotów Elliota... Dziwaczna istota, którą – co tu dużo gadać – chłopiec ma za lekką szajbuskę, szuka „więźnia numer czterdzieści dwa”.

Kim jest więzień? Kto pragnie przejąć władzę nad światem bogów i ludzi?
Czy chłopiec zdoła przeciwstawić się tajemniczemu i potężnemu wrogowi?
Jedno jest pewne – na Elliota i jego nowych, boskich przyjaciół spadną prawdziwe gromy!

"Książkowy odpowiednik animacji Pixara."
Amazon

"Bogowie olimpijscy, jakich nie znacie, w połączeniu z cudownym brytyjskim humorem."
The Bookseller

źródło opisu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4586/...(?)

źródło okładki: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/4586/...»

allison | 2018-02-12
Przeczytana: 12 lutego 2018

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA – książka ukaże się 28. lutego 2018 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego

Powieść Maz Evans „Kto wypuścił bogów?” to trzymająca w napięciu, ale i niesamowicie zabawna lektura i dla młodego, i dla znacznie starszego czytelnika. To również wielka gratka dla miłośników mitologii, którzy mają niecodzienną okazję spojrzeć na jej bohaterów z zupełnie nowej perspektywy.

Głównym bohaterem jest dwunastoletni Elliot Hooper, który mieszka z mamą na podupadającej farmie na południu Anglii. Po śmierci dziadków matka chłopca zaczyna chorować, więc spadają na jego barki dodatkowe obowiązki.
Elliot troskliwie opiekuje się Josie i ukrywa jej stan przed światem, bojąc się nie tylko wścibskiej sąsiadki, ale i reakcji różnych służb, których interwencja mogłaby rozdzielić go z mamą.

Gdy pewnego dnia w domu, a raczej w oborze Eliota ląduje dziwna istota zwana Panną, życie chłopaka zmienia się w ciąg nieprzewidywalnych i niebezpiecznych przygód.
Tajemnicza Panna okazuje...

Meggie | 2018-02-28

Ziemia – ciekawe, barwne, ale też dziwne miejsce zamieszkiwane przez skomplikowane osobniki. Tak pomyślała Panna, gdy po raz pierwszy tu trafiła. Jako gwiezdna konstelacja i członkini Rady Zodiakalnej ma wiele zadań do wykonania, ale teraz przyświeca jej jeden cel – musi odnaleźć więźnia numer czterdzieści dwa. Problem jednak w tym, że nie wie jak on wygląda i co ma na sumieniu. Pierwsze miejsce, do którego trafia na Ziemi to obora na niewielkiej farmie w Anglii. Na tym terenie mieszka dwunastoletni Elliot Hooper wraz z mamą. W życiu chłopca niewiele jest miłych chwil. W szkole jest mało wesoło, mama ma zaniki pamięci a do tego nachodzi ich natrętna sąsiadka. Teraz, jakby tego było mało, pojawia się istota opowiadająca niestworzone historie i podająca się za gwiezdną konstelację. O co w tym wszystkim chodzi? Czy Panna odnajdzie tajemniczego więźnia? Kim on jest? Zagadek do rozwikłania jest coraz więcej. Czuć, że gdzieś też przyczaiło się zło.

Zaskoczyła mnie ta książka i to...

Renax | 2018-01-31
Przeczytana: 28 stycznia 2018

RECENZJA PRZEDPREMIEROWA

Książkę opublikuje Wydawnictwo Literackie za miesiąc,
28 lutego 2018 roku. Sięgnęłam po tę książkę z dwóch powodów. Po pierwsze, szukam jakiejś książki dla mojego chrześniaka, który czyta tylko leksykony z biologii. Według mnie potrzebuje jakiejś książki z fabułą, bo mimo wszystko to wciąż dziecko. Po drugie, chyba jestem zdziecinniała, bo opis: że jest to opowieść o chłopcu, który potyka bogów greckich, zaciekawiła mnie. Tak więc zasiadłam do lektury. Byłam świeżo po dwóch tygodniach z kryminałami retro Marcina Wrońskiego, więc lekka lektura była wskazana dla odprężenia.
Oceniam tę książkę wysoko. Według mnie książka (czy raczej seria, bo rozumiem, że będzie ciąg dalszy) ma szansę stać się popularna jak Harry Potter. W sumie mają ze sobą wiele wspólnego. Bohaterem jest chłopiec, Elliot, który chodzi do szkoły, ma kłopoty z nauczycielem. Poza tym ma problemy w domu, problemy, które przerosłyby dorosłego, a on musi się z nimi zmierzyć sam. Ojca nie zna,...

WampirkaJustynka | 2018-03-14
Przeczytana: 14 marca 2018

Po katastrofalnych "Kingu" i "Tyranie" potrzebowałam czegoś lekkiego i przyjemnego. Więc podkradłam "Kto wypuścił bogów" siostrze i na kilka godzin pogrążyłam się w świecie greckich bogów, konstelacji i demonów. Mimo, że książka jest raczej dla młodszych ode mnie czytelników to czytało się ją bardzo przyjemnie. Książka jest momentami zabawna a momentami wzruszająca. Elliot to świetny dzieciak, który dla swej matki zrobi wszystko. Pójdzie nawet na układ z demonem.Jednak dla mnie z całej książki najlepsza była akcja z brytyjską królową. Czytając ten fragment śmiałam się do rozpuku. Myślę też, że książkę można trochę porównać do serii o Percym Jacksonie. Teraz z niecierpliwością czekam na kolejne części.

Nie polecę tej książki dzieciom (ani młodszym, ani starszym). 12-latek opiekujący się chorą matką, greccy bogowie pomagający śmiertelnikom, zło i głupota wykpione i ukarane - za to pięć gwiazdek. Ale tyle samo odjęłam za promowanie prymitywnych zachowań i za fragmenty (nader częste) z równie prymitywnym poczuciem humoru. To, co do łez bawiło innych opiniodawców, mnie najczęściej irytowało.

eR_ | 2018-02-13
Przeczytana: 07 stycznia 2018

Bogowie olimpijscy-czyli grecka mitologia jest najpopularniejsza. Złożyło się na to pewnie mnóstwo czynników, ale nie zmienia to tego, że nie ma pewnie nikogo kto nie słyszał o Zeusie, Hermesie czy Afrodycie. Żyją w naszej świadomości tak samo jak legendarni bohaterowie z Herkulesem na czele. A o Pegazie można by napisać wiele. Jako że temat jest interesujący różni pisarze sięgali po boskie moce greckich bogów, tworząc swoje wersje ich losów i wpływów jakie wywierali na biedną ludzkość. Wymieniać by długo. Przykładem może być Rick Riordan i jego seria powieści o Percym Jacksonie.

Całkiem niedawno otrzymałem powieść, która także ma wiele wspólnego z boską mocą bogów.
„Kto wypuścił bogów?” to debiutancka książka Maz Evans.
Opowiada ona o perypetiach Eliotta Hoopera, który musiał bardzo szybko dorosnąć. Oprócz obowiązków szkolnych ma również sporo zmartwień związanych ze swoją mamą, która traci powoli pamięć. Jego życie zdominowane przez stres nie jest usłane różami, zwłaszcza że na...

Milena | 2018-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2018

Głównym bohaterem książki jest Eliot, który mieszka wraz z matką na farmie. Kiedy dziadkowie chłopca umierają, matka podupada na zdrowiu. Od tego czasu na barki Eliota spoczywają różne domowe obowiązki, jak również potrzeba ukrywania stanu rodzicielki przed światem. Jego życie ponownie wywraca się do góry nogami, kiedy to na farmie pojawia się Panna. Istota ta, nie jest zwyczajna, albowiem ma ponad dwa tysiące lat. Zaraz po niej na Ziemi pojawiają się bogowie wprost z Olimpu.
Sięgając po książkę czułam, że to niekoniecznie tematyka pasująca do mojego wieku, bo umówmy się treść przeznaczona jest dla dzieci, nastolatków. Jednak wiedziałam, że nie będę się nudzić poznając Eliota. W przebiegu akcji aż czasem ciężko złapać oddech, gdyż non stop coś się dzieje. Wszystko jest oprawione świetnym humorem, dzięki któremu nie jednokrotnie wybuchałam śmiechem. Naprawdę wielki plus należy się za wymyślenie i stworzenie tego wszystkiego. Z jednej strony wydaje się, że motyw mitologii w...

Czytaczyk | 2018-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2018

Elliot Hooper zdaje się być całkowicie zwyczajnym dwunastolatkiem, ze skłonnościami do robienia psikusów. Mimo tego, iż jest jeszcze dzieckiem na jego głowie spoczywa odpowiedzialność za dom i schorowaną matkę. Oprócz niej nie ma nikogo, swojego ojca nawet nie poznał. W szkole jest częstym gościem w gabinecie dyrektora, a problemy w domu tylko przybierają na sile. Nad nim i jego matką wisi widmo straty dachu nad głową, a upierdliwa i wredna sąsiadka już czai się na ich budynek. Sprawy przybierają kompletnie nieoczekiwany obrót, gdy odwiedza go Panna. Od tej wizyty dla Elliota zaczyna się prawdziwa podróż w towarzystwie bogów.

Jest to książka, która już po samym opisie skojarzyła mi się z dziełem Ricka Riordan'a i jego słynnym Percym Jacksonem, za którym wprost szaleję. Jednak po przeczytaniu stwierdzam, iż podobieństwo między nimi jest raczej nikłe. Chociaż takie główne wątki są do siebie podobne, to różnice między nimi są znaczne. W historii Evans bardziej rzucały się w oczy...

Czy może być coś lepszego na długą podróż, niż książka pełna przygód? Jak dla mnie zdecydowanie nie. Tak więc podczas gdy mój mąż przemieszczał nas z centralnej do południowej Polski, ja lawirowałam między światem ludzkim a boskim. Między światem rzeczywistym, a tym którego nie jestem w stanie udowodnić. A jak jeszcze doczytałam, że pod autostradą, którą jadę jest najprawdopodobniej inna alternatywna, po której może właśnie w tamtej chwili poruszają się bohaterowie powieści to już był prawdziwy sztos!

Ale do rzeczy.

Według Świętego Kodeksu, wydanie 12 349:
1) Wszyscy nieśmiertelni mają prawo do ambrozji.
b) Nieśmiertelni nie mogą łapać praw śmiertelników.
7) nieśmiertelni nie mogą zaganiać żyraf we wtorki.
Xic) Nieśmiertelni nie mogą posiadać pieniędzy śmiertelników.
F2) Nieśmiertelni nie mogą nosić skarpet do sandałów.
39.4) Nieśmiertelni nie mogą łamać danego słowa.
Xy) Nieśmiertelni nie mogą wpychać sobie patyczków do uszu zbyt głęboko.

Do tego dochodzi najważniejsza zasada....

Chrisstofferr | 2018-05-24
Przeczytana: 24 maja 2018

Opowieść o Elliocie i Pannie - tej z Rady Zodiakalnej - czyli jak chcąc dobrze wszystko poplątać i namieszać... i to tak bardzo że w całą sprawę zostaną wmieszani olimpijczycy... książka pełna humoru czasem tego z pogranicza Monty Pythona - choć czego spodziewać się po książce której akcja dzieje się w Wielkiej Brytanii a Stonehenge jest więzieniem... coś dobrego dla młodszego jak i starszego czytelnika.. to mówiłem ja - Jarząbek Wacław