Górskie wyprawy fotograficzne

poradniki
Bezdroża
2018-02-16
2018-02-16
góry turystyka pasja fotografia cyfrowa zdjęcia świat zwiedzanie podróż podróżowanie

Okładka książki Rzeźnik. Historia kultowego biegu Anna Dąbrowska, Piotr Skrzypczak
Rzeźnik. Histo... Anna Dąbrowska, Pio...
Okładka książki Wielka księga radości Douglas Carlton Abrams, Dalajlama XIV, Desmond Tutu
Wielka księga ... Douglas Carlton Abr...
Okładka książki Pełnia twoich możliwości. Jak osiągać swoje życiowe cele i pozostać szczęśliwym Steve Magness, Brad Stulberg
Pełnia twoich ... Steve Magness, Brad...

Książka jest dobra, chociaż spodziewałem się chyba jednak czegoś innego. Warto na samym początku wspomnieć, że nie jest to poradnik fotograficzny. Jest to raczej luźno napisana książka o przygodach fotografa opisująca zmagania z różnymi tematami fotograficznymi i przy okazji są wtrącenia takie porady co do ustawienia aparatu, poprawnej kompozycji, czy użycia odpowiednich filtrów, żeby wyszło bardziej naturalnie, aniżeli zabawy w programach graficznych. Są też porady jaki wybrać sprzęt turystyczny, na czym przyoszczędzić kasę w czasie podróży, czy jak poprawnie chodzić po lodowcu. Takie trochę wszystko jest w tej książce, żeby nie tracić czasu, dobrze jest przelecieć spis treści i wybrać sobie interesujące nas rozdziały.
Mam jeszcze uwagę do zdjęć w książce, które choć ładne, są wg mnie za ciemne. Trochę mnie to dziwi, bo w jednym z rozdziałów autor opisuje monitory graficzne dla fotografa, jak ważne jest ich posiadanie dla dobrej jakości zdjęć, odpowiednio naświetlonych, z właściwym balansem bieli.

Czy polecam przeczytanie tej książki? Jako forma rozrywki - jak najbardziej. Jako pozycja edukacyjna - pozostawia pełen niedosyt.

Kupiłem książkę z myślą ze więcej się dowiem o robieniu zdjęć w górach niestety samych niuansów fotografii nie ma w niej, bardziej jak sam tytuł wskazuje to bardziej opis wypraw.

Możesz nie być wielbicielem górskich wojaży, ale jeśli sam obraz gór napawa radością Twoją duszę i koi Twoje oczy to wiedz, że masz ogromny przywilej być w posiadaniu tego błogiego stanu.

W dobie instagrama, facebooka czy nawet wujka Google wyszukiwanie górskich pejzaży nie nastręcza żadnych trudności, a nawet same wskakują jeden za drugim. Jednak coraz trudniej zaskoczyć odbiorców dobrym zdjęciem, a temu któremu się to udaje w 100% to nasz bohater Karol Nienartowicz. Fotograf pochodzący z Zielonej Góry, malarz i autor książki "Górskie wyprawy fotograficzne". Wielokrotnie nagradzany w dziedzinie fotografi. Ze swoim aparatem odwiedził 45 krajów na 4 kontynentach.
Człowiek z dobrym spojrzeniem na góry. Jego zdjęcia robią niezwykle wrażenie.
Z zamiłowania do gór i chęci uwieczniania ich wielkości powstała książka o ich fotografowaniu. Jest to poradnik jak fotografować góry na łamach którego Autor opowiada anegdoty ze swojego życia podczas górskich wypraw.

W pierwszym rozdziale poznamy Autora, opowie gdzie się wychował i jak Śnieżne Kotły odmieniły jego życie. W kolejnych rozdziałach omówione zostało to co potrzeba na zorganizowanie wyjazdu fotograficznego, jaki aparat fotograficzny wybrać i jakie akcesoria będą niezbędne. Nie zabraknie informacji na temat kadru, światła i różnic fotografowanych miejsc oraz bezpieczeństwa na trudnych szlakach. Autor daje również porady jak promować swoje prace w internecie i jak być w tym odpowiedzialnym, żeby robić to dobrze.

Podsumowując przewodnik ten jest wiodącym w swojej kategorii. Warto przybliżyć sobie tę publikację ze względu na zdjęcia i ciekawą treść jaką jest połączenie historii z życia autora, jego przygód w górach z techniczną stroną fotografowania. Na próżno szukać natomiast w nim podręcznika do nauki fotografowania. Luźna forma pozwala zadowolić laika w tym temacie, ale i kogoś doświadczonego w tworzeniu zdjęć. Brak tutaj rankingów w wyborze aparatu fotograficznego czy polecania obecnych marek. Zaś piękno zdjęć i cała oprawa tej książki wywrze na każdym dobre wrażenie.

“Górskie wyprawy fotograficzne” to poradnik dotyczący wyprawy fotograficznej w góry. Znajdują się tam informację związane z przygotowaniem do podróży, a także technicznymi aspektami fotograficznymi. Oprócz tego pojawiają się anegdoty z wypraw oraz wiele fotografii.

Z początku myślałam, że “Górskie wyprawy fotograficzne” będą raczej książką z opowieściami z wypraw autora. Trochę więc się zdziwiłam, kiedy wyszło inaczej. Jednak był to raczej pozytywny szok, bo poradnik ten zawiera w sobie wiele wartościowych informacji, które stosować można nie tylko w fotografii górskiej. Poza tym o niektórym ze sprzętów technicznych wymienianym w rozdziałach przeczytałam pierwszy raz. Nie ukrywam, że jestem laikiem w fotografii, więc tym bardziej lektura ta była dla mnie ciekawa.

Kolejnym plusem tej książki jest samo wydanie. Znajduje się tu wiele przepięknych zdjęć plenerowych, które niewątpliwie uatrakcyjniają całość. A jednocześnie w wielu przypadkach są przykładami omawianego elementu fotografii. Sam tekst w pewnych momentach (głównie tych technicznych) był dla mnie dość ciężki w odbiorze. Za dużo fachowych informacji, o których czytałam pierwszy raz spowodował, że dość długo tkwiłam w pewnych fragmentach.

“Górskie wyprawy fotograficzne” to książka pełna wiedzy związanej z fotograficznymi wyprawami górskimi, które mogą się przydać w każdym miejscu, nie tylko na szczytach. Ciekawostki techniczne, a także różne porady dotyczące działań z aparatem na pewno przydadzą mi się w przyszłości. A ode mnie dostaje ocenę 7.5/10.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję wydawnictwu Bezdroża!

Ja się zawiodłam tą książką. Zdjęcia piękne, ale chyba coś nie tak poszło z drukiem, bo strasznie ciemne. A treść - miałam inne oczekiwanie, jest w środku dużo technikaliów, także zainteresuje fotografów. Ja bardziej liczyłam na opowieści dla laików, ciekawostki z pracy fotografa. I trochę tego również było, ale za mało względem całej (dość drogiej) książki.

To nie do końca książka dla mnie, bo... nieco już wiem (szkoda, że nie przekłada się to na TAKIE zdjęcia). Za fotografie- brawo. Świetna robota, Autor ma swój styl i jest to styl pełen przestrzeni, dobrego kadru, kolorów, harmonii. Książka o charakterze raczej poradnika, ja bym chyba pokazał jeszcze więcej zdjęć, a ograniczył tekst. O warsztacie ciężko się opowiada. To jest przeżywanie, a nie opisywanie. Powodzenia i do zobaczenia na szlakach!

Pięknie wydana książka, porady nie tylko o samym fotografowaniu, ale i kompleksowej organizacji wypraw (no, może tylko nie dowiedziałem się, skąd wziąć miesiąc urlopu, skoro nie zarabiam na fotografii, a jedynie traktuję ją jako hobby). Informacje zilustrowane licznymi zdjęciami. Niektóre fragmenty nieco zbyt fachowe dla czytelnika, który jest fotografem turystą, dysponującym małym aparatem, a nie artystą, ale książkę mogą czytać także zawodowcy, więc i oni znajdą coś dla siebie.
Zaintrygowała mnie polemika autora ze zwolennikami tradycyjnej fotografii dokumentalnej, którzy patrząc na artystyczne zdjęcie, nierzadko obrabiane jeszcze w programach graficznych, twierdzą, że "przecież naprawdę to tak nie wygląda", "to jest grafika, a nie fotografia". Autor tłumaczy m.in., że ręczne ustawianie parametrów, np. czasu naświetlania, pozwala uzyskać coś, czego ludzkie oko nie uchwyci. Zgoda, ale jest też druga strona medalu. Zauważyłem, że brak podziału w konkursach fotograficznych na kategorie: dokumentalną (obraz wierny temu, co ludzkie oko widziałoby w danym miejscu) i artystyczną (dla tych, którzy lubią uzyskiwać oryginalne efekty poprzez ustawienia w aparacie) powoduje, że pierwszy z wymienionych gatunków nie jest doceniany. Szerzej napisałem o tym kiedyś w "Bliżej Biblioteki. Pismo bibliotekarzy Wielkopolski południowo-wschodniej", nr 1/2 (12/13),2019 r., str. 94:
Wnioski tam zawarte mogłyby posłużyć jako odpowiedź na tę kwestię poruszoną w książce. Niestety, panie Karolu, jak ktoś nie "cuduje" ustawieniami w aparacie, ma sprzęt za 500 zł i unika Gimpa lub Photoshopa, to w konkursie nie ma szans, chyba że w takim o bardzo lokalnym zasięgu. Autor przedstawił swoje poglądy podpierając swoimi argumentami, ja nie neguję ich całkowicie, choć mam jak widać własne podejście do sprawy.
Nie zgadzam się zaś, że koszt wyprawy samochodowej to tylko benzyna i opłaty drogowe czy parkingowe. Jako fan transportu zbiorowego nieraz mówiłem na wykładach, że o ile w cenie biletu jest wszystko, to własny samochód trzeba utrzymywać cały rok (naprawy, części).
Pomimo tych dwóch polemik z autorem, książkę uważam za cenną pozycję. Doceniam ogrom włożonej pracy i poziom wiedzy. Osiem gwiazdek mogę dać spokojnie. Lektura wciąga.

Książka do której ciężko jest mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Tematyka opisana wyczerpująco i przystępnie nawet dla początkujących fotoamatorów, ale i Ci obeznani z tematem znajdą tu wiele przydatnych informacji. Co najważniejsze, autor na prawdę omawia fotografowanie w górach bardzo kompleksowo pochylając się nad wszelkimi aspektami. To na swój sposób taka mała biblia fotografowania w górach :) Polecam!

Rewelacyjna książka pana Nienartowicza obfituje w ciekawe historie i wiele ciekawostek związanych z wyprawami w góry i fotografowaniem. Być może nie przypadnie do gustu fotograficznym wyjadaczom czy osobom zainteresowanym wiedzą typowo podręcznikową, bo podręcznik to nie jest. Nienartowicz zabiera nas w podróż przez swoje górskie wędrówki, opowiada o tym, jak sam fotografuje, co zabiera ze sobą i na co warto zwrócić uwagę podczas wypraw (światło, kadr, sprzęt, ale i dostosowanie się do pogody, niebezpieczeństwa). Nie brak tu ciekawych anegdotek, a całości dopełniają przepiękne fotografie, na które ja nie mogłam się napatrzeć. Oglądałam książkę kilka razy i podziwiałam niesamowite pejzaże. Autor opowiedział także, jak zrobił wiele fotografii zamieszczonych w książce. Podsumowując - to świetna książka do domowej biblioteczki oraz na prezent.

Karol Nienartowicz i góry to połączenie bliskie ideału.

Treść książki nie była dla mnie niczym nowym, dużo ogółu mało szczegółu ale decydując się na jej zakup doskonale o tym wiedziałem. To jest prawdziwa uczta dla oczu i przyjemna lektura, choć skierowana raczej dla początkujących bądź nieobeznanych z tematem.

Przepiękne zdjęcia i wyrazisty styl autora sprawia, że gorąco polecam tą książkę wszystkim, którym góry i piękna fotografia leżą w sercu.

Karol Nienartowicz i góry to połączenie bliskie ideału.

Przepiękne zdjęcia i wyrazisty styl autora sprawia, że...

• Fotografia
  • Góry
  • Podróżnicze

Dodaj cytat z książki Górskie wyprawy fotograficzne